Jump to content


Fotografije

Ultegra rd6600 i st6600?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
36 odgovora na ovu temu

#1 jovanra

jovanra
  • Members
  • PipPipPip
  • 117 posts
  • LocationAleksandrovac-Vitkovo

Postavljeno 21 March 2012 - 10:06 PM

Uvek su mi ove oznake unosile zabunu.Smem li zamoliti nekog da mi pojasni ovo.Kod mene je zadnji menjac rd 6700,prednji rd 6600,kaseta 105 5600 10 faz,pogon truvativ 2 sajbne.
Dali smem kupiti Shimano STI Ultegra ST6600 3 x 10

Hvala
  • 0

#2 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 21 March 2012 - 10:35 PM

Uvek su mi ove oznake unosile zabunu.Smem li zamoliti nekog da mi pojasni ovo.Kod mene je zadnji menjac rd 6700,prednji rd 6600,kaseta 105 5600 10 faz,pogon truvativ 2 sajbne.
Dali smem kupiti Shimano STI Ultegra ST6600 3 x 10Hvala

KOmponenta-SERIja, npr: RD-6600
RD-zadnji menjac Rear Deraileur
FD-prednji menjac Front Deraileur
CS-zadnji lancanici Cassette ili Chain Sprocket
FC-(prednji) pogon Front Chainwheel
ST-samaraljke, skraceno od STI=Shimano Total Integration

imas kombinaciju prenosa 2x10, a pitas za samaraljke 3x10...sam dobro shvatio?
Moja preporuka je NE, jer...
koliko znam LEVA ce da ti pravi probleme jer neces moci da je nastelujes
(ne mislim na tebe ili mene vec na prave majstore)
jer (mislim) da je predvidjena da radi u 3 osnovna polozaja za 3 prednja lancanika
Da bi prednji menjac dobro radio na 2 prednja lancanika on osim 2 osnovna polozaja
ima i tkzv TRIM pozicije cime se izbegava nezeljeno trenje lanca po kavezu menjaca
kada se linija lanca malo "ukosi", npr 1-6 ili 2-4
  • 0

#3 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 21 March 2012 - 10:38 PM

Slova i oznake delova:

FD (front derailleur) - prednji menjaci
RD (rear derailleur) - zadnji zadnji
STI - Shimano Total Integration - samaraljke, tj. sifteri i kocnice u istom paketu.

Logicno, broj "brzina" na kaseti i samaraljkama bi trebao da se podudara. Ne znam da li je moguce "hakovanje" kao kod mtb-a, tipa 7faz kaseta i 9speed sifteri. :D

edit: Eto, Igor se malo vise raspisao. 8)
  • 0

#4 jovanra

jovanra
  • Members
  • PipPipPip
  • 117 posts
  • LocationAleksandrovac-Vitkovo

Postavljeno 21 March 2012 - 10:39 PM

Puno hvala,dugo se mucim sa tim a sada konacno znam o cemu se radi
  • 0

#5 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 980 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 March 2012 - 10:40 PM

Ne moze prednji menjac da ti nosi oznaku "RD"... RD=Rear derailleur, FD=Front derailleur.

Zelis od babe da napravis Natasu Bekvalac a to mnogo kosta i rezultati su vecinom razocaravajuci (verujem da ti je dosta i razocaranja i bacanja novca), moj savet je da nista ne menjas na biciklu ako je ispravno a ako zelis nesto bolje prodaj to sto imas i pazari ono sto zelis napraviti od sadasnjeg bicikla, tako ces sigurno ustedeti novca, vremena i zivaca...to je samo moj savet(kako bih ja reagovao da sam na tvom mestu), nije obavezno da me poslusas :D

Ako si za opciju da pazaris 3X samaraljke znaj da mogu da se podese da rade sa pogonom sa dve sajbne.

Da li me osecaj vara ili imas zadnji menjac sa dugim kavezom i kompakt pogon :wink:

EDIT: Spor sam u kuckanju :D
Probao sam biciklic sa kombinacijom 3x samaraljke sa 2X pogonom i radilo je(nije bila moguca TRIM opcija), koliko je to dugotrajno i kvalitetno resenje ne bih znao ali posto nisam ljubitelj "frankestajna"(preko prece, naokolo blize) moja preporuka je u drugom pasusu ;)
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#6 jovanra

jovanra
  • Members
  • PipPipPip
  • 117 posts
  • LocationAleksandrovac-Vitkovo

Postavljeno 21 March 2012 - 10:49 PM

Pa znas kako IONE,nije bas baba a nije ni Natasa :D
U sustini sam prilicno zadovoljan sa ovim dokle sam stigao.Ram je ok,dobar je,godi mi geometrija....
Zadnji menjac je serija 6700,prednji 6600 X3,truvativ pogon sa GXP patronom oba u odlicnom stanju,tockovi Miche sa industrijskim lezajevima 32 zice kao novi,ultegra kocnice....

Problem je sto sam bolesnik i nevolim nista pogrebano i pohabano bez obzira kako funkcionise.Imao sam Samaraljkes serije 6600,leva je bila vizuelno losa i poklonio sam je Martonu u Sombor,kupim seriju 6500 x2 i radilo je extra.Medjutim desna je takodjer vizuelno losa i resio sam da pazarim 6600 obe u dobrom stanju i tako udjem u ovu sezonu.Ludo zvuci sve to ali ja sam onaj koji sam i jbg
  • 0

#7 valsorimkaran

valsorimkaran
  • Members
  • PipPipPip
  • 80 posts

Postavljeno 21 March 2012 - 10:54 PM

Ako budes se odlucio na kupovinu Shimano STI Ultegra ST6603 napred moras da stavis triple kurble i da promenis prednji menjac za npr (RD-6603 ; 5603 ...) znaci oznaka koja se zavrsava sa trojkom a zadnji menjac pored svoje standardne oznake mora da ima - GS sto znaci da ima duzi kavez... e onda ce ti sve fencerati kako treba, sto bi znacilo, da bi morao da promenis prednji, zadnji menjac i pogon a to je dosta para...
Edit : Link za kompatibilnost shimano komponenti za road ;)
http://bike.shimano....ility Chart.pdf
  • 0

#8 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 980 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 March 2012 - 10:57 PM

Razumem te u potpunosti, meni je vizuelni dozivljaj veoma bitan ali sam shvatio da ne mogu (ne zelim) finansijski da ispratim da mi biciklo pri eksploataciji konstantno bude kao casa(uvek sam se pitao kakve su case kod nekih prodavaca sa berze) :)

Najbitnije je da si ti zadovoljan, to mi je drago, samo peglaj kilometre i postavi fotke kada sredis masinu.

EDIT: @Valso, zaboravio si da mora promeniti i lanac :lol: Omasio si sustinu :wink:
Ako neko koristi kombinaciju 3x samaraljke sa 2x pogonom neka svrljne koji redak, zanima me da li to moze da radi ili radi :mrgreen:
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#9 jovanra

jovanra
  • Members
  • PipPipPip
  • 117 posts
  • LocationAleksandrovac-Vitkovo

Postavljeno 21 March 2012 - 11:04 PM

ajd jos ovo da vas pitam,dali bi radile Shimano 105 st5600?
  • 0

#10 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 980 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 March 2012 - 11:07 PM

Da, sve Shimano 2x 10faz samaraljke ce da sljakaju n:bicycle
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#11 valsorimkaran

valsorimkaran
  • Members
  • PipPipPip
  • 80 posts

Postavljeno 21 March 2012 - 11:08 PM

ajd jos ovo da vas pitam,dali bi radile Shimano 105 st5600?

ako sam shvatio da napred imas duble - a nazad 10-faz, naravno da bi radile :) i cak sta vise lepo, ostavio sam gore link u editu gde mozes da vidis kompatibilnost :)
  • 0

#12 jovanra

jovanra
  • Members
  • PipPipPip
  • 117 posts
  • LocationAleksandrovac-Vitkovo

Postavljeno 21 March 2012 - 11:09 PM

e samo jos da nadjem negde da pazarim to

odoh na oglase,puno hvala svima na odgovorima
  • 0

#13 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 21 March 2012 - 11:38 PM

Shimano možda ne preporučuje mešanje triple ručice sa double menjačem, ali tehnički za takvu kombinaciju nema nikakvih prepreka - samo podesi limitere kako treba i radiće bez problema. U seriji 105 5600 u početku nisu ni postojale 2x10 ručice, nego samo 3x10 koje su fabrički išle i u 2x10 i u 3x10 grupe. Ručice specijalno za 2x10 su uvedene zato što se dešavalo da neki sivonja zapne da prebaci na nepostojeći lančanik i onda slomi ručicu.

Evo iz nekih stranih foruma na tu temu:
http://www.bikeradar... ... p=16730660
http://www.bikeforum... ... uble-crank
http://forums.roadbi... ... 99336.html

Znači ako lepo podesiš i ne pokušavaš da menjaš u brzinu koju nemaš, sve će da radi bez ikakvih problema.
  • 0

#14 jovanra

jovanra
  • Members
  • PipPipPip
  • 117 posts
  • LocationAleksandrovac-Vitkovo

Postavljeno 22 March 2012 - 07:18 AM

Evo ga brat daje odgovor koji mojim usima godi.Razmisljano logikom zdravog razuma i ja sam mislio da ne bi trebalo biti problema al ajd da se raspitam malo jer ima ljudi koji to mnogo bolje znaju od mene.

Hvala brat
  • 0

#15 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 March 2012 - 08:43 AM

Ako budes se odlucio na kupovinu Shimano STI Ultegra ST6603 napred moras da stavis triple kurble i da promenis prednji menjac za npr (RD-6603 ; 5603 ...)

Mora se samo umreti na kraju. Mogu se triple šamaraljke voziti sa bilo kojim double pogonom. Ako se prednji menjač ograniči na kretanje između 2 šajbne, i zategne sajla tako da su u šamaraljci to prva i druga, nema šanse da šamaraljka pusti da se klikne na treću.
Ja sam tako namestio devojci na CX bajku, a tako vozimo i oba MTB-a.

Kako bi ste po vašoj logici objasnili Campagnolo šamaraljke? Čini se kao da svaka (za prednji menjač) ima beskonačno povlačenje sajle :wink:
  • 0

#16 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 22 March 2012 - 09:54 AM

Nemam iskustva ali sam video na capriolo firebird-u 3x9 samaraljke na double pogonu i sve radi perfektno.Naravno sa ogranicenim prednjim menjacem na 2 sajbne.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#17 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 22 March 2012 - 09:56 AM

Evo ga brat daje odgovor koji mojim usima godi...

od sada ti dajem samo takve odgovore :)

Kako bi ste po vašoj logici objasnili Campagnolo šamaraljke? Čini se kao da svaka (za prednji menjač) ima beskonačno povlačenje sajle :wink:

nema tu mnogo da se objasnjava
(ne znam za ovu "novu", 3ću generaciju)
ali sve standardne ERGO rucice V1 i V2 serija
imaju "micro adjust" levu rucicu menjaca
sa mnogo malih stepenika za podesavanje
bez jasno definisanih polozaja 1.-2. i eventualno 3. sajbna.
Ne bih ga bas nazvao "beskonacnim povlacenjem sajle".
Jos nesto: skini kapice sa ventila! Uhvacen si juce #-o
  • 0

#18 valsorimkaran

valsorimkaran
  • Members
  • PipPipPip
  • 80 posts

Postavljeno 22 March 2012 - 10:27 AM

Nisam ima u rukama kurble od tripla i dubla istovremeno i subler pored sebe, da izmerim raznmak izmedju sajbni, jer idem logikom samaraljke-sifteri sa 10 stupnjeva a kaseta sa 8, to se nikad ne moze nastelovati osim ako nisi skinuo od desetofaza dve brzine i napravio osmofaz :), radi se o samim razmacima izmedju lancanika, ako su isti razmaci izmedju lancanika kod tripla i dubla onda samaraljke 3 X 10 mogu da idu na dubl, i da rade kako trebaju...
  • 0

#19 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 22 March 2012 - 11:24 AM

Nisam ima u rukama kurble od tripla i dubla istovremeno i subler pored sebe, da izmerim raznmak izmedju sajbni, jer idem logikom ... ako su isti razmaci izmedju lancanika kod tripla i dubla onda samaraljke 3 X 10 mogu da idu na dubl, i da rade kako trebaju...


kako ja gledam na stvar razmak izmedju sajbni zavisi od karakteristika lanca
(sirine, savitljivosti?) a posto je lanac isti i razmaci bi trebalo da "su jednaci".
U ovom slucaju "problem" je nemogucnost finog podesavanja
tkzv "trim"-ovanja polozaja prednjeg menjaca u
"skoro dijagonalnim" polozajima lanca kada lanac grebe o kavez prednjeg manjaca.
Kod 2x rucica postoji ta mogucnost, kod 3X (koje sam sretao) ne postoji.
Slazem se da je to kvazi-tehnicko pitanje jer generalno: sistem ce da radi
ali zavisi od kombinacija broja zuba na sajbni i kaseti i njihovog odstojanja
(tj od duzine lanca) koliko cesto i intezivno ce dolaziti do ovog cesanja!

...idem logikom samaraljke-sifteri sa 10 stupnjeva a kaseta sa 8, to se nikad ne moze nastelovati osim ako nisi skinuo od desetofaza dve brzine i napravio osmofaz...

nece da mogne ni tada jer potez sajle, tj. hod menjaca nije isti za 8 i 10 brzina

Zaboravih: zato CAMPY svoje samaraljke deklarise kao 8-9-10-11 brzina
a SHIMANO svoje sa 8x3, 2x9, 3x10 i ostale kombinacije broja prenosnih odnosa!
  • 0

#20 jovanra

jovanra
  • Members
  • PipPipPip
  • 117 posts
  • LocationAleksandrovac-Vitkovo

Postavljeno 22 March 2012 - 11:43 AM

Generalno sam dobio sve odgovore koji su me mucili.Znam sta su oznake RD,FD,....
Svakako cu gledati da nabavim 2x10 jer definitivno tako treba.E, sada ako se naleti na nesto drugo a da moze normalno da sluzi.

jbg slabo toga ima kod nas da se nabavi a po inostranstvu nece da salju ka nasoj zemlji.Bas gledam po nekim Austrijskim sajtovima polovne opreme i delova pa se cudim kako izgledaju naprimer samaraljke koje su presle 2000km,nigde ogrebotine.Nove 6600 kostaju 179 eura,ali u kutiji sa garancijom i tako to.Kod nas mislim da je malo teze naci nove.Sve u svemu tesko je u ovoj zemlji biti biciklista braco!
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika