Jump to content


Photo

POGON SRAM XX GXP i BB30


  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1 igorsimo

igorsimo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts
  • LocationBački Petrovac

Posted 25 January 2013 - 05:48 PM

Pozdrav dobri ljudi! Otvorio sam ovu temu radi resavanja polemike ok pogona iz naslova.Dakle,pretrazujuci internet i razne bike sajtove saznao sam da postoje dve verzije Truvativ Sram XX pogona.Prva je GXP i ima osovinu 24/20mm a druga je BB30 i ima osovinu 30mm.Vodili smo polemiku IgorN,misaxtr i ja.Na moju zalost IgorN je bio u pravu.Hteo sam da kupim pogon sa berze,no medjutim u pitanju je novi Sram XX BB30.Molio bih sve iole upucene ako znaju ili su culi,moze li se nekako ubaciti sram xx BB30 pogon u ram,u njemu je trenutno Shimano XT770 pogon sa BB70 patronom.Postoji li neki adapter?
http://www.jensonusa...GXP-Crankset-09
http://www.jensonusa...B30-Crankset-09
  • 0

#2 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 25 January 2013 - 06:59 PM

bb30 ne moze u klasican ram a obrnuto moze.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#3 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Posted 25 January 2013 - 07:03 PM

Nisam siguran, ali mislim da je osovina BB30 pogona suviše široka da bi mogli da se u čauru uglave ležajevi koji bi radili, a suviše kratka da bi se koristili eksterni ležajevi. Tj. kao što Vorda kaže, ne može (obrnuto može).
  • 0
Pozdrav

#4 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5466 posts

Posted 25 January 2013 - 07:31 PM

bb30 ne moze u klasican ram a obrnuto moze.

Sta, klasican ram moze u BB30? :mrgreen:
  • 0

#5 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 25 January 2013 - 07:33 PM

bb30 ne moze u klasican ram a obrnuto moze.

Sta, klasican ram moze u BB30? :mrgreen:

svasta nesto ha ha
  • 0
puno znoja,malo krvi

#6 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Posted 25 January 2013 - 07:35 PM

"... we test fit the XX cranks and bottom brackets on all of our bikes to see what did or did not fit. What we found was that the Q166 crank fits damn near everything under the sun, and the Q156 crank fits a surprising many as well. Now that we've dispelled the myths..."
Na stranu ovo, brdo ljudi je montiralo XX sa GXP varijantama u klasične ramove. Da ne polemišemo dalje, verujem da onda taj model to ne podržava, već je isključivo za BB30 opciju. Šteta.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#7 igorsimo

igorsimo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts
  • LocationBački Petrovac

Posted 25 January 2013 - 07:43 PM

"... we test fit the XX cranks and bottom brackets on all of our bikes to see what did or did not fit. What we found was that the Q166 crank fits damn near everything under the sun, and the Q156 crank fits a surprising many as well. Now that we've dispelled the myths..."
Na stranu ovo, brdo ljudi je montiralo XX sa GXP varijantama u klasične ramove. Da ne polemišemo dalje, verujem da onda taj model to ne podržava, već je isključivo za BB30 opciju. Šteta.


Dodje mi da se roknem.Gde da nadjem GXP varijantu za te novce?Mislim u Srbiji. :(
  • 0

#8 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5466 posts

Posted 25 January 2013 - 07:55 PM

Dodje mi da se roknem.Gde da nadjem GXP varijantu za te novce?Mislim u Srbiji. :(

a kontas da je ovaj sto prodaje sisao tatu umesto mame? [-X
Uzmi kurble (imam procenat od prodaje), :mrgreen:
svakako ces menjati ram uskoro, nekog 29era #-o

Ono sto je mene sada zapanjilo je cinjenica da mi se cini da zapravo postoje 2 tipa XX pogona:
jedan sa vratilom/osovinom intergrisanim za levu polugu/kurblu, i to je izgleda BB30/PF30
i drugi sa vratilo integrisanim za desnu polugu/kurblu sa lancanicima, izgleda GXP/PF-GXP?
Ili mi se ucinilo?
  • 0

#9 igorsimo

igorsimo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts
  • LocationBački Petrovac

Posted 25 January 2013 - 08:07 PM

Dodje mi da se roknem.Gde da nadjem GXP varijantu za te novce?Mislim u Srbiji. :(

a kontas da je ovaj sto prodaje sisao tatu umesto mame? [-X
Uzmi kurble (imam procenat od prodaje), :mrgreen:
svakako ces menjati ram uskoro, nekog 29era #-o

Ono sto je mene sada zapanjilo je cinjenica da mi se cini da zapravo postoje 2 tipa XX pogona:
jedan sa vratilom/osovinom intergrisanim za levu polugu/kurblu, i to je izgleda BB30/PF30
i drugi sa vratilo integrisanim za desnu polugu/kurblu sa lancanicima, izgleda GXP/PF-GXP?
Ili mi se ucinilo?

Jeste,pola dana guglam da bih skontao sta je sta.Mislis da vredi uzeti?Kakav procenat damn? Varijanta je,ja njemu 200 eur i XT-770 grupu,on meni pogon i siftere.
  • 0

#10 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Posted 25 January 2013 - 08:49 PM

"The T30 allows you to use many BB30 cranks on standard BSA (ENGLISH) or ITA (ITALIAN) threaded Frames.
Each cup adds roughly 10mm in width which means your crank axle must be at least 88mm long > 68mm +10mm+10mm=88mm.
The T30 uses standard machine bearings and has a nylon seal for smooth, low drag performance.
The T30 comes with its own wrench for ease of installation."

T30
THREADING:
BSA:1.37" x 24tpi
BEARINGS:
6806 (42X30X7mm)
SHELL WIDTHS:
68mm
WEIGHT:
102g

Attached Thumbnails

  • T30%20RED.png

  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#11 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Posted 25 January 2013 - 08:56 PM

Dakle sve varijente su moguće, najgore je što i sam SRAM ne daje precizna uputstva već je sve ostavljeno da bude APP opcija....npr, iako na zvaničnom grafikonu Q faktori 156 i 166 primaju GXP varijante, Santa Cruz recimo daje preporuku kada su GXP varijante u pitanju samo kupovimu Q 166 koji se još "u narodu" zove i standard, dok je 156 narrow verzija i problematična je....nekada je ovo bilo mnogo lakše i prostije.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#12 igorsimo

igorsimo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts
  • LocationBački Petrovac

Posted 25 January 2013 - 09:09 PM

I sta to znaci?
  • 0

#13 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Posted 25 January 2013 - 09:20 PM

To recimo znači da uz T30 opciju XX osovina treba da bude dugačka min. 88mm.
"Each cup adds roughly 10mm in width which means your crank axle must be at least 88mm long > 68mm +10mm+10mm=88mm."
Dakle ako je ram 68mm, šolje dodaju još po 10mm sa svake strane. Ovo je opcija ukoliko je pogon BB30 isključiv. Ukoliko je GXP varijanta - standardne GXP šolje koje pokrivaju XX pogon idu bez problema. Razlike u GXP šoljama postoje za recimo XX varijantu i za stylo, firex i sl. Sam Sram huška da samo GXP sa keramičkim ležajevima to idu ALI idu i klasični lageri bez problema - dokazano.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#14 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5466 posts

Posted 25 January 2013 - 09:32 PM

I sta to znaci?

znaci da ovo jos nisam video (skidam kapu, misoXTR =D> ) i da mozda imas srece :)

Zamoli prodavca sa sastavi pogon i izmeri vidljivi deo vratila i pomolis se da odgovara trazenom :)
Ali...nesto ne verujem, treba jos poroveriti na onom crtezu sto je postavio misaXTR u drugoj temi.

Zatim ti treba PayPal da platis oko USD60 za deo + transportni troskovi,
3 sedmice cekanja i nesto sitno za uvozne i nepredvidjene troskove :)
  • 0

#15 igorsimo

igorsimo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts
  • LocationBački Petrovac

Posted 25 January 2013 - 10:16 PM

I sta to znaci?

znaci da ovo jos nisam video (skidam kapu, misoXTR =D> ) i da mozda imas srece :)

Zamoli prodavca sa sastavi pogon i izmeri vidljivi deo vratila i pomolis se da odgovara trazenom :)
Ali...nesto ne verujem, treba jos poroveriti na onom crtezu sto je postavio misaXTR u drugoj temi.

Zatim ti treba PayPal da platis oko USD60 za deo + transportni troskovi,
3 sedmice cekanja i nesto sitno za uvozne i nepredvidjene troskove :)

Sada sam bio u podrumu da izmerim solju,ima 67.5mm.Sutra zovem coveka da izmeri vidljivi deo osovine pogona.Ima dva pogona Q156 i Q164.Jos jedna stvar,solja rama je 68mm,2x10 su lezajevi,a gde se racuna deo osovine koji ulazi u kurblu (zupcanike) bar 20mm,zar to nije onda 68+10+10+20?Znaci minimum 108mm.Inace i ja skidam dve kape Misi! =D>
  • 0

#16 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Posted 25 January 2013 - 10:19 PM

T30 su nešto slično kao šoljice za Rotor pogone (npr. Rotor 3DF 30mm) koji se montiraju na standardne ramove, a imaju osovinu 30mm, kao i BB30. Ali im je zato i osovina dovoljno dugačka.
Npr. ove.

edit.
Ove su pored Rotor pogona kompatibilne sa još par, a i jeftinije su kojekude.
  • 0
Pozdrav

#17 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5466 posts

Posted 25 January 2013 - 11:01 PM

...solja rama je 68mm,2x10 su lezajevi,a gde se racuna deo osovine koji ulazi u kurblu (zupcanike) bar 20mm,zar to nije onda 68+10+10+20?Znaci minimum 108mm...

zato i rekoh:

...Zamoli prodavca sa sastavi pogon i izmeri vidljivi deo vratila i pomolis se da odgovara trazenom :)...


  • 0

#18 igorsimo

igorsimo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts
  • LocationBački Petrovac

Posted 26 January 2013 - 09:33 AM

...solja rama je 68mm,2x10 su lezajevi,a gde se racuna deo osovine koji ulazi u kurblu (zupcanike) bar 20mm,zar to nije onda 68+10+10+20?Znaci minimum 108mm...

zato i rekoh:

...Zamoli prodavca sa sastavi pogon i izmeri vidljivi deo vratila i pomolis se da odgovara trazenom :)...

Cuo sam se sa prodavcem Miomirom,stvari stoje ovako: kada se skine osigurac osovina je dugacka 98mm,sa time da je duzina zubaca koji ulaze u kurblu (zupcanike) 12mm,znaci deo osovine koji bi morao biti u patroni iliti adapterima iznosi 86-85mm.Sta mi to govori? n2:think
  • 0

#19 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5466 posts

Posted 26 January 2013 - 11:04 AM

Cuo sam se sa prodavcem Miomirom,stvari stoje ovako: kada se skine osigurac osovina je dugacka 98mm,sa time da je duzina zubaca koji ulaze u kurblu (zupcanike) 12mm,znaci deo osovine koji bi morao biti u patroni iliti adapterima iznosi 86-85mm.Sta mi to govori? n2:think


mani govori da je kratko, jer povlaceci analogiju sa drugim sistemima koje sam sretao
poluga/kurbla sem na tih 12mm zubaca nailazi i na jedan deo "zdrave" osovine punog precnika,
  • 0

#20 igorsimo

igorsimo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts
  • LocationBački Petrovac

Posted 26 January 2013 - 11:11 AM

mani govori da je kratko, jer povlaceci analogiju sa drugim sistemima koje sam sretao
poluga/kurbla sem na tih 12mm zubaca nailazi i na jedan deo "zdrave" osovine punog precnika,

Moram ti priznati da te ovaj put bas nisam razumeo.
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users