Jump to content


Photo

Zamena vile na starom ramu


  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1 mihajloalasp

mihajloalasp
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationNiš

Posted 22 October 2011 - 10:01 AM

Imam jedan stariji (4 godine star) alu ram na kome je vila sa navojem (neki buđavi Suntour, prečnik mu je 28.6mm) . Sad, pošto je taj Suntour dobio neviđeni luft, trebalo bi ga zameniti. Ali se tu javlja problem :evil: .Nema ni jedne normalne vile sa navojem :evil: .Moje pitanje je da li je moguće zameniti šoljice na ramu (ubaciti "threadless " headset) i onda kupiti normalnu vilu. Prečnik vile je 1 1/8 inča. Ovde kažu da je to moguće http://www.bikeforum... ... 88429.html ali ne znam da li je to moguće ovde kod nas ? :-k
  • 0
.

#2 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5465 posts

Posted 22 October 2011 - 10:31 AM

Imam jedan stariji (4 godine star) alu ram na kome je vila sa navojem (neki buđavi Suntour, prečnik mu je 28.6mm) . Sad, pošto je taj Suntour dobio neviđeni luft, trebalo bi ga zameniti. Ali se tu javlja problem :evil: .Nema ni jedne normalne vile sa navojem :evil: .Moje pitanje je da li je moguće zameniti šoljice na ramu (ubaciti "threadless " headset) i onda kupiti normalnu vilu. Prečnik vile je 1 1/8 inča. Ovde kažu da je to moguće http://www.bikeforum... ... 88429.html ali ne znam da li je to moguće ovde kod nas ? :-k


najbolje da ostavis sliku kokretnog dela/sklopa
pa ces dobiti konkretan odgovor.

Ovako, samo na osnovu teksta mogu da ti kazem da ne bi trebalo da bude problema u zameni lezaja upravljaca. Svaki bolje opremljeni servis ima izbijace lezaja, a svaki majstor sa najmanje iskustva moze da to obavi i bez izbijaca. Njaverovatnije mozes i sam da ih izbijes. Ugradnja šoljica je malo komplikovanija, ali samo malo. POstoji presa za montazu lezaja, ali opet, moze i bez nje.

Sto se samog lezaja upravljaca tice,donji lezaji su uglavnom isti, samo se kod gornjeg razlikuje da li se lezaj podesava kliznom (threadless-aHead) ili soljicom sa navojem, tako da je u nekim slucajevima moguce i da samo zamenis gornji deo gornjeg lezaja, u zavisnosti od konstrukcije (npr.:Chris King).
Imas PM
  • 0

#3 mihajloalasp

mihajloalasp
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationNiš

Posted 22 October 2011 - 11:36 AM

Evo slike:

Ako treba skinuću i vilu pa da slikam i donji deo.

Ovo imam:
[attachment=2]IMAM.JPG[/attachment]
Ovo mi treba:
[attachment=1]TREBA MI.JPG[/attachment]
A ovo je slika dela:
[attachment=0]SLIKA.JPG[/attachment]
  • 0
.

#4 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Posted 22 October 2011 - 11:58 AM

Možeš da skineš ležajeve i sve ostalo sa stare Nakamure tako da ti ostane čista cev (ona što prolazi vila kroz nju, ne znam kako se stručno zove) treba ti radapciger ili komad nekog tvrđeg drveta pa udri, malo s jedne malo s druge strane :) dalje, nova vila će proći kroz gorepomenutu neznamkakosezove cev ALI, nešto mene brine da li ćeš pronaći adekvatne šoljice tako da se potrefi unutrašnji prečnik za vilu i spoljašnji prečnik na šoljicama za ram! Nešto mi se čini da je kod Nakamure ta cev (kroz koju ide vila - postaje pomalo dosadno ponavljati ovo...) uža nego kod Capriola!!! Trebaće ti onda i lula a možda i volan nov.
P.S. a šta fali suntauru? ja mislim da su oni OK ako pogledaš da za 70-80 € možeš da uzmeš više nego solidnu vilu...
P.S.S Ja bi onu staru vilu, edukacije radi, komplet rastavio, očistio, video štak kako i probao da je sastavim da lepo radi ako je moguće, ništa lepše od ličnog iskustva u kasapljenju vila :mrgreen:
  • 0

profilepic.gif


#5 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 22 October 2011 - 12:05 PM

Ako uzmes takozvani Subler i izmeris unutrasnji precnik cevi gde dolaze solice dobices i odgovor.Na nekim ali ramovima moze to da se odradi zamenom soljica.Recimo kod KELLIS ramova koji imaju vilu na navoj mozes da da stavis soljice za ahead sistem.Ja bi rekao da moze po fotni,ali ne takve kao na agami vec one sto nisu cele u ramu.Ovakve bi trebalo da mogu http://www.chainreac... ... delID=2217 a ove ne mogu sigurno a taj tip je na agami http://www.chainreac... ... delID=6183
  • 0
puno znoja,malo krvi

#6 mihajloalasp

mihajloalasp
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationNiš

Posted 22 October 2011 - 12:19 PM

Možeš da skineš ležajeve i sve ostalo sa stare Nakamure tako da ti ostane čista cev (ona što prolazi vila kroz nju, ne znam kako se stručno zove) treba ti radapciger ili komad nekog tvrđeg drveta pa udri, malo s jedne malo s druge strane :) dalje, nova vila će proći kroz gorepomenutu neznamkakosezove cev ALI, nešto mene brine da li ćeš pronaći adekvatne šoljice tako da se potrefi unutrašnji prečnik za vilu i spoljašnji prečnik na šoljicama za ram! Nešto mi se čini da je kod Nakamure ta cev (kroz koju ide vila - postaje pomalo dosadno ponavljati ovo...) uža nego kod Capriola!!! Trebaće ti onda i lula a možda i volan nov.
P.S. a šta fali sonitauru? ja mislim da su oni OK ako pogledaš da za 70-80 € možeš da uzmeš više nego solidnu vilu...
P.S.S Ja bi onu staru vilu, edukacije radi, komplet rastavio, očistio, video štak kako i probao da je sastavim da lepo radi ako je moguće, ništa lepše od ličnog iskustva u kasapljenju vila :mrgreen:


A ako skinem stare šoljice, jel ću moći da ih vratim posle ? Imam šubler pa ću izmeriti pa onda da tražim nove. Inače sam planirao da ofarbam taj ram i sklopim jedan bajs od delova koje imam (ali ću da ga farbam samo ako nadjem šoljice).

A Sonitauru :mrgreen: fali to što ima neviđen luft u nogicama. Ni sam nisam mogao da verujem kad sam vido :shock:

P.S.S Ja bi onu staru vilu, edukacije radi, komplet rastavio, očistio, video štak kako i probao da je sastavim da lepo radi ako je moguće, ništa lepše od ličnog iskustva u kasapljenju vila :mrgreen:

I ja bih ga rastavio al mi treba imbus od pola metra :mrgreen: .Planirao sam da turim neki XCT/XCM samo kolko da radi.

Ako uzmes takozvani Subler i izmeris unutrasnji precnik cevi gde dolaze solice dobices i odgovor.Na nekim ali ramovima moze to da se odradi zamenom soljica.Recimo kod KELLIS ramova koji imaju vilu na navoj mozes da da stavis soljice za ahead sistem.


Sad ćem da izmerim pa javljam.
  • 0
.

#7 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Posted 22 October 2011 - 12:30 PM

Moći ćeš da vratiš šoljice (ako ih u procesu skidanja ne uništiš :mrgreen: ) ali prvo ti izmeri pa da vidimo a skidanje je lako... Nego mi se čini da je u ovom slučaju Vorda u pravu, ono što može da se uglavi (verovatno) su one neintegrisane šoljice, ležajevi su izvan rama, a jesi video njihovu cenu!!!

Zapravo nisam mislio na konkretno tvoju vilu, pročitao sam za hod, nego sam mislio da komentarišeš globalno proizvođača :mrgreen: pa sam mislio da ćeš uzeti neki RS, ipak bi FOX bio overkill :mrgreen:
E a da znaš da sam hteo da predložim peskiranje i farbanje tog rama pošto bi to neznatno poskupelo renoviranje bajsa ali rekoh možda nećeš baš toliko da se zezaš :mrgreen:
  • 0

profilepic.gif


#8 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 22 October 2011 - 12:34 PM

Ne integrisane soljice kupio neki dan one VP cane creak sto tura capriolo na neke modele i bile su 700 din okruglo.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#9 mihajloalasp

mihajloalasp
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationNiš

Posted 22 October 2011 - 12:42 PM

Moći ćeš da vratiš šoljice (ako ih u procesu skidanja ne uništiš :mrgreen: ) ali prvo ti izmeri pa da vidimo a skidanje je lako... Nego mi se čini da je u ovom slučaju Vorda u pravu, ono što može da se uglavi (verovatno) su one neintegrisane šoljice, ležajevi su izvan rama, a jesi video njihovu cenu!!!

Zapravo nisam mislio na konkretno tvoju vilu, pročitao sam za hod, nego sam mislio da komentarišeš globalno proizvođača :mrgreen: pa sam mislio da ćeš uzeti neki RS, ipak bi FOX bio overkill :mrgreen:
E a da znaš da sam hteo da predložim peskiranje i farbanje tog rama pošto bi to neznatno poskupelo renoviranje bajsa ali rekoh možda nećeš baš toliko da se zezaš :mrgreen:


Nismo se razumeli šta treba da izmerim :mrgreen:
Jel treba da skinem šoljice pa da izmerim unutrašnji prečnik cevi ili nešto drugo? :oops:

Ne integrisane soljice kupio neki dan one VP cane creak sto tura capriolo na neke modele i bile su 700 din okruglo.


Ja kad vido one FSA pade mi mrak na oči, jer ipak 45 evra nije malo. Ono, ni ceo ram ne vredi toliko :mrgreen: . 700 dinara može da prođe :)
  • 0
.

#10 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 22 October 2011 - 12:44 PM

Moras da izvadis soljicu iz rama pa da izmeris precnik tog dela koji ide u ram.Spoljni precnik.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#11 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Posted 22 October 2011 - 12:50 PM

Ne integrisane soljice kupio neki dan one VP cane creak sto tura capriolo na neke modele i bile su 700 din okruglo.


ma ja sam uzeo onu cenu sa crc stranice koju si linkovao i nekako po inerciji zaključio da to kod nas nije jeftinije :) ali ako je 700 dindži onda je OK n2:thumbsup
  • 0

profilepic.gif


#12 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 22 October 2011 - 12:53 PM

Da ali te za 700 su one najgore,ali im nista ne fali ako se lepo potaman stegnu i namaste oce to dugo da traje.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#13 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 22 October 2011 - 12:54 PM

616 din stoji na planetovom sajtu.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#14 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Posted 22 October 2011 - 01:11 PM

http://www.totalbike...ice-i-lezaljevi
  • 0

profilepic.gif


#15 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 22 October 2011 - 01:11 PM

Ako je precnik dela soljice koji ide u ram oko 34 mm onda mozes da planiras zamenu.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#16 mihajloalasp

mihajloalasp
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationNiš

Posted 22 October 2011 - 03:06 PM

Uspeo sam da izbijem šoljice =D>

Evo slike:

[attachment=4]soljice 1.JPG[/attachment]
[attachment=3]soljice 2.JPG[/attachment]
[attachment=2]b.JPG[/attachment] :mrgreen: :mrgreen:
[attachment=1]headtube 1.JPG[/attachment]
[attachment=0]headtube2.JPG[/attachment]

Sad idem da kupim baterije za šubler pa da izmerim prečnik (ko me natera da kupim digitalni #-o #-o )
Oko 34mm je ali sad ću tačno da znam koliko je.
  • 0
.

#17 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 22 October 2011 - 03:49 PM

Ma to je to.Mozes da kupis nove solje,vilu,lulu i korman :mrgreen:
  • 0
puno znoja,malo krvi

#18 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Posted 22 October 2011 - 03:50 PM

Nađoh nešto što će možda biti od pomoći: http://www.sheldonbr...m/headsets.html onome ko pročita sve :mrgreen:
Inače ako već planiraš farbanje rama onda nemoj da montiraš nove šoljice!!!
  • 0

profilepic.gif


#19 mihajloalasp

mihajloalasp
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationNiš

Posted 22 October 2011 - 04:29 PM

Ma to je to.Mozes da kupis nove solje,vilu,lulu i korman :mrgreen:



Nađoh nešto što će možda biti od pomoći: http://www.sheldonbr...m/headsets.html onome ko pročita sve :mrgreen:
Inače ako već planiraš farbanje rama onda nemoj da montiraš nove šoljice!!!


Korisna stvar ! Nego, jel mogu ja da ih probam,pa da ih skinem kad farbam ram. Ili ako ih montiram nema više skidanja ? :-k

Zahvaljujem se na pomoći obojici, ne znam šta bih radio da nije cikloberze n:anim_32 n:anim_32 n:kolce n:party0016 n2:2difzis
  • 0
.

#20 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 22 October 2011 - 04:38 PM

Moze.A farbanje ostavi bolje za prolece.
  • 0
puno znoja,malo krvi




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users