Jump to content


Fotografije

Dečija bicikla, ali kvalitetna. Postoji li to uopšte?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
35 odgovora na ovu temu

#1 Pisac

Pisac
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 04 August 2010 - 07:46 PM

Kupio sam dečiju biciklu, capriolo. Obišao sam nekoliko prodavnica, buvljak, itd... i ova je bila najmanje loša od svih koje sam video. A koštala je koliko i najjeftiniji monti bajk za odrasle, koji je po (lošim) osobinama bio negde tu ili malo bolji nego ta dečija bicikla.

Biciklu zadnji točak ne klizi dovoljno lagano, ali nezavisno od pedala koje same po sebi teže idu, teška je (10kg) i ima ručke od neke vrlo smrdljive (otrovne?) gume verovanto made in PRC (The People's Republic of China), i tako komplet je bila na samoj granici da uopšte odustanem od kupovine. Sve ostalo što sam video je bilo lošije upravo koliko je bilo i jeftinije, odnosno imalo je krive točkove i horizontalno i vertikalno koji se uzgred teško okreću, kočnice koje ne rade i/ili stružu, itd...

Na stranu što se na ovoj najmanje lošoj caprioli zadnji točak brzo zaustavlja kada se zavrti (loša kontra ili ko zna šta, prednji je dobar), što pedale ne idu lagano, ali meni ipak nije normalno da jedna dečija bicikla teži 10kg. Pa to je polovina dečije težine! Dete treba em da pokreće sve te loše sastavljene mehanizme, em da vuče jednu ipo svoju težinu. Postoje naravno neke druge bicikle sa plastičnim točkovima i drugim plastičnim delovima, ali to je toliko loše urađeno da se sve što je dobijeno na manjoj težini totalno poništava teškim pokretanjem svih delova.


Dakle, da li postoji neki dečiji model nekog proizvodjača, koji stvarno valja i stvarno može da se koristi za neku laganu rekreaciju i uživanje, a ne samo za uličnu izložbu i bildovanje dečijih mišića? Ako nema da se kupi nov, ono bar polovan iz neke lepše prošlosti, ili iz inostranstva.
  • 0

#2 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 04 August 2010 - 07:53 PM

Pa verovatno da ima.Neznam koliko ima dete godina.Ja sam cerkici kupio najjeftiniji model na kome sam ja sam iscentrirao tockove koliko sam mogao.Ali neko moje vidjenje je da detetu od 5 godina ni netreba bolja bicikla.Za 3 godine plafon ce vec voziti sa 24" tockovima.A ovaj nece biti u losijem stanju nego sto je sad.Tako da nema ni svrhe davati neke velike pare za decije bicikle.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#3 Pisac

Pisac
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 04 August 2010 - 07:59 PM

Imam više dece tako da to nije nikakav problem jer će bicikla biti više godina korišćena. Problem je u tome što ne mogu da nađem kvalitetnu dečiju biciklju. Jednostavno, ova bicikla je teška koliko i moja, pri tome teže ide nego moja, a dete je 5x lakše od mene. Gledati dete kako pokušava da vozi i upravlja tom biciklom je mučenje. Neću da mučim decu, hoću da nadjem biciklu sa kojom zaista može da se uživa.
  • 0

#4 sirenica

sirenica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 438 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 04 August 2010 - 08:12 PM

Možda veličina rama nije odgovarajuća!? Možda nije nešto dobro podešeno!? Treba uraditi nulti-servis... Mislim, ako se muči da ga vozi... :roll: A možda samo treba i detetu dati malo vremena, da nauči da ga vozi. Pogotovo ako ima brzine, pa treba da ih menja.

Mi smo imali taj "problem" pre par meseci, ali smo uzeli capriolo (Diavolo 200), sa 6 brzina i sasvim je dobar. Koštao je oko 8.000 dinara. Ćerka (7 g.) ga vozi bez ikakvih problema, idemo na Staru planinu, vozimo i offroad... vozila je čak u jednoj turi oko 26km sa nama, nema problema.

Postavljena slika
  • 0

#5 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 04 August 2010 - 08:52 PM

Celicne bicikle jesu teske, za odrasle govorimo o masi oko 15-16 kg-a. Ako pogledamo sliku koju je postavila sirenica, razlika je u: manjem ramu, manje felne, samim tim i krace zice, nedostatak 2 sajbne na pogonu, prednjeg menjaca i jednog siftera za menjanje brzine. Tu se moze izgubii tih 5 kg-a, ali ne i 10...Tako da, tezina ne treba da vas buni.

Nulti servis treba da resi neke probleme fabricki "grubo" sklopljenog bajsa. Na zadnjem tocku je verovatno pretegnut konus, minut posla. Kocnice slabije rade, ili kace, minut posla. Dostelovati menjac, dotegnuti pedale i jos neke sitnice, sve je to ok. Inace, ne ocekujte od pedala, da se vrte kao tocak, jednom zanames pa obrnu 20 krugova. Mogu da obrnu 2-3. E, ako bas glave, da ih treba napinjati rukom, to vec ne valja (verovatno su fabricki pretegnute, sto se moze resiti, ali nije predvidjeno da takve izadju iz fabrike).
  • 0

#6 Pisac

Pisac
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 05 August 2010 - 07:13 AM

U pitanju je nešto manja bicikla, sa pomoćnim točkovima. Nulti servis je obavljen i stanje je najbolje što je moglo da bude pa je ipak lošije nego na "pravoj" bicikli. To što je ram čelični meni ne predstavlja nikakvu utehu, jer bih rado kupio alu ram kada bi ga bilo, ili bilo kakvu lakšu biciklu koja bi imala ispravnu opremu a ne iskrivljene plastične krševe. Drugim rečima, sa pomoćnim točkovima NE NUDI SE išta što je bolje od ove teške bicikle koju sam našao. A bicikla je koštala 7000din
  • 0

#7 Sherif_Gile

Sherif_Gile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 05 August 2010 - 09:57 AM

Čisto sumnjam da ćeš da nadješ nešto kvalitetno, matori ljudi kupuju za sebe čelične kineske krševe bez kočnica i teraju ih po 5-6 godina, prodavci neće da puste u prodaju kvalitetnu biciklu za klince jer znaju da neće moći da je prodaju.
  • 0
Svi vi koji hoćete da menjate ljude oko sebe uzmite gibanj od kamiona i tek kad budete naučili kako da ga ispravite pokušajte da ispravljate ljude

Neka moja piskaranja http://ja-pisem-posl...i.blogspot.com/

#8 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 05 August 2010 - 11:15 AM

Ima tu istine. Zamislite, kvalitetniji bajs za klince, 20-30000. 95% ljudi bi reklo: "Cekaj bre, za tolicku biciklu da dam te pare? A i dete ce ubrzo da je preraste. Nema sanse!" [-X
  • 0

#9 PlanetBike

PlanetBike
  • Members
  • Pip
  • 20 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 August 2010 - 11:39 AM

Postovani,

Predlazem da potrazite na nasem web sajtu www.planetbike.rs , imamo prilicno dobar izbor aluminijumskih decijih bicikla, velicine 16, 20 i 24 cola, kao sto Polar Alaska 20" i 24" , Scott Scale 20" i 24", Spark, Contessa ili Voltage za decu itd.

Srdacan pozdrav,
Planetbike Team
  • 0

#10 Pisac

Pisac
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 05 August 2010 - 11:43 AM

Ima tu istine. Zamislite, kvalitetniji bajs za klince, 20-30000. 95% ljudi bi reklo: "Cekaj bre, za tolicku biciklu da dam te pare? A i dete ce ubrzo da je preraste. Nema sanse!" [-X



Ma, realno bi takva bicikla koštala do 10 000 din. I ova ovakva kakva je 7000 je precenjena, a i mnogo mi se čini da je jednostavno loše projektovana (ili nikako projektovana) jer za dete od 20 kila oni izliju neki ram koji po količini gvožđa može da ide bez problema i u bicikle za odrasle.

Jednostavno je loša bicikla. I ručke koje smrde na najgoru (najjeftiniju) kinesku otrovnu plastiku, samo još jedan detalj koji me navodi na zaključak da je bicikla sklopljena bez ikakve brige o onome ko će da je vozi.
  • 0

#11 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 05 August 2010 - 12:00 PM

Ima stvarno u planetbikeu.OD 15000 dinara pa na gore.ALI...ne razumem za cega 15000 zato sto pise scott i lepo sareno.Mislim bajsic sa pomocnim tockicima.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#12 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 05 August 2010 - 12:11 PM

evo

Attached Thumbnails

  • 16200.jpg

  • 0
puno znoja,malo krvi

#13 PlanetBike

PlanetBike
  • Members
  • Pip
  • 20 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 August 2010 - 02:04 PM

@Vorda

Sta kosta 15.000 dinara? To je cena tog Scott modela u celom svetu i tesko nam je da komentarisemo tu cenu, jer toliko platimo dobavljacu i onda formiramo cenu prema principima u celom svetu. Ono sto mozemo da komentarisemo to je kvalitet delova koji su ugradjeni na Scott biciklima, nasim biciklima (marke Alpina ili Polar) i drugim biciklima na trzistu. Ono sto mozemo da garantujemo da kocnica na Vasem biciklu od 4.500 din nije ista kao na ovom Scott-u od 15.000.
Te kocnice mozda izgledaju isto, ali je sigurno razlika u kvalitetu i funkciji dramaticna.

Covek koji je otvorio ovu temu je lepo primetio "miris" i opsti utisak o delovima na njegovom jevtinom biciklu. Treba znati da je u Kini moguce kupiti delove u velikom rasponu cena i kvaliteta. Ako kupite gume ili rucke volana (ili druge delove) gde se koristi veliki udeo reciklirane gume ili plastike, platicete jako malo, ali ce proizvod jako neprijatno da "mirise", a sto je mnogo gore, imace odredjena kancerogena svojstva. Ovakvi proizvodi su zabranjeni u EU, dok se kod nas to vrlo retko kontrolise. Primera radi, rucke volana (smrdljive) iz Kine cete platiti oko 0,15 dolara za par, ono sto mi kupujemo u Finskoj (firma Herrmans) kosta od 0,7 do 1,5 EUR za par. Razmislite da li zelite da Vase dete, rukicama dodiruje kancerogene rucke volana, upija te supstance preko koze, ili stavlja "ruke u usta" kao mnoga deca?!

Razlike u kvalitetu drugih delova su mnogobrojne, Scott recimo mora da svojim biciklom zadovolji standarde u celom svetu, jedan od najrigoroznijih je EN (European norm) koji vazi u EU. Sa sigurnoscu tvrdim da vecina decijih bicikala na srpskom trzistu (ukljucujuci i nasu Alpinu) ne bi prosla u EU i ne zadovoljava te standarde! Polar bicikli su artikli gde ugradjujemo kvalitetnije delove i trudimo se da ne pravimo kopromise, ali je zato cena visa od “naizgled” istih bicikala drugih marki.

Ovde se vrlo cesto cuje da je bicikl skup delova i to je donekle tako, ali dok svako zna da uporedi ovaj ili onaj Shimano menjac, postoje delovi na biciklu koje nije tako lako uporediti. Tesko je reci da li je recimo zica na biciklu nerdjajuca ili nije, a razlika u ceni je 4 puta! Isto vazi za sediste, gume, sajle i buzire, rucke volana, srafove, pedale i na kraju ram. Alumijumski ram moze da se nabavi u Kini cak i za 15 dolara i da se ofarba za 3 dolara, a ono sto Scott i velike firme koriste krece od 40 dolara i farba se za 10 dolara. Razlika je u tezini, tolerancijama, kvalitetu i trajnosti farbe, dok se u proizvodnji ne koriste stetne materije i ceo proizvod zadovoljava striktne norme po pitanju mogucnosti reciklaze, stetnosti za zivotnu sredinu i slicno. Mi se trudimo da budemo negde izmedju i nudimo ono sto trziste moze da plati, uz prihvatljiv kvalitet.

Na kraju, dok je kod nas preovladjujuca ideja da se deci kupuju sto jevtinije stvari jer ih brzo prerastu, u inostranstvu zakon drasticno vodi racuna da ti proizvodi moraju da zadovolje stroge standarde, jer su deca najosetljiviji deo populacije, i najvazniji ako se slazete.

Izvinjavamo se za opsirnost, ali za nas je ova tema jako znacajna, pa smo sebi dozvolili da se ovoliko raspisemo

Pozdrav svima
Planetbike team
  • 0

#14 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 05 August 2010 - 05:25 PM

Ja se izvinjavam ako se firma planetbike osetila prozvanim.Ako pogledate moje postove videcete da kad god neko trazi savet za kupovinu uvek toplo preporucujem polar modele.Ali mislim da je cena za tog malog skotica vise neko velika.Ja cu uvek pre kupio nekog polara zato sto za iste pare nudi bolju opremu.Mislim da bicikla tih dimenzija nebi trebalo toliko da kosta.Mislim da dete od 4 godine ni ne.moze da pokvari takav mehanicki sklop.Srbija nemoze po standardu da se uporedi sa zapadom,pa zato i kazem PUNO JE TO PARA.ZNAM DA VI NUDITE PROIZVOD PO NAJPRISTUPACNIJOJ CENI,i molim vas da se vi kao firma ne osecate uvredjenim jel sam komentarisao scottov proizvod a ne vase poslovanje.Pozdrav za PLANETBIKE i svako dobro.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#15 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 05 August 2010 - 06:06 PM

Necu da davim vise ali me zanima kako moze razlika u ceni da bude samo 17000 dina za ova dva bicikla.Ovaj mali je 20000 dinara a veliki sa 26" tockom oko 37000 dinara.A sto se tice bezbednosti decijih bicikloba kad zagledate ovaj deciji bajsic primeticete da ima prednju kocnicu ali obruci tockova nemaju kocionu povrsini,vec su uradjeni kao da su disc only.

Attached Thumbnails

  • 17999.jpg
  • 18003.jpg

  • 0
puno znoja,malo krvi

#16 sirenica

sirenica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 438 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 05 August 2010 - 08:02 PM

Jednostavno je loša bicikla. I ručke koje smrde na najgoru (najjeftiniju) kinesku otrovnu plastiku, samo još jedan detalj koji me navodi na zaključak da je bicikla sklopljena bez ikakve brige o onome ko će da je vozi.

Čekaj malo...jesi ti video sve te stvari u radnji, dok si razgledao taj bajk? Jesu te ručke i onda bile smrdljive i "otrovne"? Da sam ja tako nešto konstatovala u radnji, jednostavno ne bih kupila taj bicikl. Jer, ljudi obično ne kupuju ono što im se ne dopada... :roll:
  • 0

#17 PlanetBike

PlanetBike
  • Members
  • Pip
  • 20 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 August 2010 - 08:12 PM

@Vorda

Nema ama bas nikakve ljutnje i nismo se osecali "prozvani" Vasim pitanjem, vise smo se osetili "pozvanim" da objasnimo gde su razlike. Uopste nemamo problem da nudimo deciju 12-icu za 16.000, zato sto se trudimo da ponudimo bicikle za svaciji dzep i potrebe, konacno, u radnjama imamo 12-icu i za 3.800 dinara, a ko zeli da detetu od 4 godine kupi Scott bicikl sa alu ramom i tektro kocnicama, to ce toliko da kosta, i toliko kosta svuda u svetu.

Bilo bi lepo da "opipate" tu Scott 12-icu "uzivo", primetili biste razliku, kao i to da kvalitet nije isti kao na biciklu od 4.500. Mi ne polemisemo o tome da li je racionalno ili ne potrositi 16.000 za tu razliku u kvalitetu, to je licna odluka svakog kupca, samo kazemo da postoji ocigledna razlika u kvalitetu.

Sto se tice razlike u ceni izmedju Scott 16-ice i "velikog" Scott bicikla velicine 26 cola, to je takodje cesto pitanje i pokusacu da objasnim, najkrace moguce. Podjimo od alu rama; iako je ovaj deciji ram od 16" bar duplo manji i laksi, to ne znaci da je isto toliko jevtiniji. Jedino sto je jevtinije su sirove cevi, ambalaza i troskovi transporta, u proizvodnji ovaj ram ima isti broj varova, na liniji za farbanje ima isti broj operacija i trazi isto vreme za proizvodnju, tako da finalna cena rama je do 25% niza od velikog rama. Slicna prica je za svaki drugi pojedinacni deo, iako je deo po gabaritima manji, cena nije proporcionalno niza, jer se bicikl i delovi za bicikl ne kupuju "na kilo" vec kao gotov proizvod.

Zahvaljujemo se na preporukama za Polar bicikle, ali Vas takodje molimo da kvalitet i bezbednost bicikla ne ocenjujete na bazi fotografije! Ocena da je bicikl nebezbedan zbog toga sto felga "nema kocionu povrsinu" je prilicno povrsna. Treba probati taj bicikl kako koci pa onda suditi. Kod ovako malog bicikla kao sto je Scott na slici, mnogo je vaznije da sklop koji se sastoji od celjusti kocnice, sajle, buzira i rucice kocnice radi sa najmanjim mogucim otporom, jer dete nema snage da savlada veci otpor. Isto vazi i za zadnju "kontra" kocnicu, sa malom silom na pedale treba dobiti veliki kocioni efekat, a to opet zahteva kvalitetnu zadnju glavu. Budite sigurni da je ovaj i svaki drugi Scott prosao sve testove i da je savrseno bezbedan, drugacije se ne bi prodavao po celom svetu.

Srdacan pozdrav,
Planetbike team
  • 0

#18 PlanetBike

PlanetBike
  • Members
  • Pip
  • 20 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 August 2010 - 08:42 PM

i jedna interesantna slika, profesionalci tima HTC-Columbia se "trkaju" upravo na ovim decijim Scott biciklima, Cavendish je na 12" Hincapie na 16" itd...

Attached Thumbnails

  • HTC Columbia race.jpg

  • 0

#19 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 05 August 2010 - 10:54 PM

odgovarajuci video ;)

[youtube_embed2][/youtube_embed2]
  • 0

#20 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 05 August 2010 - 11:06 PM

To da kocnice trebaju deci da budu mekane tu si u pravu,ali sto se recimo izdrzljivosti samog rama TICE :?: .Ja sigurno detetu necu da dam da vozi downhill sa 4 godine. Ja sam cerkici merio brzinu koju moze max da izvuce.To je bilo 12kmh.Ja neznam koja kocnica nece na toj brzini da zaustavi dete od oko 20kg.A sto se tice kontra kocnice(neznam koliko se ti razumes u mehaniku),ona ili kida kako radi ili neradi.I ne postoje mekane i tvrde kontra kocnice,tako da sa svakom ispravnom kontra kocnicom dete moze uspesno da koci.A to sto se columbija tim slikao sa scotticima,pa slikao bi se i sa jaomingom da je to sponzor trazio od njih ili ode plata.To ti je komercijala,kao kad Americki predsednici ljube decu pred celom nacijom.A biciklu sam gledao prosle godine u vasoj radnji,i stvarno je lepa i klinci verovatno odkidaju na tim bojama.Ali o bezbednosti bicikla u tim godinama netreba pricati.Oni su jako mali da bi izvukli maksimum iz te bicikle.Nije se nikom sa 4 godine polomio ni najgori kinez.Tako da nemoze niko da me ubedi da ona mala contesa vredi 20000.A sto se tice zastite zivotne sredine i ljudskih prava ,nebi svi ti veliki proizvodjaci proizvodili delove u zutim zemljama da su tako humani.Nego im radi sirotinja za veknu hleba i saku pirinca.
  • 0
puno znoja,malo krvi




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika