Jump to content


Photo

Drum i disk


  • Please log in to reply
747 replies to this topic

#341 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Posted 08 April 2021 - 01:54 PM

Да допуним један део приче о ГРХ групи (гравел група са хидрсуличним диск системом за кочење) у случају да неко занима из прве руке. Наиме, ко има жељу да узме ову групу, има моју сваку препоруку, с тим да поразмисли ако има кратке прсте или да је испроба. Шамараљке су конструисане тако да возачи са малим шакама и кратким прстима могу да буду незадовољни ако су баш навикнути на мање и компактније ручице. Повлачење ручице приликом кочења ће бити у реду сваком ко баш нема дечију руку (уз минимум ограде) али шалтање предњег мењача краћим прстима ће бити изазов.
  • 0

#342 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Posted 08 April 2021 - 03:03 PM

GRH - to je neka nova grupa, imaš neki link?


  • 5
Homesick for a place you've never been...

#343 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 24 July 2021 - 08:54 PM

I uze Karapaz Olimpijsko zlato na bajsu bez diskova.
Prosečan amater hoće da se rokne ako mu je bajs bez diskova...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 3

#344 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Posted 24 July 2021 - 10:54 PM

Pa kad moze da bira bicikle, da je vozio po kisi uzeo bi diskove. Lako je tebi da zavitlavas amatere kad imas para da kupis dva bicikla sa diskovima kad ti se bude htelo... Bila bi fora da ovde das rec da nikada neces voziti bicikl sa diskovima :)


  • 1

#345 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 25 July 2021 - 12:27 AM

Da pa rekteativci voze isključivo po kiši pa ne mogu bez diskova

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#346 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Posted 25 July 2021 - 02:04 AM

A i ne trkaju se pa mogu da imaju diskove. Jel' to prodajes svoj bicikl pa se sikiras sto nece da ga kupe jer nema diskove i traze da spustis cenu :)


  • 1

#347 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 25 July 2021 - 03:21 AM

A i ne trkaju se pa mogu da imaju diskove. Jel' to prodajes svoj bicikl pa se sikiras sto nece da ga kupe jer nema diskove i traze da spustis cenu :)

Ja imam i sa diskovima i bez, kao svaki normalan rekreativac

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#348 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Posted 25 July 2021 - 05:24 AM

Vratiće se *bez diskovi* ali će se to tada drugačije zvati i biće predstavljeno kao novo otkriće.
Samo dok se malo zaboravi da je to već postojalo. I koštaće bogaoca.
  • 2

#349 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Posted 25 July 2021 - 06:02 AM

Neće vraćati bez diskova. Kao što se u MTB-u neće vraćati na 26". Prednost diskova je kod teških vozača i karbonskih felgi zbog dužih kočenja. Ne vidim mnogo mana (sem donekle u aerodinamici) na korišćenju diskova bar na trkama, težina bicikli je odavno na ispod dozvoljene mere tako da sada korišćenjem diskova ne moraju tegove dodavati.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#350 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Posted 25 July 2021 - 07:17 AM

Po meni jedina stvarna prednost diskova je eventualno trošenje skupocenih karbonskih točkova ako je to slučaj. Ne verujem u priču da nešto dramatično bolje koče dok je na drugoj strani zamena dosta komplikovanija i zahteva mnogo više vremena, takodje su bučni po mokrom i diskovi, povećavaju težinu, cenu i održavanje itd. 

Meni kao amateru nikada neće trebati diskovi ali vidim da je sve manje bicikala bez diskova, nadam se da neće nestati.


  • 0

#351 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Posted 25 July 2021 - 07:40 AM

Zamena komplikovanija pa u globalu nije. Ti misliš na paknove, realno skineš točak, razmaknu se paknovi odvrneš šraf koji ih drži, izvadiš ih staviš druge i to je to. Čak mislim da je brža zamena pakna na diskovima. Sa druge strane ako mislimo na zamenu svega onda su diskovi u velikoj prednosti jer je zamena kočione površine kod diska 5 minuta a kod ovog drugog nije bez 45 minuta i razlika u ceni ogromna, plus u Srbiji ima možda Shimano-vih felgi i to je to (što se tiče kvalitetnijih felgi ili ti felgi za kvalitetnije točkove). Karbon više nije skup, možeš kupiti karbonske felge za 100e po komadu, staviti DT SWISS Revolution žbice, oko jednog evra po žbici (2.0/1.5/2.0) i neke lagane nable i imati točkove za oko 400e sa malom težinom.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#352 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Posted 25 July 2021 - 08:15 AM

Nisam uspeo da te u potpunosti ispratim.. mislim da je do mene
  • 2

#353 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 25 July 2021 - 12:48 PM

I uze Karapaz Olimpijsko zlato na bajsu bez diskova.
Prosečan amater hoće da se rokne ako mu je bajs bez diskova...
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk



To i da je ne daj Bože 10 brzina umesto 11. Ne valja, ne može da nađe kadencu. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#354 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Posted 25 July 2021 - 01:00 PM

Pa u pravu si. Ali to nije tema.
Pitanje je, da li bi Karapaz izgubio zlato, da je imao diskove? Ko je osvojio zlato, bicikl ili čovek?
  • 0

#355 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Posted 25 July 2021 - 01:06 PM

Ne verujem u priču da nešto dramatično bolje koče...


Jesi ih probao neko duže vreme?
  • 0

#356 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Posted 25 July 2021 - 01:20 PM

Nisam čak nikada ni probao pa zato sam ostao distanciran u daljem komentarisanju sa Serbian SIRIT .

Nekako intuitivno tolike godine se vozilo bez diskova i niko nije imao primedbu a i sam nikad nisam imao problema sa kočenjem u bilo kom smislu. Nekako su mi višak. Gledam i na Turu sad koliko treba vremena da se zameni točak u odnosu na ranije ali ipak opstaju itd pa odatle izvlačim neke zaključke da moraju da opstanu.


  • 0

#357 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 25 July 2021 - 01:35 PM

I Pogačar vozio bez diskova, uzeo bronzu sad na olimpijadi...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#358 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Posted 25 July 2021 - 02:07 PM



Nekako intuitivno tolike godine se vozilo bez diskova i niko nije imao primedbu a i sam nikad nisam imao problema sa kočenjem u bilo kom smislu. Nekako su mi višak. Gledam i na Turu sad koliko treba vremena da se zameni točak u odnosu na ranije ali ipak opstaju itd pa odatle izvlačim neke zaključke da moraju da opstanu.

Slabo si ti to gledao ako nisi shvatio zašto imaju diskove.

Pogledaj još jednom i vidi šta imaš zajedničko sa tim točkovima koji oni voze i koje ti vozis osim što su okrugli.




Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 0

#359 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Posted 25 July 2021 - 02:17 PM

Hm, paaa, imamo gume, to nam je možda zajedničko još.
  • 0

#360 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 459 posts

Posted 25 July 2021 - 02:27 PM

Nisam čak nikada ni probao pa zato sam ostao distanciran u daljem komentarisanju sa Serbian SIRIT .
Nekako intuitivno tolike godine se vozilo bez diskova i niko nije imao primedbu a i sam nikad nisam imao problema sa kočenjem u bilo kom smislu. Nekako su mi višak. Gledam i na Turu sad koliko treba vremena da se zameni točak u odnosu na ranije ali ipak opstaju itd pa odatle izvlačim neke zaključke da moraju da opstanu.

Koliko vremena treba da se zameni točak? Sve, sve, ali ovo prvi put čujem kao argument protiv diskova. Meni kao amateru treba bukvalno isto vremena da zamenim točak tj gumu (pošto je to manje-više jedina radnja koju radim u toku vožnje). Bukvalno ne vidim nikakvu razliku u kočnicama sa diskom u odnosu na bilo koje druge u tom smislu... Aj sad kod profesionalaca koja sekunda gore-dole prilikom skidanja točka u teoriji može da znači nešto, ali mislim da ima mnogo boljih argumenata i za i protiv disk kočnica od baš tog...
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users