Jump to content


Photo

V-BRAKE


  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#61 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Posted 24 January 2017 - 04:16 PM

koliko vidim nisam jedini kojeg si zbunio...ili i dalje nesto ne kapiram dobro?

 

Napravi sam pa pricvrsti na selnu sticne za sediste.

 

attachicon.gif kocnica-potkovica-za-klasicni-bicikl-.jpg

 

(link)

 

(link)

ovo je odlicno resenje :)

ali kad ide u kontra smeru, skida V-brake i stavlja cantilever :(


  • 0

#62 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Posted 24 January 2017 - 04:29 PM

Tako je. Ali ne mogu da postavim zadnju celjust jer fali cable stop posto je ram stariji i predvidjen za canti kocnice. U sustini mi treba samo pomoc oko pronalazenja ovog dela ciju sam sliku postavio, ali mozda nisam pravu temu pogodio.

aj stavi fotku tvog bajka...zadnji gornji deo...

oo V-brake pinova na vili do sredine vodoravne cevi i od pola sedalne cevi do pola sticne

da vidimo sta ti fali :)


  • 0

#63 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Posted 24 January 2017 - 04:35 PM

Pozdrav. Hocu da izvrsim konverziju sa canti kocnica na vbrake i imam problem sa zadnjom kocnicom. Fali mi cable stop i to moze da se resi stavljanjem ovog cuda

 s-l500.jpg

Jel zna neko gde ima kod nas da se kupi ovako nesto, nasao sam par resenja u planet bike-u ali su mi bezveze skroz. Hvala.

hmmm...

ako ti sa prednje strane dolazi samo sajla kocnice

ovo bi stavio negde ispod sedista (ako nemas fabricki stopper)

i na njega naslonio buzir koji bi isao do krivinice Vbrakea (noodle)?

 

Ako to treba da uradis trebace ti odgovarajuca (ili veca) obujmnica za precnik vodoravne cevi...

ne znam gde kos nas ima da se nabavi :(

 

Mozda da povuces buzir celom duzinom? Mozda ce malo da ljigavi ali ce sajla da bude zasticenija od prljavstine :)


  • 0

#64 joca93

joca93
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationNi

Posted 24 January 2017 - 10:36 PM

IgorN tako je, to je problem koji imam ti si malo bolje to opisao. I ja sam razmisljao da provudem buzir celom duzinom i vezicama ga ucvrstim, to ce verovatno biti najlakse.


  • 0

#65 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 24 January 2017 - 10:44 PM

IgorN tako je, to je problem koji imam ti si malo bolje to opisao. I ja sam razmisljao da provudem buzir celom duzinom i vezicama ga ucvrstim, to ce verovatno biti najlakse.

Ako ces ceo buzir ovo je elegantnije od vezica http://www.2bike.rs/...-1#.WIfYe58o80M

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#66 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 25 January 2017 - 05:38 AM

IgorN tako je, to je problem koji imam ti si malo bolje to opisao. I ja sam razmisljao da provudem buzir celom duzinom i vezicama ga ucvrstim, to ce verovatno biti najlakse.

 

Na mom bajsu je tako rešeno. Radi, iznenađujuće dobro.  :)

 

Naravno, idealno, po meni bolje rešenje, bilo bi sa par tih stopera na horizontalnoj cevi. Samo, ako se improvizuju, proveriti da stoje čvrsto i dobro, pošto je sila kojom se vuče kočnica dosta velika. S tim što na mom ramu postoje rupice koje vode bužir do stopera za cantilever, pa sam samo kroz njih provukao bužir - bez učvršćivanja vezicama.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#67 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Posted 25 January 2017 - 07:56 AM

Deluje da je problem rešen, ali može neka slika čisto informativno? Nisam nikada video ram da mogu da se stave canti a ne mogu V-brake.


  • 0

#68 joca93

joca93
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationNi

Posted 25 January 2017 - 12:22 PM

Stoper napred (https://postimg.org/image/gqq9e1d1p ) od koga ide gola sajla do ovog cuda oko cevi sticne (https://postimg.org/image/ldwbft0el) i onda izlazi na sredini zadnje viljuske za canti klesta. Kao sto vidite fali stoper nazad koji je potreban da se pravilno namontira vbreak.


  • 0

#69 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Posted 25 January 2017 - 01:10 PM

Hvala na objašnjenju, prvi put vidim takvu kombinaciju :-)


  • 0

#70 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Posted 25 January 2017 - 04:52 PM

Stoper napred (https://postimg.org/image/gqq9e1d1p ) od koga ide gola sajla do ovog cuda oko cevi sticne (https://postimg.org/image/ldwbft0el) i onda izlazi na sredini zadnje viljuske za canti klesta. Kao sto vidite fali stoper nazad koji je potreban da se pravilno namontira vbreak.

ha,

ja sam mislio da trazis obujmnicu za vodoravnu cev...a koliko vidim kod tebe moze i na sedalnu :)

tako da evo ga moj predlog iliti ja bih to *vako resiJo:

 

nadjem obujmnicu kao sto je ova tvoja za sipku sedista

one cesto sa (jedne) unutrasnje strane imaju obod koji obujmnicu zadrzava na odredejnoj visini cevi na ramu.

Taj obod sa unutrasnje strane bih odturpejisao tako da moze da sklizne dole umesto ovog "cuda" za usmeravanje sajle

u obujmnicu bih ubacio duzi vijak na ciji kraj bih navrnuo neku alu "dzombu"

koja bi sa prednje  (postavljene prema volanu) strane imala manju rupu da udje sajla

dok bi sa zadnje (prema zadnjem tocku) strane imala vecu rupu da izadje sajla sa buzirom, koji bi zajedno isli dole sve do Vbrake celjusti

i to bi trebalo da radi bez problema.

 

Koji je ram u pitanju... neka KONA?


  • 0

#71 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Posted 25 January 2017 - 05:00 PM

Stoper napred (https://postimg.org/image/gqq9e1d1p ) od koga ide gola sajla do ovog cuda oko cevi sticne (https://postimg.org/image/ldwbft0el) i onda izlazi na sredini zadnje viljuske za canti klesta. Kao sto vidite fali stoper nazad koji je potreban da se pravilno namontira vbreak.

sa obzirom kako je okrenuta obujmnica i da je "razdeljak" na sedalnoj cevi sa prednje strane

mozda da se predlog kolege Dusana malo adaptira i krene naopacke i da drzi buzir prema dole?

 

Napravi sam pa pricvrsti na selnu sticne za sediste.

 

attachicon.gif kocnica-potkovica-za-klasicni-bicikl-.jpg

 

(link)

 

(link)

 

  • 0

#72 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Posted 25 January 2017 - 05:09 PM

...kao sto vidite fali stoper nazad koji je potreban da se pravilno namontira vbreak.

http://www.retrobike...pic.php?t=21691


  • 0

#73 joca93

joca93
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationNi

Posted 25 January 2017 - 05:40 PM

U pitanju je kona fire montain. Verovatno cu nekako da upotrebim ovaj delic kroz koji je prolazila sajla za kanti pa tu nesto da prebudzim ako budem zeleo da se potrudim.


  • 0

#74 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Posted 25 June 2017 - 10:58 PM

Da ne trolujemo momku temu nadgornjavanje FalloutBoy-a i mene...

 

FalloutBoy napisa "Naravno, ali time se gubi hod ručice do snažnog kočenja. Pakne će svakako same postati malo takve, posle par jačih kočenja, jer se zadnji deo uvek malo više i brže troši."
 
"Naravno, ali time se gubi hod ručice do snažnog kočenja."
 
Ne, kao sto je covek rekao cilj je da se neutralise podrhtavanje pakne zbog zazora oko osovine poluge kocnice. Ako prvo prednji kraj pakne dodirne felnu u pokretu rezultanta sila je priblizavanje zadnjeg kraja pakne felni. Ako prvo zadnji kraj pakne dodirne felnu u pokretu rezultanta sila je da prednji kraj tezi da bude odvojen od felne. Posto postoje razni krsevi od kocnica plus neizbezno sirenje drzaca osovine na viljusci (pinova) prilikom kocenja cak i ako se paknovi podese paraleno sa felnom jednostavno resenje je u stvari ono kome se protivis.
 
"Pakne će svakako same postati malo takve, posle par jačih kočenja, jer se zadnji deo uvek malo više i brže troši"
 
Ovo je posledica cinjenice da su osovina kocnice i pakn na njoj retko kada paralelni jedno prema drugome, drugim recima umesto da se prednji i zadnji kraj pakne krece po istim kruznicama i opisuju savrsen valjak u stvarnosti se desava da jedan kraj pakne opisuje kruznicu manjeg poluprecnika tj. opisuje prilikom kretanja zarubljenu kupu. Cak nije neuobicajeno da se trosenje prednjeg ili zadnjeg kraja razlikuje od toga da li paknovi stoje na prednjoj viljusci ili zadnjoj, kod malih tockova ovaj efekat je jos izrazeniji.

  • 0

#75 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 26 June 2017 - 04:02 AM

Trošenje zadnjeg dela kočnice je uvek pojačano zbog toga što točak, pri kočenju, gura pakne ka napred, a one su fiksirane na čeljustima, ali ipak nisu 100% krute. Tako da se uvek same malo zarotiraju ka napred i zadnji deo se pojačano troši.

 

Time se dobija efekat "toe in" čak i kad su montirane 100% paralelno sa felnom.

 

Posle jačeg kočenja, pogotovo ako je felna mokra, kočnice se prilagode felni i obratno, pa podrhtavanje i vibracije, često i škripa prestaju. Dok se kočnice oblikuju kao da su minimalno ukošene. Kad neko to gleda, izgleda kao da su montirane ukošeno. Uveren sam da je zbog toga nastao i mit da je pakne bolje montirati da budu odmah ukošene. Lično nisam pristalica take metode. Barem ni blizu kao na slici sa uputstva Park Toola.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#76 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Posted 26 June 2017 - 11:32 AM

... Barem ni blizu kao na slici sa uputstva Park Toola.

ako si im rekao, nemaju oni pojma :) 


  • 1

#77 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 26 June 2017 - 12:05 PM

ako si im rekao, nemaju oni pojma :)


А и алат им је крш :)
  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#78 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 26 June 2017 - 12:29 PM

ako si im rekao, nemaju oni pojma :)

Za ovo konkretno mislim da grese. Objasnio sam lepo i zasto.


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#79 Makgora

Makgora
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Posted 04 August 2018 - 12:52 PM

Pozdrav svima!
Da ne bih otvarao novu temu, pitacu ovde. Naime, kupio sam mtb bajs nedavno, ima lx kocnice a pakne su dosta istrosene i jako skripe cim malo dodirnu felnu, sto me jako nervira,i na osnovu komentara sa ove teme, shvatam da ih treba sto pre menjati. Pa je moje pitanje, da li neko moze da mi preporuci neke solidne pakne iz neke nase radnje, u cenovnom rangu od oko 1000 dinara otprilike, moze i malo skuplje, ako je primetna razlika? Na amazonu sam nasao ovako nesto, posto vidim da ima dosta pozitivnih ocena:

https://www.amazon.c...l_dp_14_3494241 ;

https://www.amazon.c...pl_dp_7_3494241

Mada vidim da i kool stop mnogi preporucuju. Ali ne bih zeleo da cekam toliko dugo da mi stigne sa amazona, vec bih uzeo nesto iz neke nase radnje ovih dana, a ovih modela nema kod nas, ili bar ja ne mogu da pronadjem. Svaka pomoc je dobrodosla! :-)

Edit: da dodam samo da bajs vozim uglovnom po asfaltu sa povremenim downhillom po sljunkovito-peskovitom putu. Po blatu izbegavam da idem.
  • 0

#80 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 04 August 2018 - 01:07 PM

Kool Stop Salmon. Bude ih u Fanatic radnji, u NS.
fanatic.rs


Poslato s mobilnog, pomoću prstiju...
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users