Jump to content


Fotografije

Plivanje u hladnoj vodi


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
3 odgovora na ovu temu

#1 shebez

shebez
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 11 November 2009 - 11:10 AM

Da li neko zna ili ima iskustva u plivanju u extremno hladnoj vodi, da li je za to potreban neki poseban trening, ili bilo kakve pripreme? Sta uraditi pre samog plivanja ili nakon izleska iz vode?
Ono sto me zanima je plivanje za Bogojavljenski krst. Ima li neko ko je probao ili da zna da se negde pisalo na ovu temu?
  • 0

#2 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 11 November 2009 - 04:44 PM

Ne znam koliko će ti ovo koristiti; ja sam se nekoliko puta kupao u vodi koja je bila... hladna, ali je okolna temperatura bila visoka, tako da se postiže velika razlika u temperaturama između dve sredine. Ulazak u takvu vodu je veliki šok i stres za kardiovask. sistem - česti su slučajevi srčke pri naglom ulasku u ledenu vodu. Meni je bila caka da najpre malo snizim svoju temperaturu površine, i onda uđem fino i postepeno. Sad, kako je kad ulaziš u vodu ispod 5 stepeni...
  • 0

#3 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 11 November 2009 - 06:05 PM

Problem sa vodom je (pored viskoznosti i gustine i nestišljivosti) što je u odnosu na vazduh mnogo bolji provodnik toplote. Drugim rečima, mnogo je gore da si u vodi temperature 5C nego na vazduhu iste temperature. Koliko sam gledao na National Geographicu ili Discoveryu nisam siguran - moguće je treningom naterati organizam da relativno duže trpi hladnu vodu nego netreniran organizam. U eksperimentu su koristili nekog marinca koga su držali pola sata u vodenom tanku punom leda snimali infracrvenom kamerom i merili telesnu temperaturu. Cela fora se svodila na to da se treningom postigne da organizam drhtanjem i pojačanom cirkulacijom održava temperaturu udova (pošto je prva reakcija sistema da isključuje dotok krvi u udove kako bi sačuvao energiju) a ovo se postiže dugotrajnim boravkom u hladnoj vodi. U svakom slučaju utrenirani marinci su bili u stanju da izdrže preko sat vremena u vodi niske temperature. Neutreniran organizam bi ovakav boravak najverovatnije koštao nekog od extremiteta - pristiju na rukama ili nogama gotovo sigurno..
  • 0

#4 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 11 November 2009 - 10:22 PM

Jedino su Rusi istrenirani za te podvige od samog rodjenja! :mrgreen: I jos po neki, koji zive u ledarama, moraju se brcnuti malo leti, makar bilo 5C. 8)
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika