Jump to content


Fotografije

Kako napraviti DIRT JUMP PARK


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
12 odgovora na ovu temu

#1 vstojnic

vstojnic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 15 June 2007 - 09:32 AM

Kako napraviti DIRT JUMP PARK?

Prvo pravilo: Dobar dirt jump park se radi samo ako se u njega uloži dovoljno vremena i novca. Ako nemaš motivacije i prave želje, ne moraš se niti truditi čitati ostatak teksta...

LOKACIJA

Postoje 2 glavne lokacije za građenje dirt jump parka. To su POLJE i ŠUMA. Oba lokacije imaju prednosti i mane. Polje je dobro jer nema drveća i prepreka, ali je moguće da vetar duva tako da se ne može voziti a isto tako je moguće da ga pronađu pogrešni ljudi. Dirt u šumi je dobar zato jer ga je teško pronaći a i zaštićen je od vetra, sunca i onih kojima smeta. Loši su zato jer zbog drveća mora putanja skokova skretati i ponekad su dugo mokri te se tesko moze koristiti pomoc bagera. Skokovi su najbolji na laganoj nizbrdici sa strmim zaletom. Najvažniji je dobar zalet! Dobar zalet-ravan spust dugačak oko 25 metara. Druga važna stvar je koliko skokova želiš izgraditi. Moraš sve dobro proračunati da ne bi došlo do nedostatka prostora. Pokušaj srediti dozvolu za gradnju jer ne želiš doći na srušeni dirt. Ne seci drveće i ne bacaj smeće!

ALAT

Pokušaj nabaviti što više alata jer će ti se posle isplatiti.
Biće ti potrebno:
lopata (za tabanje i kopanje)
mala lopata (za precizno kopanje)
kolica (za prevoženje većih količina zemlje)
motika (za rezanje skokova i grba)
kanta (za zalivanje)

POČINJEM SA RADOM

Tek kada si pronašao prostor i dobio dozvolu!!! Potraži motivaciju! Potraži slike i dobro ih prouči kako bi dobio ideju šta zapravo želiš. Skupi ekipu koja će ti pomoći. Proveri vrstu zemlje na kojoj misliš raditi. Na pesku ti skokovi neće dugo trajati. Najbolja zemlja je ilovača. Jako je tvrda i ultra glatka. Takođe je dosta teška za kopanje. Ne koristi kamenje i balvane! Uništavaju oblik skoka. Svi dobri skokovi su 100% od zemlje. Počisti zalet i prostor gde kopaš od korenja i biljaka(ne od drveća!). Zatim uzmi štapove ili kolce kojima ćeš označiti gde će se nalaziti skokovi radi lakše orijentacije.

RAD SA ZEMLJOM

Prvi korak je staviti zemlju na gomilu. Najbolje je kopati po mokrom. Tada je najlakše oblikovati skok. Nemoj kopati rupe bez veze. Kopaj između skokova. Najbolji skokovi počinju sa skokom koji ima mali kicker(izbačaj) i nema rupe ispred. Ima brzi odraz. Zemlju je najbolje stavljati u slojevima: baza(0.3m), sredina i vrh. Kod svakog sloja utabaj zemlju na vrhu i sa strane. Doskoci su strmi. Tako dobiješ veću brzinu i sigurniji doskok. Ne zaboravi na drenažu! Ako radiš sa bagerom, pokušaj detaljno objasniti bageristi šta želiš. I ne traži od njega da ti sve napravi jer je to nemoguće. Ti moraš napraviti završni deo, a to je oblikovanje.

OBLIKOVANJE

To je deo gdje moraš imati strpljenja. Ovaj deo je umetnost! Prvo utabaj skok nogama, to pomaže u dobijanju osnovnog oblika i u stiskanju zemlje. Najbolje je oblikovati kada je zemlja mokra. Zapamti! Oblik koji želiš dobiti je trougao sa ravnim vrhom. Kako bi oblikovao najvažniji deo, prelaz(deo izmedju pocetka i vrha odskoka), prvo utabaj zemlju te onda napuni vrh i prelazi po skoku tockom da se dobro utaba. Tako ćeš dobiti najbolji oblik. Ako je prelaz neravan, skini grbe motikom, malo po malo da ne odlomiš previše skoka. To je deo koji zahteva strpljenje. Skok mora imati konstantnu krivu liniju i strmi vrh(ali ne previse strm). Kad si napravio prelaz, stvrdni strane skoka. Sada to isto napravi sa doskokom. Doskok mora biti isto strm kao i skok samo što nije isto kriv kao skok. Doskok mora biti 2x duži od skoka, razmak između skoka i doskoka mora biti 2x veći od visine skoka(ako je skok visok 2 metra, razmak između skoka i doskoka mora biti 4m). Doskok mora biti 2x širi od skoka zbog sigurnog sletanja.


DRENAŽA

To je takoreći najvažniji deo parkova. Dobra drenaža omogućuje vožnju odmah posle kiše ili snega. Napravi drenažu tako da kanal izlazi sa strane iz rupa između skokova. Drenažu najbolje možeš isplanirati kada pada kiša. Možeš tačno vidjeti gdje su barice i kuda se sliva voda. Iskopaj kanal 30 cm dubok i širok. To bi trebalo biti dosta za odvodnjavanje...

ODRŽAVANJE

Premokro je za vožnju?! Nemoj paničiti! Uzmi kabanicu i napravi nešto na parku. Ovi savjeti će produžiti životni vek tvojih skokova:

-ako je mokro:
1. počisti svo smeće po parku
2. raskloni svo granje i lišće sa zaleta i skokova
3. pogledaj da li je drenaža u redu
4. popravi vrhove stavljajući mokru zemlje. Odmah ih i oblikuj
5. napuni zemljom sve pukotine

-ako je suvo:
1. očisti prašinu
2. zalij skokove
3. pokupi smeće
4. pokušaj popraviti odlomljene vrhove


Saveti za uspešan DJ park:
1. redovno zalivaj skokove, to će ih ojačati
2. ne bacaj smeće
3. ne kopaj rupe bezveze, iskoristi jame između skokova
4. sakupi nekoliko prijatelja koji će ti pomoći
5. proveravaj skokove; ispuni pukotine i popravi urušene vrhove
6. ne seci drveće
7. imaš vremena, staze ne nastaju preko noći
8. kopaj po kiši, to se definitivno isplati kada treba oblikovati skokove
9. pokušaj dobiti dozvolu, ako ne uspeš, kopaj dalje od ljudi koji bi ih mogli srušiti
10. kopaj po zimi dok se ne možeš voziti, skokovi se tada polako suše pa ostaju jaki i ne pucaju
11. naoštri lopate i ostali alat kako bi ti bilo lakše seći i kopati kroz korenje
12. pusti da trava/biljke raste na skoku kako bi skok bio čvršči
13. počisti prašinu, to će omogućiti lakše pedaliranje i bolje držanje
14. tepisi su takođe korisni jer drže vrh skoka i guma se bolje na njima drži

Attached Thumbnails

  • Dirt 1.JPG

  • 0
Postavljena slika
Postavljena slika
Postavljena slika

#2 svetaz

svetaz
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 626 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 October 2008 - 04:53 PM

Au, koja muka ... Čitavo popodne guram kolica sa zemljom,
samo da bih napravio jedan mali skok ... Plus daske okolo kao
obruč da se zemlja ne raspe, pa tabanje, pa dodavanje zemlje,
još još još još još još još, nikad kraja :) Pa opet tabanje, prvo
nogom, pa lopatom, pa fino uobličavanje ivica, i tek sam na pola
posla ... Sutra će valjda biti gotovo ... Jedini plus je mekana zemlja,
pa se stvarno lako kopa i oblikuje ... E sad, da li da pravim uspon
skoka sa ravnom ivicom ili da bude polu-lučni ? Ulica koja ide nizbrdo
ka mom placu, udara pravo na jump koji je na samom ulazu placa
(nemam ogradu,jupi!!!!), tako da se lansiram na svoju rodnu grudu :wink:
Šteta što je ulica u blagoj krivini, pa se ne mogu lansirati po sasvim
pravoj liniji, još bi bolje bilo :mrgreen:

p.s. slikaću ovih dana, pa će se bolje videti o čemu pišem.
  • 0

#3 priest

priest
  • Members
  • PipPipPip
  • 160 posts

Postavljeno 05 October 2008 - 05:26 PM

aj slikaj pa da vidimo kako je ispalo,mislio sam i ja da se bacim na posao oko toga ovih dana....pa tamam da vidim kako izgleda....
  • 0

#4 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 05 October 2008 - 06:05 PM

Mala pomoc oko gradje dirt-ove. Nemora cela rampa da je od zemlje. moze u sredini da se nabaca veliko kamenje ili neznam sta jos. To bi smanjilo napor izrade,vreme a i zemlje. Ipak mora da je otkopate od necega. A evo kako izgleda jedan dirt park u Sofiji koji je uradjen pre neko vreme i je maksimalno popularan

Attached Thumbnails

  • IMG_7029.jpg

  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#5 svetaz

svetaz
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 626 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 October 2008 - 07:07 PM

Da,može,ja sam nabacao malo šuta i neke cigle dole,pa odozgo
zemlja,tako je mnogo lakše ... A s obzirom da radim sam,ide
veoma sporo,dovoženje zemlje je najveći problem,jer su kolica,
ma koliko se velika činila,obična kašičica zemlje kad počneš
da nasipaš :D
  • 0

#6 BikeMan

BikeMan
  • Members
  • PipPipPip
  • 86 posts
  • LocationSrpsko Sarajevo

Postavljeno 16 October 2008 - 07:05 PM

E drugar koliko bi mozda trebalo da se napravi jedan Dirt Park.Pravili smo ga ja i moj drug.Imamo alat i prostor.Ali smo 13-ogodisnjaci ali ipak volimo ovo.Hvala u naprjd :lol:
  • 0

#7 svetaz

svetaz
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 626 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 October 2008 - 07:35 PM

E drugar koliko bi mozda trebalo da se napravi jedan Dirt Park.Pravili smo ga ja i moj drug.Imamo alat i prostor.Ali smo 13-ogodisnjaci ali ipak volimo ovo.Hvala u naprjd :lol:


Za neki manji jump, treba par dana i dosta kolica zemlje,tabanja,oblikovanja,itd...
(čitaj gornji deo teme).S obzirom da ste 13godišnjaci kako kažeš, ne znam koliko
ste u stanju da gurate kolica i mlatite lopatama...A još ako nemate iskopanu zemlju,
pa posegnete i za ašovom...Odužiće se.

Za ceo park - bager i strpljenje vam ne ginu.Najbolje da vidite kako se to pravi, ili nađete
nekoga ko ima iskustva sa tim stvarima.Nisu to samo nasumično razbacane gomile zemlje.
Kao što reče autor, ima tu dosta umetnosti :-({|=

Pogledaj ovo,možda ti pomogne:
http://www.genesbmx....dirt-jumps.html
http://www.geocities...il01/HTBDJ.html
http://www.geocities...INNERJUMPS.html
http://www.geocities...XPERTJUMPS.html
ili prosto:
http://www.google.com i kucaj: How To Build Dirt Jumps
  • 0

#8 BikeMan

BikeMan
  • Members
  • PipPipPip
  • 86 posts
  • LocationSrpsko Sarajevo

Postavljeno 16 October 2008 - 07:38 PM

Ej ne bi da pocinjem novu temu pa bi li mi mogao reci koliko je dugacak tvoj Dirt Jump Park.
  • 0

#9 svetaz

svetaz
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 626 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 October 2008 - 07:43 PM

Ja nemam park,pravio sam samo 1 odskok,ali ništa značajno...Ustvari,i nije bio
loš,dok ga pijani kamiondžija nije presekao na pola točkom,okrećući grdosiju pod
uticajem vinjaka...Jbg,ko mi kriv kad pravim skok na pola ulice :wink:
  • 0

#10 BikeMan

BikeMan
  • Members
  • PipPipPip
  • 86 posts
  • LocationSrpsko Sarajevo

Postavljeno 16 October 2008 - 07:46 PM

Nema toga sta ja i moj drug ne mozemo napraviti pa ia ko se oduzi nema veze uglavnom hvala
  • 0

#11 svetaz

svetaz
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 626 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 October 2008 - 07:47 PM

Nema toga sta ja i moj drug ne mozemo napraviti pa ia ko se oduzi nema veze uglavnom hvala


Naoružajte se strpljenjem,znanjem i alatom i udrite n:anim_08 n:fighting0027 n:bicycle n:bicycle2
  • 0

#12 BikeMan

BikeMan
  • Members
  • PipPipPip
  • 86 posts
  • LocationSrpsko Sarajevo

Postavljeno 16 October 2008 - 07:50 PM

Hvala brate
  • 0

#13 mmance

mmance
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 06 July 2010 - 09:34 AM

Pa ne mora samo u sumi i na proplanku moze i na betonu. Evo primera i od zemlje ali i na betonu od dasaka i rampi:

[youtube_embed2][/youtube_embed2]
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika