Jump to content


Fotografije

Znojenje/gubitak minerala


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
61 odgovora na ovu temu

#1 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 June 2012 - 07:39 PM

Nešto nisam uspeo da pronadjem konkretne odgovore na ono što mene zanima pa sam otvorio novu temu.
Radi se o nekoj vrsti problema koji verovatno muči i još ponekog:
-Prilikom bilo kakve čak i blaže aktivnosti ja se znojim u ihaha velikoj meri. Obična malo aktivnija šetnja,brže hodanje...prilikom božnje bicikla ne sme ni da spomenem :mrgreen:
Dok vozim dobro je,medjutim čim stanem kreće oblivanje znojem. pored toga pijem i prilično velike količine vode i to dodatno pospešuje znojenje.

Pitanje koje mene zanima je:
1.Čime se sve može nadoknaditi ono što izadje sa znojenjem,jer uz ono loše što izadje na znoj odlaze i bitni minerali i sastojci koji su neophodni organizmu?

2.Šta se pritom sve gubi i šta je potrebno nadoknaditi organizmu za vreme pedaliranja kao i posle pedaliranja?

3.Da li koristiti vitaminske tablete ili udariti po voću/povrću?

4.Ima li neko ideju/savet čime se može ublažiti znojenje (ako je uopšte moguće)?

Pozdrav!!!
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 June 2012 - 07:54 PM

I mene zanima koliko je to realno bitno i šta je najbitnije, pa da vidim ako mogu bez nekog opterećivanja da bolje prilagodim unos. Problem mi je što povrće skoro uopšte ne jedem, jer većinu ne podnosim. Voće sezonski šta ima u bašti, kako šta stiže :) a kad nema, mućkam multivitu.

Ista mi je situacija sa znojenjem, dobro podnosim i visoke temperature i sparinu i sunce kad ubija samo da se ja krećem i da me vazduh suši i rashlađuje. Ali kad stanem pakao, oblivanje...
  • 0

#3 homer

homer
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 310 posts

Postavljeno 20 June 2012 - 12:19 AM

Neki izotonik, npr:

Postavljena slika
  • 0
"Ja sam sebe manji komad
veci deo cini Nomad
a taj cudak nesto bunca
njemu nikad dosta sunca"

#4 UrosDT

UrosDT
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts
  • LocationValjevo

Postavljeno 20 June 2012 - 12:24 PM

Kako se krecu cene izotonika, isostar-a na primer?

Ja sam na netu iskopao ovo:

Moze da se doda i malo vanil secera, cisto zbog arome.
Ukus uopste nije los, a nadoknadjuje vecinu minerala koji se gube znojenjem.
  • 0

#5 homer

homer
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 310 posts

Postavljeno 20 June 2012 - 02:05 PM

Isostar je 700din pakovanje za 10x500ml... dovoljno za brevet 400k :wink:
Ima ga na Slaviji u Pansportu..

Moram da probam da napravim ovaj narodni...
  • 0
"Ja sam sebe manji komad
veci deo cini Nomad
a taj cudak nesto bunca
njemu nikad dosta sunca"

#6 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 June 2012 - 02:26 PM

Hvala za video, to me i zanimalo, čega ima u tim tonicima... ko još kupuje ono :mrgreen: nisam profi, a ne vozim ni brevete :). Ako ne bude odvratan ukus možda se i primim na to, smutim u frižider pa da imam kad dođem s vožnje
  • 0

#7 UrosDT

UrosDT
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts
  • LocationValjevo

Postavljeno 20 June 2012 - 03:09 PM

Ma napravis ti sam da ti se svidja :D , zato sto trpi improvizacije. Dodas malo vanil secera ako volis, moze i med umesto secera, limun umesto pomorandze... Bitne su soli i minerali.
Nemoj samo da presolis :mrgreen: Znaci stavis soli i sode bikarbone po 1/4 cajne kasicice ( na vrh sto se kaze ).
Srecno u eksperimentisanju! :wink:
  • 0

#8 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 June 2012 - 08:11 PM

Isostar je 700din pakovanje za 10x500ml...Moram da probam da napravim ovaj narodni...


Može li se napraviti u domaćoj (kuhinjskoj) radinosti nešto od izotoničnih napitaka?
Nadjoh nedavno na net-u ovo:

Limunada sa dekstrozom

Sastojci:

5-6 kašičica dekstroze (oko 35-40 gr)
sok pola većeg limuna ili ceo manjeg
1 g vanilin šećera (daje miris)
četvrtina kašičice (na vrh) soli
0,5 L vode


Sve ovo sipati u flašicu od 0.5 L i protresti intenzivno.

Limun – med izotonik

Sastojci:

4-5 kašičica meda bagremovog ili livadskog (oko 35-40 gr)
sok pola većeg limuna ili ceo manjeg
prstohvat soli
0,5 L vode

Razmutiti u nekoj većoj posudi pa preliti u flašicu kada se med otopi.

Voće – med – limun mix

Sastojci:

0,1 L bistrog voćnog soka bez konzervansa
3 kašičice meda
sok pola limuna manjeg
trunka soli
0,4 L vode

Deluje mi da je dobro,tj korisno-ukus k'o ukus i nije toliko bitan ako je nešto efikasno (često se dešava da nešto ukusno nema pravi efekat).
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#9 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 21 June 2012 - 05:12 PM

Ima sredstvo za rehidrataciju organizma u apotekama msm da se zove orosal sadrzi sve sto i izotonici samo je mnogo jeftinije....Jedino mora da se zasladi.
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#10 UrosDT

UrosDT
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts
  • LocationValjevo

Postavljeno 21 June 2012 - 05:25 PM

Ja i dalje imam traume od orosala :mrgreen: :|
Jako je odvratnog ukusa i on se konzumira ukoliko covek ima tesku dijareju ili slicno, a mora da se uzima ''na kasicicu'', po malo na svakih par minuta.

Sad sam pogledao na netu i 10 kesica kosta 800 dinara. 1 kesica = 500 ml rastvora
  • 0

#11 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 26 June 2012 - 08:28 PM

Sasvim je ok u kućnoj radinosti praviti napitak koji je dat na prethodnom videu...so+s.bikarbona+šećer...tako napravljen se stavi u jednu flašicu na biciklu-pošto se obično nose dve, jel a u drugu voda. U toku vožnje se obe koriste, a ne kako neko prethodno reče kad dođe kući pa tek onda pije isotonic. Tada je već kasno..
  • 0

#12 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 June 2012 - 10:54 PM

Heh, a mi koji nemamo gde da turimo dva bidona? :) A nismo ni profi sportisti ko ovi teniseri što svaki čas pijuckaju malo hemije pa malo vode.
Jedino da u bidon sipam isotonic a da vodu pijem na česmama :mrgreen:
  • 1

#13 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 26 June 2012 - 10:56 PM

Ima jedan sok koji ja jako volim da pravim, nije ni iso a ni tonik ali je mnogo ukusan i osvežava:
Sastojci:
2 kom pomorandže
2 kom limun
šećer

Priprema:
Stavite lepo one pomorandže i limunove u zamrzivač da se komplet smrznu, da budu kao kamen tvrdi, onda ih lepo izrendate na onom najsitnijem rendetu, sve to u jednu posudu, dodate šećera po želji (ne znam tačno koliko ide ali nije teško ustanoviti probanjem, samo nemojte krknuti kilo šećera pa posle ustanoviti da je prviše :D ) i jedno 5-6 litara vode, dobro promešate da se istopi šećer i ostavite 10-20 minuta da odstoji. Kad odstoji treba to procediti kroz nešto, ako imate dovoljno veliku cediljku (sa malim rupicama) odlično ili kroz čistu kuhinjsku platnenu krpu tzv. ubrus (kao ono kad se sir pravi :mrgreen: )i eto gotov osvežavajući sok :lol:
Ako se ostavi malo duže pre ceđenja sok će dobiti nešto gorčine zbog kore od limuna i pomorandži, što meni odgovara pošto volim tu "grejpfrut" gorko-kiselu kombinaciju, ja čak posle pojedem i pulpu tj. ono što ostane u čvrstom stanju, baš je dobro mada keva uvek kaže "baci to" :D
Drži se u frižideru, odličan je sok kad je malo rashlađen i treba ga popiti u roku od nekoliko dana pošto nema konzervansa i ne može da stoji dugo...

P.S. Naravno, nemojte da zaboravite da dobro operete voće pre nego što ga stavite u zamrzivač pošto se renda komplet i sa korom (ja to radim sunđerom za suđe ali onom zelenom stranom), umesto šećera bi možda mogla i glukoza/fruktoza ili med isl... a za so i sodu bikarbonu ne znam, probajte.... pa mi javite :mrgreen: Ma fakit, stavite i cimet i oraščić i vanilu baš da vidimo šta će se desiti n2:Heristical
  • 0

profilepic.gif


#14 Ivan_xcv

Ivan_xcv
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 229 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 27 June 2012 - 10:15 AM

Ma fakit, stavite i cimet i oraščić i vanilu baš da vidimo šta će se desiti n2:Heristical

E to ja volim, mada bih mozda probao samo sa cimetom n:anim_49 , ovo ostalo, bogami bilo bi cini mi se n2:wc :wink:
Sve u svemu, zanimljiv recept... probacemo
  • 0

#15 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 27 June 2012 - 11:31 AM

Ma brate, pola kokosovog oraha i pola banane i po kila mleka u blender i vanilin šećer i đumbir i malo bibera od toga živiš 2 dana, masan kokos do smrta :)
  • 0

#16 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 27 June 2012 - 01:33 PM

E to ja volim, mada bih mozda probao samo sa cimetom n:anim_49 , ovo ostalo, bogami bilo bi cini mi se n2:wc :wink:


Ja isto volim cimet čak sam čuo da je dobar/koristan za nešto, ne znam šta al kažu da je OK možda kao antioksidant, ne znam, a volim i vanilu, jedno vreme sam dobijao iz slovačke one štapiće vanile što ih staviš u posudu sa šećerom pa ti sav šećer miriše :) ali ih je kod nas jako tešo nabaviti #-o volim i rogač, možda bi mogao neki recep-at :mrgreen: za pitu sa rogačem da podelim ovde =P~
  • 0

profilepic.gif


#17 dachaa

dachaa
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts

Postavljeno 27 June 2012 - 02:10 PM

cimet ... dobar/koristan za nešto...


Za skidanje holesterola. :wink:
  • 0
'Pain is temporary... quitting lasts forever'

#18 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 27 June 2012 - 04:02 PM

Za sutlijaš i za malkice u Erl grej n:party0021
  • 0

#19 popedja

popedja
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 255 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 June 2012 - 09:32 PM

"Tea, Earl Grey, hot ..."

http://www.cikloberz...p?img=16392&t=n
  • 0

#20 zeggerr

zeggerr
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 486 posts

Postavljeno 29 June 2012 - 04:58 PM

Cimet je odlican za skidanje holesterola, i najbolji za spustanje nivoa secera u krvi.
Minerali koji se trose znojenjem su Natrijum, Magnezijum, Kalijum, Cink, zapravo trose se svi uneseni minerali, ali se gubljenjem pomenutih najbrze osete posledice...ako se znojenjem izgubi previse mineralnih materija tad nastupaju grcevi. Rehidriranjem i unosom minerala se sve vraca u normalu.
  • 0
vredniji je gram iskustva od tone teorije....




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika