Jump to content


Photo

Bisage - DIY varijanta


  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#1 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Posted 02 February 2013 - 03:04 PM

...a da to lici na nesto.

Dakle , stvari stoje ovako.Odlucio sam da pokusam da napravim bisage sto slicnije onima na berzi i novac potrosim na bolje treking gume ,recimo.

Imam :
- 210 cm crnog materijala za izradu ranceva.( 140 je sirina )
- rajfesluse , cicak trake , tapetarski konac , nisam stigao da uzmem ali kupicu jedan reflektujuci prsluk sa kog cu da secem trakice.
- Industrijsku ravnu sivacu masinu.
- Skromne snajdersko sivacke sposobnosti.Zanat mi je porodicno blizak.

Ideja na vrlom pocetku svog postojanja je da uzmem mere svom trekeru i napravim 3 kvadra na koje bih nasio sto vise pregrada , dzepova i sl i spojim ih.Nasijem cicak trake za pricvrscivanje za pak treger bicikle.Uradim zavrsnu fazu , korigovanja , estetskih doradjivanja.
E sad , sta hocu od vas.
Kako medju vama ima puno onih koji koriste ovu opremu zeleo bih da mi napisete na sta bih mozda trebao da obratim paznju.Sa kojim problemima ste se sretali u toku voznje sa bisagama.Recimo , ne znam da li bi u ta tri osnovna dela trebalo da stavim i neka kartonska ojacanja na dnu ili mozda plasticne kutije istih dimenzija.Kako ih zastititi od vlage i sl.
Tako da , ako imate savete , izvolite.

Nadam se da cu mocu da se pohvalim na kraju

Poz
  • 0

#2 jablan

jablan
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 326 posts
  • LocationBeograd, Karaburma

Posted 02 February 2013 - 04:16 PM

Super, svaka čast za inicijativu. Ja sam hteo da se zezam sa pravljenjem, ali sam odustao pošto zbog dečijeg sedišta ne bih imao gde da uglavim bisage (pa sam kupio prednju korpu).

U svakom slučaju, pogledaj prvo ovde za neke ideje:

http://www.instructa...d/DIY-Panniers/
  • 0
Ulice za bicikliste - uzb.rs FB

#3 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Posted 02 February 2013 - 05:02 PM

Hvala na linku jablane , Ima interesatnih ideja , moram da priznam.Zao mi je sto si odustao.Ako se predomislis , ti ili bilo ko drugi , pridruzite se.Za razliku od ovih " 5 minute " ali svakako DIY varijanti planiram da moje budu ipak nalik pravim bisagama.Ovako recimo ,

http://www.tct-autho...ikli.php?id=295

Da li cu uspeti videcemo . Odo' da svim Ktm-u "uzmem mere" pa da pravim skicu . Pozzz
  • 0

#4 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Posted 02 February 2013 - 06:07 PM

..na prvo merenje to izgleda ovako

Izvinjavam se za mutne fotke.Slikano mobilnim.Mere gornjeg dela su 44cm,14cm,42,cm.Dole , levo ili desno , 42cm,14cm,35cm.

Moze li ovako i ako ne zasto ?

Attached Thumbnails

  • mere.jpg
  • paktreger.jpg

  • 0

#5 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Posted 02 February 2013 - 07:10 PM

Obrati pažnju da ti peta ne udara u bisage. Stavi neki karton da glumi bisage pa probaj.
  • 0

#6 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Posted 02 February 2013 - 07:18 PM

eto to mi nije palo na pamet , probacu , hvala na savetu !!!
  • 0

#7 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Posted 02 February 2013 - 07:32 PM

Kud' svi tuda i mali Mujo... Ja bih paspulirao unutrasnje savove pogotovo sto kazes da imas samo ravan bod. Ako vec hoces da uradis kako treba uzmi kvalitetne rajhsfersluse koji se nece izlizati posle stotinu otvaranja. Karton nemoj da koristis za ojacanje torbe vec plastiku, aluminijum ili lakom premazanu sper-plocu, ako ne zelis da tako pojacas strane bisaga do tocka onda bar napravi dzepove ili pregradu da ako se predomislis mozes naknadno da ubacis nesto od cvrstog materijala. I najbolje je da uzivo pogledas neke bisaga pre nego sto pocnes.
Ja ti preporucujem ove dimenzije za bocne stranice.
Postavljena slika
  • 0

#8 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Posted 02 February 2013 - 08:30 PM

Hvala na savetima Dusane011 , pre svega .

Ja imam samo ravnu ali imam pristup i ostalim tipovima masina tako da nije problem uraditi bilo sta.Sto se rajhsferslusa tice.Gledacu da nadjem sto kvalitetnije ako se desi da se izlizu,zamenicu.
Skica je super.Kosinu dole-desno moram da uracunam zbog nogu.Kao sto sam rekao o tome nisam razmisljao.Dimenzije su dobre ali bih na onih trideset pet dodao joj koji santimetar.To bi islo pozadi.Mislim da moze a dobija se prostor u bisagama.Sto se ojacanja tice ,jos nemam ideju sta bi bilo najbolje.Karton necu , slab je .Mozda napravim "kostur" od tanke a jake celicne zice koji bi po potrebi mogao da se vadi i ne predstavlja nepotreban teret.To naravno ne bi bilo tesko.Moram da dobro da razmislim pre pocetka.
  • 0

#9 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Posted 02 February 2013 - 09:03 PM

Nisi rekao za šta ti trebaju bisage, ali zbog sugestija o "dodatnoj opremi"

Kakve god da budu neće biti apsolutno vodonepropusne. Pored vrste materijala, rajsfešlusa... na vodonepropusnost utiče i broj "bušenja" odnosno prišivanja bilo čega jer su to slaba mesta. Najbolje bisage su vrećastog oblika i bez prišivenih džepova, ali predpostavljam da ne planiraš na put oko sveta da bi ti to bilo najvažnije. Mislim da ti je najbitnija funkcionalnost, odnosno da ih prilagodiš svojim potrebama.
Ja bih recimo spojio dve viseće torbe nekim trakama tako da ih nosi sam paktreger, a čičak trake bi bile samo u funkciji fiksacije. Takođe bih na gornjoj strani gornje torbe napravio neke gajke kroz koje bi mogle da idu trake kojima bih fiksirao vreću ili šator. I definitivno bih napravio neko ukrućenje visećih torbi da sprečim da nekako ne završe u točku. Karton bih naravno izbegao, tako da je žica opcija ili, eventualno, neka tanka plastična ploča, ali ćeš to teže naći.
  • 0

#10 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Posted 02 February 2013 - 09:37 PM

Ne planiram na put oko sveta.Bisage mi trebaju za letnje vrlo ceste ture van grada.5 do 50 km.Priroda, Izleti,rekreativna voznja.Imam prijatelje u svim tim mestima van Nisa i uvek se nadje nesto da se ponese.Nije mi vazno da bisage ne pustaju vodu.Tesko da sam mogu da napravim takve.Za tu namenu cu da napravim navlaku koja ce lastezom ili kanapom da se steze u dnu i stavljacu je po potrebi.Stvarno ne mogu da kazem sad sta bih nosio ali uvek nesto alata,garderobe,vode,asovcic i sl.Dzepovi i pregradice obavezno.To moram da uradim na ovim glavnim delovima pre nego sto ih spojim jer kasnije necu moci da ih nasijem zbog krutosti materijala.Mislim da ce biti dobro.
  • 0

#11 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Posted 02 February 2013 - 09:47 PM

Ma biće, a i ti ćeš biti srećan što si ih sam napravio.
  • 0

#12 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Posted 02 February 2013 - 10:11 PM

1. Na zadnju stranu moraš ubaciti nešto za ojačanje da bisage ne bi otišle u točak jer to ne želiš da ti se desi. Najbolje je umetnuti leksan debljine 4 mm (aki ima tanji onda još bolje).

2. Takodje na zadnju stranu našij čičak traku negde pri dnu da bisage možeš fiksirati čime ćeš sprečiti njihanje-treba da budu pripijene uz pak treger sa bočne strane (natovarene bisage veoma su neprijatne ako nisu dobro fiksirane).

3. Poslašaj Dušana011 što se tiče gabarita-sasvim je korektna dimenzija koju je naveo:
-visina neka bude oko 1-2 cm kraća od one koju si naznačio (33 cm) jer kad ih napuniš malo će se otegnuti ka zemlji i samim tim približiće se zadnjem menjaču (što takodje nije poželjno)
-dužina od 42 cm je mnogo...ne treba da prelaze gabarite pak tregera kako nazad ta ko i napred
-takodje nemoj da preteruješ ni u njihovoj širini
-i obavezno skrati donji deo da ne bi nogama udarao u bisage

4. Na prednju i zadnju stranu (deo koji ide preko pak tregera) takodje našij po čičak traku kako bi fiksirao bisage da ne klize napred-nazad.

5. Ne treba da uništavaš prsluk...imaš fluorescentne i svetloodbojne trake u radnjama gde se kupuju materijali na meru.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#13 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Posted 02 February 2013 - 11:11 PM

hmmmm ,
Jako korisni saveti uz koje cu , siguran sam , sve sto sam zamislio uspeno izvesti do kraja.Hvala vam.Pozzz
  • 0

#14 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Posted 03 February 2013 - 01:29 AM

Ja sam to sve radio i pravio vise komada, samo umesto da sam sijem to je radio neko drugi umesto mene. Generalno mozes napraviti bisage, ali nikada to nece biti ono pravo i uvek ces teziti da nesto dodas i ispravis. Kada sam dobio ono sto sam i ocekivao podvukao sam crtu i svatio da bi bolje prosao kupovinom fabrickih bisaga. Sada je cena fabrickih bisaga daleko pristupacnija pa predlazem kupovinu istih, a krojacke sposobnosti probaj ako mozes unovciti na neki drugi nacin :)
  • 0

#15 jablan

jablan
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 326 posts
  • LocationBeograd, Karaburma

Posted 03 February 2013 - 12:20 PM

Bilo bi lepo kada bi uspeo da ceo proces snimiš i napraviš video pa okačiš na Youtube. Uopšte nema domaćih klipova vezanih za biciklističke majstorije, prava sramota.
  • 0
Ulice za bicikliste - uzb.rs FB

#16 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Posted 03 February 2013 - 02:00 PM

Problem je sto nemam cim da snimam klipove a da je to prihvatljivo dobro.Vidis da su mi i slike ocaj.Doduse za slike mogu da iscimam digitalac iz fioke.Fontele mi sluzi samo za razgovore i nije mi mnogo vazno da bude najsavremeniji.Imam druga kamermana na lokalnoj teleziviji pa mozda njega zamolim da mi pomogne.Slike cu sigurno da postavljam a slika govori hiljadu reci , jel ?
  • 0

#17 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Posted 03 February 2013 - 02:03 PM

Hari ,
Nege sam cuo da je pametan onaj koji se uci na tudjim greskama.Ja sam ovu temu zapoceo da cujem misljenja svih vas koji "ste dobili ono sto ste hteli".Rano je da ja povlacim crtu jer nisam kupio sve sto mi treba ali sam kupio najvaznije a to je materijal.Ne bih sad o cenama ali mogu da kazem da me je kostao mnoogostruko manje od cene bisaga sa berze.Imam lufta da potrosim jos 1000 din i da sve to bude manje od polovine cene novih bisaga sa berze.Inace obozavam DIY radove.Volim da radim sa svim materijalima.Od svile do celika.To me tako opusta.Hvala ti na misljenju.To pravilo inace vazi za mnogo stvari.Ovaj put cu ipak da pokusam.
  • 0

#18 Legionar

Legionar
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 302 posts
  • LocationŠabac

Posted 03 February 2013 - 04:00 PM

Kada sam dobio ono sto sam i ocekivao podvukao sam crtu i svatio da bi bolje prosao kupovinom fabrickih bisaga. Sada je cena fabrickih bisaga daleko pristupacnija pa predlazem kupovinu istih,

Inace obozavam DIY radove.Volim da radim sa svim materijalima.Od svile do celika.To me tako opusta.

Хтедох подржати Харија,али ме ти колега својим постом предухитри :D Ја лично сам за куповину (нити сам вичан шивењу,нити волим да нешто петљам/правим :D ),али разумем када неко нешто воли и њему то није ни цимање,ни мучење као мени,што си лепо и написао да те такав рад опушта.Из тог разлога, подржавам те :D =D> Ја ћу само додати фото бисага које сам фотографисао у Словенији,прошле године и које су коштале 15 евра уз које се добија и навлака против кише.Само напред,ко зна ушта то прерасте :D Мој другар је тако почео са шивењем врећа за бокс,а сада шта све ради и какав је квалитет достигао :!: :D
IMG_0739 (Medium).JPG
  • 0
Авантуру Снежане Радојичић Снеже,на путу око планете Земље,бициклом,можете пратити на њеном сајту:
http://gea-tour.com

#19 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Posted 03 February 2013 - 04:52 PM

Ja sam kupio bisage od istog proizvodjaca za 1000rsd i prezadovoljan sam sa istim.

Postavljena slika

Isto tako pravio sam svoje "homemade" bisage, ali pošto takođe ne znam, niti želim da štijem kupio sam dve torbe za notebook i uz 15 minuta nameštanja sredih ih kao bisage :D Izašle su me skuplje za 100rsd od onih gore "bikermate" bisaga.

Postavljena slika
  • 0

#20 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Posted 03 February 2013 - 04:56 PM

Hvala na podrsci Legionar.

Vidi ,ja ne kazem da Hari nije upravu.Mnogo puta mi se desilo da mi racunica na pocetku bude jedno a na kraju drugo i da se pokajem.U ovom slucaju je ovo sto radim zezanje a zadovoljstva se uglavnom placaju.Praksa takodje , poceo sam malo ozbiljnije da radim na ovo masini.Cini mi se da ce od ovog parceta da ostane za par futrola za stapove za pecanje i za rancic tako da vredi truda.

Da kod nas mogu da nadjem bisage za 15 evra odma bi ih uzo.Koliko mogu da vidim nove a da vrede se krecu od 40 do 50 evra.Pozzz
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users