Jump to content


Photo

Kocnice


  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#181 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Posted 16 May 2019 - 08:22 AM

prvo sam pomislio da ti predlozim da samo zamenis pakne i rotore...
hocu da kazem da nisam do sada cuo da se neko zali na jacinu kocenja SPYRE celjusti!
 
A posto u jednoj drugoj temi kolega vladaepro kaze da iz njegovog iskustva:
 

pomislih, da mozda stvarno nije do rucica?
Mozda SPYRE trazi povlacenje sajle po onom *starom* SLR-PLUS režimu koji mu pruzaju Tektro rucice,
dok je mozda (nisi naveo koja serija)  TIAGRA u *novom* SLR-EV standardu, nem pojma koliko to moze da utice?!?!?

Фабрички је са Flat чељустима и тиагром 4700. Пало ми је на памет да је можда због тога јер пар post mount чељусти на другом бициклу, који је уз то челични и много тежи, кочи далеко боље. Такође, комплет је скоро невожен. Роторе сам заменио, мало сам штеловао сајлу, али рецимо да сам добио побољшање од једва 10%, можда ни толико. Занимљиво. Зато сам и помислио да није до ручица. Оне коче,али ништа посебно али је разлика у сили којом морам да притиснем ручице огромна на штету flat модела
  • 0

#182 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 03 May 2020 - 10:26 PM

1. Jel ima neko iskustva sa adapterima za flat mount kocnice na IS nosac/ram? Ovo je jedini normalan adapter koji sam nasao: https://www.assoluti...r-for-is-frame/

Pretrazujuci online prodavnice nisam uspeo u moru adaptera da nadjem jos neki, ne iskljucujem da sam lose pretrazivao.

Razlog zasto pitam jeste sto vecina drumskih shimano hidraulicnih kocnica dolazi u kompletu sa flat mount celjustima, ram na koji ce ici je IS zadnji x2. Imam opciju da uzmem samo samaraljke, promenim creva i stavim post mount kljesta uz PM na IS adapter, ili da idem sa flat mount kljestima i adapterom na IS. Dvoumim se sta od ta dva.

 

2. Koliko sam citao po netu, flat mount kljesta imaju malo manje paknove od PM kljesta koje se koriste na MTBu. Da li postoji primetno pregrevanje plocica za teze vozace? Primarno mislim na duze/jace spusteve na asfaltu gde ce se najvise i koristiti. Sama sila kocenja kapiram da je zadovoljavajuca svakako, sto se modulacije tice nije mi presudna - vise volim kocnice koje hvataju sto pre i sto vise. Planiram da koristim 160mm diskove ako budem isao na flatmount, ukupna tezina mene i bicikla ce u proseku biti 105-110kg.

 

Ziveo v-brake.


  • 0

#183 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Posted 04 May 2020 - 12:00 AM

Zbog jednostavnosti nabavljanja rezervnih delova i mogucnosti da zamenis kljesta sa jednog bicikla na drugi predlazem: Uzmi samo samaraljke + Deore M6000 celjusti uz P/S adaptere. Rotori od serije 6 pa na vise, creva za kocnice BH59 ako hoces malo vise modulacije, BH90 ako hoces tvrdje, uz diskove precnika 160 mislim da je bolje da creva budu BH59. Sto se tice pregrevanja diskova resenje su veci diskovi ali maksimalni precnik zavisi od jacine prednje viljuske i zadnje viljuske.


  • 0

#184 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 05 May 2020 - 09:54 PM

Hvala za savet. U tom smeru sam i razmisljao ako budem isao na post mount kljesta, posto sam takav set vec porucio za drugi bajs, bolje kocnice od toga za asfalt mislim da su overkill.

Racunam sta god da uzmem da ne diram par godina, sem redovnog odrzavanja, pa kapiram da ce i flat mount biti dovoljno pouzdane po tom pitanju. Problem su samo ti adapteri, pitao sam proizvodjaca rama. Nisu probali uopste flat mount ali misle da bi ovi adapteri trebalo da rade, sad da li pokusati pa ispusiti ako ipak bude neka igranka sa podloskama itd., nisam pametan. Lepse je imati sve delove kao set, sa druge strane ne bih da mi prave glavobolju (meni ili majstoru koji ih montira, svejedno).


  • 0

#185 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Posted 13 August 2020 - 04:49 PM

Kako da proverim da li su mi ručice kočnica za cantilever ili za v-brake?
Da otkačim čeljusti pa da stegnem ručicu pa vidim na kraju bužira koliko sajle povlači?
Čitao sam kod Relje da cantilever valjda povlači 7mm a v-brake 15mm. Može li to ovako kako sam zamislio?

Drugo, bicikl je iz '98-'99, ima pozadi nosač kabla za cantilever iako su na njemu v-brake čeljusti, neke obične alu. Zameniću ih sa boljim čeljustima, SD3 su mi u planu, samo me brine ako je ram originalno recimo bio za cantilever, da li će ove v-brake čeljusti odgovarati za taj ram ili bi moglo da bude problema...
Ovde je neko pisao da bi moglo da bude problema jer su valjda pivoti niže ili više u odnosu na ramove koji su unapred predviđeni za v-brake.
Na šta tu treba da pazim kod kupovine čeljusti?
  • 0

#186 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Posted 13 August 2020 - 06:15 PM

Kako da proverim da li su mi ručice kočnica za cantilever ili za v-brake?

okaci fotku rucica, mozda neko pomogne...

mozda na rucici pise koji je model pa moze po katalogu da se nadje?!?

 

 

...Ovde je neko pisao da bi moglo da bude problema jer su valjda pivoti niže ili više u odnosu na ramove koji su unapred predviđeni za v-brake.

msm da je to bilo reci o pivotima za U-brake 


  • 0

#187 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Posted 14 August 2020 - 02:48 PM

Ovo su neke no name kočnice kao i čitav bicikl, nema šanse da se nađe u katalogu. :)

Video sam kod Relje na sajtu, meri se rastojanje od pivota koji drži ručicu do pina gde ulazi sajla. Kod cantija je to oko 21mm a kod v-brake 41mm. Barem je tako tamo uzeto za primer. Kod mene je oko 38mm pa pretpostavljam da su za v-brake. Zameniću ih pre ili kasnije boljima samo sam hteo da vidim moram li odmah da kupujem i ručice.

Našao sam ko je pisao o problemu prelaska na v-brake

Kod starijih bajseva pinovi na cantiler kocnicama su bili malo vislje pozicionirani pa na to treba da se obrati paznja jer prelazak na vb može postati nocna mora.


Samo što ne znam šta je problem, ne mogu paknovi dovoljno nisko da se stave ili...?
  • 0

#188 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Posted 26 August 2020 - 12:18 PM

Zvao sam par prodavnica za SD3, svi ih imaju na sajtu a niko na stanju zbog situacije sa koronom, tako da sam odustao od njih. 

 

Šta bi bila bolja kupovina, novije Alivio T4000 ili starije SD7? Pretpostavljam da su SD7 od pre 2007, jer sam našao negde da u 2007. više nisu pravili ručice sa prozorčićem. 

 

https://www.2bike.rs...00#.X0ZQfcAzaM8

 

https://www.2bike.rs...et#.X0ZRFsAzaM8

 

Vozim najviše po asfaltu i trotoarima, verujem da i jedne i druge dobro koče a neki cilj mi je da uzmem one koje će duže da traju i koje manje moraju da se doštelavaju. Znam da ne može to niko da pogodi ali šta biste vi pre uzeli?


  • 0

#189 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Posted 26 August 2020 - 12:43 PM

Kupi kocnice u prodavnici, ove jeftine sam stavljao na neciji bicikl, za tri dana dok sam ga vozio nisam imao zamerke a i posle godinu dana kod vlasnika ne zali se na njih, mana im je sto opruga nije kaljena (link) ili ove (link), mozes i jeftinije pozadi a skuplje napred ako hoces da stedis pare...


  • 1

#190 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Posted 27 August 2020 - 10:21 AM

Čitao samo o Saccon kočnicama. Nekima su dobre, drugi kažu da su progledali kad su stavili kvalitetnije. Moja ideja je da nadogradim bicikl i da ono što sad stavim ostane do kraja, da ne menjam ako ne moram. Pošto su se kvalitetni šifteri, menjači i druge stvari za 3x6/7 radile još krajem prošlog veka rekoh bar čeljusti i ručice mogu da stavim neke bolje a ostalo šta nadjem, bilo novo ili polovno ali da je tu negde do 15-20€. Ipak ću onda da gledam ili polovne Alivio ili bolje ili nove. Hvala na savetu   


  • 0

#191 markhizio

markhizio
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts
  • LocationRuma

Posted 14 March 2023 - 05:18 PM

Koje pakne bi odgovarale za ove retro Shimano Deore LX M550 kantilever kocnice? Slike su sa neta.

 

s-l1600 (1).jpg

 

s-l1600 (2).jpg

 

s-l1600.jpg


  • 0

#192 markhizio

markhizio
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts
  • LocationRuma

Posted 16 March 2023 - 05:01 PM

Preformulisaću pitanje. Da li mogu da se stave V brake pakne na ova klešta? 


  • 0

#193 markhizio

markhizio
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts
  • LocationRuma

Posted 16 March 2023 - 05:11 PM

Evo kako izgledaju na biciklu.

 

20230314_165640.jpg

 

20230314_165645.jpg


  • 0

#194 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1337 posts
  • LocationBeograd

Posted 16 March 2023 - 05:24 PM

Mislim da mogu na te tvoje čeljusti, ako nađeš pakne sličnog oblika.
https://brainybiker....s-quick-answer/
  • 0
The sea, the sea

#195 markhizio

markhizio
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts
  • LocationRuma

Posted 16 March 2023 - 05:36 PM

Mislim da mogu na te tvoje čeljusti, ako neđeš pakne sličnog oblika.
https://brainybiker....s-quick-answer/

 

Misliš da ove standardne ne bi dohvatile felnu jer su tanje od ovih kantilever pakni?


  • 0

#196 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1337 posts
  • LocationBeograd

Posted 16 March 2023 - 05:45 PM

Dohvat je manji problem, valja videti 'clearance' u odnosu na vilu.
  • 0
The sea, the sea

#197 markhizio

markhizio
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts
  • LocationRuma

Posted 16 March 2023 - 05:55 PM

Ne znam šta bi smetalo kod vile. Na šta tačno misliš?


  • 0

#198 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 16 March 2023 - 07:19 PM

Ovo ovde na slici su neodgovarajuce pakne za taj tip kocnice. Na kantilever kocnice treba da idu pakne za kantilever, ovo su vbrake pakne i u pitanju je budz. Inace uprkos misljenju da su kantilever kocnice zastarele i lose, one isporucuju veoma ubedljivu zaustavnu moc kada su podesene kako treba. Upravo u podesavanju lezi kvaka jer su one komplikovanije za podesavanje od vbrake kocnica pa zato izumiru. Inace su se redovno montirale na turing i tandem biciklima gse je bilo potrebno da se nizbrdo zaustavlja masa od otprilike 200 kila...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#199 markhizio

markhizio
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts
  • LocationRuma

Posted 16 March 2023 - 07:54 PM

Nije budženo ništa, takve su fabričke:

 

https://manualzz.com...ce-instructions


  • 0

#200 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1337 posts
  • LocationBeograd

Posted 17 March 2023 - 12:01 AM

Ne znam šta bi smetalo kod vile. Na šta tačno misliš?

Mislim na hod paknova, da li ima dovoljno prostora da se otvore čeljusti, a da paknovi ne udaraju u vilu.

Edit: sad videh slike na bajsu, kontam da ima prostora.
  • 0
The sea, the sea




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users