Jump to content


Fotografije
- - - - -

Biciklisti proterani jer usporavaju saobraćaj?!


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
41 odgovora na ovu temu

#1 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 22 March 2010 - 05:21 PM

Kruševac - Za razliku od drugih gradova koji se trude da zagađenje vazduha i saobraćajne gužve smanje izmeštanjem saobraćaja van centra grada, u Kruševcu je situacija obrnuta. U najužem gradskom jezgru, u ulicama Pana Đukića, Mirka Tomića, Vece Korčagina, Trgu kosovskih junaka i kod Fontane zabranjen je saobraćaj biciklistima. Zbog toga vlasnici dvotočkaša koriste trotoare, pa stvaraju probleme pešacima!

Osim biciklima, u pomenutim ulicama zabranjen je pristup i zaprežnim vozilima i traktorima. I dok za ove potonje ima opravdanja, mnogi se pitaju zašto je za bicikliste centar grada zabranjena zona.
- To je u isto vreme i smešna i tužna odluka! Džipovi i autobusi jure kroz glavnu ulicu, parkiraju se kako stignu, uveče motoristi turiraju mašine, stvaraju nesnosnu buku i ispuštaju dim, a nekom smetaju biciklisti. Ne razumem koja je svrha takvog propisa? Bio sam u više navrata prisutan kako biciklisti, koji imaju neki posao, voze po trotoaru i naleću na pešake i kolica sa bebama - priča Slavoljub Mitrović.


Pošto ne mogu da voze u glavnoj ulici, biciklisti se snalaze na različite načine.
- Jedno vreme sam biciklom dolazio na posao, ali nisam ni znao da je zabranjen pristup glavnoj ulici jer je moje radno mesto baš na granici zabranjene zone. Jednom sam otišao do gradske uprave i kada sam parkirao bicikl na za to predviđeno mesto, objasnili su mi da pristup biciklistima tu nije dozvoljen. Otišao sam preko puta, ispred zgrade policije, gde je takođe mesto za parkiranje bicikala, ali su me i odatle oterali. Na kraju sam bicikl morao lancem i katancem da vežem za saobraćajni znak - govori o svom iskustvu Milan Ilić.



Saobraćajni inženjer iz Direkcije za urbanizam Kruševca Predrag Arsić kaže da biciklistima nije dozvoljeno kretanje u glavnoj ulici jer usporavaju protok saobraćaja.
- Biciklisti zauzimaju deo kolovoza, a najveća smetnja su autobusima koji moraju da ih zaobilaze u ulicama koje nisu dovoljno široke. Vožnja po trotoaru je takođe zabranjena. Koliko sam mogao da primetim, biciklisti baš i ne poštuju odredbe Zakona o saobraćaju jer voze bez reflektujućeg prsluka i po najlošijim vremenskim prilikama - objašnjava Arsić.


Na teritoriji čitavog grada u Kruševcu postoji samo jedna biciklistička staza i to na Jasičkom putu. Predrag Arsić kaže da je u planu izrada još jedne, na Bruskom putu, do naselja Šumice, dok je u gradskim, a pogotovo prigradskim ulicama, to gotovo nemoguće jer su ulice isuviše uske.
Povodom zabrane saobraćaja za bicikliste u centru Kruševca obratili smo se za komentar i Odseku za inspekcijske poslove, od kojeg smo dobili šturo saopštenje da su režim saobraćaja i postavljanje vertikalne signalizacije doneti na osnovu odluke iz 1998. godine.


izvor http://www.blic.rs
  • 0

#2 juventino

juventino
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts
  • LocationZaječar

Postavljeno 22 March 2010 - 05:31 PM

Čarapani... :D
  • 0
.

#3 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 22 March 2010 - 05:51 PM

Nije baš ova odluka toliko besmislena kako može da se učini. Naime, kada ste u kolima ili u bilo kom motornom vozilu 20-30km/h ili sporije, koliko većina prosečnih biciklista i može da ide je prilično kilavo. Čak ni "impozantnih" 40-50 km/h iz perspektive motornog vozila je sporo. Ja pošto sam svestan ove činjenice, kada se nadjem na otvorenom putu, a iza mene je neko ko hoće da me obidje, ali se plaši, pa kilavi iza mene - često mu levom rukom pokažem da me obidje i pobegnem skroz uz desnu ivicu, po principu, ne volim da mene bilo ko zadržava i usporava, pa što ja to da radim drugima..
  • 0

#4 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 22 March 2010 - 06:40 PM

U svetu obično proteraju automobile iz centra, kod nas još samo pešake da isteraju. U KŠ daj bože da nema više biciklista nego motorizovanih...
  • 0

#5 Sherif_Gile

Sherif_Gile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 22 March 2010 - 06:44 PM

Što je najgore ovo ima smisla, ima mnogo ljudi koji se vuku kao prebijeni a dosta su odmaknuti od ivice ulice, lakše im je da zabrane saobraćaj nego da se natežu sa svakim biciklistom posebno.
  • 0
Svi vi koji hoćete da menjate ljude oko sebe uzmite gibanj od kamiona i tek kad budete naučili kako da ga ispravite pokušajte da ispravljate ljude

Neka moja piskaranja http://ja-pisem-posl...i.blogspot.com/

#6 BojanNS

BojanNS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 March 2010 - 06:57 PM

Stvarno bi bilo logicno da je obrnuto, ali kada vec tuda voze kola, a ako su uske ulice to moze stvarno da bude problem ali su onda mogli deo trotoara da ustupe biciklistima.

Koliko sam mogao da primetim, biciklisti baš i ne poštuju odredbe Zakona o saobraćaju jer voze bez reflektujućeg prsluka i po najlošijim vremenskim prilikama - objašnjava Arsić.


Meni je ovo bilo zanimljivo, koliko znam ne moramo da imamo reflektujuci prsluk, tako da za saobracajnog inzenjera bas lupa gluposti.

Inace i u Novom Sadu u samom centru grada tj. Zmaj Jovina, Dunavska i tu oko Mileticevog spomenika isto ne sme da se ide bajsom, cak su mom tati naplatili panduri kaznu, valjda 5000din (to je bilo pre godinu dve, mozda sada nije tako posto ih nikada nisam video). Ne znam po kojoj logici je tu bilo zabranjeno proci biciklom pogotovo sto ima mnogo mesta i niko ne projuri biciklom nego se normalno vozi, jos mi je manje jasno zasto onda ima stalaka da zakljucas bajs ako ne smes da vozis do istog. Mada dobri smo kakvih gradova ima, barem imamo biciklistickih staza po skoro celom gradu.
  • 0

#7 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 March 2010 - 07:10 PM

To za uski centar bilo i u Zrenjaninu jedno vreme pa skinuli znakove :D. Meni pisali kaznu jer sam vozio tuda 5 km/h. Ne videh znak a i nisam znao za to, nisam iz ZR, bio jedan jedini dan letos, obilazio tražio klimu... i navataju me. Kasnije sam se žalio da sam ušao iz bočne ulice gde nema znaka i nikad mi nije stiglo posle nešto, a možda i zato što su to ukinuli, ko zna.
  • 0

#8 bobale

bobale
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1061 posts
  • LocationLeskovac

Postavljeno 22 March 2010 - 07:24 PM

U Leskovcu je glavna ulica zatvorena za bicikliste već godinama, a i ima smisla jer se tu vozi u proseku 50km/h, a često i jače :). S druge strane, zabrana se ne odnosi na "centar", nego samo na glavnu ulicu (ceo kilometar), tako da nema osnova za osuđivanje vlasti :mrgreen: . A s obe strane ulice širok trotoar, tako da u principu nije problem.
  • 0
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen ;)

#9 Grux

Grux
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 344 posts
  • LocationLeskovac + DST

Postavljeno 22 March 2010 - 08:46 PM

Pisalo se negde već o ovome. Boba je u pravu sve što kaže, ali da dodam ono što sam i ranije pomenuo za tu ulicu u Le.
Džaba stoji zabrana kad i dalje tom ulicom voze oni koji ni ravnotežu na biciklu ne mogu da održavaju kako treba. Ja vrlo retko vozim tu, zapravo samo na krajevima nekih 100 metara, ali ovi drugi i dalje furaju ulicom i to je zapravo problem.
  • 0

#10 bobale

bobale
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1061 posts
  • LocationLeskovac

Postavljeno 22 March 2010 - 10:06 PM

Džaba stoji zabrana kad i dalje tom ulicom voze oni koji ni ravnotežu na biciklu ne mogu da održavaju kako treba.

To je najveći problem, jeste da se trudim da ne vozim brzo po glavnoj, ali opet postoji mogućnost da ti se sruči neko ispred točkova i da bude štete. I kao po pravilu, tu voze babe i dede na partizankama, bez osećaja za ravnotežu i kočnica.

Ja vrlo retko vozim tu, zapravo samo na krajevima nekih 100 metara, ali ovi drugi i dalje furaju ulicom i to je zapravo problem.

Takođe, mada je po nekad teško da se ide po trotoaru sa pešacima na strani gde je uži, pa i ja siđem na kolovoz, ali retko.
  • 0
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen ;)

#11 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 March 2010 - 10:34 PM

Inace i u Novom Sadu u samom centru grada tj. Zmaj Jovina, Dunavska i tu oko Mileticevog spomenika isto ne sme da se ide bajsom, cak su mom tati naplatili panduri kaznu, valjda 5000din (to je bilo pre godinu dve, mozda sada nije tako posto ih nikada nisam video). Ne znam po kojoj logici je tu bilo zabranjeno proci biciklom pogotovo sto ima mnogo mesta i niko ne projuri biciklom nego se normalno vozi, jos mi je manje jasno zasto onda ima stalaka da zakljucas bajs ako ne smes da vozis do istog. Mada dobri smo kakvih gradova ima, barem imamo biciklistickih staza po skoro celom gradu.

Ali u Novom Sadu je drugačija priča, pošto je to pešačka zona a zabranjeno je zbog debila koji jurcajukroz masu i uznemiravaju pešake, a kako je krenulo u centru viđam sve više stranaca i kakvu bi to sliku dalo njima... mada ja često prođem (pošto i živim nedaleko) i pošto vozim normalno niko me ništa ne pita...

Za temu u KŠ su "malo" preterali... da se ja pitam, napravio bih zaobilaznicu i ogradio centar za pešake i bicikliste. Tako bi se i centar rešio zagađenja...

U Podgorici su recimo rešili na sledeći način: u toku dana je saobraćajnica, a u toku večeri je korzo (bar je tako bilo pre 10g).
  • 0

#12 roy_carroll

roy_carroll
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 266 posts

Postavljeno 22 March 2010 - 10:43 PM

u jagodini mozes da vozis i po pandurskim kolima ako 'oces, niko nece da te dira.... :mrgreen: salim se, uglavnom nema zabrani, a ni za bg nisam to cuo...
  • 0

#13 skylimit

skylimit
  • Members
  • PipPipPip
  • 122 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 March 2010 - 11:36 PM

Kao da je neko pricao da u BG-u ne smes voziti kroz Knez Mihajlovu?
  • 0
-

#14 Aki

Aki
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts
  • LocationNovi Beograd/Dorćol

Postavljeno 23 March 2010 - 01:01 AM

pa Knez, se vodi kao pesacka zona. :)
a to sto ima klinaca koji jurcaju kroz masu, ko muve bez glave, to nema veze. :)
btw. Bilo bi lepo da bar neki grad u Srbiji bude nalik Amsterdamu.
  • 0
Doći ću ti u snovima
da ti ukradem poljupce
neka vrijeme samo leti
jos uvijek volim te...


http://www.juraifilm.com/

#15 Gary_Fisher89

Gary_Fisher89
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1215 posts
  • LocationPalace, Centar, Beograd

Postavljeno 23 March 2010 - 05:24 AM

Kao da je neko pricao da u BG-u ne smes voziti kroz Knez Mihajlovu?


LOL, tu bar imam 1000 km od ukupno svega. Doduse jeste da zivim 20 metara od Kneza, pa moram da prodjem tuda, ali nema mnogo biciklista koji voze tuda, a mora se svakako preseci knez ako hocu sa ,recimo, zelenjaka, na studentski trg. Necu ici sigurno preko Rakovice.

Ali opet kao sto rekoh, sve je kod nas selektivno. Tebe mozda zaustave negde zbog necega, a nekog drugog, zbog duplo vece stvari nece. Jednostavno - sranje od zemlje.

Sorry za dupli post. Kasno sam video ovo za Knez, a znam da se uvek uzima kao primer.
  • 0
http://www.youtube.c...cycleFanatic89#

"The bicycle has a soul. If you succeed to love it, it will give you emotions that you will never forget."

Polar matrix - 14400km; Gary Fisher - 28983km; Wilier - ...in progress...

#16 Sherif_Gile

Sherif_Gile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 23 March 2010 - 08:13 AM

btw. Bilo bi lepo da bar neki grad u Srbiji bude nalik Amsterdamu.

Brzi Brod (prigradsko naselje kod Niša) je prevazišao Amsterdam, procentualno gledano u Brzom Brodu ima više narkomana nego u Amsterdamu :)
  • 0
Svi vi koji hoćete da menjate ljude oko sebe uzmite gibanj od kamiona i tek kad budete naučili kako da ga ispravite pokušajte da ispravljate ljude

Neka moja piskaranja http://ja-pisem-posl...i.blogspot.com/

#17 biber021

biber021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 214 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 23 March 2010 - 08:18 AM

Ali u Novom Sadu je drugačija priča, pošto je to pešačka zona a zabranjeno je zbog debila koji jurcaju kroz masu i uznemiravaju pešake, a kako je krenulo u centru viđam sve više stranaca i kakvu bi to sliku dalo njima... mada ja često prođem (pošto i živim nedaleko) i pošto vozim normalno niko me ništa ne pita...


Sve tačno i sve se slažem osim u konstataciji da je to pešačka zona, obzirom da više ljudi ima dozvolu za ulazak u centar nego što je nema. Da ne pominjem kurirske službe koje prođu kolima kroz celu Dunavsku i Zmaj Jovinu u dva popodne da bi uručili jedan jedini koverat!

Ne, nijedan u grad u srbiji neće ličiti na Amsterdam, niti na bilo koji evropski grad koji ima biciklističlku kulturu. Zašto? Mislim da objašnjenje nije potrebno. Svi znamo i vidimo koje se vrednosti u Srbiji promovišu.
Ostaje nam jedino na lokalnom nivou da radimo malo po malo na tome svi zajedno, jel to neće niko uraditi umesto nas. Političari imaju "pametnija" posla od biciklista.


Pozdrav.
  • 0
Kod bicikla su bitne dve stvari: da ima dva točka i da ima kočnicu. Ustvari ovo drugo i nije tako bitno.
------------
Biciklom na posao

#18 BojanNS

BojanNS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 23 March 2010 - 11:52 AM

Ali u Novom Sadu je drugačija priča, pošto je to pešačka zona a zabranjeno je zbog debila koji jurcajukroz masu i uznemiravaju pešake, a kako je krenulo u centru viđam sve više stranaca i kakvu bi to sliku dalo njima...


Znam vidjao sam takve bicikliste, ali to uglavnom budu klinci, mislim da bi vise efekta imalo da par policajaca zaustavlja takve i opominje ili ako treba i da pise kazne. Barem imamo garaze za bajseve tako da nije da se nista ne menja ali ide polaaaaakoo :mrgreen:
  • 0

#19 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 23 March 2010 - 12:07 PM

Barem imamo garaze za bajseve tako da nije da se nista ne menja ali ide polaaaaakoo :mrgreen:

e vidiš, to sam skroz zaboravio =D>
  • 0

#20 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 23 March 2010 - 12:18 PM

...Barem imamo garaze za bajseve tako da nije da se nista ne menja ali ide polaaaaakoo :mrgreen:

Jel' pojašnjenje za nas neNovoSadiste?
Kakva je to garaža?
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika