Jump to content


Fotografije

R7 vs Reba


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
49 odgovora na ovu temu

#1 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 15 February 2008 - 09:59 PM

Znam da je vec bilo teme oko Rock Shox vs Manitou al ja bi da mi kazete sta se preporucuje od ova dva konkurentna modela tj RS REBA i Manitou R7,koje proizvodjaci uglavnom stavljaju na bicikle malo vise klase(naravno postoje varijante jedne i druge vile)al ako su u modeli sa priblizno istim godistem,cenom,npr(Reba SL,Reba Race vs neki R7 od 290do 400e).Primetio sam da je r7 kad-kad malo jeftiniji..Da li je izdrzljiviji?Sta se isplati kupiti polovno pod predpostavkom da je podjednako vozeno,akano,udarano,cuvano?Kolkiko znam ,tezina im je priblizno ista,R7 je vazduh- ulje a Reba vazduh-vazduh...Sta su prednosti i mane ova dva sistema?Menjao bi vilu u neko dogledno vreme(citaj kad se skupe pare)pa mi je izbor pao na ova dva modela mada sam video neke nove Manitou Scareb,Black vile(2005.,2006.ako se ne varam na e-bay)krecu se od 200-300e,imam mogucnost kupovine u inostranstvu pa to nije problem :D Hvala unapred :mrgreen: :!: !
  • 0

#2 vladimir

vladimir
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 242 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 15 February 2008 - 11:06 PM

Verovatno ce ti "mudrac"detaljno odgovoriti,ja cu samo da prilozim podatak o tezini(lakoci)
R7 Super Lock Out 100mm.
Pozdrav!

Attached Thumbnails

  • Za Cikloberzu.jpg

  • 0

#3 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 February 2008 - 11:35 PM

Po meni ( ne treba uzeti kao generalan stav ), Manitou viljuske imaju mnogo kvalitetniji rad od RS. Dakle, hod je celom duzinom, ne kao kod RS - kao da prstom ubadas u plastelin - u pocetku meko, a posle tvrdo i ne moze dalje. Sto se tice Rebe - ona je cak i popularnija od SID-a - i to zbog njene cvrstine koju SID nije imao. R7 imam komada 2 i prezadovoljan sam kako radi. Scareb se vise ne proizvodi, pa imaj to na umu kada se budes odlucivao. Black je takodje proslost.
Sto se tice sistema rada, R7 ima vazdusno ogibljenje, podesavanje rebound-a i lock. Postoji i naravno verzija sa SPV platformom. U 2008 je redefinisan R7, pa se tako mogu naci sledeci modeli:
Elite absolute, MRD tpc, MRD absolute. Absolute je nova XC platforma vezana za sam rad viljuske, da sada ne duzim ovde o tome.
Reba - dual air - pozitivni i negativni pritisak - pumpa se i odozgo i odozdo, razna podesavanja, lock out...oba proizvodjaca hvale svoje sisteme - fora je u tome koji TEBI vise lezi, koji ti daje bolji osecaj na bajku u voznji. Reba se uveliko masovno koristi na profi takmicenjima, tako da sto se toga tice ne moras da brines - dokazala se, kao i R7. Obe ove viljuske su delovi skupljih bicikala - dosta njih upravo RACE kategorije. Reba je nesto teza od R7, dosta teza od R7 za 2008.
Polovno - i jedna i druga ce te sluziti pod uslovom da su korektno odrzavane - u suprotnom - nema pravila!
Imas jos jednu stvar - Manitou ovde NEMA zastupnika - sve sto mu se desi, delove moras napolju da "pecas" - RS zastupa Capriolo i kako je receno od ove godine ce imati i zvanicnu garanciju za RS amortizere i ovlasceni servis za iste gde ce se oni i redovno odrzavati ( za one koji hoce da im garancija vazi ). Ovo je bitan podatak, a sto se tice kupovine napolju, ako imas mogucnost - E-BAY je raj za jeftinocu, samo oprez da ne bude posle kajanja, mada koliko znam, na E-Bay-u se dosta korektno posluje.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#4 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 16 February 2008 - 12:00 AM

Znaci R7 je bolji izbor.Jel prednost Manitou R7 sto moze da se pumpa na obican ventil kao na mom Manitou Black Air 100mm,rekose mi da za Rebu,Sida treba posebna RS pumpa dok Manitou vile(R7,Black,Scareb)mogu da se pumpaju na preciznijem kompresoru?
  • 0

#5 ziggy

ziggy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 291 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 16 February 2008 - 07:35 AM

...rekose mi da za Rebu,Sida treba posebna RS pumpa dok Manitou vile(R7,Black,Scareb)mogu da se pumpaju na preciznijem kompresoru?


Pa ako uzmes REBU u CAPRIOLU verovatno ces dobiti i pumpu uz viljusku,posto ce sad dobijati viljuske sa pratercom opremom tj AFTERMARKET proizvod.Do sada su dobijali OEM proizvod ogoljen od bilo kakvih dodataka.
  • 0
When I was a kid I used to pray every night for a new bike. Then I realised that The Lord doesn't work that way, so I stole one and asked him to forgive me.

#6 vajs

vajs
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts

Postavljeno 16 February 2008 - 11:24 AM

Znaci R7 je bolji izbor.Jel prednost Manitou R7 sto moze da se pumpa na obican ventil kao na mom Manitou Black Air 100mm,rekose mi da za Rebu,Sida treba posebna RS pumpa dok Manitou vile(R7,Black,Scareb)mogu da se pumpaju na preciznijem kompresoru?


Za SPV sistem postoji posebna SPV pumpa. Ja lično nisam video razliku u duvanju na suvo(u vazduhu) pumpe za SPV i obične pumpe. Kupio sam SPV pumpu negde oko 25 evra je. Uzeo sam je iz razloga što kažu serviseri da ima razlike u duvanju. Mada mislim da je to marketinški potez ali nije 25 evra neka kinta.

Što se tiče tvog problema: Reba je definitivno izdržljivija i jača od R7, ali ja godinama vozim samo Manitou. Sad imam 2 Skareba oba su Platinium SPV jedan sa 80 mm i drugi sa 100 mm. Stotku sam komplet servisirao u Bike Zone u Mađarskoj i cena je bila prava sitnica 60 evra a amort se preporodio. Promenili su mi rebound, komplet semeringe, gumice i ulje. Sad ću poslati 80-tku na servis da i tu budem miran. Lepo dobijem napismeno šta je sa viljuškom urađeno i dobijem stare delove nazad. Zeznuto je što za MAnitou nema servisa u Srbiji, a kako smo sve više zatvoreni od Evrope servis i održavanje mogu biti problem. Sa te strane je bolji RS jer sve možeš da središ u Capriolu, gde imaš dobre mehaničare i sve delove.

Što se rada tiče i dalje sam za SPV jer je po meni to savršenstvo za viljuške. Možeš da se posvetiš bitnijim detaljima na stazi umesto da vodiš računa da li da otključaš viljušku ili ne. Ako je dobro podešena viljuška pola posla ti sama odradi. Meni su manje atraktivni modeli sa lock-out tehnikom jer onda ne vidim razliku između RS i Manitou.

Pozdrav
  • 0
www.nemanjavajs.com

www.novisadbike.com

#7 vladimir

vladimir
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 242 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 16 February 2008 - 01:50 PM

"Stotku sam komplet servisirao u Bike Zone u Mađarskoj"
Nemanja ,ako mozes napisi neki kontakt za Bike Zone,daleko bilo,ali kad tad ce mi zatrebati.
Unapred Hvala!
Pozdrav
  • 0

#8 vajs

vajs
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts

Postavljeno 16 February 2008 - 03:00 PM

"Stotku sam komplet servisirao u Bike Zone u Mađarskoj"
Nemanja ,ako mozes napisi neki kontakt za Bike Zone,daleko bilo,ali kad tad ce mi zatrebati.
Unapred Hvala!
Pozdrav


daću ti telefon na pm.
  • 0
www.nemanjavajs.com

www.novisadbike.com

#9 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 February 2008 - 10:58 PM

Uzeo sam je iz razloga što kažu serviseri da ima razlike u duvanju

Ajde da razotkrijemo misteriju oko "obicne" pumpe i SPV pumpe. Dakle, kako je i Nemanja primetio, razlike - prakticne prirode nema! Ono u cemu se razlikuju ove 2 pumpe je da Manitou-ova SPV pumpa ide do 175 psi a radi preciznijeg pumpanja viljuske, sto u krajnjem ishodu moze i sa klasicnom pumpom da se odradi bez vecih problema. Dakle, ovo je i jedina razlika, nema nikakve druge razlike u samom principu pumpanja kod ove 2 pumpe.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#10 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 18 February 2008 - 07:56 PM

Koja je razlika izmedju modela RS Reba tj SL,Race,Team,WC osim u ceni naravno 300e,350e,460e i 700e.Na pojedinim sajtovima u podacima sve je skoro isto pocev od tezine oko 1600gr pa do ostalih podesavanja.Ajde ova WC je verovatno karbonska al ostalo ne kapiram...Video sam taj R7 Absolut,bela vila al paprena 550e :shock: .Sto se tice r7 videh model iz 2007 mislim da je Super Air,ima varijanta od 270e sa lock-om na vili i isti taj sa lock-om na kormanu kosta 290e-sta se preporucuje,jel se taj lock-out na kormanu kvari :?:
  • 0

#11 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 February 2008 - 02:07 PM

Reba se pravi sada u 3 modela sada: SL, RACE, TEAM.
Razlike - SL ima čelični vrat, dok race i team imaju alu, u težini postoji mala razlika, ali ne nesto preeterano bitna, Team ima i U-TURN opciju, podešavanje visine hoda viljuške. Inače, sva tri modela imaju lock, sa opcijom daljinskog. Sitne razlike su i recimo kruna viljuške - kod Team je to 7050 aluminijum, Race ima od 6061 alu. Ovo je i zvaničan podatak za Team u odnosu na Race. Race u odnosu na SL ima dodatak "external floodgate" podešavanje - način rada same viljuške. RS je totalno izbacio karbon sa svojih viljuški ( osim world cup SID-a, ali od ove godine startuje nov SID koji menja ove postojeće ), tako da su vratovi i krune od karbona zamenjeni alu varijantama. Čak ni na novom SID-u 2008 nema tih karbonskih opcija. Jedno vreme je bilo in stavljati karbon i gde treba i gde ne...P.s. iako ovde nije reč o SID-u, sama činjenica da na njega ne sme da se stavi disk rotor veći od 165 mm dovoljno govori o tome da je ovo lak amort za trke, ne za veće egzibicije. Kod Rebe je 210 mm.
Što se tiče daljinskog na R7, ja ih imam 2 sa tim sistemom, dve sa "klasičnim" lock-out-om na samoj viljušci. Sve radi kako treba. Nema tu šta spec. da se pokvari kod daljinskog, sajla, bužir i malo mehanike unutar amortizera, mehanke ima i kod obicnog lock-out-a.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#12 bozik

bozik
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts
  • LocationGornji Milanovac

Postavljeno 20 February 2008 - 01:26 AM

e sad kod novih R7 koji model sta ima, nista nisam skontao kad sam gledao pre
koja ima spv, jel se sada radi drugacije...nema oznake spv
i negde imaju karbon a negde nemaju, pre sam gledao swa 3 modela magnezijum :roll: a pr toga ima jedna sa karbonom
zanima me i kod foxa jel nema vise teralogic?
jel to zamenjuje podesavanje odkljucavanja il je ti samo kao flodgate, prag udara pa se odkljuca?
  • 0
GO RIDE!!!!

#13 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 February 2008 - 02:13 PM

R7 se radi u tri modela i to R7 elite absolute, R7 MRD TPC, R7 MRD absolute.
Od ove sezone, SVE manitou viljuške će se raditi u USA - nema istočnih varijanti sklapanja. Dakle, nema više SPV oznake na njima, jer je u pitanju nova platforma na kojoj se bazira njihov rad. Absolute je sistem sličan SPV-u, samo sa mogućnošću podešavanja te tzv. stabilne platforme. Dakle, izbor kako će viljuška raditi je proširen na više načina - u verziji "on the fly" ili ti u samoj vožnji. MRD je oznaka za njihov pomalo zaboravljeni "manitou racing development" - projekte za elitu u MTB-u - prvenstveno takmičare i profesionalce, ali i za sve ostale koji ovo mogu sebi da priušte. Magnezijum je materijal od koga se pravi telo kod ova tri modela, karbon je figurisao u nekim prototip varijantama, ali Mg je ono što ide u serijsku proizvodnju i što se već može kupiti na zapadu.
Što se Fox-a tiče, F serija ima tu opciju sada unapređenog tipa - podešavanje rada u tzv. lock sistemu u 12 pozicija, tako da svako može da se nađe u nekom od tih 12 stepena rada. Jednom kada dodjete do željenjog rada, samo ostavite na tom podeoku preklopnik i viljuška sama završava posao - otvara i zatvara ventil u zavisnosti od terena, udara i sl.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#14 bozik

bozik
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts
  • LocationGornji Milanovac

Postavljeno 21 February 2008 - 02:20 AM

zanima me kod mrd-a sa oznakom tpc to je isti djavo kao stari lock sa tpc-om, ili ovo rado malo drugacije? i kako da se zavija kad je navrtka skorz okrukla,nema kuku za prst, to nema pojma u toku voznje da se zakljucava?????

kod R7 MRD Absolute prekidac koje funkcije ima, pise kompresija, a sta je on the fly, da nije u jednom polozaju otvoreno, 2.kao spv a kompresijom zakljucava u 3. ????


sta sam primetio da je napolju fox f80rlc, koji je u konkurenciji sa R7 jeftiniji 40-80dolara od r7, a sid je sad najskuplji, kao otrov...
mada fox iako je jeftiniji od sida moze da ga pojede sa swe ambalazom i pumpom ako u prodavnici ne izvade :))))))

da li sam u pravu da je prosle godine fox bio najskuplji, pa sid i onda manitou
a sad promena, a i kod nas vile sa raspakovanih bajkova imaju isti odnos, npr za rebe se trazi oko 300 a foxina se prodaje rlc za 250...
  • 0
GO RIDE!!!!

#15 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 21 February 2008 - 02:43 AM

Koliko sam primetio sad je aktuelna tj aktuelne DT-swiss vile,Ktm,Scott i jos dosta proizvodjaca na svojim XC-azdajama od preko 3500e stavljaju DT.Npr postoji isti model sa nekom Rebom,Fox ili Manitou vilom a onda vrhunski bajs cve isto kao prethodni al sa tom DT(skuplji od 1000e do 1500e).Samo viljuska kosta 950-999e,sto je mnogo mnogo je,verovatno je mnogo laka(oko 1000g)...Ovde se dosta ljudi lozi na Rebu a i preko(zato sam i pokrenuo ovu temu :wink: ),prva bolja vila koju sam video pa i vozio bila je Reba SL al kasnije kako sam poceo vise da budem upucen u opremu za mtb videh da nije jedina( =D> izumeo toplu vodu).Ako neko ima pomenuti DT papreni prednji amortizer nek ga ne mrzi pa nek pismeno prenese svoja iskustva OVDE a moze da DA I JEDAN MALI KRUG [-o<
  • 0

#16 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 21 February 2008 - 02:46 AM

Npr(5300e):

Attached Thumbnails

  • ktmTeamLCPrestige_48_carbon(5300e).jpg

  • 0

#17 bozik

bozik
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts
  • LocationGornji Milanovac

Postavljeno 21 February 2008 - 09:58 AM

ruzniju kombinaciju amorta i rama nisam video :D koliko je on tanak a debeo ram...
ne bi ja to stavio ni da imam milion :D
a daj da pricamo o R7, tj da odgovorite na pitanje :P , kilo i trista, pardom skoro kilo i 400 je taj karbonski a ima lock ciji je kabal malo deblji od stapova, toliko su ga stajili....ruuuuuuuzno, ali ok krut je napravili su da moze da sedne na njega 2 mtb vozaca ili jedan od 95 kg-a :D
a i sid je skup ko otrov, pa nema neki rad tako da cena ne govori mnogo...

nego vratite se vi na r7 :D
  • 0
GO RIDE!!!!

#18 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 February 2008 - 11:56 AM

DT je 2006 kupio Pace fabriku amortizera i od tada ima i njih ( naravno pod DT nazivom ) u svom asortimanu. Dosta su skupe, ali nisu "bezgresne" - na već nekoliko testova raznih bajkova na kojima su i one bile, imali su problem sa lock-out-om - nekad hoće da zaključa - nekad ne. O njima toliko.
Što se MRD-a tiče, vec sam rekao šta znači, TPC je ista stvar kao što je i ranije bila i značila - "twin piston chamber" sistem kompresije - od potpuno otvorenog do lock out moda, ali sa tzv. kompresionim lock-om, dakle ima prelaza, ne samo "on-off" vec može da se po želji menja kompresija. Absolute je SPV ali sa više opcija tzv. stabilne platforme, znači u zavisnosti od uslova vožnje, amortizer se podesi da daje najbolje performanse. Može se podešavati i u samoj vožnji.
Između SID-a i Fox-a - UVEK FOX - tu ne bih ni 1 sekundu razmišljao 8)

da li sam u pravu da je prosle godine fox bio najskuplji, pa sid i onda manitou

jesi, tako je i bilo.
Dakle, nove tehnologije uvek u početku koštaju papreno, lično NIKADA ne bih dao preko 800 eur za novog SID-a ( čak ni sa "7" na lotou - kupio bih Manitou ili Fox ). Treba sačekati, pa će cifra ići min. 30 i više % dole...ukoliko se kupuje nov iz radnje.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#19 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 12 March 2008 - 08:47 PM

Ej kada citam vase postove imam osecaj kao da pricaju medjusobno dva XC vozaca svetske klase. Ljudi bre lockout i na Rebi i na R7 ce da rade odlicno. Rebound takodje. Manitou ima spv, absolute i sl stvari, Rock Shox ima floodgate, compresion, dual air. Sve ce to obicnim vozacima kao sto ste svi vi, kao sto sam ja kao sto je bilo ko ovde na forumu da radi besprekorno. Obican vozac nece ni osetiti razliku izmedju pomenutih tehnologija. Izbor se svodi na samo jednu stvar. Koji vozac preferira Rock Shox a koji Manitou. Evo ja na primer bi uvek izabrao Rock Shox. I to sto kazete da Rock Shox-vi amortizeri ne rade do ''kraja'' to se lazete. To jeste bilo tako do pre par godina ali sada taj nedostatak je otstranjen. Ja imam Toru koje je 130mm i toliko i radi.(drugov boxxer je 203-radi 203, drugov recon je 130-radi 130, drugov totem je 180-radi 180,drugov pike je 140-radi140 itd itd).

P.S Druze Marko koju viljusku da odaberes nebi se pokajao. Obe su izuzetne i RACE PROVEN
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#20 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 March 2008 - 09:28 PM

imam osecaj kao da pricaju medjusobno dva XC vozaca svetske klase


pa ne bas RACE ELITE VOZACA svetske klase, ali poznavaoca MTB tehnologije sto se bar mene tice - sa stazom od sad vec preko 15 god - da. Smatram sebe dovoljno kompetentnim da o vecini toga u MTB-u diskutujem - ravnopravno i sa celnicima Manitou-a, Hayes-a, Continentala, Ice toolz-a i dr...sto i cinim.

Obican vozac nece ni osetiti razliku izmedju pomenutih tehnologija


mozda nece u samoj tehnologiji, jer bi to zahtevalo rasklapanje i izucavanje sklopova unutrasnjosti, ali u radu viljuske sigurno hoce. Da nije tako, onda bi mogao da uzme i ZOOOOOOM, RST i jos neki slican "brend" i da "uziva". Slazem se da lock ima istu funkciju i kod manitou-a i kod RS, sa dodatkom da manitou lock ima i kompresioni efekat, pa se moze podesavati tvrdoca samog hoda do krajnjeg - potpuno zakljucanog.

I to sto kazete da Rock Shox-vi amortizeri ne rade do ''kraja'' to se lazete.


Uh, prejaka rec za ovaj forum, nemamo nameru da se LAZEMO, nije nam ta opcija u opisu "radnog mesta" :wink:
Ali, sto se mene tice, stojim pri tome da Manitou mnogo bolje radi od RS - bilo to pre par godina ili sad. Jedino sto nisam probao je SID 2008 - pa o njemu ne bih komentarisao. Ali na kraju krajeva stvar ukusa. Sto rece Arioth, neces se zeznuti sta god odlucio, jer su oba proizvoda kvalitetna.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika