Jump to content


Fotografije

Polozaj sedista i trnjenje ruku


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
60 odgovora na ovu temu

#1 gandalfred

gandalfred
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 14 April 2011 - 02:38 PM

Imam polar mirage pro 2010 velicine m. Posto nisam nesto visok (168cm), a bogami potezi (105), podigao sam sticnu prema uputstvima - da mi kolena budu malo savijena u donjem polozaju pedale. Posto nisam strucnjak za fit-ovanje nisam dirao ni polozaj sedista ni polozaj riser kormana. Imam i neke 1/2 rukavice sa gelom na dlanu. Ipak, posle 10-ak km pocnu da mi trnu dlanovi (ne i prsti), a ocigledno je da su mi sake vise savijene u nazad nego sto je prijatno.
Koja je bolja varijanta, pomeranje sedista (i na koju stranu), i/ili promena visine rise-a kormana (i opet na koju stranu)?
Hvala unapred
  • 0
Postavljena slika

#2 lensovrodjak

lensovrodjak
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 205 posts
  • LocationFruska gora

Postavljeno 14 April 2011 - 06:32 PM

http://www.bikeradar...-bike-fit-29498
  • 0
..

#3 Grux

Grux
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 344 posts
  • LocationLeskovac + DST

Postavljeno 14 April 2011 - 09:00 PM

a ocigledno je da su mi sake vise savijene u nazad nego sto je prijatno.


Ovo mi deluje kao da su ti ručice kočnica previše podignute. Ako je to slučaj, probaj da ih malo razlabaviš i sedeći na bajku uhvati korman i prstima poguraj ručice kočnica do položaja u kome ti dlanovi neće biti tako savijeni, tj. do položaja koji ti prija.
  • 0

#4 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 15 April 2011 - 06:06 AM

Sedlo treba da je tako namešteno da ti, kad su kurble horizontalno, vertikala iz kolena pada posred pedale. Na to obrati pažnju, 1 cm tamo ili ovamo može da napravi nebo/zemlja razliku.
Da li ti je sedlo mnogo dignutog ili spuštenog kljuna? Zvuči da ti je korman preblizu. Nema tu velike pameti, imbus u džep pa eksperimetiši s položajima. Položaj šake treba da je što prirodniji.

Ovaj link je prilično detaljan.
  • 0

#5 bluboki

bluboki
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 438 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 15 April 2011 - 09:39 AM

Imao sam isti slucaj. Konstatovao sam da je problem bio u polozaju kormana koji je riser. Bio je postavljen malo zakosenije prema meni, a ne kao sto riser treba da stoji, cim sam to sredio sve je proslo...
  • 0
Postavljena slika

#6 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 April 2011 - 10:09 AM

I meni trnu ruke, ali se ne potresam mnogo nego vozim dalje n2:nowplaying :mrgreen:
I always ride through the pain!


Stvarno, trebalo bi da eksperimentišem ovih dana da vidim šta me to muči.
  • 0
Today is always here.
Tomorrow, never.

#7 atomic

atomic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • LocationKikinda

Postavljeno 15 April 2011 - 10:11 AM

I ja sam imao isti problem koji je nestao posle 500km (mišići nisu bili naviknuti na taj položaj). Ne mora da znači da je i kod tebe taj slučaj, ali ako sad voziš posle dužeg vremena pauziranja, onda će trebati neki period da prođe da ti se telo navikne. Bilo kako bilo, našteluj sedište i korman prema uputstvima i strpi se malo dok se ruke ne naviknu. BTW, rukavice, gelovi i čuda ne pomažu kao što si i sam primetio, pokušaj da nabaviš rogiće, to će dosta doprineti da se opuste mišiće ruke, videćeš.
  • 0

#8 iki_xx

iki_xx
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 15 April 2011 - 11:10 AM

meni ponekad trnu pristi na nogama.... :roll:
  • 0

#9 gandalfred

gandalfred
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 15 April 2011 - 06:07 PM

meni ponekad trnu pristi na nogama.... :roll:

E to obavezno proveri sediste, to mogu da budu nervi u sednom delu
  • 0
Postavljena slika

#10 iki_xx

iki_xx
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 16 April 2011 - 12:26 PM

meni ponekad trnu pristi na nogama.... :roll:

E to obavezno proveri sediste, to mogu da budu nervi u sednom delu


tnx.
  • 0

#11 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 April 2011 - 10:08 PM

Pored nepravilnog položaja sedišta nepodešenosti šticne, kratke ili suviše duge lule, položaja volana ukoliko je rizer, problem se može javiti i usled nepravilnog položaja samih ruku na volanu i suviše jakog stiska gripova pri vožnji. Ovo poslednje zna da veoma često bude i jedini razlog utrnutosti ruku...dakle - nema potrebe za grčevitim stuskom volana - dovoljno je ruke praktično osloniti na gripove - čak i na zahtevnom terenu taj način dovodi mnogo manje vibracija na same ruke koje se prenose dalje na telo....
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#12 Grux

Grux
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 344 posts
  • LocationLeskovac + DST

Postavljeno 17 April 2011 - 07:24 AM

Da li bi neko bio ljubazan da objasni koji je pravilan položaj riser kormana? Tražio sam po netu, ali nisam baš uspeo u potrazi, a od skoro sam stavio kod mene i kod brata riser kormane. Hvala unapred.
  • 0

#13 lensovrodjak

lensovrodjak
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 205 posts
  • LocationFruska gora

Postavljeno 17 April 2011 - 08:19 AM

Moje skromno misljenje je da ne postoji opste pravilo za polozaj `riser` upravljaca,vec da ga uslovljava vise pojedinosti-(ne)odgovarajuca velicina rama,biomehanicke posebnosti pojedinca(duzina ruku,torzoa..) i (Ne)pravilno podesena pozicija na biciklu. :D
Ja licno sam imao neke dileme u vezi polozaja plocica na sprintericama i odlucim da pisem liku koji pise za Cycling Newshttp://www.cyclingnews.com/,mislim da se zove Steve Hogg-u sekciji `Q&A Cyclingnews Fitness` i on mi je poslao odgovor sa najjednostavnijim savetima kako da podesim plocice bez opreme bike fitting centra :D
  • 0
..

#14 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4265 posts

Postavljeno 17 April 2011 - 11:38 AM

on mi je poslao odgovor sa najjednostavnijim savetima kako da podesim plocice bez opreme bike fitting centra :D

Daj da svi vidimo o cemu i kako se radi ;).
  • 0
.

#15 lensovrodjak

lensovrodjak
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 205 posts
  • LocationFruska gora

Postavljeno 17 April 2011 - 01:07 PM

Evo u prilogu tekst :D

Dodaj prilog


  • 0
..

#16 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 17 April 2011 - 02:24 PM

kad bi još neko preveo...hvala!?
  • 0

#17 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 April 2011 - 09:41 AM

Sedlo treba da je tako namešteno da ti, kad su kurble horizontalno, vertikala iz kolena pada posred pedale. Na to obrati pažnju, 1 cm tamo ili ovamo može da napravi nebo/zemlja razliku.

Ovo sad prvi put čujem (čitam) i baš sam proverio jer i sam imam dosta problema na dužim vožnjama sa rukama, leđima, vratom... Meni vertikala mašila poprilično više od jednog cm :oops: . I kako se to gleda, s centra kolena ili prednje strane?
Odavno imam taj problem, nekako mi nije dovoljno udoban položaj, ali ne znam šta je, visina sedla, dužina od sedla do kormana, razlika u visini među njima... Visok sam 179, a bicikl je Cobra 21", sad znam da ćete reći da je to veliko, ali kada sam ga u jesen 2006. kupio bio sam žešći noob, za veličinu rama nisam ni čuo :mrgreen:. Ali od kada sam na forumu sam dosta naučio pa reko da uradim ako se nešto može da bude bolje, dok se ne zameni ram ili ceo bicikl. Međutim sve sam čačkao i ne vidim neke razlike, sve mi to slično. Rekoh odavno osećam problem, ali nikako da se nakanim da pitam ovde negde jer nikako da napravm koju fotku da me neko uslika sa strane u položaju. Valjda ću danas pa ću okačiti. Nekako mi ne odgovara da sam nagnut napred kako bi trebalo, već mi je najkomforniji položaj kad sedim ko u fotelji a prsitma tek dodirujem korman. Sad znam dosta teorije, ali me baš zato mnogo stvari zbunjuje.
- Prvo ram, govori se kako su Capriolo ramovi manji a merio sam i tačno je 21" u mm.
- Visina sedla, iako za moju visinu ovaj ram treba da bude velik, meni šticna skoro max izvučena (dobro sam podesio, petom tačno stižem do pedale, a prstima mi je koleno malkice savijeno).
- Dužina, sad probao ono s linka, lakat na vrh sedla, i srednji prst mi stiže tačno na sredinu lule. Pre sam najviše sumnjao na dužinu i pomerao sedlo napred ali opet trnjenje. Podizao sam i korman koliko može i ništa. A problem sa muskulaturom nije sigurno ;) jer se cepaju redovno sklekovi i zgibovi.
- Nos mi definitivno ne pada na lulu, a vertikala iz kolena je sad od prilike na pedali pa videćemo.
Izvinite što sam se raspisao ali nisam mogao kraće, reko da kažem sve što mi je na umu. Baciću i slike sutra pa ako neko ima neki savet, slobodno...
Inače delimično rešavam tako što menjam položaje ruku, imam rogove pa koristim razne pozicije.
  • 0

#18 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4265 posts

Postavljeno 19 April 2011 - 02:35 PM

Sedlo treba da je tako namešteno da ti, kad su kurble horizontalno, vertikala iz kolena pada posred pedale. Na to obrati pažnju, 1 cm tamo ili ovamo može da napravi nebo/zemlja razliku.

Ovo sad prvi put čujem (čitam) i baš sam proverio jer i sam imam dosta problema na dužim vožnjama sa rukama, leđima, vratom... Meni vertikala mašila poprilično više od jednog cm :oops: . I kako se to gleda, s centra kolena ili prednje strane?

Uz visinu sedista to je prva stvar koja se podesava kada se pravi pozicija. Tek posle ide duzina lule, pozicija volana... Kada sedis gde treba da sedis tek onda mozes da vidis da li ti velicina rama odgovara.
Gledas da vrh kolena tj. prednja strana prolazi kroz osovinu pedale.

Najbolje bi bilo da postavis sliku kako sedis na bajsu, slikano sa strane. Pa da vidimo sta (ne)valja.
  • 0
.

#19 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 19 April 2011 - 09:20 PM

Valjda ću danas pa ću okačiti. Nekako mi ne odgovara da sam nagnut napred kako bi trebalo, već mi je najkomforniji položaj kad sedim ko u fotelji a prsitma tek dodirujem korman


E do kurda, pa tebi je celokupno opterećenje na kičmenom stubu [-X Baš se pitam što te sve boli...

Što se tiče dužine rama, utvrdio sam da, kad se presaviješ dok sediš na bajku, treba da poljubiš lulu taman tamo gde drži korman. Bukvalno :mrgreen:
  • 0

#20 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 April 2011 - 10:46 PM

Što se tiče dužine rama, utvrdio sam da, kad se presaviješ dok sediš na bajku, treba da poljubiš lulu taman tamo gde drži korman. Bukvalno :mrgreen:

Jel' to radis pre svake voznje ili samo povremeno? :D
  • 0
Postavljena slika




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika