Jump to content


Fotografije

Bicikl ili pešačenje-pitanje je sad?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
29 odgovora na ovu temu

#1 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 August 2011 - 09:46 PM

Evo o čemu se radi: moja svastika ima problem sa kičmom,tačnije diskus hernija. Taj problem postoji dugo i nikako da ga reši. Nedavno je bila na nekim terapijama i to je kao tu i tamo pomoglo-bol u kičmi je prestao. Medjutim,drugi problem koji je bio vezan uz kičmu je ostao a to su NOGE.
Bol i trnjenje u njima je ostao i dalje. Lekar joj je rekao da dosta pešači,i da će to da reši problem. Medjutim,posle dužeg pešačenja u nogama se javljaju bolovi i noge postaju teške.
Palo mi je na pamet da li bi joj pomogao bicikl jer bi na taj način verovatno rasteretila noge.
Čitao sam u nekoliko tema da su noge mnogo više opterećene pri trčanju i pešačenju nego pri pedaliranju,pa me zanima nečije mišljenje u vezi ovoga jer lekari o tome uglavnom nemaju pojma (jedino ako je lekar biciklista što je teži slučaj).
I još jedno pitanje-kako svastika ne zna da vozi bicikl,a i kuća joj na velikom brdu da li bi bio efikasan sobni bicikl (trenažer) kao zamena za pravi n2:smiley_bike bajs?
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 31 August 2011 - 10:34 PM

Pošto je svastika u pitanju, problem je ozbiljan :D .
Pre dve i po godine dijagnostikovana mi je diskus hernija u lumbalnom delu. Posle bolne, akutne faze pod inekcijama (desetak dana) prošao sam redovnu rehabilitaciju (laser, elektro i vežbe, i još malo masaže kod kiropraktičara). Jedino pitanje koje sam imao za neurohirurga je bilo da li ću smeti da vozim bicikl :D . Rekao je da mi od dozvoljenih sportova ostaju samo plivanje i biciklizam. Čim sam stao na noge, počeo sam ponovo da vozim, puno više nego ranije. I svake godine sve više i više... Odluka je bila - dok budem fizički mogao - okretaću pedale. Od tada, osim sporadičnih "opomena" iz lumbalnog dela (npr. kad posle duže pauze sa MTB sednem na drumaša), nije bilo problema. Ja sam tako protumačio da mi je bicikl tu pomogao...
Par godina pre toga primetio sam da mi trčanje predstavlja problem. Što bih više trčao, umesto da mi bude sve lakše, noge su me bolele sve više. Logično - trčanjem se "nabijaju" pršljenovi. Verovatno je slično, samo u manjoj meri i sa hodanjem.
Znači, iz ličnog iskustva, bicikl toplo preporučujem. Naravno, uz dozvolu doktora koji dobro pogleda njene snimke, po mogućnosti sportskog. Jer ipak, svako od nas nastrada drugačije...
  • 0
Homesick for a place you've never been...

#3 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 31 August 2011 - 11:02 PM

bemgali
da je NS u pitanju
mislim da bi bilo lakse resivo
imamo u ns lekara u hitnoj, zaludjeni pedalofilicar
a na buvljaku se pojavljuje i trocikli iz backe palanke (?)
jedino ne znam sta da kazem za brdo
mozda neka glava sa 3/5/7/8/9/12/14 brzina da moze da redukuje prenos?!!
  • 0

#4 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 August 2011 - 11:28 PM

Ma,ona ne zna voziti bajs tako da bi jedina opcija bila sobni bicikl. Ne znam samo kakva je sličnost/razlika izmedju sobnog i pravog bicikla. Da li sobni može koliko-toliko da zameni pravi bajs?
Možda bi bilo dobro privremeno rešenje da ide u teretanu 2-3 meseca na sobni bajs pa ako da pozitivne rezultate da onda kupi jedan takav i da ga ima u kući.
Da li je neko koristio sobni bicikl-ako jeste,koliko može da zameni pravi? Ja sam jedanput probao 2-3 minuta,nije mi se svidelo da pedaliram u mestu. Medjutim,ako neko mora-onda se mora,šta je tu je.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#5 zeggerr

zeggerr
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 486 posts

Postavljeno 02 September 2011 - 06:38 PM

Plivanje+umereno i kontrolisano istezanje, cesto istezanje-visenje sa vratila, sobnog, i najbolja opcija, zakaciti se 'antigravitacionim cipelama' za isto to vratilo i visiti glavom ka podu. Cipele se mogu kupiti (bar ih je pre bilo) u ATP sportu u BG-u cena bese nesto preko 5500rsd. Bicikl je odlicna opcija, a svastiki bih savetovao da bez obzira na godine i eventualan nedostatak volje- nauci da vozi, ne zna sta propusta. Osim monotonije, nije ni priblizna motorika pokreta na sobnom i nekom od bicikala za outdoor upotrebu.
Ipak je zdravlje u pitanju, ako jos jednom dobro promisli, zdravlje nema cenu, neka vidi sta moze da uradi za sebe .
  • 0
vredniji je gram iskustva od tone teorije....

#6 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 02 September 2011 - 10:06 PM

Za sve probleme sa kicmom/ledjima je bolja bicikla nego pesacenje/trcanje. Posto su mi se ledja 3 puta kocila u lumbalnom delu za mesec i po dana najzad sam uspeo da stignem do fizijatra. Pogadjate, bicikl sme da se vozi cak i za vreme terapije u RH centru. Cak je i pozeljno ;).
  • 0
.

#7 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1709 posts

Postavljeno 02 September 2011 - 10:08 PM

plivanje
  • 0

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V


#8 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 September 2011 - 07:58 AM

Hvala na odgovorima/savetima. Svastika živi u Skoplju,na perifernom delu gde ima veliko brdo. Voziti bajs tuda je mučenje,a i ona u 41-oj bije za učenje vožnje bicikla. Ostaje samo opcija za sobni bicikl. Uskoro dolazi kod mene pa će da pročita ove postove,a za dalje nek iskombinuje šta je najbolje za nju. Po meni kombinacija sobni bajs + plivanje,malo istezanja i rezultat bi trebao biti pozitivan jer su to tegobe koje traju već duže vreme,a da ne pominjem razne terapije i posete kod mnogih lekara i tarapeuta u Skoplju i okolini.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#9 sirenica

sirenica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 438 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 14 September 2012 - 10:33 AM

... a i ona u 41-oj bije za učenje vožnje bicikla...

Nemoj tako! [-X Čovek se uči dok je živ. Šta bi joj falilo da za mesec-dva nauči da vozi bajk, pa da ga vozi još 41 godinu (daj Bože i više!)!? Btw, ista smo generacija i ne dozvoljavam da nas tretiraju kao da smo "otpisani". :mrgreen:

Plivanje (ako ne ide bicikl), ali pešačenje/trčanje u što blažoj meri. :wink:
  • 0

#10 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 04 January 2013 - 11:50 AM

Nije bas u skladu sa naslovom teme ali posto se pisalo o tome da ne otvaram novu temu.

Naime i meni je dijagnostifikovana diskus hernija, izmedju prsljenova L4 i L5.
Danas mi je kiroprakticar malo namestio i lakse mi je, od sutra krecem sa specificnim i kompleksnim vezbama da se prsljenovi odrze u poziciji u kojoj trebaju da budu, da se ne spajaju u stari polozaj.

E sad naravno ono sto sam ga prvo pitao jeste da li smem da vozim bajs, kako, koliko. Rekao je da su sportovi gde se sedi losi za ledja. Naravno uz ove vezbe sto budem radio i ako obratim paznju na to kako sedim tj da ne budem zakovan u mestu vec se pomeram/ustajem, da bi trebalo da bude ok. Ovo za pomeranje tokom sedenja mi je pricao za generalno sedenje u stolici, predpostavljam da isto vazi i za bajs.

Moje pitanje za vas koji ste imali ovaj problem (srdjoni?), kako ste vozili bajs nakon povrede? Posto se ja sve nesto plasim da je meni povreda mozda i nastala delimicno od voznje bajsa, ali je dobrim delom i od sedenja jer mi je takva struka da po ceo dan sedim ispred monitora. Prosle godine sam aktivnije krenuo da vozim i presao nesto preko 4k km, mozda mnogo za prvu godinu? Ovo sam spomenuo posto vidim da je srdjoni napisao da je vozio bajs sve vise i vise nakon dijagnoze, ja sam ga vozio dosta pa sam dosao u ovaj stadijum. Mozda je i neodgovarajuca velicina rama/lose podesena pozicija sedenja bila problem, ali ko zna. Sad sam uzeo ram koji mi (valjda) odgovara, pa je bar to reseno.
Na kraju krajeva, mozda se sasvim slucajno poklopilo da imam probleme u isto vreme kad vozim bajs malo vise, ko zna. Znam samo da mi trenutno ne odgovara voznja, a pauziram jos uvek dok ne zavrsim sa svim terapijama i vezbama, da ne stresiram dodatno za dzabe, ionako je napolju hladno. Kad smo kod hladnoce, jer moze sa ovom povredom da se vozi kad je hladnije? Posto generalno kicmi i zglobovima ne prija hladnoca, ali bih ja bas voleo da vozim kad god mogu, zato pitam. Razmisljam, kicma je pozadi, nije toliko na udaru vetra :)

Planiram da potrazim i nekog sportskog doktora za savet ako mi svi regularni doktori budu rekli da ne vozim bajs, ali reko da pitam i za vasa iskustva :)
  • 0

#11 Geri

Geri
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1789 posts
  • LocationJebeni, Nigeria

Postavljeno 04 January 2013 - 03:48 PM

I ja imam neku vrstu diskusije, narnija ! :D Šta ćeš, gerijatrija, neka sportska povreda dok sam trenirao neki ruski sistem ! :mrgreen: Dakle, znači, ležite na tvrdom :D ako možete, vežbajte leđnjake i konkretne vežbe za donji deo leđa (ja to ništa ne radim) :D, uvek nosim sa sobom nimulid MD sa ukusom pomorandže u slučaju da hoće da me ukoči pa popijem da se malo opuste mišići, bicikl je inače nezdrav položaj ali šta ćeš, najbolja je šetnja i plivanje, šetnja oko 3 km dnevno, može i dva puta, to inače zovu doživotna kila, nije izlečivo, ne mora da bude izlečivo, svaki drugi, treći čovek je ima, ali ćuti, k'o pič' :D, šalim se, hrskavica se (p)ojela, ne bi verovatno pomogla ni nova, suviše je rizično, pogotovo ako je uvek zapušten taj predeo mišića, ako nisu aktivni, šta smo rekli, trčanje isto nije zdravo, sve se kida, najbolja je šetnja, smanjenje telesne težine, da kičma ne trpi neko veliko opterećenje, evo ja sam visok oko 175 a težak 85, ne bih smeo da imam više od 70kg ("mišića"), nikakvo cimanje, sve polako ali sigurno, bez promaja, sobni bicikl ali u dvorištu, zbog vazduha ali ne baš u ovom slučaju, ništa teško. Masaža je korisna, tuširanje kao hidro - masaža ! :D Kosmodisk ! :D
Svastika je kukasti krst ! :D Neka jede jabuke, ko jede jabuke ne ide kod lekara ! :D
  • 0
Don't take life too seriously, you'll never get out alive...:D

Postavljena slika

#12 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 05 January 2013 - 01:00 AM

Moje pitanje za vas koji ste imali ovaj problem (srdjoni?), kako ste vozili bajs nakon povrede?

Ja sam nastavio da vozim čim sam završio terapije (za koje, uzgred, nisam bio siguran da su mi uopšte pomagale), što se poklopilo sa prolećem. Te i sledeće godine sam napravio stvarno puno kilometara (kombinovanih - i drum i planina). Ja imam utisak da mi vožnja bicikla taj lumbalni deo održava čvrstim i sprečava ponovne nevolje.

Ako napravim dužu pauzu, ono što me uvek opomene da se vratim na sic je početak bolova u donjem delu leđa, koji stvarno nestaju posle nekoliko vožnji. Od onda nisam imao više ozbiljnijih problema.

Ono što sam pogrešno uradio u celoj priči je da sam insistirao na navikavanju i na drumaša, tj. na krutu vilu i pognutu poziciju (počeo sam sa mtb-om). Tu su, posle nekog dužeg truckanja, počinjali da se javljaju bolovi. Posle jesenjeg breveta shvatio sam da se bezrazložno igram i sa lumbalnim, i sa ostalim delovima kičme, stavio amortizer + ispravio poziciju na biciklu (našao sam, kao na mtb-u, onu u kojoj mi je lumbalni deo maksimalno istegnut).

Moja supruga nije moje sreće - ona je zapatila diskus herniju u vratnom delu, pa joj je vožnja bicikla, na žalost, apsolutno kontraindikovana. To kažem samo zato da neko ne pomisli da je vožnja bicikla lekovita za sve slučajeve :D .

E sad, da li je tebi bicikl uticao da ti se sve to desi, i da li bi ti sada pomogao ili odmogao - mislim da to niko neće znati s potpunom sigurnošću da ti kaže. Konsultuj se sa dobrim sportskim lekarom, a onda - proceni kolika je tvoja ljubav prema pedalanju, i slušaj svoje telo :D
  • 0
Homesick for a place you've never been...

#13 grumoslav

grumoslav
  • Members
  • PipPip
  • 45 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 09 January 2013 - 11:57 AM

Ja sam zapatio herniju prosle godine u februaru, jednu u lumbalnom i dvije u torakalnom dijelu kicme. Bicikl sam poceo intenzivno da vozim krajem marta, pa sve do kraja oktobra, i za to vrijeme presao 1800km. U tom periodu, bolova gotovo da i nije bilo, osim malo kad ustajem ujutru, mogao sam sve da radim normalno, uz neki manji bol. Kada krenem na voznju, bol je bio prisutan prvih 10-15 min, i onda bi potpuno nestajao, najgore je bilo prvih par okretaja. Novembar i decembar nisam vozio zbog obaveza na faksu i hladnoce i u tom periodu je doslo do drasticnog pogorsanja, pa sam i u hitnoj zavrsio i bolovi su sad nepodnosljivi. Nekidan kad je otoplilo nisam mogao ni da se popnem na bicikl. Moj brat je dobio herniju par mjeseci prije mene i doktor mu je prepisao ili bicikl ili plivanje i rekao da onome kome prija bicikl, vjerovatno nece prijati plivanje i obrnuto. Setnja je obavezna, ali strogo pravilno drzanje i noga pred nogu. Ljetos sam pokusao par puta plivanje i nije bilo sanse, dok je mom bratu samo plivanje prijalo. Dakle, stvar je individualna sto se tice bicikla, ali laganu setnju svi navode kao obaveznu. E sad cuo sam samo po ravnom, volio bih da nije tako...
  • 0

#14 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 09 January 2013 - 10:38 PM

Bah, meni ne prija bicikla, bar ne jos uvek, ali se nadam da nije slucaj kao kod tvog burazera... Stvarno ne bih voleo da se odreknem bajsa :( Videcemo kad zavrsim sa terapijom tj kad prodje neko vreme, nadam se da ce biti bolje.
Za setnju sam cuo isto samo nazalost ne praktikujem previse, ali moracu da menjam navike.
  • 0

#15 grumoslav

grumoslav
  • Members
  • PipPip
  • 45 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 11 January 2013 - 11:09 AM

Meni su doktori pogresnim vjezbama napravili dvije hernije u torakalnom dijelu u roku od par dana, dok od bicikla zaista nisam primijetio nikakvo pogorsanje. Mada mi to nekako nije logicno, jer ako si vidio kako sam prepravio bicikl, polozaj za kicmu je uzasan, kicma iskrivljena i opustena, ali eto, nije mi smetalo, naprotiv... Sad u ovoj fazi ne mogu ni da okrenem pedale, jedva se popnem na bicikl i sigurno cu ga bataliti jos koji mjesec, dok ne prodjem kompletnu rehabilitaciju, na koju krecem za 3 dana. A onda mi ostaje samo da slusam svoje tijelo, kao sto Srdjoni rece. Zaista ne bih volio da se oprostim od bajsa, to bi mi bas tesko palo, ne znam da li ijedan sport osim biciklizma i planinarenja donosi covjeku vise zadovoljstva :) Srecno sa terapijom, pa da na proljece opet pedalamo punom parom :wink:
  • 0

#16 Viper19

Viper19
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 21 January 2013 - 09:23 PM

Nije preporučljivo za ovu bolest voziti bicikl i na taj način očekivati poboljšanja.
Naravno da su moguća ako u sasvim pravilnom položaju vozite, inače će nastati još veći problemi (kao što već neko reče).

Ipak, ni hodanje (posebno u neprilagođenoj obući) nije baš dobro, ako se na to odlučite onda definitivno ne treba štediti na tenama za džoging ili šetanje, jer čitavo držanje tijela kreće od stopala i nožnih zglobova. :)
  • 0

#17 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 January 2013 - 07:52 PM

Kao što Geri napisa: izbegavati promaju (izmedju ostalog). Moj posao je sedećeg karaktera-vozim u GSP-u (one kante u kojima se Beogradjani zimi smrzavaju a leti se prže :mrgreen: )...dakle, je*en posao za kičmu (posebno jer su u većini slučajeva vozačka sedišta u očajnom stanju).
Pre 10-ak godina imao sam ukleštenje nerva izmedju 4 pršljena u donjem delu kičme...bio sam kod nekog čiče u Višnjici (Selimir-poznatiji kao Sele) koji mi je to izvukao iz ta 4 pršljena. I dan danas hvala bogu nemam problema (osim kad nešto malo jače fizički radim-u tom slučaju rešim problem sa raptenK ili diklofen-om). Jedino što strogo vodim računa je to da mi ledja (donji deo kičme) mora biti pokriven i leti i zimi-dakle,ne sme se dozvoliti da taj deo ledja udari promaja ili kako naši stari kažu: kičma ne sme da nazebe.

E sad...bajs meni na sreću ne smeta,a inače ne bi nikome trebao da predstavlja neki problem (ko ima problem sa hernijom verovatno ne bi rebao da vozi drumaša gde je položaj tela isuviše nagnut).
Naravno,ako bajs ne prija ne bi bilo poželjno da se sili kičma. hernija je inače bolest od koje se ne umire...ali se sa njom odlazi na onaj svet. Uz malo pažnje može se i sa njom zajedno živeti prilično udobno.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#18 sarabo

sarabo
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 24 May 2013 - 09:49 AM

Ako ima uslova da ide cesce na plivanje onda bi bilo dobro ide samo na plivanje. Koliko sam cuo od drugih ljudi koji imaju problema sa diskus hernijom, znaci nemam licnog iskustva sa tim, njima je preporuceno plivanje i to cak ne sve tehnike...kinezoterapeut je neko ko odredjuje koje su tehnike i vezbe najboje za tu boljku.
  • 0

#19 neu3no

neu3no
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 297 posts

Postavljeno 12 June 2013 - 09:40 AM

Za gospođu je jedino rešenje joga, i to kod instruktora koji ume da vodi jogu osobama sa diskus hernijom pšošto ni tu ne bi smela baš sve vežbe. Ipak, joga je jedina stvar koju osobe sa problemima sa kičmom spominju da je istinski pomogla.
  • 0
Hibridni drumaš

#20 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 12 June 2013 - 10:10 AM

U principu, istezanje. To je kljucno. A joga je upravo to, manje-vise :)
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika