Jump to content


Fotografije

SLX RD-M662 SGS


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
25 odgovora na ovu temu

#1 pedja_colovic

pedja_colovic
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 16 December 2011 - 11:25 PM

Treba mi jedna za mene vrlo korisna informacija a mozda i za nekog drugog :)
DA LI OVAJ MENJAC SLX RD-M662 SGS MOZE DA RADI NA 10 BRZINA TJ. DA LI IMA FUNKCIJU NA KASETI 10 FAZ. ??? HVALA UNAPRED!!!
  • 0

#2 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 17 December 2011 - 09:42 AM

NE
10 faz-ni menjači imaju drugačiju polugu
vidi se na prvi pogled po tome što je prihvat bužira malko "izdvojen" sa menjača
  • 0

#3 bomber

bomber
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 276 posts

Postavljeno 19 December 2011 - 12:48 PM

Bez obzira na sve, mislim da bi mjenjaci za 10 i 9 brzina trebali biti kompatibilni. Ne postoji ni jedan razlog da ne bude tako, jer im je ukupan hod isti, a pomak i onako odredjuje sifter.

To sto je prihvat malo izveden vise, nema veze, to nove serije shimana imaju, jer su promijenili i prihvat za sajlu, da ne bude vise onako blizu zicama. Koliko god mjenjali konstrukciju mjenjaca, njihov omjer povlacenja ostaje 2:1, tako isto radi i stari 760 i 770 i novi 780, iako su poluge vidno drugacije.

Jedino gdje se moze pojaviti problem, jeste kada se 9brzinski mjenjac koristi na 10brzinskoj kaseti koja ima 36 zuba, a za njih je maksimum 34, mada ni to mozda nece praviti problem, jer postoje i 9brzinske kasete koje imaju 36 zuba
  • 0

#4 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 19 December 2011 - 01:00 PM

Po svemu sudeci dinasis i sis menjaci nisu kompatipilni.Baram tako kazu shimanove specifikacije.A ovaj klip kaze da je dinasis kompatibilna sa sram shifterima :?: ... re=related
  • 0
puno znoja,malo krvi

#5 bomber

bomber
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 276 posts

Postavljeno 19 December 2011 - 01:03 PM

E ovo je vec novi podatak :D
znaci da su presli na omjer 1:1 i da od sad mozemo kombinirati sram i shimano ?

edit : pa kolega ovdje pise da je "custom", tako da ipak nisu kompatibilni , i pise da su twisteri prepravljeni :)
Tako da moj prethodni post ipak stoji :) ...tj trebalo bi :)
  • 0

#6 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 19 December 2011 - 01:23 PM

Nisam citao ispod klipa ali sam shimanovu specifikaciju dobro iscitao posto me zanimalo.Isto tako je planetbike pokusao da upari slx dynasis sa 9 speed shifterima i nije im poslo za rukom.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#7 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 19 December 2011 - 01:25 PM

evo teme u kojoj se vodila polemika vezano za PB viewtopic.php?f=3&t=4956&st=0&sk=t&sd=a&hilit=slx+planet+bike
  • 0
puno znoja,malo krvi

#8 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 19 December 2011 - 02:12 PM

Mega 9 koristi odnos zadnjeg menjača 2:1
Dyna Sys koristi odnos istog nešto bliže 1,25:1

Mega 9 i Dyna Sys prednji menjači takođe imaju različit odnos povlačenja sajle...

Shimano je napokon priznao da je SRAM imao pravu ideju sa bližim odnosom povlačenja sajle između šiftera i menjača što čini ceo sistem manje osetljiv na tegljenje sajle i problema sa pojedinim fullsus bajkovima.

tako da ne može da radi mešanje komponenti.

Ja sam, sa druge strane, kod mene namunjio prednji XTR Dyna Sys na 9-faz, ali samo zato što imam 2-faz namešten. Tu ne postoji "ratio" zato što sam namestio samo dva položaja: zategnuta sajla kada je u položaju na velikoj šajbni i otpuštena sajla kada je na maloj šajbni. Kada je otpuštena, diktiram gde će biti menjač tako što ga ograničim šrafićem dokle da ide dole. Mislim da je to jedini način na koji može Dyna Sys da se ubaci na mesto standardnog 9-faza.
  • 0

#9 bomber

bomber
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 276 posts

Postavljeno 19 December 2011 - 02:22 PM

Mega 9 koristi odnos zadnjeg menjača 2:1
Dyna Sys koristi odnos istog nešto bliže 1,25:1


E ovo nisam znao,onda sam definitivno pogresio, srecom pa je brzo ispravljena greska :)
Kako su proizvodjaci tihi kada kupe tudje fazone :)
Sad cekamo koliko ce SRAM-u trebati da napravi nesto slicno shadow-u
  • 0

#10 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 19 December 2011 - 02:46 PM

BOMBER jer taj 10 s vozis sa 10 s shifterima ili sa 9s.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#11 bomber

bomber
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 276 posts

Postavljeno 19 December 2011 - 02:52 PM

I sifteri i mjenjac su 10spd....jedino mislim da je kaseta 9 spd
Salim se naravno,kad vec kazete da sam danas vickast :) sve je 10spd
  • 0

#12 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 19 December 2011 - 02:57 PM

I sifteri i mjenjac su 10spd....jedino mislim da je kaseta 9 spd
Salim se naravno,kad vec kazete da sam danas vickast :) sve je 10spd

zanima me kako radi sa 9s shifterima zato pitam
  • 0
puno znoja,malo krvi

#13 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 19 December 2011 - 03:01 PM

hahaahh :D
Rekao si to kao da su dva razlicita svijeta :)
Necemo spamati temu, ali jedini koji su bili superiorni su X9 i X0, starije generacije...ne trese se vise bajk kad sifta novi X0 :mrgreen: ( barem ne ovaj koji ja vozim 10spd) radi gotovo jednako "metiljavo" kao i shimano :)


Moze biti ali...šimano je pokrao sram onog trenutka kada je izbacio shadow.A sada krade opet priblizavajuci ratio sramovom.SRAM ih bilo!

Mozda je tako ali ja ne vidim ni jednu slicnos u konstrukciji sram i shimao shadov menjaca.Mada sam zadovoljniji bio radom x9 shiftera i x9 zadnjeg menjaca nego shimanom.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#14 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 19 December 2011 - 03:53 PM

Jeste samo jos da nam krene da moze to da se isplati.ZAKLJUCAK TEME JE DA NE MOZE DYNA SIS SA SIS da se upari.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#15 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 19 December 2011 - 04:08 PM

Kada smo kod Shadow sistema, imam primedbu na njega.
Ne znam na koji fazon na nekim starijim ramovima ne može da se ušteluje ni na koji način. Neće niti da podiže lanac po kaseti niti da ga spušta kako treba. Drugar je provalio da treba ubaciti platnicu od oko 1mm uzmeđu zadnje glave i drupout-a sa strane menjača, pa tek onda radi kako treba. Slučaj je konkretno sa ramovima KTM (nešto) Alp, Scott Team Issue Scan2 i jednom starijom Meridom koja je doduše bez oznaka (prefarbana). U sva tri slučaja je Shimano XT, 2 komada kupljena u Planet Bike-u i jedan kupljen preko bike24.com...

(sve je 9-faz)
  • 0

#16 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 19 December 2011 - 04:14 PM

E ovo je slucaj za Foxa Moldera.Deluje glupo,jer ako dovedes menjac na perfektno pocetnu poziciju,neznam zasto ne bi do kraja radio kako valja.Jesi li ti licno probao da nastelujes menjac :?: .
  • 0
puno znoja,malo krvi

#17 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 19 December 2011 - 04:17 PM

Sto rece gamzi, potvrdujejem. Imao slicnih problema sa shimano sifterima i zadnjim shadow menjacem 9sp. Nikako da prebaci valjano, tamo negde oko 4og i 5og zupcanika. Pogotovo kad se ide nanize (tj. u jaci u prenos).

SRAM je resio sve probleme. 8)
  • 0

#18 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 19 December 2011 - 04:20 PM

Sto rece gamzi, potvrdujejem. Imao slicnih problema sa shimano sifterima i zadnjim shadow menjacem 9sp. Nikako da prebaci valjano, tamo negde oko 4og i 5og zupcanika. Pogotovo kad se ide nanize (tj. u jaci u prenos).

Ako je slx u pitanju onda nisi jedini.Kod deore i slx menjaca su rolnice identicne,t.j.gornja ima malo vise lufta pa je neposlusna.Ja to brzinski resim tako sto gornjoj i donjoj zamenim mesto i onda radi na celoj kaseti ekstra.Mozda to nije po specifikaciji ali je razlika drasticna.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#19 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 19 December 2011 - 06:06 PM

E ovo je slucaj za Foxa Moldera.Deluje glupo,jer ako dovedes menjac na perfektno pocetnu poziciju,neznam zasto ne bi do kraja radio kako valja.Jesi li ti licno probao da nastelujes menjac :?: .

Sumnjaš u mene? 8)
Kao što sam napisao, kada se stavi platnica, ponovo razgraniči menjač i dotegne/popusti sajla sve radi kako treba :roll:

Nešto nišanim neke Sram trigere pa ću i na tom bajku da turim Srama. Najmanje mi treba da se na trci ili maratonu moja devojka smara pored (ne daj Bože) gume i sa montiranjem točka i platnicom koja beži.... ](*,)
  • 0

#20 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 19 December 2011 - 06:10 PM

Zato i pitam,jer ne sumnjam.Ali stvarno je bezveze #-o .
  • 0
puno znoja,malo krvi




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika