Jump to content


Fotografije

Polozaj sedista i trnjenje ruku


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
60 odgovora na ovu temu

#41 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 21 August 2020 - 06:35 PM

Суочио сам се са занимљивом ситуацијом: Да би ми положај седла био такав да висак пада тачно на осовину педале, морам на бициклу да га померим сасвим назад, чак и преко оне сигурносне ознаке. На штицни постоји чак и мањи офсет (не могу прецизно да кажем, око 2 сантиметра рецимо), што ме је прилично бунило. Ништа паметније нисам могао да закључим него да је бајс мали ( Кјуб Нурод 56). Међутим, иста ствар је и са величином 58 истог модела. Опет морам седло да померам до краја да бих добио правилну линију виска. У коммправцу да размишљам да бих схватио у чему може да буде ствар? До мене или до геометрије?
  • 0

#42 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 21 August 2020 - 07:47 PM

Па јел' ти трну руке, не контам? Ја би подигао мало корман, и привукао према себи да ми је неудобан положај.

Можда је до твоје геометрије, можда си кракат, а руке ти кратке? :)
  • 0

#43 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 21 August 2020 - 08:14 PM

Па јел' ти трну руке, не контам? Ја би подигао мало корман, и привукао према себи да ми је неудобан положај.
Можда је до твоје геометрије, можда си кракат, а руке ти кратке? :)

Писао сам у овој теми јер ми је наслов згодан баш због положаја седла. Дланови су ми трнули на мањем, па сам онда потрошио доста времена на подешавања, измене лула и углова и све што сам успео је да донекле умањим трњење. Већи ,,број” истог бицикла чу тек да пробам мало дуже, али ми је нејасно то око седла. Из неког разлога сам мислио да на већем раму нећу морати да седло толико померам уназад да бих добио правилан пад виска. Грађа ми је сасвим нормална, дужина руку, ногу и торзоа су у оквиру онога што ср сматра пропорционалним. Бар се мени чини :)
  • 0

#44 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 August 2020 - 08:14 PM

Cube je poznat po tome što se veličina bicikla napisana na ramu u praksi ne poklapa sa stvarnim merama znači recimo piše 58 a u stvarnosti bude 55cm recimo.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#45 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 21 August 2020 - 08:19 PM

Cube je poznat po tome što se veličina bicikla napisana na ramu u praksi ne poklapa sa stvarnim merama znači recimo piše 58 a u stvarnosti bude 55cm recimo.
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Конкретно код овог модела су мере 53х56 за 56 и 55х57,5 за 58. Мислио сам да ће ситуација са положајем седла бити другачија код већег, али није. Исто гурам седло сасвим назад да би положај колена у односу на осовину био правилан. Можда је других мера у геометрији бајса?
  • 0

#46 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 21 August 2020 - 08:24 PM

Nema tu neke velike nauke. Ako si koliko-toliko skladno gradjen onda je prva stvar koja se podesava uz visinu sedista, polozaj sedista napred/nazad. Tek kada to podesis ides dalje. A posto to ne mozes ni priblizno da podesis onda taj ram nije za tebe, ma sta pisalo na njemu. 

 

"Manji ofset od 2 cm" uopste nije mali ;).


  • 0
.

#47 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 August 2020 - 08:27 PM

E pazi, ako je brooks sedište u pitanju tu postoji i problem što su kratke šine na sedištu pogotovo kad je reč o modelima sa oprugom.
Možeš i šticnu sa većim offsetom da staviš.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#48 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 21 August 2020 - 08:27 PM

Pa cev sedista je direktno vezana sa rupom za srednji pogon, ako je ugao sedisne cevi isti kod oba modela isto ces pomeriti i sediste unazad.


  • 0

#49 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 21 August 2020 - 08:48 PM

@vidak није брукс, али сам више седишта мењао и слична је ствар. Тек кад померим до краја, добијем добар пад виска. Слично је код обе величине истог модела.
@ dusan011није исти угао седалне цеви. На мањем је 73,5, а на већем 73.
@zare могуће је да нисам добро проценио офсет јер је дизајн штицне мало чудан
  • 0

#50 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 21 August 2020 - 08:59 PM

To ti je oko 5 ~ 6mm razlike ako su tacne fabricke mere, ako nisu mozda i manje.


  • 0

#51 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 21 August 2020 - 09:13 PM

Ja kad namjestim da mi visak pada na osovinu pedale nema tu voznje, slicno kao kod tebe, mora sic da ide do kraja nazad da pogodi ali to je patnja za voziti. Nema snage, nema kadence, nekako se rasfazi stopalo i koljeno, nema skladnog osjecaja. Onda se pomjerim napred toliko da osjetim da mi je tako najprirodnije i da sam jak na pedali, sto se mene tice kakav visak, kakve zajebancije, isto vazi i za visinu sjedista, podesi to kako osjecas da ti je ugodno i gas
Ranije sam pisao o svojim problemima trnjenja ruku, svasta sam adaptirao i probavao i nisam se usrecio. Sad sam skinuo 12 kila, vjezbao, ojacao trbusnjake, ramena i ruke i sad ne trnu. Odnosno pocnu kad me izdaju trbusni misici, znaci ako vozim a trbusni misici drze da ne visim na volanu ne trnu, kad se umore i sva tezina legne na sake onda pocnu. Tako da mogu reci komotno da vi sto nemate problema sa tezinom i formom bez veze tu nesto podesavate :)

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#52 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 21 August 2020 - 09:21 PM

Ja kad namjestim da mi visak pada na osovinu pedale nema tu voznje, slicno kao kod tebe, mora sic da ide do kraja nazad da pogodi ali to je patnja za voziti. Nema snage, nema kadence, nekako se rasfazi stopalo i koljeno, nema skladnog osjecaja. Onda se pomjerim napred toliko da osjetim da mi je tako najprirodnije i da sam jak na pedali, sto se mene tice kakav visak, kakve zajebancije, isto vazi i za visinu sjedista, podesi to kako osjecas da ti je ugodno i gas
Ranije sam pisao o svojim problemima trnjenja ruku, svasta sam adaptirao i probavao i nisam se usrecio. Sad sam skinuo 12 kila, vjezbao, ojacao trbusnjake, ramena i ruke i sad ne trnu. Odnosno pocnu kad me izdaju trbusni misici, znaci ako vozim a trbusni misici drze da ne visim na volanu ne trnu, kad se umore i sva tezina legne na sake onda pocnu. Tako da mogu reci komotno da vi sto nemate problema sa tezinom i formom bez veze tu nesto podesavate :)
Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk

Није ни то искључено што кажеш. Поготово за јачање мишића. Ово за положај опет, требало би бар приближно да се подеси, мада не искључујем ни фактор индивидуалног осећаја
  • 0

#53 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 21 August 2020 - 09:37 PM

Ja ne bih rekao da je to isto za sve, duzina nogu, duzina stopala isto, npr ja kad stavim plocice prema prstima tu nema voznje, citavo vrijeme se patim da mi stopala ne klimaju u tom polozaju. Sad su skroz prema peti i jos jedan dva polozaja da ima prema nazad bilo bi dobro
Ja kako sam batalio to sto pise za taj fiting preporodilo me, namjestim se kako meni pase i to ide dobro onda. Da li bi smetalo sta da vozim satima i svakodnevno ne znam ali ovako mi je ok

Ovo sto se tice ruku samo forma i koncentracija, dzaba forma ako se ne razmislja o "stavu" na biciklu, ne znam kako da objasnim, kad ti trbusnjaci drze i tijelo se ponasa kao opruga onda je dobro, ne osjecaju sake neravnine, tijelo amortizuje. Ako misli odlutaju onda sake stradaju, vjerovatno se vremenom udje u foru da se samo vozi bez razmisljanja o tome ali daleko sam ja od toga

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#54 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 August 2020 - 09:51 PM

Imam donekle sličan problem, ali kod mene nije samo pitanje kako pada visak nego i bol u kolenima. Kad je sedište bilo na sredini, često me štrecalo desno koleno u vožnji, a ponekad i levo. Pomereno je sedište do kraja unazad, kolena su sada mnogo bolje (samo desno se povremeno javi), ali vrat i ramena se ukoče posle duže vožnje (3+ sata). Verovatno ću da uzmem kraću lulu.
Sećam se od pre par godina da su na nekom sajtu za procenu veličine tražili razne mere, između ostalog i dužinu butine i potkolenice (sa opisom kako izvršiti merenje). Moje mere se nikako nisu uklapale, verovatno imam duže butne kosti, a kraće potkolenice. To je jedino objašnjenje koje imam. Možda si i ti van standarda
  • 0

#55 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 22 August 2020 - 08:44 AM

Imam donekle sličan problem, ali kod mene nije samo pitanje kako pada visak nego i bol u kolenima. Kad je sedište bilo na sredini, često me štrecalo desno koleno u vožnji, a ponekad i levo. Pomereno je sedište do kraja unazad, kolena su sada mnogo bolje (samo desno se povremeno javi), ali vrat i ramena se ukoče posle duže vožnje (3+ sata). Verovatno ću da uzmem kraću lulu.
Sećam se od pre par godina da su na nekom sajtu za procenu veličine tražili razne mere, između ostalog i dužinu butine i potkolenice (sa opisom kako izvršiti merenje). Moje mere se nikako nisu uklapale, verovatno imam duže butne kosti, a kraće potkolenice. To je jedino objašnjenje koje imam. Možda si i ti van standarda

Слично је мом случају. После намештања позиције седла померањем сасвим до краја, појаби се бол у врату и околним мишићима. Али највише ме буни то што на две различите величине морам исто да померам седло да бих добио ту позицију. Могуће је да би код тог већег бицикла неко ко је виши од мене, добру позицију добио само извлачењем штицне јер рам има пад, па не би морсо седло толико да помера уназад
  • 0

#56 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 25 August 2020 - 01:54 AM

Evo napravio sam vam ovaj video, valjda ce vam sada biti jasnije sta kako utice na polozaj kolena.

 


  • 1

#57 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 01 September 2020 - 08:40 PM

Ko zeli da se malo igra postavio sam na GeoGebra (link) nadam se da su slike dovoljno jasne da objasne sta je potrebno izmeriti na sebi. Velicina stopaloY se meri u obuci (ili dodajte visinu djona na izmerenu vrednost ako merite dok ste bosi). Znaci stopaloX horizontalno rastojanje od skocnog zgloba do mesta gde je stopalo iznad centra osovine pedale, stopaloY se meri u obuci i predstavlja vertikalno rastojanje od tla do skocnog zgloba, duzinaButine je od rastojanje od butnog zgloba ispod kuka do kolena, duzinePotkolenice je rastojanje od kolena do skocnog zgloba. Razdaljina BB <> visina sedista je u stvari vrednost BB <> butni zglob umanjen za 4cm, toliko sam izmerio na sebi dok sam sedeo na stolici, kod vas moze biti neka drugacija vrednost ali ne previse. Uz sve te samsebimerio vrednosti program je pokazao visinu sedista 70.5cm dok u stvarnosti na biciklu sam izmerio 71cm.

 

objasnjenje.jpg

objasnjenje-2.jpg

 

U donjem levom uglu imate play/ pause strelicu da pokrenete animaciju.


  • 1

#58 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 01 September 2020 - 09:16 PM

Odličan model, samo jedna primedba - "butni zglob" se na srpskom zove kuk ;-)
  • 0

#59 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 01 September 2020 - 09:27 PM

Hvala, pobrkao ja struk i kuk.


  • 0

#60 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 01 September 2020 - 10:51 PM

(link) Ako neko zna kako se vrsi zamena onoga sto se postavi na GeoGebri neka javi, dotle moram ovako.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika