Jump to content


Fotografije

voznja dece


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
43 odgovora na ovu temu

#1 rados

rados
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 338 posts

Postavljeno 05 April 2013 - 10:19 AM

Koja bi bila vasa preporuka za voznju 2 deteta?


1. http://www.cikloberz...ow.php?id=98478
Jedino sto me odbija od ovog izbora je to sto mislim da je pravlejno samo za biciklisticku stazu i NISTA VISE

2. sediste volan napred,sediste sticna pozadi
  • 0

#2 gordan

gordan
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 517 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 05 April 2013 - 10:55 AM

1. U pravu si, s obzirom na (Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima):
"Члан 92.
Бицикл, мопед и мотоцикл у саобраћају на путу могу да имају прикључно возило са два
точка намењено за превоз терета, прикључено тако да је обезбеђена стабилност возила у ком
не смеју да се превозе путници
. Прикључно возило не сме бити шире од једног метра, а на
задњој левој страни мора имати позиционо светло црвене боје или троугласти катадиоптер ако је вуче бицикл." ("bold" je moja intervencija)

2. Sedište koje se nalazi kod volana ne preporučujem pošto znam za nekolilko slučajeva kada je detetova noga upala u žbice prednjeg točka što je za posledicu imalo njegovo blokiranje i pad.
Problem kod sedišta koje se nalazi iza sica (za nas sa većim stopalima) je da se pedala mora gaziti petama jer ako se gazi prstima onda peta vozača udara u donji deo sedišta.
Dete obavezno mora da nosi kacigu i da bude vezano u sedištu, pošto se time ublažuju posledice eventualnih padova (ovo govorim iz ličnog iskustva).

EDIT: Propustio sam da uočim da OP pita za vožnju dvoje dece na biciklu. Ja se ne bih usudio da to radim, previše je rizično s obzirom da nije u dečijoj naravi da mirno sedi svo vreme u sedištu :)
  • 0
--

#3 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 05 April 2013 - 11:16 AM

Mislim da je vožnja dvoje dece na jednom biciklu previše opasno. Ja vozim dete u sedištu iza mene koje je zakačeno za podsedalnu cev i jako osećam njegovo prisustvo. Sa dvoje mislim da bi bil samo još teže i da je opasnost od pada velika i da je i ta varijanta isključivo za vožnju po stazi.

Prikolica svakako nije za saobraćaj, ali mislim da je bolja za dvoje dece.

Ja lično ni sa jednim detetom ne idem u saobraćaj, a tek sa dvoje ne bih.
  • 0

#4 rados

rados
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 338 posts

Postavljeno 05 April 2013 - 11:29 AM

Znaci prikolica otpada kao opcija.Jos bolje.Ionako bi mi glava bila okrenuta pozadi :)

Imam ono obicno sediste napred i do sad nisam imao nikakvih problema.Dete je malo(dve ipo godine)tako da ne brinem o situaciji sa zicama.E sad to sediste pozadi...Mislim da bih i ja imao problem sa kacenjem jer nosim 48micu.
Jel postoji neko zadnje sediste a da je malo dalje od vozacevih nogu?
  • 0

#5 4chan

4chan
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 05 April 2013 - 11:30 AM

Zbog nestrpljivih vozača.

U Ljubljani svako 10. biciklo je sa detetom napred, pozadi, napred i pozadi, pa čak i postoje posebni rančevi u koje se stavi dete sa otvorima za ruke i noge (može postavljač teme da razmisli o ovoj opciji).

Bicikliste paze više nego pešake. Vozači su strpljivi, ljubazni.
  • 0

#6 rados

rados
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 338 posts

Postavljeno 05 April 2013 - 11:37 AM

Mislim da je vožnja dvoje dece na jednom biciklu previše opasno. Ja vozim dete u sedištu iza mene koje je zakačeno za podsedalnu cev i jako osećam njegovo prisustvo. Sa dvoje mislim da bi bil samo još teže i da je opasnost od pada velika i da je i ta varijanta isključivo za vožnju po stazi.

Prikolica svakako nije za saobraćaj, ali mislim da je bolja za dvoje dece.

Ja lično ni sa jednim detetom ne idem u saobraćaj, a tek sa dvoje ne bih.


Kad idem u saobracaj obavezno spustim sediste do kraja i jeste da smesno izgleda ali sam mnoooogo stabilniji i sigurniji.A brzina kojom vozim bude smesna.Gde god mogu da koristim trotoar ja iskoristim tu mogucnost.
Mada u manjem mestu je sigurno manji rizik od bilo kakvih incidenata.
  • 0

#7 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 05 April 2013 - 12:02 PM

To svakako. U beogradu nemam tri čiste da sa detetom izađem u saobraćaj.

Sedište koje ide pozadi, a kači se na podsedalnu cev ili šticnu može da se donekle šteluje. Prvo samim mestom montaže određuješ njegovu visinu, a samo sedište (bar moje) ima tri položaja pa time možeš da ga približavaš ili udaljavaš od sebe i da kombinacijom te dve mogućnosti nađeš položaj gde ti noga neće udarati u sedište.
Ja sedište vozim na trekkingu, postavio sam ga na podsedalnu cev i približio ga maximalno sebi i nemam problem sa nogama iako nosim 46.

Računajte da sedišta koja se kače na podsedalnu cev ostavljaju ožiljke na samoj cevi To se desilo i meni i još dvojci drugova, a sva trojca smo propisno montirali zaštitnu gumu koja bi trebala da spreči tu pojavu. Valjalo bi obmotati nekoliko krugova keper izolir trake da se zaštiti ram.
Postavljena slika

Spremno za vožnju to izgleda ovako
Postavljena slika
  • 0

#8 rados

rados
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 338 posts

Postavljeno 05 April 2013 - 12:35 PM

@pavaobg
E bas za tragove na ramu sam hteo da pitam.Imam keper tako da cu resiti to.Hvala za slike.
@4chan
Zanimljiva ideja sa rancem jer je drugo dete godinu ipo i mislim da bi mi to sa rancem bilo najbezbednije resenje samo sto ja to nikada nisam video.
  • 0

#9 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 05 April 2013 - 12:40 PM

Starije pozadi jer ta sedišta trpe veću kilažu nego prednja, bar je tako bilo kad sam ja kupovao sedište pre godinu dana. U Planetu su imali prednja koja su bila valjda do 15 kg i zadnja koja su do 22 ili 25 kg.

Inače u ovome kao što ja imam je dete vezano kao u kolicima preko oba ramena i između nogu tako da je dosta fiksirano i još su noge vezane u predelu tabana tako da ne može da ih izvuče iz nosača.
  • 0

#10 4chan

4chan
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 05 April 2013 - 12:59 PM

@4chan
Zanimljiva ideja sa rancem jer je drugo dete godinu ipo i mislim da bi mi to sa rancem bilo najbezbednije resenje samo sto ja to nikada nisam video.

Probaću kasnije da pronađem u slovenačkim oglasima ili na e-bay. Kod nas to nisam viđao.
  • 0

#11 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 05 April 2013 - 03:45 PM

Moj dobronamerni savet je da nikako ne vozis dvoje dece na biciklu.

Ja sam imao dve nezgode sa prevozom dece biciklom, jedno dete cak i nije bilo moje, upala mu je noga u tocak. Zavrsilo se iscesenjem noge i iskrivlenim tockom.
Srecom je bajk imao tocak na kopcu pa smo brzo iscupali ceo tocak i oslobodili nogu.

Druga situacija je bila mnogo gora i dogodila se takodje sa prednjim sedistem, i mojom kcerkom (tada 3-4 godine)
Upala joj je kroks sandala u tocak, brzina oko 30km/h, preletili smo oboje preko kormana, u drugom trenutku se secam samo da sam video nebo, i onesvestio sam se.
Nekim cudom se ispostavilo da sam dete prilikom pada uhvatio rukom i ja tresnuo o asfalt umesto nje i zavrsio sa slomljenom rukom..

Kod male dece na biciklu je problem sto se to njima mnogo svidi i mnogo se opuste pa pocnu da se klate i mlate rukama i nogama, a bilo kakav pad ce zavrsiti sa povredama.

Znaci prevoz dece je samo kada moras i na kratko, jer od zabave do tragedije te vrlo malo deli.
  • 0

#12 gordan

gordan
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 517 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 05 April 2013 - 05:18 PM

Ja sedište vozim na trekkingu, postavio sam ga na podsedalnu cev i približio ga maximalno sebi i nemam problem sa nogama iako nosim 46.

Imaš sreće, pa ti je prednji menjač sa sajlom "od dole". Kod mene na MTB sajla za prednji menjač ide "od gore" pa se ne može baš puno birati gde će se na seat tube-u postaviti mehanizam koji drži sedište pošto smeta vođica za bužir koja je zavarena za ram, tako da sedište stoji dosta niže nego na tvom trekingu pa je potiskivanje pedala petama neminovno (takođe nosim obuću 46).

Inače, to potiskivanje pedala petama je i dovelo do pada tako što mi je leva noga skliznula se pedale dok sam smotavao korman u levo i uletela u prednji točak. Kretali smo se brzinom od oko 15km/h. Nekako sam uspeo da iskontrolišem pad tako da je prilikom njega ćerkica, srećom, samo malo izgrebala lakat. Sedište i kaciga su bili dobrano izgrebani sa te strane na koju je pala, zato sam i napisao da je neophodno da dete nosi kacigu i bude vezano u sedištu. Na prednjem točku su pukle dve žbice i bio je potpuno iskrivljen.
  • 0
--

#13 igorsimo

igorsimo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts
  • LocationBački Petrovac

Postavljeno 05 April 2013 - 05:23 PM

Znaci prevoz dece je samo kada moras i na kratko, jer od zabave do tragedije te vrlo malo deli.

+1+
  • 0

#14 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 05 April 2013 - 05:44 PM

@ Gordan

Drug na MTB-u je sedište montirao na samu šticnu i to dobro funkcioniše evo već godinu dana. Ne znam koja je ticna u pitanju, ali sigurno nije neka ultra light.
  • 0

#15 gordan

gordan
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 517 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 05 April 2013 - 05:54 PM

@ Gordan
Drug na MTB-u je sedište montirao na samu šticnu i to dobro funkcioniše evo već godinu dana. Ne znam koja je ticna u pitanju, ali sigurno nije neka ultra light.


Mogu da probam, mada mi se čini da će tada biti previsoko, a time nestabilnije za vožnju.
Hvala na predlogu.
  • 0
--

#16 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5452 posts

Postavljeno 05 April 2013 - 06:15 PM

Znaci prevoz dece je samo kada moras i na kratko, jer od zabave do tragedije te vrlo malo deli.


kako kaze Prljavi Hari, svako ima misljenje, pa tako i ja svoje.
Gledajuci stvari na ovaj nacin ne bi trebalo ni da izlazim iz kuce jer sam samo statistika.

Sa druge strane mojedugogodisnje iskustvo je sledece:
dvoje dece u "razdelima", skoro 7 godina razlike.

Prvo dete od najranijih dana boravila u "kadici", plasticnoj stolici od ABS plastike
dosta redak model koji se brzo i jednostavno montira na prtljaznik
tako da smo se supruga i ja smenjivali u smenama "do" i "od".
Znaci svakodnevni saobracaj, kaciga, disciplina (ruke u kadicu, kajiš u 5 tačaka, kajiševi preko stopala) bici staze, semafori, bandere, vezivanja lancima i katancima i ceo gradski paket (govorim o Novom Sadu) Na prste ruke manjih tura po okolini (+-25km), uglavnom bačka ravnica.

Drugo dete je preživelo isti drill, jedino sto se nije toliko brzo osamostalilo pa sam od starog BMX napravio "prikolicu" u fazonu bicikle bez prednjeg (upravljackog) tocka na kojoj dete sedi kao na biciklu, okrece pedale ali ne upravlja samo, vec prati moj bicikl. Medjusobna komunikacija je resena ogledalom na volanu i dogovorenim rucnim i zvucnim znacima. Uocljivost poboljsana visokim zastavicama i jarkim bojama i dobrim svetlima u uslovima slabije vidljivosti. I sa "kadicom" i sa prikolicom svakodnevni saobracaj (odlazak i povratak iz skole), bici staze, po koja lokalna 25km tura.

Nikad vecih problema nije bilo. Prikolica je izazivala interesovanje i osmeh :) Jedino je zbog duzine "kompozicije" potrebno privikavanje i dodatna obazrivost i strpljenje da bi ostali ucesnici u saobracaju shvatili sta se zapravo vozi. Ja bih u zavisnosti od prilike koristio obe varijante i ne bih mnogo mario za zakon jer sam ga i ja krsio svakodnevno pred policijom bez problema.
U NS nisu retki prizori roditelja sa po 2 dece na biciklu a pojavile su se i prikolice za decu.
Moj savet je:
dobro proveriti opremu i samo hrabro napred u porodicno uzivanje u predstojecim lepim danima:)
  • 0

#17 4chan

4chan
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 05 April 2013 - 08:08 PM

Nisam uspeo da pronađem oglas ranca.
  • 0

#18 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 05 April 2013 - 10:20 PM

Znaci prevoz dece je samo kada moras i na kratko, jer od zabave do tragedije te vrlo malo deli.


kako kaze Prljavi Hari, svako ima misljenje, pa tako i ja svoje.
Gledajuci stvari na ovaj nacin ne bi trebalo ni da izlazim iz kuce jer sam samo statistika.


Apsolutno si u pravu, ali znas kako...
Od 30 godina koliko vozim bicikl pamtim da sam pao svega 3 puta, od toga su 2 bila sa decom...

Ostalih padova se ne secam, ali ova 2 cu se secati zauvek.
  • 0

#19 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 05 April 2013 - 10:27 PM


Kad idem u saobracaj obavezno spustim sediste do kraja i jeste da smesno izgleda ali sam mnoooogo stabilniji i sigurniji.


:shock: Savetovao bih ti da ovu naviku ubrzo promenis. Ne radi se o tome jesi li smesan ili ne, vec da sacuvas svoje noge.
  • 0

#20 Legionar

Legionar
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 302 posts
  • LocationŠabac

Postavljeno 06 April 2013 - 09:48 AM

Gledajuci stvari na ovaj nacin ne bi trebalo ni da izlazim iz kuce jer sam samo statistika.

Слажем се 100% са овим размишљањем(и целим постом).Смрти се не треба плашити,јер она се не може избећи,а што се не може избећи,треба прихватити :mrgreen:
Ево малог доприноса теми и од мене:
IMG_3581 (Medium).JPG
540250_449203985096736_100000214145516_92438263_1577176676_n.jpg
IMG_1065 (Medium).JPG
IMG_3854 (Medium).JPG IMG_3956 (Medium).JPG
Надам се да ће ово некоме бар мало користити.Ја бих "гласао" за приколицу.Мислим да никаквих проблема не би било да се дечица возе у приколици по мање прометним путевима,а у Србији их има.Што се бриге родитељске тиче,да ли су дечица и даље у приколици :D се може решити са ретровизором (или са два ретровизора) на бициклу и то би било то,остало је у Божијим рукама :D
  • 0
Авантуру Снежане Радојичић Снеже,на путу око планете Земље,бициклом,можете пратити на њеном сајту:
http://gea-tour.com




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika