Jump to content


Fotografije

Orthorexia?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
30 odgovora na ovu temu

#1 zeggerr

zeggerr
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 486 posts

Postavljeno 02 July 2010 - 08:56 AM

Naslov kaze Orthorexia, a to je naziv na novu psihicku bolest-zavisnost?...... Radi se o tome, da ne pljujem mnogo i da ne smaram, naviku zdravog zivota-tacnije zdrave ishrane, nazvali novim imenom i objasnili da je to psihicka bolest. Ok, postoje kategorije ljudi koje se sa neverovatnom striktnoscu pridrzavaju nekih pravila u ishrani, i to pomalo odlazi u ekstrem, jer, pretpostavljam da takvi ljudi ne mogu lagodno otici na opusteniji odmor a da nije sve do najsitnijih detalja isplanirano. Ali, da je zdrava navika postala bolest, e to ne mogu da verujem! Ali, ipak je to zapad i njihov fazon da izmisle tolike zezalice ne bi li ljudima uzimali novac na lecenja, tretmane i terapije.
Ja mogu da pojedem svasta (bukvalno), ali dobro znam sta je ukusno, a sta je zdravo, i u celoj toj prici sam nasao svoj kompromis.
  • 0
vredniji je gram iskustva od tone teorije....

#2 betelgez

betelgez
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 825 posts
  • LocationNiš-Valencia

Postavljeno 02 July 2010 - 11:35 AM

radi se o tome da to i jete psihicko oboljenje. sve sto radimo i sto nas okruzuje radimo sa nekom odredjenom pobudom i zeljom. veliki je problem kada se zapitamo mozemo li bez toga. tada vidimo da smo u stvari zavisni u neku ruku i vezani bez neke, nama potrebne stvari. inace, nema coveka koji nije zavistan od neceg, kao mi na primer. pretpostvljam da skoro svo mi imamo zavisnost za biciklom koja proizilazi iz ljubavi prema voznji. s obzirom na to da smo svi, Hvala Bogu, zdravi i pravi, mozemo se savladati i srediti u slucaju kradje iste. ali (uvek postoji neko ali), ako se desi da smo u neku ruku labilni i sujetni, mogu se desiti neki problemi. mozemo postati kriminalni, da mi nekom vratimo za kradju time sto bi smo mi njemu ukrali biciklu, ili nekontrolisano napali eventualnog 'kradljivca' ne razmisljajuci da je on samo kupac i da nije kriv.

tako postoje poceci koji ukazuju na neke deformacije. primer: ne mozemo reci da neko ko je pedantan i cist boluje od neke psihicke bolesti? neko ko je savestan, mozemo li reci da ima probleme? naravno da mozemo. jedno oboljenje koje se zove Kompulzivno opsesivni sindrom ima dve grupe koje se u zarkogu zovu chekeri i vosheri. chekeri, sama rec kaze, sve proveravaju do detalja. po vise puta se vracaju da provere istu stvar. vosheri non stop peru i ciste, kako svoje stvari, tako i ruke.

to nije lose kad se cuje, reakcija je cisti, pedanti, brizni, odgovorni, da li???
zabelezeni su i mnogo opasnije stvari. kompulzivno opsesivni ljudi imaju problem misli i ne mogu se usredsrediti na nesto dok ne izvrse odredjeni zadatak koji imaju, a to je na primer da odu do kuhinje, pogedaju da li su sve case na broju i vrate se nazad gde si bili. to je opsesija. kompulzija je prisilna, naizgled besmislena radnja koju osoba, usled neodoljivo snazne potrebe, cini, kako bi se oslobodila strepnje ili osecanja krivice. tipicne kompulzivne radnje su: prisilno pranje ruku, prisilno brojanje, kucanje u drvo, dodirivanje dugmeta, izgovaranje magijskih formula ili vršenje nekih ritualnih radnji. bez toga osoba postaje anksiozna i nekoncentrisana za dalji posao...
tako i ljdi koji vode rauna o svom zdravlju nikako nisu problematicni i bolesni, samo postoje oni ljudi koji to sto rade preteruku u tolkoj meri da postaju bolesni. radi lakse i bolje diferencijacije bolesnika, uvode se novi termini. evo nesto na sajtu da vidite sta je ortorexija.
http://www.orthorexia.com/
  • 0
Posted Image

#3 Mile

Mile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 423 posts

Postavljeno 05 August 2010 - 08:31 PM

Sta li se daje kao terapija pri lecenju? Dva cvarka na svakih 6 sati i coca cola pred spavanje? :)
  • 0
.

#4 zeggerr

zeggerr
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 486 posts

Postavljeno 05 August 2010 - 09:03 PM

Sta li se daje kao terapija pri lecenju? Dva cvarka na svakih 6 sati i coca cola pred spavanje? :)


Mile koji si ti car!!!! Bitno je da se odlicno kapiramo, za tretman izlecenja bice da je presudna cena samog lecenja :wink:
  • 0
vredniji je gram iskustva od tone teorije....

#5 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 05 August 2010 - 09:13 PM

U ovom ima istine; u principu se problem i definiše kao preterana opsednutost zdravom ishranom.
Ali prostor za manipulaciju je ogroman.

Da se podsetimo mog omiljenog monologa iz "How to get ahead in advertising"

:arrow:

Let me try and clarify some of this for you.

Best Company Supermarkets are not interested in selling wholesome foods.
They are not worried about the nation's health.

What is concerning them, is that the nation appears to be getting
worried about its health, and that is what's worrying Best Co.,
because Best Co. wants to go on selling them what it always has, i.e.
white breads, baked beans, canned foods, and that suppurating, fat
squirting little heart attack traditionally known as the British
sausage.

So, how can we help them with that?

Clearly, we are looking for a label.

We need a label brimming with health, and everything from a nosh pot
to a white sliced will wear one with pride.

And although I'm aware of the difficulties of coming to terms with
this, it must be appreciated from the beginning, that even the nosh
pot must be low in something, and if it isn't, it must be high in
something else, and that is its health-giving ingredient we will sell.

Which brings me to my final question: who are we trying to sell this to?

Answer: we are trying to sell this to the archetypal average
housewife, she who fills her basket. What you have here is a
twenty-two year old pretty girl. What you need is taut slob, something
on foot deodorizers in a brassiere.

I'm not quite sure we can go along with that. If you look at the
market research...
(kaže ovaj kojem priča, prim. Mix.)

I don't need to look at the market research.

I've lived with 13-and-a-half million housewives for 15 years. I know
everything about them.

She's 37 years old.
She has 2.3 children, 1.6 of which will be girls.
She uses 16 feet, 6 inches of toilet tissue a week...
And fucks no more than 4.2 times a month.

She has seven radiators and is worried about her weight, which is why
we have her on a diet.

And because we have her on a diet, we also encourage her to reward
herself with little treats, and she deserves them. Because anyone
existing on 1200 calories of artificial, synthetic, orange-flavored
waffle a day deserves a little treat.

"We know it's naughty, but you do deserve it. Go on, darling, swallow a bun."

And she does. And the instant she does, the guilt cuts in.
So here we are again with our diet.

It's a vicious, but quite wonderful circle, and it adheres to only one rule:
"Whatever it is, sell it. "
If you want to stay in advertising, by God you'd better learn that.


:idea:


E sad, zamislite da piše

...and is worried about her health, which is why we have her on a healthy diet.

And because we have her on a healthy diet, we also make her believe that eating too healthy is not healthy. Because anyone eating a slice of steam-cooked lean meat with three leaves of organic lettuce and a slice of organic cherry tomato for lunch is not normal and needs to snap out of it.
  • 0

#6 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 05 August 2010 - 10:40 PM

PA U SUSTINI ZAPADNOM STANOVNISTVU KOJI NEMAJU VREMENA ZA KUVANJE I TREBA ZDRAVA ISHRANA.Svi jedu po raznoraznim mc-ovima,kingovima,tako belovima i raznoraznim china restoranima.I sve se to svodi na masnocu 99 present.Ameri su samo u filmovima zgodni i lepi,a ovi ostali su ili debeli ili su zgodni i lepi SRBI :mrgreen:
  • 0
puno znoja,malo krvi

#7 aiwa

aiwa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 254 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 August 2010 - 09:53 AM

A kako se onda zove zavisnost od lose hrane? Kako nazvati ljude koji rade sve suprotno, bitno im je da im je hrana ukusna, a ne zdrava, da ih dovodi u stadijum da ne mogu da stanu da je jedu? Koji kad vide reklamu za Coca Colu moraju odmah da je kupe, ili prolaze pored Meka i zbog mirisa moraju da svrate?

Meni nisu jasni ljudi koji SAMI SEBI zele zlo. Mogu da razumem one koji od toga imaju finansijsku korist, ali krajnje korisnike nikako ne mogu da razumem. Prosao je zakon koji dozvoljava uvoz GM hrane, jos uvek ne mozemo da je gajimo, ali sad je svejedno kad mozemo da je uvozimo. Pa kada se sa proizvoda skine etiketa o poreklu robe (organska ili GM), stvarno necete znati sta kupujete i jedete.
Ljudska populacija se nelinerano povecava, a potreba za hranom je sve veca. Svetski mocnici imaju samo jedan cilj, proizvesti sto vecu koliicnu hrane sa sto manje troskova. Da li je to GM ili organska, mozete sami da zakljucite. Trebalo nam je 100 godina da zakonski regulisemo konzumiranje cigareta, cije se posledice vide posle 20-30-40 godina. Sta misliste koliko ce nam trebati da se izborimo sa GM, cije posledice mogu da se vide jos sporije?

Ovakvu temu nikad ne bih ocekivao na ovakvom mestu...

http://en.wikipedia....y_modified_food
  • 0

Shimano Line-up chart 2020

 

http://productinfo.s...no.com/#/lc/1.4


#8 BojanNS

BojanNS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 06 August 2010 - 12:27 PM

Odlicna emisija, tema je bila GMO


  • 0

#9 zeggerr

zeggerr
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 486 posts

Postavljeno 06 August 2010 - 12:33 PM

@aiwa
U potpunosti se slazem, ali realnost nije na nasoj strani..... Izuzetno je mali, ili da kazem manji broj onih koji paze sta jedu, i kojima je binije da pojedu i manju kolicinu hrane nego neko djubre, zato smo u problemu. Naravno, uvek iza toga stoji i finansijska dobit onih 'koji vedre i oblace'. Isto kao i sa biciklizmom ili da kazem 'komjutingom'. Od okretanja pedala niko ne ubire velik novac pa tu ne postoji propagiranje omasovljivanja pedaliranja, ekologije i tome slicno.

Pre nekoliko dana dok sam pedalirao diljem bivse SFRJ, konkretno u Crnoj Gori nekoliko puta sam placao ulaznucu-taksu za ulazak u neke nacionalne parkove (jos jednom da napomenem, sve to sam izvezao iskljucivo biciklom)-kazu ljudi da je to u svrhe ekologije, a ja im kazem pa gde cete vise ekoloski od ovoga sto ja radim *vozim bicikl bezbroj kilometara da bih video sume, planine, reke, jezera i more*... cemu onda naplata nekome ko je na biciklu dosao iz ko zna odakle... Nisam bio neprijatan vec samo ljubopitiv, ni oni nisu imali adekvatan odgovor.
Odoh u off ali sve je namesteno u svrhe zarade novca.
  • 0
vredniji je gram iskustva od tone teorije....

#10 aiwa

aiwa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 254 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 August 2010 - 12:43 PM

Odlicna emisija, tema je bila GMO


kome trebaju linkovi ka celoj emisiji neka mi se javi na PM
  • 0

Shimano Line-up chart 2020

 

http://productinfo.s...no.com/#/lc/1.4


#11 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 August 2010 - 12:55 PM

Na Mecavniku sam "poljubio vrata...
Posle 150 kilometara na 35 stepeni na moje "Dobar dan" dobijem odgovor "Ne mozes unutra biciklom"...Tolerantan sam i mogu dosta toga da "istrpim" ali ovo vonja n:fighting0092
Zar nije moglo:Gospodo ulaz nije dozvoljen biciklom ali nama je drago sto su nam sportisti dosli u posetu i nacice se neko resenje kako bi vam boravak u Drvengradu bio sto prijatniji,bla,bla,bla...na kraju i da ne udjem osetio bih malo ljudskosti ili biciklisti nisu ljudi(koji bi svoj novac ostavili vec na ulazu)? :?
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#12 ciric_ivan

ciric_ivan
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 307 posts

Postavljeno 06 August 2010 - 03:15 PM

eeee... gde ide ovaj svet...

Umerenost u jelu i picu, je valjda ok? ili je i to bolest? i ako necu da probam npr. heroin, jel' i to bolest? Ili je bolest to sto postavljam ovakva pitanja i brinem o tome da moji postupci budu u skladu sa javnim misljenjem?

Ma od sutra ima u inat tim "pametnima" sto su izmislili orthorexiju da prestanem da jedem apsolutno svaku glupost koju sam do sada jeo (kecap, senf, riblje konzerve, pecenicu i slaninicu...) i da obolim od orthoreksije, pa da budem "sick, twisted and demented" tj. "a deranged man" :mrgreen:

Amerikanci...
  • 0

#13 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 06 August 2010 - 03:53 PM

long live home made slanina.Ja nejedem fast food uopste ali kuci jedem sve.A pogotovo svinjsko dimljeno meso,uuuu to obozavam.Pritisak 120 sa 80,krvna slika odlicna,holesterol na minimumu.Zbog posla koj obavljam imam lekarski pregled svake godine,pa vec 7 godina znam svoje zdravstveno stanje odlicno.Ja sam protiv gojaznosti,ali kad covek jede umereno mislim da nebi trebalo da ima problema.Danas svi pokusavaju da zive zdravo,a pre 20 godina su svi ziveli duze i bezbriznije.Ali je bilo i manje stresa,sto je po meni glavni uzrok svega loseg na ovom svetu.Od nervoze ljudi jednostavno krenu da rade lose po sebe.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#14 aiwa

aiwa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 254 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 August 2010 - 05:33 PM

Ko voli svinjsko meso neka proba meso i proizvode od stare rase koja se gajila kod nas u vreme Karadjordja, ona rasa koju Crni Gruja tera preko Dunava u Ugararsku ;)

http://www.tt-group.... ... gulice.htm

Meso mangulica spada u grupu mesa sa većim sadržajem masti. Sveže meso je tamnije od mesa drugih rasa, snažnog mirisa, sočno i nežne građe Debljina slanine na leđima je oko 6cm, ali nakon dostizanja težine od 120kg kod krmača i 140 kg kod nerastova dalji prirast se ostvaruje prevashodno stvaranjem masnih naslaga i tada pri ograničenom kretanju dostižu i do 250 - 300kg, a debljina slanine na ležima dostigne i do 25cm. Za razliku od Belgijskog landrasa i pietrena, kod mangulica nije zabeležena sklonost ka izuzetnoj osetljive na stress i BMV (bledo mekano vodenasto meso). Na osnovu podataka iz Zasavice, Naučni institut za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu obavio je ispitivanja mesa mangulica. Rezultati su pokazali da prosečan sadržaj masti u uzorcima mesa iznosi 33,25%, a u slanini I do 86,21%. Konzumiranje ovog mesa dovodi do stvaranja tzv. HDL holesterola “pozitivnog holesterola” što je pogodno sa osobe sa povišenim nivoom masnoća u krvi. U pogledu holesterola meso mangulica pokazuje značajne razlike u odnosu na uzorke mesa ostalih svinja na našem području. Sadržaj holesterola u mesu mangulica je niži za 50-75% u odnosu na druge rase. Mangulica ima 42,5 mg holesterola u uzorku kremenadle i 45,07mg u uzorku sa vrata dok kod ostalih naših svinja iznosi 65-72 mg. Meso mangulice se uspešno koristi u proizvodnji kobasica (sušenih i dimljenih).


  • 0

Shimano Line-up chart 2020

 

http://productinfo.s...no.com/#/lc/1.4


#15 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 06 August 2010 - 05:35 PM

Svinja se zove Manguljica,malo je dlakavija i skoro da nema uopste stetnih masti u sebi,ali skoro da nema ni mesa.Na zalost jako ih danas malo ima u srbiji.Prosle godine je pala jedna za slobodu :roll: .
  • 0
puno znoja,malo krvi

#16 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 06 August 2010 - 05:36 PM

Svinja se zove Manguljica,malo je dlakavija i skoro da nema uopste stetnih masti u sebi,ali skoro da nema ni mesa.


i preterano je ukusna!!! :mrgreen:
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#17 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 06 August 2010 - 05:39 PM

Pa ko je jeo divlju svinju znace o cemu pricam,ali je divlja svinja mnogo mesnatija.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#18 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 06 August 2010 - 05:43 PM

Jos da napomenem da se ta rasa gajila do pre 300 godina,ali posto je jako malo mesa davala ljudi su jednostavno prestali da je gajeNajveca je greska jesti meso od mlade svinje,do 100 kg. T o meso je stetnije i nije zrelo pa ima i vise holesterola u samom mesu.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#19 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 06 August 2010 - 06:21 PM

Skoro gledao na tv-u, kako ih spasavaju od izumiranja u rezervatu Zasavica. Kazu od 150 kg svinje, samo 50-ak kg-a mesa. Gde je otisla ona stotka... Ima masti u njoj, ali je korisna. Klin se klinom izbija. :mrgreen:
  • 0

#20 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 06 August 2010 - 07:47 PM

Ja sam napravio gresku u predhodnom postu.Hteo sam da kazem da ih je bilo dosta do pre 30 godina po seoskim domacinstvima u Vojvodini.
  • 0
puno znoja,malo krvi




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika