Jump to content


Fotografije
- - - - -

Jedno (glupo) pitanje !


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
720 odgovora na ovu temu

#621 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 467 posts

Postavljeno 24 March 2023 - 09:35 PM

A ako ram nije trkački nego treking?

Trebalo bi da je za pumpu

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
  • 0

#622 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 25 March 2023 - 04:58 AM

Viđam na nekim starijim čeličnim ramovima, na donjem delu gornje cevi rama ili na kosoj cevi rama kao neku kuku... Zna li neko čemu ta kukica na ramu služi? Držač pumpe ili tako nešto?

To je obično kuka za pumpu na starijim drumašima, nekad su pumpe bile dugačke po 50-60cm.
Silca je jedna od poznatijih i cenjenijih pumpi koju čak možeš da nakačiš na ram i bez te kuke, dan danas ih proizvode.
Guglaj "Silca pump".
Mehanizam je prost, na donjem ili gornjem kraju pumpe (a nekad i na oba kraja) postoje rupe u koje ubaciš tu kuku na ramu. Ispod rokohvata pumpe se nalazi opruga, rukohvat pumpe pritisneš, sabiješ oprugu natakneš kuku na pumpu i pustiš rukohvat, opruga se rastegne i drži pumpu zakačenu na ram.



Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 2

#623 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 25 March 2023 - 09:55 AM

Bravo Vidače! Što nema da se nađe na guglu, znaju naši forumaši. Hvala za info. :)
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#624 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 25 March 2023 - 10:14 AM

Vidak je suvo blago ovde, inače.
  • 1

#625 vladetaub

vladetaub
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 465 posts
  • LocationUb

Postavljeno 25 March 2023 - 11:10 AM

Vidak dobro zbori. Nekada su pumpe bile koliko top ili seat tube. Imao sam pumpu ispod top tube koja se montirala-držala samo snagom svoje opruge. I nije to nikada spadalo. Čini mi se da je to bilo pre 40.godina na Rog Maratonu a kasnije na Peugeotu pumpa Zefal. Sada imam na touring-city Scott Sonoma, malu Scott pumpu koja stoji na dve kukice koje su na korpici. Nisam je nikada koristio,slabašna je,više je za neku prvu pomoć.


  • 0

#626 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 March 2023 - 12:40 PM

Vidak dobro zbori. Nekada su pumpe bile koliko top ili seat tube. Imao sam pumpu ispod top tube koja se montirala-držala samo snagom svoje opruge. I nije to nikada spadalo. Čini mi se da je to bilo pre 40.godina na Rog Maratonu a kasnije na Peugeotu pumpa Zefal.



Ja i dalje na drumskom Pežou imam takvu pumpu. Donji i gornji kraj ima žleb i samo se uglavi u ram. U sve to tako stoji na tom biciklu već 15-ak godina u sobi kao ukras.. niko ga ne vozi.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#627 ivanovm

ivanovm
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts

Postavljeno 29 March 2023 - 02:59 PM

Imao sam situaciju na semaforu da sam pustio upravljač, isti je krenuo u stranu i tako je udradio u ram i oštetio ga (ručica menjača je udarila u ram i napravila malu rupicu)

 

Ne znam da li kod svih bajseva upravljač tj. ležajevi tako rade da mogu bez granice da se okreću ili postoji neki graničnik koji ne dozvoljava upravo ovo da se desi, da upravljač udari u ram i tako ga ošteti...


  • 0

#628 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 29 March 2023 - 03:55 PM

Canyon ima IPU (Impact Protect Unit) poklopac za headset ali samo za njihove ramove. Postoje razne zastitne lepljive nalepnice.


  • 0

#629 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 445 posts

Postavljeno 29 March 2023 - 04:39 PM

Šta znam meni bi bio problem da to limitiram jer u slučaju nekog ozbiljnijeg over the bars pada mi deluje da bi se lakše nabio na volan. A moj stomak i delovi ispod njega su mi mnogo bitniji od bilo kog rama :)

Tih folija ima dosta ali je meni to nekako van mog mtb koncepta jer za razliku od drumskog bicikla ovaj je pravljen da bude u blatu, češe kamenje, vadiš granu iz točka ili menjača i slično...
  • 0

#630 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 467 posts

Postavljeno 05 April 2023 - 06:16 PM

Imam jedno pitanje, i smatram ga za veoma glupo.

Imam mogucnost da nabavim nov Merida scultura EVO karbonski ram za otprilke 200e, Bulls night hawk za 250e i carver evolution 130 za 300e.

Koliko sam nasao na netu, merida je iz 2011 godine, bulls 2017, a carver 2015.

Da li vredi kupiti takve ramove s obzirom na godinu proizvodnje, napredak u izradi ramova i td, iako se radi o novim ramovima?

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
  • 0

#631 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 925 posts

Postavljeno 31 May 2023 - 06:54 PM

Kako se pravilno čiste paknovi (rim brake) za karbon točak? Koja granulacija šmirgle? Da li ima određeni pravac šmirglanja? Kada završiš sa šmirglanjem, da li treba očistiti? Još neki tip? Hvala

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#632 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 31 May 2023 - 07:30 PM


  • 1

#633 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 925 posts

Postavljeno 28 June 2023 - 06:40 PM

Izgleda da sam nekrunisani kralj ove teme. Ovo pitanje nema veze sa bajsom.
Na prvoj slici je novo kupljeni deo koji drži čvrsto česmu za lavabo u kupatilu
Na drugoj slici je isti takav stari deo (istrulio je, ovaj trn je ostatak šrafa)
Pitanje - kako da izvadim deo šrafa koji je ostao u česmi (treća slika)
Prskao sam sa svim i svačim, ne mogu da iskucam špicastim šafcigerom taj trn (ostatak) jer je unutrašnjost super čvrsta, tanka burgija mi kliza i ne mogu da izbušim taj deo, česmu ne znam da otvorim i priđem sa druge strane.
10 h rsd za novu česmu ili imate neku ideju. By the way stara česma super šljaka, jedino se sada klima510644c4ff34e6d00bed1827ac4fef00.jpg9457164306cc87d967b93fff15d746cd.jpg7aa7a8301072c6a8bd440a7ca8b82243.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#634 Bobanultegra

Bobanultegra
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 435 posts
  • Locationleposavic

Postavljeno 28 June 2023 - 07:16 PM

Imas u gvozdjarama "leve burgije "namenjene bas za to
  • 0

#635 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 925 posts

Postavljeno 28 June 2023 - 07:34 PM

Hvala na predlogu, nisam znao za to, probaću. Prvo najtanjom pa onda dalje

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#636 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 28 June 2023 - 07:34 PM

Ja bih kupio novu cesmu, nije tvoja krivica razliciti metali, elektroliza pa erodirao metal, verovatno je vadjenje tog srafa smaranje i za nekoga sa vise iskustva i alata. Kada budes montirao namazi ceo taj novi sraf sa mascu da se ne ponovi...

Ovo bi trebalo da najbolje radi od svih tih alata za vadjenje srafova (link) trebalo bi da ima u WOBY HAUS-u pod brendom WOMAX, ali moj savet je nova cesma.


  • 1

#637 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 28 June 2023 - 07:47 PM

Imam jedno pitanje, i smatram ga za veoma glupo.
Imam mogucnost da nabavim nov Merida scultura EVO karbonski ram za otprilke 200e, Bulls night hawk za 250e i carver evolution 130 za 300e.
Koliko sam nasao na netu, merida je iz 2011 godine, bulls 2017, a carver 2015.
Da li vredi kupiti takve ramove s obzirom na godinu proizvodnje, napredak u izradi ramova i td, iako se radi o novim ramovima?
Sent from my SM-S908B using Tapatalk



Ovo pitanje je zapravo mnogo zanimljivo, pre svega jer ljudi vole da veruju da su bicikli kao auti, da je svaki što noviji i savremeniji daleko bolji od nekog pre 10 godina jer je eto noviji.

Međutim, gola istina je da bicikl uopšte nije neka komplikovana sprava i apsolutno nije neophodno imati doktorat iz kvantne fizike da bi se dizajnirao i napravio ram bicikla koji ima odgovarajuću krutost, upravljivost, lakoću, kvalitet izrade. Najveća evolucija bicikala i njihove opreme, ako govorimo konkretno o drumskom biciklizmu je išla u smeru upotrebe više brzina, zatim elektronskih menjača i na kraju hidrauličnih diskova. Ozbiljan napredak je napravljen i u pogledu razvoja guma, ali što se ramova konkretno tiče, koliko god pokušavali marketingom da nas ubede u suprotno, ram bicikla, način na koji se proizvodi i kako je konstruisan, najmanje je evoluirao kroz poslednje dve decenije razvoja bicikala i njihove opreme.


Odgovor na pitanje bi bio: Odaberi ram koji se tebi najviše sviđa i koji je najbolje očuvan...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#638 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 June 2023 - 08:59 PM

Nesoni@ ako uspeš levom burgijom da odviješ kupi šrafove od mesinga umesto čeličnih. Isto ih namaži tovatnom mašću i godinama nećeš imati problema. Ako je stari zapekao u slavini teško ćeš to odviti. Nova slavina ne košta 10K dinara već znatno manje.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#639 Makarije

Makarije
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 256 posts
  • LocationNovi Sad (obronci Detelinare)

Postavljeno 28 June 2023 - 09:05 PM


Nesoni,
ako kupujes novu slavinu gledaj da uzmes model koji umesto te cetvrtke sa navojem ima veliku plasticnu
maticu (ide na mesingani navoj) koju stezes rukom
  • 1

#640 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 925 posts

Postavljeno 28 June 2023 - 09:11 PM

Nesoni@ ako uspeš levom burgijom da odviješ kupi šrafove od mesinga umesto čeličnih. Isto ih namaži tovatnom mašću i godinama nećeš imati problema. Ako je stari zapekao u slavini teško ćeš to odviti. Nova slavina ne košta 10K dinara već znatno manje.

Ova košta 9,990 rsd, gledao danas kada sam uzeo ovaj novi fikser. Estetski odgovara okruženju i dobro me je služila. Probaću da poslušam tvoj savet za mesingani šraf

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika