Jump to content


Fotografije

Drum i disk


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
747 odgovora na ovu temu

#501 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 October 2021 - 07:49 PM

Sad ozbiljno pitanje. Ako je hidraulika na drumskom overkil, jel onda možda srećnije rešenje mehanički disk?

Ne, nikako. Vozio sam mehaničke diskove na drumašu (ili gravelu sa drumskim gumama) pune dve godine (10-11 hiljada km) i sada sam prešao na drumaša sa hidraulikom (prešao jedva 100km pre ovih kiša). Nije za poređenje.

Da, jesam zablokirao zadnji točak u prvoj vožnji, ali kočenje sa hood-ova je sada mnogo lakše. 

Nisam imao problem sa prejakim kočenjem iz dropova, možda zato što sam bio oprezan na spustu - novim kočnicama treba malo vremena (bed-in) pa sam baš obratio pažnju da ne preterujem. Videćemo kako će biti ako bude još neki lep dan ove jeseni.


  • 0

#502 konzervativan

konzervativan
  • Members
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 October 2021 - 07:50 PM

Ако немаш осећај, има Абс.

Друмаш 149е.

 

ABS Brake System for Bikes | Outbraker


  • 0

#503 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 07:51 PM

Ne, nikako. Vozio sam mehaničke diskove na drumašu (ili gravelu sa drumskim gumama) pune dve godine (10-11 hiljada km) i sada sam prešao na drumaša sa hidraulikom (prešao jedva 100km pre ovih kiša). Nije za poređenje.

Da, jesam zablokirao zadnji točak u prvoj vožnji, ali kočenje sa hood-ova je sada mnogo lakše. 

Nisam imao problem sa prejakim kočenjem iz dropova, možda zato što sam bio oprezan na spustu - novim kočnicama treba malo vremena (bed-in) pa sam baš obratio pažnju da ne preterujem. Videćemo kako će biti ako bude još neki lep dan ove jeseni.

 

   Tacno, to je samo stvar navike i modulacije. Skuplje i bolje kocnice preciznije doziraju silu kocenja.


  • 0

#504 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 08:06 PM

Abs dakle zvanično postoji. Ovo nisam znao. Sačuvaj me Bože. :)

Nego, može li neko ko je probao oba da napravi paralelu poređenja kočenja na mokrom, mehanički disk vs kaliper kočnice sa paknama predviđenim za kišu?

Zašto to pitam? Zato što na gradskom ili tzv "komjuter" bajsu imam kaliper kočnice na koje sam stavio dobre pakne za kišu. Na suvom koči odlično, na mokrom oko 70 do 75% onoga što daje na suvom. Dabome da zaustavlja samo treba kočenje započeti za nijansu ranije.

Interesuje me da li bih prelaskom na mehanički disk u tom domenu nešto bitno dobio? Na hidrauliku prelaziti neću sigurno za sada, na drumašu mi ne treba, a na gradskom bajku mi je filozofija da je sve što jednostavnije i jeftinije, a tu se hidraulika nikako ne uklapa u koncepciju...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#505 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 08:09 PM

 Imao sam meh disk kocnice na gravelu a imao sam i klasicne Dura Ace kocnice. Po meni bolje koce DA od meh diskova. Ako ubacimo u pricu kisu onda se to vec menja, ali bih opet pre izabrao dobre klasicne kocnice, nego mehanicke diskove.

 

Sta mi se ne svidja kod meh.diskova. Kocis one nekako slabo koce, onda ti stezes jace rucice i one pocnu naglo da koce. Kao da rade na on-off, sistemu. Nemaju to fino izbalansirano kocenje.


  • 0

#506 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 08:49 PM

@Smasher   Stavi kineske hibridne disk kocnice, povlacenje je na sajlu a celjusti su hidraulicne, jednostavno se montiraju, nema nikakvog odrzavanja, jeftine... "line pulling hydraulic disc brake" na engleskom samo pazi da ti povlacenje sajle odgovara rucicama kocnica (road ili MTB) kao i montiranje na adaptere (flatmount ili obicno).


  • 0

#507 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 08:51 PM

@Milovuk

Tako nekako sam i ja mislio, samo nisam probao u praksi, a ti pošto jesi uzeću tvoje mišljenje kao relevantno. Hvala. :)


@Dusan

Čuo sam za te tzv hibridne kočnice. Nije da ih ne bih probao čisto jer volim da eksperimentišem ali taj moj gradski bajk nema vile predviđene za montažu diskova tako da bih u tom slučaju morao da menjam ceo bajk a iskreno poprilično sam zadovoljan ovim što imam.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#508 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 08:55 PM

Tako nekako sam i ja mislio, samo nisam probao u praksi, a ti pošto jesi uzeću tvoje mišljenje kao relevantno. Hvala. :)

 

I znas sta jos. Mehanicke nekako zamaraju ruke. Ako imas dugacak spust, uopste nije ugodan osecaj u rukama. Mesto da budes skocentrisan na precizno savladavanje krivina i da osecas sta radi tocak na putu, ti svu snagu gubis na stiskanje kocnica i ocekivanje krajnje neizvesnog ishoda, kad ce i kolko jeko da uhvate.


  • 0

#509 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 12 October 2021 - 09:03 PM

I znas sta jos. Mehanicke nekako zamaraju ruke. Ako imas dugacak spust, uopste nije ugodan osecaj u rukama. Mesto da budes skocentrisan na precizno savladavanje krivina i da osecas sta radi tocak na putu, ti svu snagu gubis na stiskanje kocnica i ocekivanje krajnje neizvesnog ishoda, kad ce i kolko jeko da uhvate.

A koje si mehaničke disk kočnice koristio, koji model i marka?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#510 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 09:03 PM

Interesuje me da li bih prelaskom na mehanički disk u tom domenu nešto bitno dobio?

 

Ne znam zasto onda postavljas pitanje u vezi disk kocnica. Disk kocnice iste klase kao i druge vrste sa kojima ih poredis su uvek bolje. Moderan bicikl je bolji od starinskog, moderne kocnice su bolje od starinskih...


  • 0

#511 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 October 2021 - 09:04 PM

Moje iskustvo sa mehaničkim diskovima se u velikoj meri slaže sa Milovukovim. Samo bih dodao da sa hudova mora baš da se zapne da bi se kočilo jako (zbog nepovoljne "poluge"). Iz dropova je mnogo lakše i dozirati i kočiti jako. Kod mene su Sora ručice, moguće da bi sa ručicama više klase bilo lakše.
U nekom periodu sam razmišljao da stavim ovo sa linka, ali sam odustao zbog nekoliko mana koje sam našao na Internetu (zaboravih šta tačno, ali ima po YT), a i cena im je (bila) visoka za kompromisno rešenje.
https://trpcycling.com/product/hyrd/
  • 0

#512 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 09:15 PM

A koje si mehaničke disk kočnice koristio, koji model i marka?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

 

Imao sam dva bicikla sa meh disk kocnicama. Meridu ciklo cross i Raleigh gravel. Oba bicikla su imala Shimanove disk kocnice. Ne znam koji model. Obe sam posle godinu dan prodao, jer mi se nije svidela ni jedna. Uglavnom ja se nikad nisam navikao na te kocnice. Da sam mozda duze i vise vozio, mozda bih se i navikao, ali kada bi posle toga seo na MTB sa Formulom R-1, ja  vise nisam mogao da vozim te kocnice. I da rucice kocnica na Meridi su bile 105, a na gravelu novi Claris.

 

 Isuvise je veliki otpor opruge u kocionim kljestima, pa otpor buzira, pa ta losa modulacija. Ne znam da li bi bilo nesto bolje sa nekim npr najboljim mehanickim kljestima na svetu. Isuvise mi je nekako odlazilo snage na kocenje i odvlacilo paznju. Mozda sto zadnjih 15 godina vozim hidrauliku.


  • 0

#513 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 09:38 PM

Jos nesto Dura Ace 7800, koji sam imao na drumasu je po meni kocio za 40 % bolje nego sve ove mehanicke kocnice. Sto kaze flocus, iz hudova mora da se zapne ljudski i pitanje je kada ces i kako da stanes.

 

Najmanja razlika je izmedju Dura Ace i hidraulike. Zakocice i jedno i drugo bez ikakvih problema, samo moze da se desi da tocak zablokira, a nikako da nedostaje snage, kao sto nedostaje kod mehanickih diskova. Ali ako bih birao izmedju Dura Aca i hidraulike, ipak pre hidraulika, naravno ne neka najjeftinija.


  • 0

#514 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 12 October 2021 - 10:10 PM

Jos nesto Dura Ace 7800, koji sam imao na drumasu je po meni kocio za 40 % bolje nego sve ove mehanicke kocnice. Sto kaze flocus, iz hudova mora da se zapne ljudski i pitanje je kada ces i kako da stanes.

Najmanja razlika je izmedju Dura Ace i hidraulike. Zakocice i jedno i drugo bez ikakvih problema, samo moze da se desi da tocak zablokira, a nikako da nedostaje snage, kao sto nedostaje kod mehanickih diskova. Ali ako bih birao izmedju Dura Aca i hidraulike, ipak pre hidraulika, naravno ne neka najjeftinija.

Dosta zavisi i od samih kočnica, ja vozim avid bb7 i odlične su, vozio sam i trp, za nijansu slabije koče od avida ali su za tanju gumu idealne jer skoro da nema blokiranja točka pri kočenju, nekako im je bolja modulacija, ali avid kopa u mestu kad zatreba i vozim ih na zimskom bajsu sa debljim gumama.
Opet hidraulika jeste mekša i nekako uglađenija ali cena je na strani mehaničkih diskova i šamaraljki i eventualne popravke su jeftinije i lakše na mehanici.
Inače Pogačar uzeo pre par dana trku u Lombardiji sa kaliper kočnicama pa kad su njemu dobre meni su odlične svake!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#515 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 10:22 PM

Dosta zavisi i od samih kočnica, ja vozim avid bb7 i odlične su, vozio sam i trp, za nijansu slabije koče od avida ali su za tanju gumu idealne jer skoro da nema blokiranja točka pri kočenju, nekako im je bolja modulacija, ali avid kopa u mestu kad zatreba i vozim ih na zimskom bajsu sa debljim gumama.
Opet hidraulika jeste mekša i nekako uglađenija ali cena je na strani mehaničkih diskova i šamaraljki i eventualne popravke su jeftinije i lakše na mehanici.
Inače Pogačar uzeo pre par dana trku u Lombardiji sa kaliper kočnicama pa kad su njemu dobre meni su odlične svake!
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk


Pa to sto oni voze se i poklapa sa onim što sam gore napisao. Da su skroz tu negde, ali ako bih mogao da biram ipak hidraulika. Par je razloga.
Bolje kočenje po vlaznom
Bolja modulacija, ne mnogo ali bolja.
Zao mi je kada imam kvalitetne i skupe točkove, da ih uništavaju paknovi, pa cesto na kraju dodje do toga da tockovi vise ne mogu da se voze.
I meni lično izgleda bicikl modernije i lepše sa diskovima.
Mana. Cena.
  • 0

#516 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 October 2021 - 01:30 AM

Znači suma sumarum, hidrualični diskovi na drumskom biciklu isporučuju takav ugriz koji jako lako pre svega blokira točak, a ako je zadnji u pitanju onda bicikl nastavlja da klizi. Ništa, sledeće na popisu inovacija je dakle ABS da se spreči proklizavanje točka pa korak po korak, dodaće se i air bagovi. :)
Sad ozbiljno pitanje. Ako je hidraulika na drumskom overkil, jel onda možda srećnije rešenje mehanički disk?



Moj post de i odnosi na zadnji točak. Nisam ni mislio na prednji :D
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#517 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 October 2021 - 02:05 AM

Abs dakle zvanično postoji. Ovo nisam znao. Sačuvaj me Bože. :)
Nego, može li neko ko je probao oba da napravi paralelu poređenja kočenja na mokrom, mehanički disk vs kaliper kočnice sa paknama predviđenim za kišu?



Moje vidjenje.. na Cube-tu vozio 6 godina sa XT v-brake. Sa dobrim ulošcima, npr Jagvire crvene (Smasher ih je i doneo iz DE) kočenje je odlično. Po kiši je potrebno 1 do 2 sekunde da gumice očiste felnu od vode i posle toga koči min 80 u odnosu na suvo. Sa tom kombinacijom sam bio prezadovoljan.
Treking.. XT paralelogram. Nešto tvrdje za ruke, verovatno malo jača opruga ali kočenje sa Jagvire ulošcima je vrhunsko. Na nedavnoj turi na spustu sa Kajmakčalana, bicikli natovareni sa 4 bisage i suvom vrećim bile su u svakom trenutku u prednosti nad XT hidraulikom kod kolege koji je vozio sa mnom. Mana je veća težina kočnica ali na biciklu od 15kg to uopšte nije ni bitan podatak.
Mehaničke disk.. probao pre mesec dana i nije mi se svidelo kočenje. Nekako ne deluje ubedljivo. Ptetpostavljam da su kaliper Ultegra ili Duraace u znatnoj nadmoći u odnosu na mehanički disk.
Hidraulične disk.. već drugi mesec vozim bic sa Ultegra hidraulikom.. kočenje je odlično s tim da su daleko osetljivije u odnosu na XT V-brake.
I na kraju.. MTB vozim sa 385 i 446 čeljustima, diskovi sm-rt 53. Dobro koči ali zahteva više snage u odnosu na Ultegru. Da li je do čeljusti i diskova, ne znam.. to može reći neko ko vozi XT hidrauliku.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#518 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 13 October 2021 - 08:25 AM

Nije mi bilo tesko, pa sam vam fotografisao Shimanov poster koji imam u radionici, gde su merili kocione sile, disk kocnica. Ovo se odnsi na MTB bicikle posto tada nisu postojale disk kocnice za drum, ali se sve jedno vidi razlika u kocionim silama izmedu mehanike i hidraulike.

 

Najjace kocnice sa nekih 10 poena su bile XT

Drugo mesto XTR, sa 8 poena, ako nekom nije jasno kako je XT jaci, mozemo i o tome posle.

Najslabija hidraulicna kocnica nekih 6 poena.

 

Najjaca mehanicka disk kocnica nekih 4 poena


  • 0

#519 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 October 2021 - 08:33 AM

Najjace kocnice sa nekih 10 poena su bile XT
Drugo mesto XTR, sa 8 poena, ako nekom nije jasno kako je XT jaci, mozemo i o tome posle.



Interesantno.. a tvrdio bih da je suprotno, odgovarajuće klasi kočnica.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#520 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 13 October 2021 - 08:41 AM

Interesantno.. a tvrdio bih da je suprotno, odgovarajuće klasi kočnica.

 

To je zato sto tada nije bilo specijalizovane grupe za downhill, pa su za to preporucivali XT kao najsnazniju grupu 

 XTR je bio za cross country trke, gde nisu po prirodi trka potrebne neke extremno jake kocnice, nego lake a istovremeno sa dovoljnom kocionom silom.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika