Jump to content


Fotografije

Farbanje bicikla


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
59 odgovora na ovu temu

#1 Amin

Amin
  • Members
  • PipPipPip
  • 84 posts
  • LocationNovi Pazar, Srbija

Postavljeno 20 March 2013 - 08:35 PM

Zdravo kolege sa foruma, nadam se da ce te mi pomoci u onome sto sam naumio...
Imam MTB duze vreme, od koriscenja, sunca i ostalog farba je izbledela a i slicice su pocele po negde da se gule ili skidaju, te sam resio osveziti svoj bajk farbanjem...
E ovde pocinje moja muka, koje kombinacije boja mi preporucujete (dve-maksimalno 3 boje), kakvu vrstu boje uzeti, ne zelim uzeti nesto pa da mi boja bicikla posle jedne sezone nestane, vec nesto dugotrajno....
I nalepnice bih neke stavio, pa preporucite nesto..
Da napomenem da bi mi najvise odgovaralo da sprejevima farbam bajk..
Unapred hvala..
  • 0

#2 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Postavljeno 20 March 2013 - 08:45 PM

Da napomenem da bi mi najvise odgovaralo da sprejevima farbam bajk..
Unapred hvala..


Ako hoces da ti bajs lici na nesto, to sa sprejevima batali..koliko god se trudio, nikad nece ispasti onako kako si zamislio..posto si bas resio da farbas (pretpostavljam da ne planiras da menjas ram/bicikl uskoro), skupljaj kintu pa uradi powdercoating (plastificiranje) ili kod nekog dobrog auto-farbara da to odradi kako treba. :wink:
  • 0

#3 Gox68

Gox68
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 254 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 20 March 2013 - 08:49 PM

Savet : spremi 10-tak eura za peskiranje, odluči se za jednu boju i pronađi nekog ko radi plastifikaciju (10-15 eura)... mislim da je trajnije rešenje (ukoliko se lepo odradi, kod profesionalca koji se time bavi), a i u parama si tu negde... :wink:
  • 0

#4 vivicav

vivicav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 567 posts
  • LocationПанчево

Postavljeno 20 March 2013 - 10:41 PM

Ja sam svoj uradio sprejevima. Lakiran je u dve boje sa detaljima u trećoj (bordo) boji. Nakon bojenja je sve prskano bezbojnim lakom. Rezultat možeš pogledati na:

viewtopic.php?f=35&t=7202

Odlučio sam se za sprejeve jer imam mogućnost korekcije sitnih ogtebotina koje će se sigurno javiti upotrebom bicikla. Na primer, već prilikom sastavljanja su se pojavile neke ogrebotine koje su uspešno sanirane...
  • 0

#5 negas

negas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 450 posts
  • LocationKako kad !

Postavljeno 21 March 2013 - 02:08 AM

ODLICNO ti je ispala bicikla. nadam se da ovaj bezbojni sprej utice na to da se ne skida boja tako lako!!!

Super je!!! Stvarno super !!!

Svaka cast, dubok naklon!!!
  • 0

#6 NightRider88

NightRider88
  • Members
  • PipPipPip
  • 125 posts
  • LocationLeskovac

Postavljeno 21 March 2013 - 02:22 AM

@Amin sve zavisi od tebe kolko si spreman da platis,farba nemoze "toliko "da se meri sa plastifikacijom [-X Ako zelis kvalitet to je to sto trazis ispeskiras ram i isplastificiras i ima da ti traji duze i bolje,sa druge strane ako je farba kvalitetna i ako imas strpljenja da cekas susenje(to se podrazumeva ako planiras da pratis neka osnovna pravila farbanja radi kvaliteta finalnog proizvoda :) ) lakove u spreju nemoj ni da pomisljas da radis s'njima. Raspitaj se po lakirernicama gde ima bolje farbe za auta trebace ti oko 200ml vec spremljenog seta farbe i isto tolkio laka sitna i malo krupnija smirgla i snadji se za pistolj i kompresor i pici :D
  • 0

#7 negas

negas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 450 posts
  • LocationKako kad !

Postavljeno 21 March 2013 - 04:05 AM

Kupi farbu ok, a lak koji trazi u prodavnici, lak za al ili vec :D :?: :?: :roll: je neki standardan. Jes pitam nebuloze, ali bolje pitaj nego da se bacaju pare. :wink:
  • 0

#8 Amin

Amin
  • Members
  • PipPipPip
  • 84 posts
  • LocationNovi Pazar, Srbija

Postavljeno 21 March 2013 - 04:52 AM

Prvo da cestitam kolegi, bajs ti je ispao super...
Kompresor i pistolj ja vec imam, ali nemam iskustva sa farbanjem pistoljom, sprejom je lakse cini mi se...
A svakako cu svratiti do auto limara koji farba auta, pa cu ga pitati za farbe, koje uzeti i kako ih zastiti od lakog grebanja i ostecenja...
  • 0

#9 NightRider88

NightRider88
  • Members
  • PipPipPip
  • 125 posts
  • LocationLeskovac

Postavljeno 21 March 2013 - 09:48 AM

Farbanje pistoljem je mnogo lakse nego sprejem bar meni :) ako imas neku staru farbu da ti netreba probaj da se malo izvezbas da vidis,farbu malo razredi netreba da bude gusta mnogo (kod vec napravljenih setova to je odredjeno kako treba od strane proizvodjac i to nemoj da razredjujes) na pistolju imas tri podesivac prve je dole gde ulazi crevo za vazduh i to je za regulaciju vazduha,drugi je iznad ruke on regulise protok farbe-netreba da bude malo odvrnut da ne 'pljuje' farbu (malo izlazi) i da nebude previse odvrnut da nebi imalo 'slivke' (previse izlazi i farba se sliva svuda gde se malo zadrzis i ponavljas) i treci je iznad prugog ili sa strane i on regulise sirinu mlaza to ti sad netreba jer je to za sire i ravne povrsine.
A sto se sprejeva tice pa oni su dobri samo za fasade gde idioti izrazavaju svoju umetnicku slobodu.
Toliko od mene zasada @Amin ako imas neko pitanje rado cu podeliti moje iskustvo sa tobom :D
  • 0

#10 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 March 2013 - 10:10 AM

A svakako cu svratiti do auto limara koji farba auta, pa cu ga pitati za farbe, koje uzeti i kako ih zastiti od lakog grebanja i ostecenja...

Bolje svrati do lakirera koji ne radi limariju :D

Inace nemas tu neke posebno pametne savete. Manje vise se svede na to da uradis posao pedantno i posteno. Daklem lepo ocisti ram do golog metala, finisiraj ga finijom smirglom.Potom ga odmasti, pa predji prvim slojem osnovne bolje.Sacekaj da se dobro osusi, pa je obradi vodobrusnom, potom drugi sloj osnovne bolje, pa opet vodobrusna, te na kraju kvalitetan lak. Taj lak ces dobiti unapred pripremljen, a uz njega herter i rafinirani razredjivac. To sve trebas pomesati, dobro izmutiti i farbati u par slojeva. Kada stavis herter zurka pocinje i ta farba vise ne moze da stoji dugo pre upotrebe. To gledaj da radis u dobro provetrenoj prostoriji, ako je moguce pod nekom gas maskom ili slicnom zastitom da se ne bi otrovao...
  • 0
Postavljena slika

#11 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 21 March 2013 - 10:58 AM

Pogledaj sledeće teme, Marko je davao savete u vezi farbanja:

Farbanje Rama

Farbanje delova
  • 0

#12 Amin

Amin
  • Members
  • PipPipPip
  • 84 posts
  • LocationNovi Pazar, Srbija

Postavljeno 21 March 2013 - 01:38 PM

Svakako cu se pre upustanja u farbanje obratiti osobi strucnoj za farbanje..
Ako cu dati isto para, bolje da mi on to odradi profesionalnije i bolje..
  • 0

#13 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 March 2013 - 02:03 PM

Neces, daces sigurno vise para nego da radis sam jer i ruke toga koji radi kostaju. Los majstor ce ti ram olako prihvatiti i prepoznaces ga sto po tom opustenom "aj radimo fazonu" , sto po tome sto ce ti biti pristupacan. Dobar ce ti ili izbegavati posao ili ce ti klepiti cenu. Ramovi su sbog svog oblika jako nezgodni zbog mogucnosti slivanja farbe i generalno je mnogo teze raditi tako zakrivljene i nepravilne povrsi nego kola ...
  • 0
Postavljena slika

#14 PeraKojot

PeraKojot
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 24 March 2013 - 01:32 AM

Ono što mene buni u celoj toj temi je što se sve kod nas odradjuje ili tako "ajd uradićemo" (pa ispadne khm) ili "mi smo specijalisti" (pa te klepe po ušima ko da liju zlato).

Primera radi jedna dotični majstor koji to radi je počeo sa 10e+10e (peskarenje + plastifikacija) a kada ga je moj drugar zvao početkom decembra rečeno mu je: "30-35e pa naviše zavisno to toga šta sve želi da se uradi". Koliko sam shvatio glavno objašnjenje za taj "napredak" u ceni je što sada mogu da se biraju boje iz RAL karte. To što je idalje nauka da se u BG-u ofarba ram u dve boje... ma to nije bitno.

Inače što se farbanja tiče... stvarno je neophodan kompresor, ali i dobar pištolj. Drugar koji je autolimar je isprobao 5-6-7 dok nije "utvrdio" koliko novca košta pištolj sa kojim se lepo može raditi posao.

O trajnosti boje... pa bitno je sve dobro uraditi. Od adekvatne primarne boje do završnog laka koji bi trebao po mogućstvu da ima SR u oznaci (scratch resistance).
  • 0

#15 Maratonec

Maratonec
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 02 April 2013 - 01:33 PM

Kolko češ uložiti u farbanje bicikla zavisi od njegove vrednosti , kao i njegove vrednosti za tebe. Bicikel je treba rastaviti, odneti na peskarenje i auto lakireru ima li mali pištolj. Sa onim za auto ne može lepo napraviti. Prvo previše baca i troši duplo boje. Modelarski pištolji su za to najbolji. Ja sam kupio dva stara rama i ofarbao ih u krićavu naranćastu , ista ona od vozila HP kod čoveka, koji radi za fabriku one tablice palete asortimana boja i mogućih mešanja istih te tvornice. Ispalo bolje nego ,da je farbao auto. Još mi dodao u boju aluminijev prah, da se sjaji u tami .
  • 0

#16 Amin

Amin
  • Members
  • PipPipPip
  • 84 posts
  • LocationNovi Pazar, Srbija

Postavljeno 31 May 2013 - 12:53 PM

Evo da osvezim malo temu, kako ne bih posstavljao novu...
Odlucio sam bajs farbati kod coveka koji farba auta i sl.
Ali zanima me da li mogu i kakvom farbom ofarbati tockove?
Da ne smeta slucajno pri kocenju i to?
  • 0

#17 aleksandar569

aleksandar569
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 21 August 2015 - 02:06 PM

zdravo ljudi zanima me koliko kosta plastifikacija rama i gde to ima da se uradi u Novom Sadu 


  • 0

#18 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 21 August 2015 - 03:11 PM

zdravo ljudi zanima me koliko kosta plastifikacija rama i gde to ima da se uradi u Novom Sadu 

 Ovo i mene zanima, nedavno sam izgrebao ram u transportu, a pošto mi se kombinacija boja nikada nije dopadala, sad imam priliku da to promenim :)


  • 0

#19 fabbb

fabbb
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 13 August 2016 - 03:52 AM

ljudi, pozdrav svima. nov sam ovde, na forumu, ali i u svetu bicikli. no, pre par dana sam iskopao jednu prastaru partizanku, pa bih je voleo srediti. zna li neko od vas kako se krecu cene peskarenja po beogradu


  • 0

#20 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 13 August 2016 - 07:06 AM

Peskarenje+plastifikacija=25e
Samo peskarenje 10e
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika