Jump to content


Fotografije

Montiranje diskova


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
22 odgovora na ovu temu

#1 CStoner

CStoner
  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Postavljeno 13 April 2013 - 06:10 PM

Pozdrav forumašima.
Imam sledeći problem. Korisio sam diskove 160/160, sa odgovarajućim IS/PM adapterima. Kupio sam diskove 180, oba. Sad znam da mi ne gine da kupim adapter zadnji za 180, ali danas sam baš zasukao rukave i postavljao prednji. Koliko ja znam(ne znam mnogo), zadnji adapter 160 bi trebao da odgovara za prednji disk od 180. I tim putem krenem ja u montiranje. Međutim, morao sam da stavim, pa bar 1,5 do 2 cm šajbnica izmedju adaptera i klešta da bi paknovi legli gde treba. Sad me zanima da li je to to ili moram da kupim baš adapter za 180 za napred? Na adapteru koji trenutno imam piše 160 R.
  • 0

#2 igorsimo

igorsimo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts
  • LocationBački Petrovac

Postavljeno 13 April 2013 - 07:26 PM

Ja koliko sam upucen,na adapteru koji ide napred i nazad treba da pise 160F-180R
  • 0

#3 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Postavljeno 13 April 2013 - 08:23 PM

Pozdrav forumašima.
Imam sledeći problem. Korisio sam diskove 160/160, sa odgovarajućim IS/PM adapterima. Kupio sam diskove 180, oba. Sad znam da mi ne gine da kupim adapter zadnji za 180, ali danas sam baš zasukao rukave i postavljao prednji. Koliko ja znam(ne znam mnogo), zadnji adapter 160 bi trebao da odgovara za prednji disk od 180. I tim putem krenem ja u montiranje. Međutim, morao sam da stavim, pa bar 1,5 do 2 cm šajbnica izmedju adaptera i klešta da bi paknovi legli gde treba. Sad me zanima da li je to to ili moram da kupim baš adapter za 180 za napred? Na adapteru koji trenutno imam piše 160 R.


Hm, tu nesto ne stima, trebalo bi bez tih sajbnica da sve legne. Koje kocnice/celjusti imas?

Da ispravim igorsimo-a, treba da pise 180F 160R.
  • 0

#4 igorsimo

igorsimo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts
  • LocationBački Petrovac

Postavljeno 13 April 2013 - 08:55 PM

Jeste moja greska,permutovao sam prednji i zadnji.
  • 0

#5 CStoner

CStoner
  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Postavljeno 13 April 2013 - 09:45 PM

Hm, tu nesto ne stima, trebalo bi bez tih sajbnica da sve legne. Koje kocnice/celjusti imas?

Da ispravim igorsimo-a, treba da pise 180F 160R.


Koristim Avid Juicy 7. Samo piše 160R, bez 180F.
  • 0

#6 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Postavljeno 13 April 2013 - 11:24 PM

Koristim Avid Juicy 7. Samo piše 160R, bez 180F.


U tom slucaju je sve ok, jer sajbne ti svakako trebaju, one idu na svim Avid celjustima..te konkavne (izdubljene) sajbne sluze za fino pozicioniranje celjusti (3-way adjustment), i idu po dva para na svaki sraf..ovako to treba da izgleda, samo sto je tebi na prednjoj vili..

Attached Thumbnails

  • SAM_4345.jpg

  • 0

#7 aztec

aztec
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 585 posts

Postavljeno 14 April 2013 - 08:55 AM

Adapter koji je bio pozadi samo okreneš, i postaviš ga napred.Ako si dobro uradio-neće ti trebati podloške više od 3mm.
  • 0
SPARK 10

#8 CStoner

CStoner
  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Postavljeno 14 April 2013 - 09:37 AM

U tom slucaju je sve ok, jer sajbne ti svakako trebaju, one idu na svim Avid celjustima..te konkavne (izdubljene) sajbne sluze za fino pozicioniranje celjusti (3-way adjustment), i idu po dva para na svaki sraf..ovako to treba da izgleda, samo sto je tebi na prednjoj vili..


Kod mene ima mnogo više šajbnica. Evo kako to izgleda kod mene
SNC00030.jpg
  • 0

#9 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 14 April 2013 - 10:25 AM

Strelica na adapteru treba da pokazuje na gore, okrenuo si naopako.
  • 0

#10 CStoner

CStoner
  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Postavljeno 14 April 2013 - 11:52 AM

Strelica na adapteru treba da pokazuje na gore, okrenuo si naopako.


E hvala puno. Nakon promene mnogo bolje izgleda. Mislim da je ovo prihvatljivo :)
SNC00031.jpg
  • 0

#11 aztec

aztec
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 585 posts

Postavljeno 14 April 2013 - 01:22 PM

....Manje-više.Adapter je sada čini mi se montiran kako treba, ali obrati pažnju na poziciju rotora u odnosu na gaznu površinu pakni.Gotovo sam siguran da možeš da skineš polovinu tih pološki.Takođe pokušaj da izvedeš da i gore i dole bude isti razmak(ista debljina podloški)
  • 0
SPARK 10

#12 CStoner

CStoner
  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Postavljeno 14 April 2013 - 06:23 PM

....Manje-više.Adapter je sada čini mi se montiran kako treba, ali obrati pažnju na poziciju rotora u odnosu na gaznu površinu pakni.Gotovo sam siguran da možeš da skineš polovinu tih pološki.Takođe pokušaj da izvedeš da i gore i dole bude isti razmak(ista debljina podloški)


Probaću i sutra, pa ću videti kako ide.
  • 0

#13 CStoner

CStoner
  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Postavljeno 15 April 2013 - 03:22 PM

Nisam uspeo više da smanjim. Ima taman oko 0,5-1 mm prostora da prodje disk a da ne udari gornjom ivicom u čeljust, tako da ću ga ostaviti ovako. Samo sam gore dodao isti spejser, pa je sad isti razmak i gore i dole.
  • 0

#14 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Postavljeno 15 April 2013 - 05:23 PM

Ne diraj vise nista, tako i treba da bude ;)
  • 0

#15 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 15 April 2013 - 05:48 PM

Ako hoces da bude "fabricki" moras te specijalne sajbnice da stavis izmedju srafa i klesta i adaptera i klesta gde si ih vec stavio. Imas gore sliku kako to treba da izgleda.
  • 0

#16 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Postavljeno 15 April 2013 - 07:38 PM

Ta slika gore je sa mog bajsa, zato i znam da moras da imas barem jedan par plivajucih sajbni, ali je bolje dva...tako i podesis poziciju celjusti iz prvi, za to je Avid keva :)
  • 0

#17 Tetak89

Tetak89
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 16 February 2023 - 03:01 PM

Pozdrav. Imam pitanje pocetnicke prirode. Radi se o zameni delova hidraulicnih kocnica. Na sta treba da se obrati paznja kad se menjaju rucice, celjusti, diskovi, pojedinacno? Npr. hocu da kupim rucice sa crevima i celjustima, kako da znam koji mi disk odgovara, ili da zamenim rucice, npr koje su kompaktibilne sa kojim crevima itd. Da li neko moze to jasno da definise, jer ako je neki deo ispravan da se ne kupuje ceo komplet.
Ja npr treba da zamenim rucice, creva i celjusti i ne znam sta da gledam i da li ce pasovati na nosac na mtb.u i da li je disk odgovarajuci. Na sta da obratim paznju? Hvala puno.
  • 0

#18 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 16 February 2023 - 08:01 PM

Pozdrav. Imam pitanje pocetnicke prirode. Radi se o zameni delova hidraulicnih kocnica. Na sta treba da se obrati paznja kad se menjaju rucice, celjusti, diskovi, pojedinacno? Npr. hocu da kupim rucice sa crevima i celjustima, kako da znam koji mi disk odgovara, ili da zamenim rucice, npr koje su kompaktibilne sa kojim crevima itd. Da li neko moze to jasno da definise, jer ako je neki deo ispravan da se ne kupuje ceo komplet.
Ja npr treba da zamenim rucice, creva i celjusti i ne znam sta da gledam i da li ce pasovati na nosac na mtb.u i da li je disk odgovarajuci. Na sta da obratim paznju? Hvala puno.

На све. Ако си почетник, не замарај се куповином делова да би саставио нешто што нећеш знати. Купи комплет хидраулику.
  • 0

#19 Tetak89

Tetak89
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 19 February 2023 - 03:44 PM

Druze moj to sam znao i sam. Zato sam i postavio pitanje da mi neko pomogne.
Sta sad, kupim i zamenim ceo komplet, sutra mi pukne disk ili crevo, treba opet da kupujem sve komplet. Valjda forum sluzi da se pomogne i podele iskustva, a ne da se ovako zatvaraju vrata na necija interesovanja.
Hvala puno za odgovor.
  • 0

#20 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 February 2023 - 06:27 AM

Pozdrav. Imam pitanje pocetnicke prirode. Radi se o zameni delova hidraulicnih kocnica. Na sta treba da se obrati paznja kad se menjaju rucice, celjusti, diskovi, pojedinacno? Npr. hocu da kupim rucice sa crevima i celjustima, kako da znam koji mi disk odgovara, ili da zamenim rucice, npr koje su kompaktibilne sa kojim crevima itd. Da li neko moze to jasno da definise, jer ako je neki deo ispravan da se ne kupuje ceo komplet.
Ja npr treba da zamenim rucice, creva i celjusti i ne znam sta da gledam i da li ce pasovati na nosac na mtb.u i da li je disk odgovarajuci. Na sta da obratim paznju? Hvala puno.

Pitanje je logično i dobro. Za pun odgovor bih radije napisao ceo članak - to mi je posle lakše pronaći i podeliti kad neko pita.

 

Ukratko:

Postoje različiti sistemi montiranja, ali postoje i adapteri ako bajs ima prihvate za "stari" sistem, a čeljust se montira po "novom" sistemu.

Postoje i različiti završeci creva, ali i za to se kupuje završetak po potrebi, a crevo istog proizvođača je uglavnom standardno (neka me ispravi neko ako sam lupio sad).

Čeljusti i ručice - najsigurnije je gledati spram onog što je ispravno, da se kupi onaj drugi deo od proizvođača, za koji prozivođač kaže da je kompatibilan (tipa, ako se menjaju ručice, gleda se spram čeljusti, koje ručice rade sa tim čeljustima - i obrnuto).

Diskovi - bitna stvar je prečnik, spram postojećeg adaptera, a i snage viljuške (ne trpe sve viljuške diskove velikog prečnika). Najbolje je držati se istog proizvođača. Takođe, u zavisnosti od vrste pakni (sinter, ili organske), treba gledati i disk (sinter grizu jače kad se ugreju, ali i brže troše disk, i ako je disk projektovan za organske, neće mu biti dobro).
- O vrstama pakni disk kočnica i kako se čiste

 

Još prostije:

Za Srbiju, spram cena i dostupnosti delova, ako se ide na hidraulične disk kočnice, preporučio bih neku srednju klasu Shimano (Deore na primer).

Mada ni poslednja generacija Shimano Altus hidrauličnih disk kočnica (niža klasa, model BR-MT200) nije uopšte loša. 20-ak evra čeljusti + ručica.

 

Ovaj video je baš dosta uopšten (i dosta dugačak), ali neke bitne stvari sam i tu objasnio (prvenstveno u smislu prerade bajsa na disk kočnice, ali i o diskovima generalno):


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika