Jump to content


Fotografije
* * * * * 2 glasovi

Mi i automobili


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
2936 odgovora na ovu temu

#2581 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 January 2020 - 04:16 PM

Kada postoji biciklisticka staza biciklista je u obavezi da vozi biciklistickom.Ali ni sam ne postujem uvijek ovaj zakon.Kada biciklisti treniraju onda auto u pratnji i da ga stiti od vozaca koji ga stizu.

Mali detalj: u obavezi je da koristi ako je to BICIKLISTIČKA STAZA ili TRAKA. Ako je PEŠAČKO-BICIKLISTIČKA staza (to je kad je pored/u sklopu trotoara iscrtana nazovi-biciklistička traka) i ima znak koji do pola prikazuje pešaka a do pola biciklistu, onda nije u obavezi. Pogledaj kako izgledaju znakovi za jednu i drugu vrstu staze i zapazi gde kod nas postoji čisto biciklistička staza.

Iz ZOBS-a:

Za vožnju bicikla, gde ne postoji posebna staza, odnosno traka, sme da se koristi kolovoz u širini od najviše jedan metar od desne ivice kolovoza, osim na delu puta ispred raskrsnice ili drugog mesta na kome vozilo skreće ulevo, odnosno kada vrši preticanje ili obilaženje.

 


  • 0
Today is always here.
Tomorrow, never.

#2582 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 13 January 2020 - 04:16 PM

Chamade@

Druze, ne mogu da se naviknem...

I vreme to nece promeniti...

I nemogu da resim taj problem, nemocan sam...

Jedino da namotam levo i udarim u tog magarca. I onda sam opet ja kriv.


  • 0

#2583 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 January 2020 - 04:55 PM

Jedino da namotam levo i udarim u tog magarca. I onda sam opet ja kriv.


Uh, veruj mi, ponekad mi dodje da takvog počistim sa autobusom ali ni to nije rešenje. U tvom slučaju bi bio kriv, povredjen i još razvališ svoj auto pa ga moraš popravljati o svom trošku.
Ne možeš ništa uraditi ni ti ni bilo ko od nas.. magarca ne možeš naučiti pameti.
Stisneš zube, uhvatiš desni kraj puta i pomalo na sreću.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2584 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 January 2020 - 08:35 PM

Колико сам ја схватио ти се за добар пример залажеш лошим примером? Односно, проглашаваш (сваки и свачији) лични аршин мерења разумности неког прописа једнако вредним? Дилер дроге каже за закон који му смета да је ,,у супротности са здравим разумом”, изнесе неке своје аргументе као оправдање за кршење и то је у реду? Управо си аболирао такве поступке.
Иначе, свака колонија је мешавина анархије и деспотије, па ни ова наша није изузетак. Уосталом, она је то већ седам деценија. Ипак, живимо у њој и верујем да имамо и неке обавезе. :)
Осврт на неке друге реплике: колико сам приметио, већина наводи примере поштовања саобраћаја у неки уређеним земљама (Немачка, Холандија, шпанија, САД), и пореди са нашом као да је то сав свет. Где су примери из Колумбије, Мексика, Алжира, Судана, Азербејџана, Индије? :)

 

Ne svačiji aršin - samo svoj.  :)

 

Barm 90% ljudi su idioti u vezi barem 90% stvari - računam tu i sebe.

Ipak, kad su u pitanju bicikli i saobraćaj (i računari), tu sam prilično kompetentan.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2585 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 13 January 2020 - 09:12 PM

Mali detalj: u obavezi je da koristi ako je to BICIKLISTIČKA STAZA ili TRAKA. Ako je PEŠAČKO-BICIKLISTIČKA staza (to je kad je pored/u sklopu trotoara iscrtana nazovi-biciklistička traka) i ima znak koji do pola prikazuje pešaka a do pola biciklistu, onda nije u obavezi. Pogledaj kako izgledaju znakovi za jednu i drugu vrstu staze i zapazi gde kod nas postoji čisto biciklistička staza.

Iz ZOBS-a:

Naucih nesto sto nisam znao.Hvala.
  • 1

#2586 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 January 2020 - 09:50 PM

Kojim pravom je onda policajac terao članove ovog foruma da prenose bicikle preko ograde mosta na Adi kada je tamo biciklistička staza uz pešačku?
  • 0

#2587 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 13 January 2020 - 09:58 PM

Pravom neznanja i app metodom.
  • 1

#2588 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 13 January 2020 - 10:46 PM

Ako je biciklisticka uz pjesacku onda sa punim pravom.Ako je zajednicka za pjesake i bicikliste onda je ovo sto je Jelcica rekla.Neobavezno.
  • 0

#2589 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 13 January 2020 - 11:12 PM

Ne svačiji aršin - samo svoj.  :)
 
Barm 90% ljudi su idioti u vezi barem 90% stvari - računam tu i sebe.
Ipak, kad su u pitanju bicikli i saobraćaj (i računari), tu sam prilično kompetentan.

Не спорим компетенцију уопште. Међутим, ниједан ниво компетенције не допушта кршење прописа само зато што појединац сматра да се пропис коси са здравим разумом :) ту недостаје логичка компетенција, чини ми се. Свако може да се позове на то (дилер, макро, проневеритељ) и да крши пропис. Ако не ваља, хајде да га мењамо :)
  • 0

#2590 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 January 2020 - 05:55 AM

Не спорим компетенцију уопште. Међутим, ниједан ниво компетенције не допушта кршење прописа само зато што појединац сматра да се пропис коси са здравим разумом :) ту недостаје логичка компетенција, чини ми се. Свако може да се позове на то (дилер, макро, проневеритељ) и да крши пропис. Ако не ваља, хајде да га мењамо :)

 

Po tvojoj logici pak, svako ko je sakrivao jevreje u Nemačkoj za vreme rata je ravan dileru?  :)

 

Teško je biti ispravan i pametan u naopakoj zemlji.

 

Uz to, običan smrtnik nije u poziciji da menja zakone i propise, da jeste, demokratija bi bila zabranjena. :)


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2591 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 14 January 2020 - 09:29 AM

Po tvojoj logici pak, svako ko je sakrivao jevreje u Nemačkoj za vreme rata je ravan dileru?  :)
 
Teško je biti ispravan i pametan u naopakoj zemlji.
 
Uz to, običan smrtnik nije u poziciji da menja zakone i propise, da jeste, demokratija bi bila zabranjena. :)

Не може се екстремима објашњавати стандард, јер бисмо у том случају примере могли наводити до сутра. Уосталом, то је твоја логика, не моја :) када једном кажеш ЈА могу то да прекршим јер ЈА сматрам да је у супротности са разумом (притом, уопште не спорим да тај пропис јесте бесмислен, али сам уверења да га онда треба мењати) отвара се Пандорина кутија јер ће то онда свако желети (и имати за право гледајући твој поступак) да примени на свој проблем или оно што проблемом сматра. Демократију иначе, не сматрам посебно вредном :)
  • 0

#2592 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 January 2020 - 10:49 AM

Не може се екстремима објашњавати стандард, јер бисмо у том случају примере могли наводити до сутра. Уосталом, то је твоја логика, не моја :) када једном кажеш ЈА могу то да прекршим јер ЈА сматрам да је у супротности са разумом (притом, уопште не спорим да тај пропис јесте бесмислен, али сам уверења да га онда треба мењати) отвара се Пандорина кутија јер ће то онда свако желети (и имати за право гледајући твој поступак) да примени на свој проблем или оно што проблемом сматра. Демократију иначе, не сматрам посебно вредном :)

 

Ma ne otvara se ništa. Pošto sam pojedinac, ne pitam se ni za šta - niti mogu šta promeniti od zakona, niti inače u ponašanju vozača i ostalih učesnika.

Samo sam odlučio da se opustim i snalazim kako najbolje znam.

S tim što mislim da dajem pozitivan primer, čak i kad kršim propise - jer su besmisleni. :)

E sad, kad bi većina ljudi razmišljali i radili kao ja, onda bi se već otvorila pandorina kutija i ovde bi bio Diznilent. Srećom, ne moramo strahovati od toga.

 

Da - što se poređenja tiče - ti si krenuo porediti me sa dilerima droge, pa sam ukazao na ono što si i potvrdio - besmisao upotrebe ekstremnih izolovanih primera.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2593 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 14 January 2020 - 12:34 PM

Da li je ekstremno misliti, da ako bi se ne daj Bože, tebi nešto dogodilo u saobraćaju, da bi drugi učesnik bio izuzet pravne i moralne odgovornosti? Ili bi ipak tom nekom pojedincu verovatno trajno obeležio život, da ne upotrebim težu reč, na više načina, zbog tvoje "snalažljivosti" u saobraćaju?


  • 0

#2594 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 January 2020 - 12:53 PM

Da li je ekstremno misliti, da ako bi se ne daj Bože, tebi nešto dogodilo u saobraćaju, da bi drugi učesnik bio izuzet pravne i moralne odgovornosti? Ili bi ipak tom nekom pojedincu verovatno trajno obeležio život, da ne upotrebim težu reč, na više načina, zbog tvoje "snalažljivosti" u saobraćaju?

 

Moja snalažljivost je upravo, tj. prvenstveno, sa ciljem da smanjim verovatnoću da mi se dogodi nezgoda.

Na primer: vožnja u okviur 1m od desne ivice, u zoni parkiranih vozila koja se mogu pomeriti, ili se otvoriti vrata, je opasnija od vožnje mimo propisa.


  • 3

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2595 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 14 January 2020 - 02:58 PM

I izbegavanje odgovora je ipak odgovor...


  • 0

#2596 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 January 2020 - 06:59 PM

I izbegavanje odgovora je ipak odgovor...

 

Kako sam izbegao odgovor?

Ako me neko udari dok vozim predvidivo, vidljivo, sam je kriv.

 

Vožnjom po propisima po svaku cenu, povećavam verovatnoću da tuđom krivicom odgovara - tipa neko otvori vrata, pa podletim pod auto koji nailazi - bilo je slučajeva da ljudi tako poginu.

 

Ne radim ništa čime bih sebe svesno doveo u opasnost, pa time ni druge da me nose na duši. Naprotiv. Osim ako samu vožnju bicikla računamo takvom i treba svi da vozimo isljučivo Volvo. :)


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2597 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 posts

Postavljeno 14 January 2020 - 08:08 PM

Osim ako samu vožnju bicikla računamo takvom i treba svi da vozimo isljučivo Volvo. :)

 

I to samo ovaj :)

 

Volvo-740-744.jpg


  • 1

#2598 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 14 January 2020 - 08:23 PM

FalloutBoy-Ne vredi nekom nesto govoriti ko uopste nema postove gde iznosi svoja iskustva,putesetvija,i sl. Uglavnom je tu gde su rasprave i preterivanja. I normalno osudjivanje. On ne govori na koji nacin je on ucesnik u saobracaju da bi mi nesto pozitivno naucili iz njegovog iskustva , eto vec ide tema u drugom pravcu,a valjda je najvaznije da kroz razgovor steknemo jos vece iskustvo da kao ugrozeniji ucesnici u saobracaju opstanemo. 

 

Eto kao sto si rekao,biciklista mora svesno da krsi zakon,da se udalji vise od metra  koliko mu pripada po zakonu, jer ne sme da rizikuje i udari u nekoga ko otvara vrata na parkiranom automobilu koji je cesto jednim delom ili na putu ,a cesto i na trotoaru,bukvalno ne mogu pesaci da prolaze ,idu na put,da bi zaobisli parkirani auto.


  • 1

#2599 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 January 2020 - 08:55 PM

Eto kao sto si rekao,biciklista mora svesno da krsi zakon,da se udalji vise od metra  koliko mu pripada po zakonu, jer ne sme da rizikuje i udari u nekoga ko otvara vrata na parkiranom automobilu koji je cesto jednim delom ili na putu ,a cesto i na trotoaru,bukvalno ne mogu pesaci da prolaze ,idu na put,da bi zaobisli parkirani auto.



Znam dobro kako izgleda kad neko otvori vratatik ispred tebe. Davno, još u školskim danima me lik oborio sa vratima.. znači, osećaj je kao da me je auto udario. Srećom dobro sam i prošao, nisam ništa na sebi slomio. Na zemlji sam bio u deliću sekunde.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2600 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 14 January 2020 - 09:58 PM

Kako sam izbegao odgovor?
Ako me neko udari dok vozim predvidivo, vidljivo, sam je kriv.

Vožnjom po propisima po svaku cenu, povećavam verovatnoću da tuđom krivicom odgovara - tipa neko otvori vrata, pa podletim pod auto koji nailazi - bilo je slučajeva da ljudi tako poginu.

Ne radim ništa čime bih sebe svesno doveo u opasnost, pa time ni druge da me nose na duši. Naprotiv. Osim ako samu vožnju bicikla računamo takvom i treba svi da vozimo isljučivo Volvo. :)

Moje pitanje je bilo sta ako se desi nesreca dok ti vozis po svojim "propisima"? Znam da imas reflekse kao spajdermen, da se uvek docekujes na noge kao macka, ali ako nisi kao supermen covek od celika, mislim da nemas sanse pri udaru kola, karikiram naravno
Ne slazem se s tobom, niko nije iznad zakona koliko god on nelogican bio, jer zakon se pise za vecinu, a ne za pojedince super heroje s posebnim mocima. Ako se vodimo tom logikom, na pesackom je zabranjeno zaustavljanje, ali ako je samo na sekund e onda je ok, glup primer, ali verujem da shvatas poentu.
A za dezurnog advokata dobronameran savet, mani se corava posla, pametnije ti je, nisi kapacitet.

Послато са SM-G950F помоћу Тапатока
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika