Jump to content


Photo

Ko to tamo čita?!!


  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#61 Sideshow

Sideshow
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts
  • LocationCANNONDALE Quick

Posted 10 March 2017 - 03:10 PM

Ernest Himengvej:

Starac i More
Za kim zvono zvoni
Zbogom oružje

Ako neko nije citao... :)
  • 0

#62 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Posted 10 March 2017 - 09:32 PM

Ево још неких предлога:

Alfred Lansing - Istrajnost
Metison Ričard - Ja Sam Legenda
Arkadij I Boris Strugacki - Piknik Kraj Puta

Bram Stoker - Drakula

Dejker Stoker - Drakula Nemrtvi
K.K Hamfriz - Vlad
Branislav Janković - O Vukovima I Senkama
Dejan Stojiljković - Duge Noći I Crne Zastave
Dejan Stojiljković - Konstantinovo Raskršće
Den Simons - Deca Noći
Den Simons - Teror
Džejms S. A. Kori - Abadonovo Kapija
Džejms S. A. Kori - Kalibanov Rat
Džejms S. A. Kori - Sibola U Plamenu
Džejms S. A. Kori -Buđenje Nemani
Franc S. Finžgar - Pod Slobodnim Suncem
Orson Skot Kard - Posmatraci Proslosti
Robert R. Mccammon - Labudova Pesma
Stephen King - Budenje
Stephen King - Izmaglica
Stiven King - Dr. Slip
Stiven King - Isijavanje
Stiven King - Kudžo
Stiven King - Salemovo
Stiven King - To
Stiven King - Uporište


Istrajnost - svaka preporuka,skoro procitao.
Ja sam legenda : nije mi se bas dopala,nekako mi je mrtva,nema neke zivosti u njoj.
Piknik pokraj puta : ako nista drugo - originalna. Ali i zanimljiva i dobra,obzirom da je pisana kad vec, 50',60' godina.
Vlad - meni se prilicno dopala,zanimljiva.
Teror- svaka preporuka,vrhunska knjiga.
Labudova pesma - postapokaliptika,zanimljiva,prvi deo procitao,nigde ne mogu da iskopam ostale.
Stiven King redom :
Budjenje - solidna
Izmaglica : kratka ali upecatljiva ,ima i filmska adaptacija,koja je odlicno ispala.
Dr. Sleep-procitao ali se ne secam.
Isijavanje - meni nista spektakularno
To - klasika
Uporiste - dosta zanimljiva trilogija,citljiva lako,postapokaliptika...
Dodao bih od Kinga :
Pod kupolom,groblje kucnih ljubimaca i mizeri. Tri odlicne.
Takodje Dzo Aberkrombi ko voli epsku fantaziju trilogija Zakon jaceg (tako bese valjda) o Loganu Devetoprstom-Krvavoj Devetci,dragulj,mislim da je na trecem mestu EF knjiga svih vremena.
Ko voli istorijske romane,trilogija Stubovi zemlje tri knjige oko 4000 strana,ali jedna od najboljih knjiga koje sam procitao..
Citajte ljudi sta vam dopadne ruku,ja najvise volim epsku fantastiku,ali citam sve, ne biram. Filmove i serije ne gledam,samo u drustvu tek ponekad dok citam svakodnevno,kako vreme dozvoli,nekad pola sata nekad po 7-8 sati dnevno. Jedno od najvecih uzivanja mi je citanje knjiga :)
  • 0

#63 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Posted 10 March 2017 - 11:06 PM

...Jedno od najvecih uzivanja mi je citanje knjiga :)

 

...voliš ti i da pecaš kolega, a na bajserskom smo forumu...

tako da n2:drinks

svaka čast za komentar i hvala na naslovima, i tebi i djuroslavu

 

PS

čudi me ne spomenuste Usrulu Le Guin; odlična epska fantastika


  • 0

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#64 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Posted 11 March 2017 - 12:31 AM

Uf uf,jes' vala,citanje-pecanje-biciklizam to mi sveto trojsvo uzivancije. Nego ide prolece,pa svi otvaraju teme "ocu kupim bajs",svaka ista prethodnoj,ja kad videh ovu u tom moru istih navalio da pisem,evo necu vise obecavam :) Nego kolega alx,priznajem da nisam NI cuo za Ursulu le Guin i njenu The Earthsea seriju romana,sad izguglah. Hvala na predlogu ;)
  • 0

#65 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Posted 11 March 2017 - 01:22 AM

"Zemljomorje" je fantastična (ne mislim samo "epski" :)) triologija, koja je naknadno postala tetralogija.

Opus Ursule Le Guin je impozatan i van ovoga.

 

Stanislav Lem "Nepobedivi" mi je jedna od omiljenih knjiga (SF) kratka, pitka, logična i fascinantna.

 

Phillip K. Dick, takođe. Zbunjujuće, zastrašujuće, dekonstruktivno... literarni LSD.

 

Ali volim i Kafkin "Zamak", kao i Bulgakova (Majstor i Margarita)

 

Kafku najčešće tumače kao dosadnog, ali meni on rezonuje hiljade boja i slojeva. Ta sposobnost analize i dekomponovanja stvarnosti zapravo je toliko retka u istoriji kritičke misli da se uslovno čitav koncept strukturalizma i materijalizma može ogledati u bizarnosti Kafkinog sočiva. Tomas Man (Čarobni Breg) i Lav Tolstoj (Rat i Mir) su takođe velika dela.

 

Dostojevski.

Dostojevski.

Dostojevski.

 

Skoro sam pročitao Saramagovo "Slepilo" vrlo intrigantna savremena knjiga Nobelovca (ako je to važno) o moralu, spoznaji i društvenim uslovljenostima.

 

"Moskva - Petuški" Venedikta Jerofejeva, za sve koji su pobegli od alkoholizma u biciklizam :)

 

Verovatno je izlizano, ali ja je smatram izuzetnom knjigom i konceptom; Ričard Bah "Galeb Džonatan Livingston"

 

Nedavno smo Qm moj i ja, uz upotrebu legalnih i nekih, malo manje legalnih, supstanci, sastavljali spisak najvećih srpskih pisaca.

Sad.... ne mogu da se setim baš tačno, ali, nešto kao, Pekić, Crnjanski, Pavić, Ivo, Meša, Kiš, Ćosić, Njegoš, Domanović....

 

Marko Aurelije "Meditacije"

 

Sun Tzu "Umeće ratovanja"

 

Nego ajde dok ne izađu predatori iz zabrane  da zabacimo neki hleb ili boltušku uz pivo.

Pančevo ili Galovica, svejedno, svedva :)

 

PS

Jesam li, ono beše..., spomenuo Fjodora Mihailoviča?


  • 0

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#66 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Posted 11 March 2017 - 08:40 AM

Nazalost,js odavno sam se nekako postepeno okrenuo savremenoj knjizevnosti,beletristici ,uglavnom americkoj. Sto se tice velikih klasika ne mogu se pohvaliti da sam dosta toga procitao... ali citam ono sto mi prija datog trenutka,i bas me briga :) Domaci pisci : Slavomir Nastasijevic serijal knjiga o srednjevekovnoj Srbiji,od Nemanjica pa do vremena posle Kosovske bitke. Romani su neverovatno zanimljivo napisani,kao da sam licno upoznao Milosa Obilica,Dusana Silnog,Lazara Hrebeljanovica...
E sad ako volis zbunjujuce,zastrasujuce,destruktivno okusaj Gormengast. Ni sam pisac nije bio bas sasvim svoj :)
Zaboravih od EF jos jedno veliko delo od Piter V Breta serijal Iscrtani covek (the painted man). Ko voli EF nikako ovo ne sme propustiti. Sto se tice SF tu nikako da se nadjem. Niko bre da napise knjigu po mom ukusu. Najvise mrzim kada mesaju u istom loncu EF i SF pa imate letece brodove,lasersko oruzje al jbg,zive u kamenim tvrdjavama i imaju carobnjake. Uzas... Nahvaljeni serijal Dine sam izdrzao 50 strana. Najpribliznije onom sto trazim bila je Rama ako se dobro secam. Ako neko zna neki normalan i krsten SF neka kaci ovde :) Sto se tice zabacivanja,moze,mozemo se dogovoriti preko pp da l ovde ili na vukovima,samo kad obaveze i vremenske prilike dozvole :) I opet se raspisah..
  • 0

#67 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Posted 11 March 2017 - 10:47 AM

Sa savremenom američkom beletristikom sam, moram priznati, tanak :)

A što se tiče dobrog SF-a najtoplije ti preporučujem gorepomenutog Stanislava Lema "Nepobedivi" ima on još toga, nego ja ne mogu da se setim sad n2:loony , ali ako pročačkaš u tom pravcu sigurno će ti svašta iskočiti, a stvarno je dobro.

Naravno, dobar SF je Artur C. Klark, mada to znaš i sam. Isak Asimov meni lično ne leži (kao ni "Dina" za koju te razumem skroz), ali je legenda - ko voli "Ja, robot"...

 

Jedna od mojih omiljenih knjiga svih vremena Daglas Adams "Autostoperski vodič kroz galaksiju" nešto najduhovitije što sam ikad pročitao i neka vrsta Biblije moje generacije. Nije klasičan SF, ali je neizmerno maštovita i inteligentno napisana knjiga. Matematička filozofija bizarnosti našeg postojanja :)


  • 0

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#68 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Posted 11 March 2017 - 11:38 AM

Upravo procitah najave za neke romane Stanislava Leva - izgleda da je to to sto trazim ! Kad zavrsim Vesca krecem na Stanislava :) Da ,Autostoperski vodic,procitah pre deset godina,mozda i vise,mogao bih opet,sve sam pozaboravljao...naravno,taj roman mi je slican Pracetovom stilu pisanja,ali nije toliko bas Pracetovski :D
  • 0

#69 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Posted 11 March 2017 - 01:27 PM

Evo i ja baš pogledah Nastasijevića, i dopada mi se to, a malo sam šupalj sa srpskom istorijom, te se zahvaljujem na preporuci :)

 

Takođe, da ponovim Filip Dik (Philip K. Dick) autor je romana "Sanjaju li androidi električne ovce" koji je poslužio kao osnova za jedno od najvećih dela u SF kinematografiji "The Blade runner" (mislim da je prevedeno kao "Istrebljivač") u režiji Ridlija Skota sa Harisonom Fordom u glavnoj ulozi.

"Tecite suze moje, reče policajac" i "Ubik" su još neka od njegovih fantastičnih naučno-fantastičnih dela :)))

 

PS

Stanislav je Lem, ne Lev, ali proverio sam, iako ga tako guglaš, ispadne na isto :)


  • 0

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#70 djuroslav

djuroslav
  • Members
  • PipPip
  • 52 posts
  • LocationУжице

Posted 27 March 2017 - 09:27 AM

 

Stanislav Lem "Nepobedivi" mi je jedna od omiljenih knjiga (SF) kratka, pitka, logična i fascinantna.

 

 

Управо сам је прочитао, одлична књига. Ово ми је прва од Станислава Лема... Шта бих могао још од њега да прочитам?


  • 0

#71 Bradonja

Bradonja
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Posted 27 March 2017 - 11:11 AM

Nisam ni znao da postoji ovakva tema na forumu .

Slazem se sa Allexom za Teror.Odlicna.

Ko voli trilere,ako nije vec neko naveo,moze da procita trilogiju od Toma Roba Smita:
Dete 44 (mnogo bolja nego film),Tajni govor i Agent 6.

Takodje bih mogao da preporucim i Saptaca i Vladara iz senke od Donata Kariza (Mila Vaskez),kao i Lovac na duse i Decak od stakla (Markus i Sandra) od istog pisca.

Takodje,tu je i Ju Nesbe i krimi price sa Hari Huleom u glavnoj ulozi...Slepi mis,Bubasvabe,Crvendac,Odmazda,Solomonovo slovo,Spasitelj,Snesko...

A mogao bih da preporucim i Vektor Trido od Juri Jurjevica i Arhangelsk (naravno bolja od filma) i Enigmu od Roberta Herisa.


Послато са 8050D уз помоћ Тапатока
  • 0

#72 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Posted 28 March 2017 - 02:24 AM

Управо сам је прочитао, одлична књига. Ово ми је прва од Станислава Лема... Шта бих могао још од њега да прочитам?

 

Drago mi je da ti se dopala, ja je takođe smatram izuzetnim delom.

 

Da odgovorim na tvoje pitanje, znam da su kod nas prevedene "Solaris" i "Eden" kao i "Fijasko"

...a ne mogu da se setim da li su prevedene "Bajke za robote" i "Povratak sa zvezda" ja sam to čitao nešto na italijanskom, nešto na engleskom,

a po kući ne mogu da nađem primerke, jbg... ko zna gde je to.

 

Probaj da guglaš, nešto će da ti "iskoči". Od njega je - + sve dobro :)


  • 0

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#73 djuroslav

djuroslav
  • Members
  • PipPip
  • 52 posts
  • LocationУжице

Posted 28 March 2017 - 08:25 AM

Нашао сам од њега:

 

- Соларис

- Ана са звезда

- Фиаско

- Глас господара

- Инвазија са Алдебарна

- Звездани дневници Ијона Тихог

 

Бацам се на Соларис одмах  :mrgreen:


  • 0

#74 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Posted 09 September 2017 - 03:54 AM

(link)


  • 0

#75 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 14 October 2017 - 06:24 PM

Dakle

Habjanovicka

- Petkana

- Ana Marija me nije volela

- Zenski rodoslov

- Igra Andjela

- Nas otac

- Voda iz kamena

- Onda je dosla dobra vila

 

Vanja Bulic, iako me nisu privlacila njegova pisanija na odmoru sam procitao par vise romana nego knjiga

- Dosije Bogorodica

- Simeonov pecat

- Viza za nebo

- Teslina posiljka

 

Dejan Stojiljkovic, Vladimir Kecmanovic

- Nemanjici 1 - U ime oca

- Nemanjici 2 - Dva orla

- Nemanjici 3 - U ime sina

 

Jedna od upecatljivih knjiga, topla preporuka za citanje, Monak Kalist. PDF je javno dostupan.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#76 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Posted 23 October 2017 - 05:30 PM

Kao i svake godine sa sajma knjiga donesem strip :)

 

31847_1501760618.jpg31852_1501760855.jpg


  • 1

#77 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 29 October 2017 - 05:19 PM

Mavro Orbin(i) - Kraljevstvo Slovena, Knjiga pisana 1601. godine moze da se nadje na netu u pdf-u.

Bog i Rokenrol - Monah Arsenije (Jovanovic) PDF


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#78 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 15 November 2017 - 01:01 AM

Krst ili hleb... 900 zanimljih strana - grupa anonimnih autora


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#79 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Posted 15 November 2017 - 11:59 AM

Tehničko uputstvo za AGCO Challenger, poglavlje "Rešavanje problema"

 

Problem: Mašina se kreće prebrzo

Rešenje: Smanjite brzinu mašine

 

Apsolutni pobednik u kategoriji za 2017.


  • 0

#80 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Posted 15 November 2017 - 12:01 PM

Mavro Orbin(i) - Kraljevstvo Slovena, Knjiga pisana 1601. godine moze da se nadje na netu u pdf-u.

 

...a ti navrati da zajmiš knjigu iz naše biblioteke po izboru (one koju nisi video). Imam Evliju Čelebiju, između ostalog :)

i da uzmeš onu alatljiku.


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users