Jump to content


Fotografije

Review: XT SL-M770 shifteri


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
36 odgovora na ovu temu

#1 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 02 November 2009 - 11:31 AM

XT grupacija se smatra kvalitetnom I izrazito izdrzljivom, sve po relativno pristupacnoj ceni (u poredjenju sa cenom XTR grupe). Ovi shifteri se mogu naci za 65-70€ (par).

Odmah posle prvog saltanja se itekako oseti razlika (u mom slucaju u odnosu na sram attack shiftere). Fizicki su relativno malih dimenzija (ako se skine indicator brzina). Za pohvalu je i data mogucnost pomeranja tela shiftera u odnosu na “clamp”. Tako se pozicija shiftera moze fino uklopiti u odnosu na rucicu kocnice. Donja rucica je od aluminijuma a gornja od metala prekrivena plastikom. Rucice skoro da nemaju nikakav “play” sto je za pohvalu.

Razocarenje predstavlja donji deo kucista koji je od plastike. I sama preciznost izrade donjeg dela nije na zadovoljavajucem nivou.
Slika538.jpg
Cista kozmetika je i iluzija masivne osovine koja drzi rucicu za “upshift”. To je zabravo tanak limcic ispod koga je, predpostavljam, sraf.
Slika536.jpg
Indikator brzina se skida lako: odvrnu se dva srafa i rotira se levi u levo, desni u desno. Nikako vuci na gore jer ce se polomiti. Na novonastalu “rupu” se stavi poklopac koji se skine za zadnjeg dela indikatora brzina. U mom slucaju poklopac ne naleze 100%. tako da postoji mogucnost lakog ulaska prasine i ostalih stvari direktno u mehanizam shiftera.
Slika533.jpg Slika534.jpg
Iako postoji mogucnost vracanja brzina na 2 nacina: kaziprstom (karakteristicno pretezno za shimano) ili palcem (karakteristicno za sram), rad rucice je razlicit. Naime, lakse je brzinu vratiti kaziprstom, dok se kod vracanja palcem oseca veci otpor. Rad rucice za “upshift” je po meni odlican. Vrlo mali otpor, relativno kratak hod, osecaj da se brzina stvarno promenila odlican.
Sve sto sam naveo po meni i nisu neki ozbiljni nedostaci (osim sto kuciste nije celo od aluminijuma). Mislim da vrede datih para i da se zauzvrat dobije pouzdan shifter.

P.S. Neke stvari koje su opste poznate nisam navodio (tezina, multi upshift..). Trudio sam se da napisem stvari koje proucavanjem preko neta nisam uspeo da saznam.
  • 0

#2 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 02 November 2009 - 07:49 PM

...Na novonastalu “rupu” se stavi poklopac koji se skine za zadnjeg dela indikatora brzina. U mom slucaju poklopac ne naleze 100%. tako da postoji mogucnost lakog ulaska prasine i ostalih stvari direktno u mehanizam shiftera.

Ovo je jako korisna informacija :D

Vidim da može i položaj šiftera da se doteruje kada se skine indikator :D
  • 0

#3 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4279 posts

Postavljeno 02 November 2009 - 09:14 PM

Ne vozim MTB (i nemam nameru :D ) ali zasto bi neko uopste skidao indikator brzina?
  • 0
.

#4 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 02 November 2009 - 09:18 PM

Grami su u pitanju! :mrgreen: By the way, super review! =D>
  • 0

#5 stefan

stefan
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 711 posts
  • LocationSvilajnac

Postavljeno 02 November 2009 - 09:25 PM

@zare-Ne vozim MTB (i nemam nameru :D ) ali zasto bi neko uopste skidao indikator brzina?
pravo pitanje je:stace uopste indikatori,bespotrebni su,a i lepse je bez
  • 0

#6 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 02 November 2009 - 09:36 PM

Drago mi je da vam se svidja.

Indikatore mislim da su najvise napravili da se skidaju zbog mogucnosti stavljanja (pomeranja) celog shiftera ispod rucice kocnice, tako da ti sve bude tu, tj. da nemas potrebu da pomeras dlan kako bi palcem shiftao dok vozis. Sve zavisi od velicine sake, odnosno duzine prstiju.

Indikatori stvarno nisu neophodni. U voznji se i nema bas vremena da se gleda i mozga koja je brzina, vec se po osecaju shifta, ako bas zapinje ne interesuje te koja je brzina, vec shiftas dok ti ne "legne" za dalje pedalanje. Stvar navike.
  • 0

#7 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 02 November 2009 - 09:47 PM

...ako bas zapinje ne interesuje te koja je brzina, vec shiftas dok ti ne "legne" za dalje pedalanje. Stvar navike.


Upravo to, citas mi misli! :)
  • 0

#8 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 02 November 2009 - 11:01 PM

Najnoviji XTR i nema nikakve indikatore.
Sram X-9 i X-0 triggeri takođe nemaju indikatore.
Drumske grupe (jači modeli) uopšte nemaju indikatore.

Dobro dođe da je ručica što manja na kormanu.
Bez indikatora može da se namontira "i sa druge strane" ručice kočnice.
  • 0

#9 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 03 November 2009 - 12:09 PM

Glavni 'indikator' je tezina prenosa koji osecaju noge tako da mesto gde stoji strelica na shifteru je manje -vise nebitno.Lepo bi bilo staviti ove u direktnom poredjenju sa Sram-X9 tako da ljudi znaju zasto je X9 bolji :D .
  • 0

#10 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Postavljeno 03 November 2009 - 12:53 PM

Ne vozim MTB (i nemam nameru :D ) ali zasto bi neko uopste skidao indikator brzina?


Indikatori mogu da se skidaju da bi se mogao promenuti redosled shiftera i kocnica (sem i da se skine po koji gram).
Nekada davno, dok su kocnice bile kilave, bilo je potrebno kociti svim prstima. Zatim sa dva prsta sa V-brakes. U to vreme je bilo logicno da je kocnica uz grip, a sifter posle kocnice. Na danasnjim hidraulicnim kocnicama, koristi se samo kaziprst. Da bi rucica kocnice bila naspram kaziprsta, treba pomeriti kocnicu dalje od gripa (prema sredini kormana). Ako shifter ostane sa leve strane kocnice, bice predaleko za upotrebu. Zbog toga noviji sifteri podrzavaju da se namontiraju uz grip, dok je kocnica dalje, prema sredini kormana. Kada je namontiran indikator brzina, to je neizvodljivo...
  • 0

#11 danko84

danko84
  • Members
  • 5 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 October 2011 - 12:19 PM

Ne znam da li se o ovome vec negde pisalo na forumu Berze, verovatno jeste, ali ne mogu da nadjem. Da li je neko modifikovao xt 770 siftere tako da se postojeci set funkcija obogati funkcijom "multi release"? Pre nekoliko dana sam to uradio na svojim sifterima i osecaj je neverovatan. Kaziprstom se menjaju dve brzine odjednom... kao XTR. Detalji o ovome su davno objavljeni na mtbr-u. Kako to izgleda na mom biciklu moze da se vidi na
. Snimak se odnosi na savrsenstvo
XTR m952 ali u se usput vidi i rezultat pomenute modifikacije.
  • 0

#12 coske

coske
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 20 October 2011 - 08:39 PM

Hmmm... stvarno zanimljivo!
  • 0

#13 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 21 October 2011 - 06:51 AM

Lepo bi bilo staviti ove u direktnom poredjenju sa Sram-X9 tako da ljudi znaju zasto je X9 bolji

Slažem se! :mrgreen: Po mom mišljenju i iskustvu, X9 je daleko bolji od XT-a! :!:
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#14 danko84

danko84
  • Members
  • 5 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 October 2011 - 07:42 AM

Slažem se! :mrgreen: Po mom mišljenju i iskustvu, X9 je daleko bolji od XT-a! :!:


Verujem da su X9 sifteri bolji, iako nikad nisam priliku da ih koristim. Ja nisam presao na SRAM iz razloga sto trenutni drivetrain funkcionise savrseno, sto se i vidi sa snimka. Osim toga, smatram da je XTR 952 veoma pouzdan menjac i ne zelim da ga menjam, iako ga koristim godinama.

Moja najveca zamerka za XT se odnosi na mnogo teze pomeranje poluga siftera u odnosu na obican Deore M510, na primer. Ovo se narocito odnosi na prebacivanje na najvecim lancanicima.

Pitanje: da li X9 omogucava "multi release"?
  • 0

#15 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 13 March 2013 - 11:29 AM



kako prepraviti XT ručice da dobiju funkciju "MULTI RELEASE" :D
  • 0
easy life, easy ride

#16 logic

logic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 364 posts

Postavljeno 13 March 2013 - 04:40 PM

Definitivno ovo idem uraditi veceras ;)
Javim kako je proslo ;)
  • 0

#17 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Postavljeno 13 March 2013 - 09:11 PM

Zasto je gurao na suprotnu stranu?
  • 0

#18 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 13 March 2013 - 10:23 PM

2 way releas su shiferi.Sto znaci da mogu na obe strane da popustaju.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#19 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Postavljeno 14 March 2013 - 01:53 PM

Super fora, znaci moze da ide 2+2 u povratku?
  • 0

#20 logic

logic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 364 posts

Postavljeno 14 March 2013 - 05:05 PM

Odradjeno i shifteri rade odlicno. Definitivno vrijedi gubitka par minuta. Preporuka.
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika