Jump to content


Fotografije

Skracivanje viljuske?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
42 odgovora na ovu temu

#21 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 20 January 2021 - 01:51 PM

Prosečan, normalan, standardni ekspander je 30-50 grama. Ispod 10 grama su ultralaki ekspanderi koji ne pružaju skoro nikakvu podršku vratu vile iznutra, tako da sa njima nije ni mnogo bitno gde su postavljeni u odnosu na lulu.


  • 0

#22 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 January 2021 - 02:50 PM

Pa nemam pojma, nisam se ni udubljivao, video sam kod kineza da piše da je 7 grama.

 

https://www.aliexpre...0039026365.html

 

Ja imam neki običan kratki plug, koji zbog 1cm spejsera iznad lule uopšte ne leži celom dužinom gde treba. I drugar isto tako vozi, nije se ništa desilo mada bih ja da to napravim propisno. A za to su koliko vidim jedina dva rešenja onaj abnormalno dugački plug od 90 grama, ili sečenje vrata.

Jel tako, nema treće opcije?


  • 0

#23 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14611 posts

Postavljeno 20 January 2021 - 02:58 PM

@Gadjan   Nabavis jos jedan donji konus jeza (na slici je crvene boje), probusis na njemu kroz rupu gde su bili navoji malo vecu rupu da unistis navoje da moze bez otpora da prilazi kroz sraf koji ces uvrtati u donji konus jeza. Nabavis aluminijumsku cev (na slici tamno plave boje) veceg precnika od precnika srafa da i ta cev moze da polazi kroz sraf bez otpora ali da ne ulazi u crveni konus ili zeleni poklopac vrata viljuske. Na taj nacin zavrtanjem srafa ces priblizavati samo donji konus jeza. Aluminijumska cev (tamno plava na slici) ne mora da bude toliko uzana kao sto sam nacrtao na slici.

 

Duboki_jez.png


  • 0

#24 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 20 January 2021 - 02:59 PM

Ekspander od sedam grama izgleda ovako, bez šrafa i kapice. Nema šanse da je taj sa Alija i blizu te težine.

 

Ako hoćeš da imaš ekspander celom dužinom ispod lule, nema trećeg rešenja. Upitno je samo mora li dugački ekspander da bude baš 90 grama ako imaš samo centimetar spejsera iznad lule.

 

Moraš malo više da se udubiš ako hoćeš da brojiš grame :-)


  • 0

#25 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14611 posts

Postavljeno 20 January 2021 - 03:06 PM

Kad malo bolje pogledam, ne moras da nabavljas donji konus jeza i da prosirujes rupu ako gornji ulazi u cev vrata viljuske i nema navoje, tj odvojen je od poklopca, treba ti samo cev i mozda duzi sraf.


  • 0

#26 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 20 January 2021 - 05:22 PM

...Ako zvučim nejasno, konkretno me interesuje može li se spustiti lula dosta dole a da se izbegne sečenje vrata ili ubacivanje ovog rogobatnog ogromnog...

jel zelis da spustis lulu da bude nize od jeza ?

Nikad nisam ni skontao da moraju da budu na istoj visini?


  • 0

#27 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14611 posts

Postavljeno 20 January 2021 - 05:27 PM

Jos jedna ispravka, u mojim tekstovima kada sam napisao konus jeza mislio sam na konus ekspandera, plug-a, cepa, sta god.


  • 0

#28 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 20 January 2021 - 05:28 PM

... kao sto sam nacrtao na slici.

 

attachicon.gifDuboki_jez.png

nisma bas skontao kako ovo radi? Zar nemaju ti jezevi za karbonske vratove 2 *mehanizma*?

 

Jednim navojem se jez ucvrsti u vratu vile (kao sto se onaj *zvezdasti* ukucava i u cvrsti u metalnom vratu viljuske),

a onda se u ucvrsceni jez uvrce poklopac lule i time doteze zazor na lezaju upravljaca?

 

Koliko vidim ovaj tvoj predlog ima samo jedan navoj, kako istovremeno zaglavi jez i navuce poklopac i dotegne zazor?

 

PS: da, da, sta god i kako god ga nazovemo, bitno da se razumemo :)


  • 0

#29 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 20 January 2021 - 06:15 PM

Dovoljno je da se odseče ili izbrusi obod gornjeg konusa na ekspanderu tako da može ceo da uđe u vrat vile i onda ugura u vrat na odgovarajuću visinu (prvo ga zategnuti tako da pruža blag otpor, da ne bi samo upao u vrat). Ostaje samo naći dovoljno dugačak šraf da može da dohvati od poklopca do ekspandera. Cev može da pomogone da instalacija bude nešto preciznija, ali nije neophodna za stabilnost i funkcionalnost sistema.

 

I dalje mislim da je bolje uzeti ekspander odgovarajuće dužine da radi bez modifikacija, i ne ostavljati više od 10 mm vrata iznad lule.


  • 0

#30 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14611 posts

Postavljeno 20 January 2021 - 06:20 PM

@IgorN   Ima ih raznih, ovakav kao na mojoj shemi je najbolji (link)


  • 0

#31 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 20 January 2021 - 08:52 PM

Ako malo razmisliš što se tiče težine, to što dobiješ sa lakšim ekspanderom izgubiš sa dugačkim vijkom koji je od punog čelika.


  • 0

#32 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 January 2021 - 08:15 PM

Nisam siguran da je vijak od čelika.. mislim da nije. Ne sećam se.

 

jel zelis da spustis lulu da bude nize od jeza ?

Nikad nisam ni skontao da moraju da budu na istoj visini?

 

Pa da, jež/plug mi je kratak a hoću lulu da spustim što niže i pri tom da što manje moram da kratim vilu. Vrat je predugačak, mislim da će svakako morati nešto da se skrati ali gledao bih da to bude što manje. S druge strane ne ide ni da iznad lule bude previše spejsera, vrlo je ružno. Ostavio bih jedan recimo od 1cm, ne znam na šta bi ličilo da stavim dva. A i onda bi bio ovaj problem što se plug ne nalazi tamo gde i treba, gde je lula, zato sam i podigao temu.

Slika najviše vredi, evo. Nisam imao više spejsera pa sam morao da dodam ovaj gore aluminijumski. Lulu bih hteo ili da spustim skroz do panja, ili da ispod nje ostane maksimalno ona karbonska kupa. A iznad lule ovaj jedan karbonski spejser od 1cm ili eventualno dva komada max. I da plug bude propisno postavljen, a da nije preko 100 grama haha.

Ako to ne mogu da postignem, ne libim se ni da odsečem vrat do panja, nikakav problem.

 

Dovoljno je da se odseče ili izbrusi obod gornjeg konusa na ekspanderu tako da može ceo da uđe u vrat vile i onda ugura u vrat na odgovarajuću visinu (prvo ga zategnuti tako da pruža blag otpor, da ne bi samo upao u vrat). Ostaje samo naći dovoljno dugačak šraf da može da dohvati od poklopca do ekspandera.

E pa to mi reci. Padalo mi je to na pamet ali ne znam da li bi završilo posao, da li je bezbedno, pouzdano.. i da li je neko to radio. Jer koliko vidim fabrički svaki plug ima taj "lip" i mora da bude na vrhu odmah ispod kape.

Attached Thumbnails

  • 20210120_204235.jpg

  • 0

#33 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 21 January 2021 - 09:41 PM

Kažeš imaš kratak ekspander - mislim da će neki standardni da dohvati normalno sa spejserom od centimetar uz minimalno dodavanje težine.
  • 1

#34 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 January 2021 - 04:14 AM

Ću probam. A i onu budževinu mogu da probam, da odsečem/obrusim obod pluga pa ga pustim niže, to neka bude plan B ako prvi ne pokrije. Ne znam i na šta bi ličilo da ostavim 2 cm iznad lule.. bolje je zbog kasnije mogućnosti podizanja ako zatreba ili mi ne bude odgovarao položaj samo čini mi se da bi bilo bezveze estetski.. Na starom Fuji bajsu je i agresivniji položaj i razlika u visini između sedla i volana, tako da ne verujem da će biti problema.

A za taj plan B bih eventualno nabavio kineski plug, da ne uništim ovaj fabrički što je došao sa Scott ramom. Videću koja je dužina zaboravio sam, mogu da kupim onaj Ritchey wcs ako je duži.


  • 0

#35 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 22 January 2021 - 08:42 AM

Za probu, nekoliko vožnji, neće ništa da mu smeta ni par centimetara spejsera iznad. Sasvim je uobičajeno da se tako vozi neko vreme pre sečenja vile, jer posle nema vraćanja.
  • 1

#36 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 April 2021 - 09:24 AM

Još uvek nisam skratio vrat, sada ću definitivno već je krajnje vreme da sredim kokpit pogotovo zbog novog volana i igranke sa pozicijom i menjanjem bužira i sajli.

 

Da li može karbonski vrat da se odseče onom finom testericom za tehničko? Jel probao neko? Bonsek nemam.


  • 0

#37 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 April 2021 - 10:07 AM

Ja kad sam kupovao bicikl u Beosportu, njihov serviser nije hteo da seče običnim bonsekom nego je nosio viljušku u PB da je oni seku nekim alatom baš za to.
  • 0

#38 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 27 April 2021 - 10:14 AM

Može bilo koja pila sa sitnim zubima.Jedino što je teško ravno  isjeći.Ja imam neku staru lulu, stegnem i koristim je kao vodilicu.Lakše ide alu nego karbon.


  • 0

#39 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 27 April 2021 - 10:15 AM

Čemu testerisanje kada je tu brusilica.
  • 0

#40 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 April 2021 - 10:40 AM

A pa brusilica greje, topi :D ona je rezervisana za metal.

 

Može bilo koja pila sa sitnim zubima.Jedino što je teško ravno  isjeći.Ja imam neku staru lulu, stegnem i koristim je kao vodilicu.Lakše ide alu nego karbon.

 

Kako misliš lakše ide alu nego karbon? To iz ličnog iskustva?

Za ravan rez nema brige polako bih ja to, u krug malo po malo. I obeležio bih ravnu liniju markerom ili krep trakom. Samo ne znam koliko je tvrd karbon može li ta tanka mala testerica da reže to. Probaću.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika