Jump to content


Photo

Alat za bicikle


  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#21 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Posted 01 December 2012 - 12:12 AM

Bojim se da nisam razumeo na sta mislis :) U nadi da mi se necete (previse :mrgreen: ) smejati, mislis na krutu vilu ili?

Postavljena slika
U principu mozes je i napraviti ....

Ukratko - hocu da svoju vilu prebacim iz postojeceg rama u drugi ram, sa drugim ramom valjda dobijam soljice i spejsere, ako mi za tu operaciju ne treba nista vise sem imbusa- super :) A za kasnije cu se vec snaci, ako bude trebalo izbijanje soljica kasnije u buducnosti.

Zbog cega bi se organicavao samo na to. Npr lotto vila ti donese pare, pazaris novog fox-a i treba ga nekako ubaciti u ram. Sta ti treba? Bonsek da ga skratis na potrebnu meru. Da ne bi sekao ukrivo treba ti reper, matora lula na koju naslonis neki zznj spacer je idealna. Posle samo zaoblis ivice turpijom :) U nju treba da ubacis puzica, treba ti cekic i fi6 srafce. Ako zazelis da izmenjas soljice, malo jaci srafciger, ili probojac, sekac i naravno cekic, pa lupkas lagano u krug po soljici (iznutra). Hoces da nabijes nove, pa cekic i ravna dascica :) U principu zbog cega sa prostim alatom opste namene ne bi mogao da komplet zavrsisi pricu sa a-head sistemom.
  • 0
Postavljena slika

#22 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Posted 01 December 2012 - 08:38 AM

Imam Shimano bb-un26 patronu, xct v3 pogon.

Tu ti treba i radapciger za skidanje kurbli:
http://www.totalbike... ... -bez-rucke
http://www.totalbike... ... 15x1-t4455
A za samu patronu bi trebao da ide ovaj alat:
http://www.totalbike... ... u-monoblok

Znaci nemam potrebe za necim skupljim, tipa ovako nesto?

Stvarno ne znam kakav je taj. Ali ovaj definitivno izbegni:
http://www.totalbike... ... -lanaca-hw

5. Kupio sam neke "kvalitetne" iz Venere, negde na forumu ima slika kako izgledaju posle secenja par sajli i buzira. Ili plati dobro ili jeftino pa da imas nazubljene secice :).

Nasao slike, video... Jel te i dalje sluze ili su sve losije i losije? Mislim, ako seku, prezivecu, ali ako treba uzecu i kvalitetnije secice.
Ja u principu imam neka slicna kljesta za to negde u kuci, ali sam ih zaturio i ne znam gde su :(

I dalje su onako nazubljene, mozda i za nijansu vise ali i dalje lepo seku ;). Tih secica ima na vise mesta ali izgleda da nisu svuda iste. Moj drug ih je kupio u nekoj gvozdjari za isti novac, izgledaju potpuno isto jedino se boja seciva "malo " :mrgreen: razlikuje. Seku kao da su Knipex :).


6. Ili univerzalni ili za svaku dimenziju posebno. Svaki posebno kosta bar 3 puta vise nego ovaj univerzalni :)
http://www.totalbike... ... niverzalni
Da bi centrirao tockove treba ti i alat tj. viljuska...

Ako i ovaj jeftin moze da posluzi, za pocetak je i on dovoljan, pa cu videti za skuplje kako vreme prolazi, tj koliko budem vican centriranju tockova.

Ma moze i univerzalni obzirom da je cena smesna...
  • 0
.

#23 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 01 December 2012 - 12:59 PM

Kljesta sam nasao neka na pijaci za 400din, probao da secem sajlu, seku kako treba, buzir cu probati drugom prilikom jer sad nemam viska, ali i da ne valjaju za 400din nije strasno, mada mislim da ce moci da preseku bar 10tak puta :) Nasao sam i polovne knipex za 20e solidno jake ali vec dosta nazubljene tako da sam ih zaobisao.
Sto se ostalog tice, sa boljim radapcigerom ce me alat izaci 5k din sto je taman planirani budzet.

Tu ti treba i radapciger za skidanje kurbli:
http://www.totalbike... ... -bez-rucke
http://www.totalbike... ... 15x1-t4455


Procitao sam Gadjanovo iskustvo sa prvim (jeftinim) radapcigerom, kakva su iskustva drugih? Da li je stvarno los i da kupim skuplji ili..?

Zare, hvala jos jednom za savete :)
  • 0

#24 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 01 December 2012 - 02:20 PM

Upravo taj najjeftiniji radapciger imam samo sam ja naručivao uz još neke gluposti pa se zeznuo, najbolje da odeš u Capriolo i pogledaš uživo, ako ima lufta u navojima kad je zavrnut tj ako klacka šraf onda bolje uzmi neki malo bolji. Meni je objaznuo čim sam pokušao da skinem pogon a nakon što mi je deda narezao na strugu drugi šraf skidao sam nekoliko puta na više biciklova i nema problema. Sa novim šrafom nije bilo ni malo lufta, a sad posle nekoliko skidanja ima malo ali i dalje radi. Mekan je materijal, kolko para tolko muzike.
  • 0

#25 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Posted 01 December 2012 - 02:29 PM

Imao sam sličan prvom, ne znam da li je predviđen samo za četvrtku, ali za octalink mi nije odgovarao, kao da je bio prekratak. Onda sam nabavio neki sličan drugom:
184533_1.jpg
koji je za octalink, isis i četvrtku, tako da proveri koji ti treba i odgovara.

Kad sam gledao posebna klešta za bužire bila su >20€, prilično skupo. Sajle i bužire za kočnice sam sekao kombinovanim kleštima, a bužire za menjače sitnom testerom, sa sajlom postavljenom unutra. Bužiri za menjače su valjda kritičniji, jer moraju biti osečena lepo i pod pravim uglom kako bi menjanje pravilno radilo, bez bilo kakvog istezanja ili kompresije u bužiru.
  • 0
Pozdrav

#26 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 01 December 2012 - 02:43 PM

Um, valjda je moj pogon na cetvrtku? Patrona je bb-un26 koja koliko vidim ima 4 strane :)
Ali, ako vec kazete da je ovaj najjeftiniji los i samo za jednu vrstu, uzecu skuplji sta da se radi.
Ima u planetbike-u i ovaj, trenutno ga nemaju na lageru a kostao je 820din, deluje mi bolje od najjeftinijeg iz totalbike/capriola: http://www.planetbik... ... LJ-016.jpg

I ja sam se razmisljao za buzire da koristim bonsek ako mi ovaj kljesta ne odgovaraju, sporije je, ali jbg makar se nece puno uvijati. Sajlu si stavljaju unutra da se buzir ne bi kompresovao prilikom secenja ili?
  • 0

#27 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Posted 01 December 2012 - 02:54 PM

Secenje buzira bonsekom nije bas najpametnija stvar posebno menjackih. Bilo kakva kljesta su bolja varijanta. Jedino sto se buzir malo "spljeska" pa ga je potrebno otvoriti. Posebno teflonski.
Ako vec mora bez secica/kljesta, brusilica je najbolja varijanta.

Buziri za kocnice su druga prica, njih je mnogo lakse preseci ali je zato mnogo teze preseci sajlu za kocnice. Za sajle su ubedljivo najbolje secice o kojima pricamo. Sve ostalo manje ili vise "rascveta" sajlu.
  • 0
.

#28 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 01 December 2012 - 03:09 PM

Bonsek ne valja zato sto ce se stvoriti opiljci ili zato sto nece biti ravan presek? Ili nesto trece :)
Ja sam mislio da je losije ako se buzir spljeska prilikom secenja (zbog losih kljesta), jer pitanje je posle da li cu uspeti da ga rasirim koliko treba.

Ne zamerite ako lupam, ne razumem se :)
  • 0

#29 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Posted 01 December 2012 - 03:38 PM

Rez testerom mi je ispao prilično OK, bez "spljesk" efekata, sajla je bila unutra da pomogne da sve stoji na mestu. Samo treba polako sitnom testerom. I malo više vremena (~5min).
Verovatno je najbolje imati specijalna klešta samo za to
cc.jpg
i odradiš za 1sek, ali ako nemaš izbora, ili imaš loše sečice, kao što sam ja imao onda probaš drugačije. Npr. ja sam morao da biram između ova dva :lol:
IMG_8850.jpg
Najbolje da probaš sam na komadu bužira.
  • 0
Pozdrav

#30 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 01 December 2012 - 03:56 PM

Nemam sad sliku ali rez brusilicom je savršen :D traje sekundu koliko i specijalnim kleštim a besplatno je, ako već imaš brusilicu i neku garažu/šupu.
A i ovaj rez testerom deluje ok pa biraj.

Ja sve sajle sečem stolarskim kleštima, imam jedna jako oštra i nema rascvetavanja. Samo treba jače da se stisne kod kočionih sajli, za menjače cvikne ko od šale.

Taj radapciger iz planeta i htedoh da ti prepručim ali videh da ga nema. Ako ti nije hitno možeš uzeti na proleće. Sa slike deluje ozbiljnije, vidi se to odmah kad uzmeš u ruke, a i cena best buy. U gradu si pa najbolje obiđi i lično pogledaj šta gde ima pa izaberi.
  • 0

#31 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 02 December 2012 - 12:31 AM

Planiram u ponedeljak da se prosetam, a nazalost jeste mi hitno. Drugi ram stize sutra, hocu sto pre to da prepakujem jer me zanima da li sam sada izabrao dobru geometriju (trenutni ram mi je prevelik).
Ako nema u planetu, kupicu ovaj skuplji u capriolu, jbg.
Imam brusilicu, tako da ako nista drugo iseci cu tako, mada iskren da budem i nisam nesto vican sa brusilicom ali naucicu :)
  • 0

#32 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Posted 02 December 2012 - 12:56 AM

Imam brusilicu, tako da ako nista drugo iseci cu tako, mada iskren da budem i nisam nesto vican sa brusilicom ali naucicu :)

U tom slucaju otvori oci, ukljuci mozak i sretno! Brusilica je brz rotacioni alat i ljudi se pomocu nje jako lako povrede ...
  • 0
Postavljena slika

#33 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Posted 17 January 2013 - 07:33 PM

Koje brojevi torx srafova se najcesce javljaju na biciklima, planiram da kupim neki manji i jeftiniji set za kucnu upotrebu, da znam koji komplet velicina da uzmem..
  • 0

#34 sreckom

sreckom
  • Members
  • Pip
  • 28 posts

Posted 17 September 2016 - 10:58 PM

Da li neko moze da mi kaze koje su dimenzije alata  za demontažu kućišta ležaja upravljača? Hteo bih da napravim od cevi pa me zanima posle secenja na koje dve sirine treba da rasirim tj, dva alata sa razlicitim sirinama, da li su 40 i 56mm?

RT-1_007.jpg


  • 0

#35 djoti

djoti
  • Members
  • PipPipPip
  • 109 posts

Posted 21 September 2016 - 06:49 PM

Gde ima da se kupi moment ključ sa nastavcima za bajs neki kvalitetan  ,hvala unapred svima


  • 0

#36 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 21 September 2016 - 07:03 PM

Gde ima da se kupi moment ključ sa nastavcima za bajs neki kvalitetan  ,hvala unapred svima

 

Obično imaju raspon momenata na kojima rade. Za jače zatezanje šrafova (pogon, kaseta i slično) obično ide jedan, a za lule, sedla i ostalo onaj za manje momente.

 

Ako imaš karbonskih delova na bajsu, tu je kritično, pa ako uzimaš samo jedan, vijaj taj za manje momente, obično ti delovi ne idu preko 10 Nm.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#37 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 21 September 2016 - 07:20 PM

Gde ima da se kupi moment ključ sa nastavcima za bajs neki kvalitetan  ,hvala unapred svima

 

Koristio sam neki no name i potrajao je dve godine, sad imam neki Mighty skoro godinu dana u svakodnevnoj upotrebi (1-2 dnevno) za sad sluzi dobro, ali ga povremeno proverim. Za moment kljuc najbitnija stavka je da se vrati na O Nm posle upotrebe. Cene su im oko 50 e.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#38 djoti

djoti
  • Members
  • PipPipPip
  • 109 posts

Posted 21 September 2016 - 08:44 PM

Koristio sam neki no name i potrajao je dve godine, sad imam neki Mighty skoro godinu dana u svakodnevnoj upotrebi (1-2 dnevno) za sad sluzi dobro, ali ga povremeno proverim. Za moment kljuc najbitnija stavka je da se vrati na O Nm posle upotrebe. Cene su im oko 50 e.

 Samo gde ga kupiti ne bih ove iz kine...


  • 0

#39 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Posted 21 September 2016 - 09:35 PM

Ako je za kucnu upotrebu, moze se i improvizovati sa obicnom ribarskom vagom (dzepnom) i sa imbus (torx) kljucevima. Nemoj da te zavara ovo 'improvizovati', jer su rezultati veoma precizni iako je sam sistem dosta smesan.

 

http://scienceres-ed...que-940x705.jpg


  • 4

#40 djoti

djoti
  • Members
  • PipPipPip
  • 109 posts

Posted 21 September 2016 - 11:04 PM

Ako je za kucnu upotrebu, moze se i improvizovati sa obicnom ribarskom vagom (dzepnom) i sa imbus (torx) kljucevima. Nemoj da te zavara ovo 'improvizovati', jer su rezultati veoma precizni iako je sam sistem dosta smesan.

 

http://scienceres-ed...orque-940x705.j

ovo je odlično...


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users