Jump to content


Fotografije

Ultegra prednji menjac?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
24 odgovora na ovu temu

#1 bojank76

bojank76
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 23 March 2012 - 07:57 PM

Pozdrav svima
imam scott roadster koji je uzet sa sorom, sve sem kocnica. Prosle godine sam ostao bez prednjeg menjaca i umesto tog kupio polovan ultegra. Sve radi kako treba samo nemam trim vise. Jel to zbog samog ultegra menjaca ili je do toga sto su sora rucice?

Hvala!
  • 0

#2 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 23 March 2012 - 08:17 PM

Ja bih ti odgovorio, ali ne znam šta je trim. A voleo bih da znam. :D
  • 0
Homesick for a place you've never been...

#3 bojank76

bojank76
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 23 March 2012 - 08:34 PM

Pa kad prebacis na vecu sajbnu na pogonu, ranije sam mogao da vratim menjac vrlo malo nazad ka manjoj sajbni da nema cesanja lanca o kavez prednjeg menjaca. Od kad sam stavio ultegru toga vise nema pa rekoh da pitam jel to sad trajno tako ili nesto nije dobro uradjeno?
  • 0

#4 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4284 posts

Postavljeno 23 March 2012 - 09:16 PM

Trim nema veze sa menjacem. Zavisi od saltera, mada ja licno to nikada nisam koristio.
Nije menjac dobro podesen, zato ti sada ne radi.
  • 0
.

#5 bojank76

bojank76
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 23 March 2012 - 09:20 PM

Hvala veliko sutra cu opet do servisa...
  • 0

#6 bojank76

bojank76
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 06 April 2012 - 06:08 AM

Elem namestio sam menjac, radi mi trim, ne cese o kavez kada je napred velika sajbna nazad najmanja, ali cese kad je napred mala a nazad najveca... Merio sam koliko je sirok kavez na ovom ultegra i koliki je bio na sori i fali mu neka 3mm u odnosu na soru.
Jel neko moze da mi kaze, posto bih zadrzao ovaj prednji menjac, sta da radim da vise ne bi dolazilo do cesanja lanca? Zameniti srednji pogon ili kasetu ili oba? To sam ionako mislio da radim pa ako bio neko mogao da me posavetuje sta bi radilo posao.

Hvala :)
  • 0

#7 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 06 April 2012 - 06:44 AM

Zamenom pogona i kasete neces dobiti nista.Sora je niza klasa i takav je menjac.Kod ultegre je uzi kavez jer ima manja odstupanja,ali zato bolje radi.A kod totalnih dijagonala je tesko podesiti da nigde ne cese,jer te totalne dijagonale shimano ne preporucuje.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#8 bojank76

bojank76
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 06 April 2012 - 06:52 AM

Nisi me razumeo, nikad mi lanac ne dolazi u dijagonalu,problem je kada je napred mala sajbna i nazad na kaseti najveca, tada cese lanac o kavez prednjeg menjaca. Ako podesim da do toga ne dolazi problem se javi kada se napred vozi na velikoj sajbni, a nazad na kaseti na najmanjem zupcaniku. Zato sam pitao da li bih nesto dobio promenom pogona ili kasete jer je sorin prednji menjac bio siri 2-3mm
  • 0

#9 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4284 posts

Postavljeno 06 April 2012 - 07:00 PM

Nije dobro podesen menjac, to je jedini problem. Vozim i ja Ultegru pa nemam tih problema.
  • 0
.

#10 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 07 April 2012 - 01:00 AM

Lanac je na Sori širi nego na Ultegri, zato je i kavez menjača širi. Možeš da probaš da staviš lanac za devet ili deset brzina, ali prvo se poigraj sa limiterima (na slici su obeleženi kao High i Low gear limit stop; probaj malo da odvrneš Low).

Postavljena slika
  • 0

#11 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4284 posts

Postavljeno 07 April 2012 - 07:37 AM

Vozio sam i Soru i Ultegru prednji menjac na istoj bicikli mada sa Ultegra salterima za 10-ku. U oba slucaja nije bilo nikakve razlike u saltovanju i nikakvih problema pri podesavanju.
Skoro sigurno ti menjac nije dobro podesen.
  • 0
.

#12 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 07 April 2012 - 08:09 PM

Prednji menjači Shimano za 10 brzina su stvarno vrlo uski i potrebno je zaista dobro podesiti da ne taru o stranice kad su u krajnjim položajima. Prethodno zaista treba uzeti i lanac za 10 zbog širine, jer će podešavanje sa širim biti teško, a možda i nemoguće. Voditi računa o limiterima hoda, po meni kod novijih menjača nije potrebno ništa podešavati u smislu krajnjih hodova, pre treba finim štelovanjem na sajli podesiti da menjač ima isti zazor u gornjoj i donjoj poziciji. I takođe treba obratiti pažnju da nema nikakvih ekscentričnosti u pogonu i celom sistemu prenosa.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#13 bojank76

bojank76
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 07 April 2012 - 09:46 PM

Za fino podesavanje sam uskracen jer ove sora samaraljke nemaju onaj deo za zatezanje i otpustanje sajle to mogu da radim samo kod menjaca. Probacu sa uzim lancem za 10 brzina. Sve je sora samo je prednji menjac ultegra. Pogon je kao nov, kaseta isto. lanac nije ni malo istegnut, gledao sam sa onom alatkom. Usput da pitam samo, ako ne uspem da ovo podesim, kakvi su microshift menjaci nasao sam jedan ovde na oglasima da ima selnu 34.9, a kavez je 12mm sirok kako mi rece vlasnik? Za pogon sam pitao da li bi pomogla zamena jer sam njega ionako mislio da menjam za 105 ili ultegru
hvala
  • 0

#14 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 07 April 2012 - 10:29 PM

Fino podešavanje se obično radi sa "štelama" odnosno regulatorima zategnutosti sajle koji mogu biti montirani na oslanjače bužira menjača na kosoj cevi rama ili na samim bužirima ispod upravljača kao na prikačenoj slici. Imalo je to povremeno da se kupi na berzi, a mislim da u stalnoj ponudi ima kod Žolta u Subotici.
Ako je sve ostalo u redu, samo promenom lanca i eventualnim dodavanjem ovih regulatora, rešićeš problem, a lanac 10 bez problema radi na nižefaznoj opremi.
Pogon menjaj samo ako naletiš na nešto povoljno, nema svrhe to raditi ako ti je ovaj sada u dobrom stanju, ne vidim šta bi time dobio, osim dodatnih troškova.

Attached Thumbnails

  • giant tcr 3.jpg

  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#15 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 07 April 2012 - 10:44 PM

Tvoj post je baš dobar primer kako se jedna celina poremeti zamenom samo jednog dela, što mnogi pokušavaju da urade, bilo da menjaju neispravan deo delom iz druge serije, bilo da čisto žele da "unaprede" opremu nekim boljim delom. Potrebno je unapred znati šta sa čime može da ide, inače nastane problem.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#16 bojank76

bojank76
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 08 April 2012 - 06:59 AM

Jel moze neko da mi na PP ili mail posalje Zoltov kontakt?
  • 0

#17 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4284 posts

Postavljeno 08 April 2012 - 07:38 AM

Jel moze neko da mi na PP ili mail posalje Zoltov kontakt?

http://www.cikloberz...p?member_Id=818
  • 0
.

#18 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 08 April 2012 - 08:26 PM

Pitaj Žolta, a možeš i da pustiš oglas na Berzi, možda to nekom čuči u fioci.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#19 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 08 April 2012 - 10:31 PM

Jeli, a što ti ne bi kupio Sora menjač i tako rešio problem na najjednostavniji način? Nešto gledam, nov menjač je u Planetu oko 1800 dinara, ako ti je sve ostalo OK, to ti je najjeftinija izmena. A onaj Ultegra prodaš ili sačuvaš za drugi bajk. Regulatore zatezanja ipak nabavi, to je svakako veoma potreban deo.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#20 bojank76

bojank76
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 09 April 2012 - 12:43 PM

Pa nema sa selnom od 34.9mm koja meni treba :(
trazio ja al ni ovde nisam nasao, nije da sam hteo bolji deo tako je ispalo na kraju...
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika