Jump to content


Fotografije

Drum i disk


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
747 odgovora na ovu temu

#521 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5452 posts

Postavljeno 13 October 2021 - 08:30 PM

To je zato sto tada nije bilo specijalizovane grupe za downhill, pa su za to preporucivali XT kao najsnazniju grupu 

 XTR je bio za cross country trke, gde nisu po prirodi trka potrebne neke extremno jake kocnice, nego lake a istovremeno sa dovoljnom kocionom silom.

Msm da prva je XTR hidraulika dolazila iskljucivo uz (3x9) samaraljke,

koje takodje nisu bile najbolje resenje za tadasnji DH

koji je vec tada imao samo jedan prednji lancanik

a nazad najcesce smanjen broj lancanika u kaseti (7 umesto 9 i sl.)

 

Koliko se secam te SHIMANO BR-M755 (kao i prve SRAMove iz serije 9.0 hidraulicne disk kocnice)

sa 2 para klipova razlicitih precnika (i funkcija) je radila italijanska GRIMECA.

 

grimeca hydraulic disc brake caliper.jpg

 

shimano xt br-m755 hydraulic disc brake caliper.jpg

 

sram 9.0 hydraulic disc brake caliper.jpg


  • 0

#522 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 14 October 2021 - 08:13 AM

Moje iskustvo sa mehaničkim diskovima se u velikoj meri slaže sa Milovukovim. Samo bih dodao da sa hudova mora baš da se zapne da bi se kočilo jako (zbog nepovoljne "poluge"). Iz dropova je mnogo lakše i dozirati i kočiti jako. Kod mene su Sora ručice, moguće da bi sa ručicama više klase bilo lakše.
U nekom periodu sam razmišljao da stavim ovo sa linka, ali sam odustao zbog nekoliko mana koje sam našao na Internetu (zaboravih šta tačno, ali ima po YT), a i cena im je (bila) visoka za kompromisno rešenje.https://trpcycling.com/product/hyrd/

Ја имам пар таквих чељусти, али никако да их пробам. :)
Колико сам схватио то што сам проверавао на интернету, највећа замерка је била што наводно не иду уз стари тип ручица какав је на онима за десет (и старијим) брзина. Кратке су, према неким корисницима. Међутим, то се решава (има исто на интернету) другсчијим провлсчењем сајле кроз чељусти, једино што мора да се турпијоцом направи каналић (неки нису чак ји то радили) и онда је све у реду. Други неки проблеми су узроковани лошом инсталацијом, бар колико сам схватио. Што се тиче самог кочења, нигде нисам нашао да је неко од корисника незадовољан, напротив, већина каже да је боље него код механичких ТРП.
Ваљда ћу их пробати у догледно време. Ако неко јесте, нек подели овде искуство.
  • 0

#523 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 January 2022 - 03:32 PM

Da ne otvaram novu temu..
Dobio sam za sitne pare nekoliko diskova u odličnom stanju, s tim da je rt99 koji je predvidjen na točak sa dinamom greškom došao u veličini od 180 umesto 160mm.

Pitanje glasi: da li se na prednju vilu umesto diska 160mm sme staviti disk 180mm? U pitanju je ciklokros sa thry axle osovinom.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#524 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4570 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 10 January 2022 - 04:04 PM

Da ne otvaram novu temu..
Dobio sam za sitne pare nekoliko diskova u odličnom stanju, s tim da je rt99 koji je predvidjen na točak sa dinamom greškom došao u veličini od 180 umesto 160mm.

Pitanje glasi: da li se na prednju vilu umesto diska 160mm sme staviti disk 180mm? U pitanju je ciklokros sa thry axle osovinom.

Jel piše na vili ili u specifikaciji bicikla max prečnik diska za prednju vilu?
Da li ima mesta za toliki disk, da li imaš adapter da probaš da li staje u vilu?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#525 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 January 2022 - 04:56 PM

Ne piše ništa na vili. U specifikaciji se navode diskovi 106/160 ali nigde nije navedeno može li veći.
Sudeći po slici.. može

IMG_20220110_172932~3.jpg

IMG_20220110_171845~3.jpg

Adapter ću nabaviti, to je najmanji problem.
Dobio sam i rt70 160mm.. mogu i njega da montiram ali ako ne smeta veći onda bih 180 a ovaj ostavio u rezervi.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#526 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4570 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 10 January 2022 - 09:08 PM

Ne piše ništa na vili. U specifikaciji se navode diskovi 106/160 ali nigde nije navedeno može li veći.
Sudeći po slici.. može

attachicon.gifIMG_20220110_172932~3.jpg

attachicon.gifIMG_20220110_171845~3.jpg

Adapter ću nabaviti, to je najmanji problem.
Dobio sam i rt70 160mm.. mogu i njega da montiram ali ako ne smeta veći onda bih 180 a ovaj ostavio u rezervi.

Pa nemam pojma, generalno ako može da stane, ja bi stavio taj veći, bolje će kočiti.
Postoji opasnost da vila bude previše opterećena zbog većeg diska, ali mislim da neće jer ih obično prave sa dobrom rezervom čvrstine.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#527 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 January 2022 - 09:18 PM

Sumnjam da je to toliko kilavo da ne može da izdrži silu većeg diska. A i da ne sme verovatno bi na samo vili bilo označeno 160mm max.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#528 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14588 posts

Postavljeno 10 January 2022 - 09:19 PM

Ono kada iskusan clan foruma postavi pitanje "da li moze na ovaj bicikl da se stavi ovo?" pa moramo da mastamo sta je ovo i ono. I jos stavi slike rotora a ne viljuske ili bicikla...


  • 0

#529 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 January 2022 - 05:03 AM

Ono kada iskusan clan foruma postavi pitanje "da li moze na ovaj bicikl da se stavi ovo?" pa moramo da mastamo sta je ovo i ono. I jos stavi slike rotora a ne viljuske ili bicikla...



Pitao sam zbog većeg opterećenja koje daje veći disk. Piše u gornjem postu da je ciklokros u pitanju, znači 28 točak.. da je mtb ne bih ni pitao.
Slika je tu da se vidi kako ima još mesta za veći disk.
Nego, ajd' pomenuo si, evo slike viljuške..
IMG_20220111_060155.jpg
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#530 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14588 posts

Postavljeno 11 January 2022 - 05:52 AM

Ne bih ja tu stavljao veci rotor od 160mm.


  • 0

#531 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 11 January 2022 - 10:10 AM

Pitao sam zbog većeg opterećenja koje daje veći disk. Piše u gornjem postu da je ciklokros u pitanju, znači 28 točak.. da je mtb ne bih ni pitao.
Slika je tu da se vidi kako ima još mesta za veći disk.
Nego, ajd' pomenuo si, evo slike viljuške..
attachicon.gifIMG_20220111_060155.jpg

 

Tebe plasi da se ne osteti viljuska zbog vecih diskova? Ajmo ovako. Sa vecim diskovima ces imati vece maksimalne kocione sile. Znaci, ako ti ne daj Boze zatreba, zakocice jace nego diskovi od 160 mm.

 

Ali to u svakodnevnoj voznji ili treninzima nema nikakve veze. Da probam  da objasnim. Imas neki spust ides 60 na sat i moras da usporis na 30 da  bi uspeo da udjes u krivinu. Sa diskovima od 160 ti ces morati da napravis vecu silu na rucicama kocnica, a sa 180 mm manju silu na rucicama. Ali ce opterecenje na viljusci u oba slucaja biti isto. Znaci ako sam bio jasan, samo manje stezes rucice kocnica. 

 

Ili spustas se sa Kopaonika, isto ce biti opterecenje viljuske, samo ces ti slabije delovati na rucice. Ti si i sa 160 mm mogao da zapnes iz sve snage pa da lomis viljusku. Ali tebi jacinu kocenja odredjuje tvoja sposobnost sa kojom brzinom mozes da savladas neku krivinu.


  • 1

#532 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 January 2022 - 05:41 PM

Tebe plasi da se ne osteti viljuska zbog vecih diskova? Ajmo ovako. Sa vecim diskovima ces imati vece maksimalne kocione sile. Znaci, ako ti ne daj Boze zatreba, zakocice jace nego diskovi od 160 mm.
 
Ali to u svakodnevnoj voznji ili treninzima nema nikakve veze. Da probam  da objasnim. Imas neki spust ides 60 na sat i moras da usporis na 30 da  bi uspeo da udjes u krivinu. Sa diskovima od 160 ti ces morati da napravis vecu silu na rucicama kocnica, a sa 180 mm manju silu na rucicama. Ali ce opterecenje na viljusci u oba slucaja biti isto. Znaci ako sam bio jasan, samo manje stezes rucice kocnica. 
 
Ili spustas se sa Kopaonika, isto ce biti opterecenje viljuske, samo ces ti slabije delovati na rucice. Ti si i sa 160 mm mogao da zapnes iz sve snage pa da lomis viljusku. Ali tebi jacinu kocenja odredjuje tvoja sposobnost sa kojom brzinom mozes da savladas neku krivinu.



Ovako nekako i ja razmišljam. Sila na vilu je valjda ista, samo će čeljust i ručica trpeti manju silu. Ako se pretera sa silom pri kočenju pre će vozač leteti naglavačke nego što će doći do nepovoljne sile bilo kojeg sklopa na biciklu.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#533 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14588 posts

Postavljeno 11 January 2022 - 06:19 PM

Nije ista sila na viljusku ako stavis veci rotor. I jace kocnice proizvode vece sile na viljusku. U teoriji ti je dovoljno da jednom zakocis sa prevelikom silom i viljuska ili deo gde se montira kocnica ce puci.

 

PMFM.jpg

 

Zato sam ti rekao da lepo slikas viljusku da vidimo kakvo je stanje, a ti kacis neke umetnicke fotografije iz rakursa.


  • 0

#534 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 January 2022 - 06:50 PM

Nije ista sila na viljusku ako stavis veci rotor. I jace kocnice proizvode vece sile na viljusku. U teoriji ti je dovoljno da jednom zakocis sa prevelikom silom i viljuska ili deo gde se montira kocnica ce puci.

attachicon.gifPMFM.jpg

Zato sam ti rekao da lepo slikas viljusku da vidimo kakvo je stanje, a ti kacis neke umetnicke fotografije iz rakursa.



Po ovoj teoriji svaki drugi bic bi imao polomljenu vilu jer i manji i veći disk mogu da zakucaju točak.
Al' dobro, ja sam postavio pitanje i ceni se svako mišljenje.
Evo i odgovarajuće slike..

IMG_20220111_194044~2.jpg
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#535 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 11 January 2022 - 06:58 PM

Razlika je otprilike 12%.Veći disk, veći krak sile al razlika je suviše mala da bi imalo uticaja.


  • 0

#536 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14588 posts

Postavljeno 11 January 2022 - 07:25 PM

Hidraulicna kocnica na drumskom biciklu, ja ne bih stavljao veci rotor, uglavnom zbog tankih guma.


  • 0

#537 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 January 2022 - 07:47 PM

Hidraulicna kocnica na drumskom biciklu, ja ne bih stavljao veci rotor, uglavnom zbog tankih guma.



IMG_20220111_204553.jpg :D
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#538 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 11 January 2022 - 08:01 PM

Svaka savremena kocnica sa diskom od 160 mm moze  da zablokira tocak. To blokiranje tocka ili ekstremno naglo kocenje (bezosecajno) je ono sto lomi viljusku. 

 

Ali viljusci je sve jedno da li ju je zablokirao disk od 160 ili od 180 mm. A svaki to moze. Upravo sva umetnost voznje i jeste da ne zablokira tocak. Ako zablokira prednji tocak na pravcu, leteces preko glave a ako se to desi u krivini, proklizaces u ambis. Zato je doziranje ono sto se uci i daje pravi prolaz kroz krivinu.

Tako da nikave stete nece napraviti 180 mm jer se ne koristi sav potencijal ni diska od 160 mm. Pricamo o drumskom biciklu a nekom  daunhilu.

 

Meni je mozda jedino sa estetske strane mozda prevelik disk na drumasu od 180 mm ,ali je to vec stvar ukusa.

 

Inace ja sam svoje prve hidraulicne kocnice imao jos 2005 . Formula B-4, u to vreme najlaksa kocnica na svetu. Pozadi je imala disk od 140 mm a napred 180. Posle sam stavio nazad 160 mm. Prosao sam sve velicine i faze kocenja. Razlike nema osim u sili potrebnoj na rucici kocnice. I sada da probam da objasnim na glup nacin, sa 140 sam kocio sa tri prsta, sa 160 sa dva, a sa 180 sa jednim prstom.


  • 0

#539 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5452 posts

Postavljeno 11 January 2022 - 08:23 PM

obe ove konfiguracije su za rotor 160mm, zar ne?


  • 0

#540 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14588 posts

Postavljeno 11 January 2022 - 08:37 PM

@IgorN   Da, ima i treca slika nesto izmedju :)

 

@milovuk1967   Kad zablokira tocak onda se sa tankim gumama izgubi trenje i prokliza prednji tocak, a kako sam kazes sa vecim rotorom ti je potrebna manja sila na rucici odnosno lakse je da se to dogodi. Veci rotor na tankim gumama = nebezbedno. Jaka kocnica sa velikim rotorom i uletanje/ naletanje na prepreku prilikom silovitog kocenja kada tocak zbog rupe/ kamena na trenutak ne moze da prokliza dok ne predje prepreku = lom viljuske.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika