Jump to content


Fotografije

Da li menjati lanac ili sve ?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
30 odgovora na ovu temu

#1 pjano

pjano
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts

Postavljeno 22 August 2010 - 03:22 PM

Napred imam novi Shimano 7 brzina menjac koji je integrisan sa kocnicama.
http://www.venerabik..._big/240053.jpg

Kod menjanja brzina na dole lepo pada ali na menjanje na gore (ka vecem zupcaniku) mora se malo dodati. Ako podesim da se na gore lepo prebacuje onda nece da pada na dole?

U cemu je greska?


Jos nesto, kod voznje na srednjem prednejm zupcaniku, ako nategnem uzbrdo, desi se da preskoci tj. spadne na nizi pa se vrati. Veoma opasna situacija. Da li je do izlizanosti zupcanika ili je lanac los?
  • 0

#2 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 22 August 2010 - 03:26 PM

kod prve situacije podesi na neku sredinu,pa probaj tako. A ovo sto spada lanac meni lici na krivu sajbnu srednjeg pogona.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#3 pjano

pjano
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts

Postavljeno 22 August 2010 - 03:50 PM

Sredine nema ... ako podesim na sredinu onda tesko ubacuje u oba pravca ... tako da mi ispada bolje da lepo pada jer tu ne mogu dodavati a malo dodam za na gore. Pa ipak ovo mi se cini kao neko privremeno resenje jer to nije to.


Kako proveriti da li je lanac mozda predugacak? kako treba da stoji menjac u odnosu na najvisu i najnizu brzinu?
  • 0

#4 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 22 August 2010 - 04:37 PM

daj neku sliku.Lanac kad je napred i nazed na najvecim lancanicima treba da stoji maltene paralelno sa zemljom.Ali nebi smeo da pada sa sajbne napred i nebi trebao da ne menja brzine lepo zbog lanca.A koji lanac imas.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#5 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 22 August 2010 - 04:43 PM

I kad stelujes zadnji menjacstavi pozadi nek ti lanac bude na najveci lancanik,i zategni sajlu toliko da gornja rolnica menjaca bude u ravni sa lancanikom.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#6 BogdanB

BogdanB
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 383 posts
  • Locationkragujevac

Postavljeno 22 August 2010 - 06:39 PM

da ne treba mozda da nastelujes menjace?
  • 0
Postavljena slika

#7 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 22 August 2010 - 06:47 PM

da ne treba mozda da nastelujes menjace?

e dobar si =D>
  • 0
puno znoja,malo krvi

#8 devoni

devoni
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 348 posts

Postavljeno 22 August 2010 - 07:28 PM

da ne treba mozda da nastelujes menjace?

upravo tako na tim šamaraljkama ima odvijač koji šteluje hod menjača tako da bi bilo dobro to prvo pokušaš to da našteluješ to moze da bude jedan od problema ,druga stvar koliko dugo vozas taj bajs more biti i "istegljen lanac" ,dalje da nisi poravno zubčanike tako da moze da bude sto problema itd
  • 0
DEVONI

#9 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 22 August 2010 - 07:43 PM

da ne treba mozda da nastelujes menjace?

upravo tako na tim šamaraljkama ima odvijač koji šteluje hod menjača tako da bi bilo dobro to prvo pokušaš to da našteluješ to moze da bude jedan od problema ,druga stvar koliko dugo vozas taj bajs more biti i "istegljen lanac" ,dalje da nisi poravno zubčanike tako da moze da bude sto problema itd

Hod menjace se ne steluje vec polozaj zadnjeg menjaca.A to sto ima na rucicama menjaca sluzi za fino podesavanje,ili ti da dotegne ili popusti sajlu,kako bi savrseno podesio polozaj zadnjeg menjaca.A kako je on objasnio njemu u jednom smeru radi dobro.To je cudno,a uz sve to ima i krivu sajbu napred pa mu zato spada lanac sa srednjeg pogona.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#10 devoni

devoni
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 348 posts

Postavljeno 22 August 2010 - 08:24 PM

da ne treba mozda da nastelujes menjace?

upravo tako na tim šamaraljkama ima odvijač koji šteluje hod menjača tako da bi bilo dobro to prvo pokušaš to da našteluješ to moze da bude jedan od problema ,druga stvar koliko dugo vozas taj bajs more biti i "istegljen lanac" ,dalje da nisi poravno zubčanike tako da moze da bude sto problema itd

Hod menjace se ne steluje vec polozaj zadnjeg menjaca.A to sto ima na rucicama menjaca sluzi za fino podesavanje,ili ti da dotegne ili popusti sajlu,kako bi savrseno podesio polozaj zadnjeg menjaca.A kako je on objasnio njemu u jednom smeru radi dobro.To je cudno,a uz sve to ima i krivu sajbu napred pa mu zato spada lanac sa srednjeg pogona.

Ako je kriva šajba, eto i rešenja za problem, menja samo šajbu ili čekić pa malko peglanja nije na odmet :mrgreen:
  • 0
DEVONI

#11 pjano

pjano
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts

Postavljeno 22 August 2010 - 08:28 PM

Ma stelovano je. izgleda da sve nije u redu :)

1. Zupcanici, prilicno istroseni
2. lanac verovatno istegnut
3. posto je prednji menjac postavljen na osovinu (na Altus zupcanicima 38 kom najveci )- on odaljava prednje zupcanije za dodatnih 2-3 mm pa lanac ide jos vise pod uglom ka zadnjem menjacu.
Postavljena slika
4. moguce je da je i osovina malo kriva jer pri okretanju u odnosu na menjac ide sa jedne na drugu stranu po nekih 1mm

Izgleda da mi ne gine kompletan remont.

- Najgore je sto pro promeni prednjih zupcanika
Postavljena slika - ovo je tip pogona, ima 38 zupcanika i to se vise ne moze naci a ako menjam zupcanike i uzmem sa vecim brojem moram menjati i predni menjac jer se ovaj koji ide na osovinu ne moze podizati po visini

- sam menjac bar neki jeftiniji je tesko naci jer je osovina sipke 31.8mm i sajla ide odozdo

Kada sakupm sta sve treba promeniti muka me hvata :)

- lanac (300 - 1000 din)
- prednji zupcanik (1200-...
- menjac (700 - ...
- zadnji zupcanik (700-...)
- komplet prednja osovina (kaseta ili kako se vec zove) (700-...)
==========
najmanje 4000 din. za nesto tek da moze da se vozi :(
Vec sam ulozio u nove kocnice, rucice menjaca, ispravljanje toskova, sediste i izaslo me blizu 4000 din. Bolje da sam kupio novu biciklu :)

Pitam se kada bih zamenio samo lanac da li bih nesto dobio?
  • 0

#12 Primarijus

Primarijus
  • Members
  • PipPipPip
  • 152 posts
  • LocationBaranda

Postavljeno 22 August 2010 - 08:38 PM

Meni se desavalo da kad "stisnem" uzbrdo, prebaci mi na nizu sajbnu. Resenje mi je bilo to, sto sam zategao prednji pogon i sad samo malo kaci prednji menjac.
  • 0

#13 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 22 August 2010 - 08:39 PM

odakle si,poslacu ti lanac,za 7 i 8 brzina.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#14 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 22 August 2010 - 08:49 PM

- komplet prednja osovina (kaseta ili kako se vec zove) (700-...)

Kaseta ti je komplet zadnjih zupčanika, ali ne varijanta sa navojem; već varijanta koju samo "natakneš" (kako lepa, kulturna domaća reč :D) na freehub...
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#15 pjano

pjano
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts

Postavljeno 22 August 2010 - 11:53 PM

Kaseta ti je komplet zadnjih zupčanika, ali ne varijanta sa navojem; već varijanta koju samo "natakneš" (kako lepa, kulturna domaća reč :D) na freehub...


Mislio sam na ovo:
Postavljena slika sada vidim da se zove monoblok ili patrona :)

odakle si,poslacu ti lanac,za 7 i 8 brzina.

Ja iz Nisa, hvala na ponudi, ma kada bih znao da ce lanac resiti problem kupio bih ga nego da ne ispadne sve navedeno sto je izgleda bliza varijanta. Poslacu slike sutra da bacite pogled na istrosenost.
  • 0

#16 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 23 August 2010 - 07:24 AM

Moram i ja da se uključim jer je tema veoma zanimljiva. Pokušaj pre bilo čega da zameniš sajle menjača komplet, jer se dešava da je između sajle i bužira došlo do oksidiranja i stvorio se sloj rđe i sajla ne klizi lepo kroz bužire.
Za pogon sa ove distance nemam pojma šta da ti kažem. Ili je pogon kriv, ili je oslabio i giba se prilikom opterećenja. Proveri i kuku II mjenjača u slučaju da ti je ram aluminijumski. Jer i ako je ona deformisana ume dmrsi brzine, taman toliko da nemože da se nađe pozicija za idealan rad menjača
  • 0
easy life, easy ride

#17 pjano

pjano
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts

Postavljeno 23 August 2010 - 08:09 PM

Sajle i rucice menjaca su u kompletu (Simano sa 7 brzina) potpuno nove.
Ovo ostalo je staro, bicikla je bila ukradena i godinu ipo su joj ko zna sta radili, toliko je unistena da je to cudo. Ceo pogon je tako zamascen necim da se ne moze skinuti, rao sam kompresorom, razredjivacem, WD40 ali jedino guljenje pomaze a tu izmedju zupcanika gotovo je nemoguce prici. Videcu za vikend da nekako ocistim nekim jacim sredstvom za odmascivanje.

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Nekako lanac ne naleze do kraja ili mi se cini?
  • 0

#18 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 23 August 2010 - 09:54 PM

PA SAJBNE NISU TOLIKO CELAVE DA BI LANAC SPADAO,ALI DELUJE KAO DA JE ISTEGLJEN..Ali ako lanac spada pa se vrati onda je kriva sajbna,ako se to desava samo na jednoj.A ako se desava i na druge dve onda je kriva osovina pogona.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#19 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 23 August 2010 - 11:11 PM

Sajle i rucice menjaca su u kompletu (Simano sa 7 brzina) potpuno nove.
Ovo ostalo je staro...

Tzv STEF... integrisane ručice menjača sa ručicama kočnice, sve jedno i na njima se menja sajla menjača tako što odviješ dva krsasta vijka na vrhu i skineš poklopac. Prebaciš desnu da pokazuje 7, a levu otpust is na 1, gurneš sajlu i izvučeš iz plastične dođice sajle (točkić preko kog klizi sajla).
Poskidaš i bužire i pobacaš jer oni su stari i sigurno u sebi imaju poprilično prljvštine i staviš nove bužire menjača (uzgred budi rečeno nemoj da ti neko uvali bužire kočnice jer su oni širi od bužira za menjač). kada to uradiš sve bi trebalo da šljaka kao podmazamo. Naravno sve očisti i podmaži kako treba jer ćeš na kraju krajeva ti da voziš taj bicikl.
POZZZ
  • 0
easy life, easy ride

#20 pjano

pjano
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts

Postavljeno 23 August 2010 - 11:44 PM

PA SAJBNE NISU TOLIKO CELAVE DA BI LANAC SPADAO,ALI DELUJE KAO DA JE ISTEGLJEN..Ali ako lanac spada pa se vrati onda je kriva sajbna,ako se to desava samo na jednoj.A ako se desava i na druge dve onda je kriva osovina pogona.


Desava se samo na srednjem, zamalo da se polomim par puta, startujem sa semafora i on prokliza, spadne na najmanji i onda se vrati. Na druga dva se ne desava.


Sajle i rucice menjaca su u kompletu (Simano sa 7 brzina) potpuno nove.
Ovo ostalo je staro...

Tzv STEF... integrisane ručice menjača sa ručicama kočnice, sve jedno i na njima se menja sajla menjača tako što odviješ dva krsasta vijka na vrhu i skineš poklopac. Prebaciš desnu da pokazuje 7, a levu otpust is na 1, gurneš sajlu i izvučeš iz plastične dođice sajle (točkić preko kog klizi sajla).
Poskidaš i bužire i pobacaš jer oni su stari i sigurno u sebi imaju poprilično prljvštine i staviš nove bužire menjača (uzgred budi rečeno nemoj da ti neko uvali bužire kočnice jer su oni širi od bužira za menjač). kada to uradiš sve bi trebalo da šljaka kao podmazamo. Naravno sve očisti i podmaži kako treba jer ćeš na kraju krajeva ti da voziš taj bicikl.
POZZZ



STEF, je potpuno nov i ide u kompletu sa sajlama, tako da bih to iskljucio.


Hvala u svakom slucaju, videcu prvo za vikend da promenim lanac pa cu videti sta dalje.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika