Jump to content


Fotografije

Duzina volana drumskog bicikla (Ravnoteza) ?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
23 odgovora na ovu temu

#1 licmi

licmi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 03 October 2009 - 01:34 PM

Ja imam matori alu volan od 42 cm(pocetnik sam kad je u pitanju drumski biciklizam) ali i imam problem sa istim, manjak ravnoteze je u pitanju.Nesto sam muljao na netu ovamo - onamo i nikako da dodjem do informacija...

Problem:
Kad ustanem sa sedista osecam manjak ravnoteze kako drzim volan nekako slogirano motam.

Cudni saveti:
Odaberi volan prema sirina ramena - ako je ovo validna varijanta onda ne znam ko ce da pravi te volane.

Pitanje je:
Koja je razlika izmedju volana koji je 42 cm i 44,45,46 cm ?
Zamena volana za neki od 45 cm - Moze li mi to pomoci ?
  • 0

#2 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 October 2009 - 03:06 PM

Standardi za velicinu drumskih kormana su 42,44,46cm.
42-Obicno "voze" mladji vozaci,
44-Standard(vecina koristi),
46-Ako su ti ramena kao kod guvernera Kalifornije :wink:
Mozes naci i nesto sto izlazi iz ovih okvira...Ali,da li je problem u samom kormanu?Drumsko biciklo je zaista nestabilno u poredjenju sa planinskim biciklom,JERBO mtb-ajkic ima nize teziste i sire gume.Kada podignes guzu gde su ti sake(za koji deo kormana se drzis),da li je tvoj manjak stabilnosti izrazajniji na usponima?
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#3 licmi

licmi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 03 October 2009 - 03:35 PM

Standardi za velicinu drumskih kormana su 42,44,46cm.
42-Obicno "voze" mladji vozaci,
44-Standard(vecina koristi),
46-Ako su ti ramena kao kod guvernera Kalifornije :wink:
Mozes naci i nesto sto izlazi iz ovih okvira...Ali,da li je problem u samom kormanu?Drumsko biciklo je zaista nestabilno u poredjenju sa planinskim biciklom,JERBO mtb-ajkic ima nize teziste i sire gume.Kada podignes guzu gde su ti sake(za koji deo kormana se drzis),da li je tvoj manjak stabilnosti izrazajniji na usponima?


Pitanje je da li ce ta 2 cm siri volan biti bolji ?!?!?!?!

Ja se drzim za sam kraj volana.Posto nemam samaraljke racunaj da je to u tom delu gde se kace samaraljke ne bas toliko daleko ali tako nesto - tesko je to objasniti bez slike.(posto je on savijen - ne na savijene delove nego gore).
Kao svi vozaci.Kad se ubrzava onda se spustis dole na savijene delove radi agresivnijeg polozaja ali to je druga prica...
Imam sire gume u odnosu na standardne trkacke bicikle. ( ja vozim capriolo roadster - malo modifikovan doduse...)

Pogledaj kako vozi Contador na brdu - on se drzi na gore (slogirano) opisano mesto i uglavnom je van sedista.Zamisli to na ravnom i da malo ubrzavas u tom polozaju tu sam ja malo nestabilan.
  • 0

#4 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 October 2009 - 04:50 PM

Ovo je tvoja biciklica?Ako jeste(ili je sl.)...Kod ovakvog kormana ne verujem da bi ti 2cm "igralo",samaraljke(ili kocnice kod starijih verzija)imaju i ulogu "stabilnog oslonca" a ti ga nemas :( ,amortizer ugiba pri ustajanju(i prebacivanju tezista-tezine na prednji tocak)i jos ako ima lufta tebi lepo klacka i eto nedostatka stabilnosti,...moguca dva uzroka.
Jedno od resenja znas i sam a to je da stavis mtb volancic(koji je i predvidjen za ovo biciklo) ili da se malo igras sa polozajem kormana.
Nadam se da nisam konfuzan i da sam ti bar malo pomogao!

Attached Thumbnails

  • slika-bicikl-CAPRIOLO-ROADSTER-250002x400.jpg

  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#5 Brane

Brane
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 359 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 03 October 2009 - 04:51 PM

Manjak ravnoteze nema veze sa sirinom volana... Bolje da potrazis uzrok u necemu drugom.
  • 0
Staro pravilo za kupovinu bicikala i delova: lagano, dugotrajno, jeftino - izaberite dvoje od toga.

#6 licmi

licmi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 03 October 2009 - 05:15 PM

IONE hvala.
Bicikl je gotovo isti samo je volan malo drugaciji.
"samaraljke(ili kocnice kod starijih verzija)imaju i ulogu "stabilnog oslonca" " - ovo je vrlo bitna stvar(o ovome sam i ja razmisljao dosta). Mislim da sa samaraljkama i u kombinaciji sa sirim volanom bih ispeglao stvar jer ipak se ovde radi o maloj nestabilnosti.Ja vozim sa ovim volanom vec dugo nije opasno voziti s njim( imam i obicne pedale nemam spd,look...)
Sto se tice suspenzije nije to tako razdrdano.

Mozda mi je sediste malo vise ispred.Ja sam pocetnik i tek peglam neke sitne greske koje se javljaju odakle potice i ova dilema.Inace nisam se bas preterano bavio dimenzionisanjem polozaja na bicikli...

Moguce resenje:
Samaraljke + volan 44 (ako je moguce 45) + pravilan polozaj sedista,volana ???????????????????
  • 1

#7 licmi

licmi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 03 October 2009 - 05:23 PM

Manjak ravnoteze nema veze sa sirinom volana... Bolje da potrazis uzrok u necemu drugom.

Ne bih se slozio.Mozda sirina nije kljucna ali je volan i ono sto je vezano za volan vrlo bitno.
Razmisli logicno smanjivanjem sirine volana kako se modifikuje upravljanje - i polozaj ruku sto je priznacemo vrlo bitno. Ruke bi trebalo da budu paralelne sto je ona prica o izabiru volana prema sirini ramena.
U svakom slucaju hvala na savetu.
  • 0

#8 licmi

licmi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 03 October 2009 - 05:27 PM

Jedno od resenja znas i sam a to je da stavis mtb volancic(koji je i predvidjen za ovo biciklo)


Pre bi crko ova kombinacija otpada u startu.
:D
  • 0

#9 marko

marko
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 847 posts

Postavljeno 03 October 2009 - 06:56 PM

Sirina volana nema veze, osim ako nisi jako visok i vozis recimo 38 c-c . Ja imam 191cm i vozim 42 c-c sirinu i sasvim mi je ok.
problem je nesto drugo, geometrija rama , ili to sto nisi navikao na to kako se drumski baj ponasa u voznji..
  • 0

#10 Brane

Brane
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 359 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 03 October 2009 - 08:27 PM

Manjak ravnoteze nema veze sa sirinom volana... Bolje da potrazis uzrok u necemu drugom.

Ne bih se slozio.Mozda sirina nije kljucna ali je volan i ono sto je vezano za volan vrlo bitno.
Razmisli logicno smanjivanjem sirine volana kako se modifikuje upravljanje - i polozaj ruku sto je priznacemo vrlo bitno. Ruke bi trebalo da budu paralelne sto je ona prica o izabiru volana prema sirini ramena.
U svakom slucaju hvala na savetu.

Pored klasicnog drumskog volana vozim i TT volan. Kad vozim TT i spustim ruke na aerobar-ove (koji su inace jako blizu.. dosta uze od sirine ramena) cak i tada mogu da ustanem i pedalam bez problema tj. ravnoteza mi je ok... Zbog toga sam pomislio da nije do volana.. Mada to je neko moje licno iskustvo.
Ti vidi, sta znam..
  • 0
Staro pravilo za kupovinu bicikala i delova: lagano, dugotrajno, jeftino - izaberite dvoje od toga.

#11 licmi

licmi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 03 October 2009 - 09:07 PM

Ovo i dalje ostaje kao resenje u nedostatku objasnjenja anomalije o kojoj se ovde raspravlja.
Samaraljke + volan 44 (ako je moguce 45) + pravilan polozaj sedista,volana.

Inace sam provozao nekih 2000-3000 km sa ovim volanom nije to odjednom i nije toliko strasno.Mada cinjenica da sam menjao pozicije a i prednja suspenzija je pustila koren sumnje.

Hvala svima koji ostavljaju svoje misli ovde...
:|
  • 0

#12 licmi

licmi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 03 October 2009 - 09:16 PM

Ovo i dalje ostaje kao resenje u nedostatku objasnjenja anomalije o kojoj se ovde raspravlja.
Samaraljke + volan 44 (ako je moguce 45) + pravilan polozaj sedista,volana.

Inace sam provozao nekih 2000-3000 km sa ovim volanom nije to odjednom i nije toliko strasno.Mada cinjenica da sam menjao pozicije a i prednja suspenzija je pustila koren sumnje.

Znas kako to sa aerobarom je ok primer(licni primer ako smem da budem toliko smeo da to kazem nadam se da se neces uvrediti jer ne bih pisao da to zelim da postignem ) ali ti nisi pocetnik(pretpostavljam necu da tvrdim ) ti verovatno nemas poteskoca i imas pravilan polozaj na bajku, ram koji ti odgovara,psd pedale,iskustvo ...


Hvala svima koji ostavljaju svoje misli ovde nadam se da ce pomoci slogiranim pocetnicima kao sto sam ja :D
  • 0

#13 zeggerr

zeggerr
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 486 posts

Postavljeno 04 October 2009 - 07:55 PM

Posto sam vozio i posedovao mtb i drumski bicikl mogu reci da je drumas sam po sebi zahtevniji po pitanju ravnoteze posebno prilikom stajanja na pedalama i motanja istih. Veliki problem moze biti ram neodgovarajuce velicine-u poslednje vreme je trend medju drumaskim trkacima da se vozi ram jedan ili dva broja, centimetra manji jer se time povecava stabilnost; a velik ram sam po sebi je neverovatan problem... ko je probao veci i odgovarajuci ram zna o cemu pricam! Mozda i najbitnija zackoljica u tvom slucaju je kombinacija koju si prilagodio sebi, taj ram je u sustini treker sa 28 inchnim tockovima i prednjom suspenzijom, i volanom drumasa koji nije bas najsajnije podesen (bez obzira da li tebi tako udobnije). Nemoj misliti da ti prigovaram vec pokusavam da pomognem jer sam svasta vozio ali nikad takvu kombinaciju. Pa mislim da drumski volan u kombinaciji sa predjom suspenzijom pravi prilican problem prilikom voznje, posebno ako uvek vozis po asfaltu i nikad ne skreces po ataru i sumi, onda ti amort nije potreban. Da bi uvideo razliku uzmi od nekog drugara drumasa u svojoj velicini i proveri da li imas istih problema sa ravnotezom kao na svom bajku i isto to pokusaj sa necijim trekerom, cisto da uvidis razliku. I jos jednom obavezno proveri da li ti je taj ram koji vozis odgovarajuce velicine. Eksperimentisanjem i razlicitim podesavanjem podesivih delova na svom bajku ces menjati geometriju i polozaj prilikom voznje, sto ce ti otvoriti oci. Mada, iskustvo cini svoje, tako da ces se vremenom vec navici na sve vrste 'prevoza' na dva tocka :)
  • 0
vredniji je gram iskustva od tone teorije....

#14 licmi

licmi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 27 October 2009 - 08:53 PM

E pa doslo je vreme da se kaze poslednja rec:(Kao i za svaku temu koju sam poceo tako i za ovu mora odgovor da se izvuce)

Ja nisam bio totalno nestabilan to sam naglasio.To je polozaj na pedalama drzeci se volan i motajuci.

Neki su ovde zesce iznalupetali ukljucujuci i mene(nije frka zato smo ovde da razmenimo-skupimo znanja)
:)
Uzeo sam novi volan 45 cm u pla...u. Tesko mi je i sad da se izrazim nadam se da cete razumeti. U gore pomenutom polozaju(pokusajte da zamislite)

Nije ovaj polozaj da rascistimo odmah :D
Postavljena slika

Sirina volana(da sirina volana) je veoma bitna moj predhodni 42 cm volan je mnogo setao levo desno to barem znate to se desava prilikom gore navedene situacije.I to je pravilo problem. Sad volan posto je siri manje seta levo desno i osecam se 100 % siguran na njemu i taj polozaj stvarno prija.
Diskutovani problem se javljao u ovom polozaju.
Postavljena slika
  • 0

#15 mouse

mouse
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 420 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 28 October 2009 - 10:54 AM

Pa vidiš kako njoj širina kormana odgovara, meni ne izgleda ni malo nestabilno!!! Nadam se da si i ti našao takvu (mislim pritom na odgovarajuću širinu kormana...). n:happy0045
  • 0

#16 licmi

licmi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 28 October 2009 - 03:28 PM

Pa vidiš kako njoj širina kormana odgovara, meni ne izgleda ni malo nestabilno!!! Nadam se da si i ti našao takvu (mislim pritom na odgovarajuću širinu kormana...). n:happy0045

U pravu si uopste nije nestabilna.
:)
Moj volan jeste sirok ali nije tako primamljiv kao njen.
:D
  • 0

#17 Mile

Mile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 423 posts

Postavljeno 29 January 2010 - 10:00 AM

Licmi, druze, uzimaj pedale pod hitno, ako vec nisi... (Ovo na slici mi izgleda kao obicne pedale?) Tu najvise dobijas na stabilnosti!
I ja imam nameru da predjem na trkacki od proleca, pa cu tek videti kako ciu se snalaziti sa tim volanom ... To nisam nikad probao, ali SPD pedale/patike su mi promenile zivot! Bez njih vise ne vozim ni do pijace jer se osecam jako nesigurno i nestabilno. Ko je vozio po ovom utabanom snegu i poledici zna tacno o cemu pricam... Bez SPD pedala bih pao 16 puta... Ovako, ni jednom. :)

Pozdrav
  • 0
.

#18 licmi

licmi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 29 January 2010 - 10:36 AM

Licmi, druze, uzimaj pedale pod hitno, ako vec nisi... (Ovo na slici mi izgleda kao obicne pedale?) Tu najvise dobijas na stabilnosti!
I ja imam nameru da predjem na trkacki od proleca, pa cu tek videti kako ciu se snalaziti sa tim volanom ... To nisam nikad probao, ali SPD pedale/patike su mi promenile zivot! Bez njih vise ne vozim ni do pijace jer se osecam jako nesigurno i nestabilno. Ko je vozio po ovom utabanom snegu i poledici zna tacno o cemu pricam... Bez SPD pedala bih pao 16 puta... Ovako, ni jednom. :)

Pozdrav


Uzeo sam odavno spd pedale...
U pravu si za sve...
Pozdrav.
  • 0

#19 Mile

Mile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 423 posts

Postavljeno 29 January 2010 - 01:39 PM

Razmisljao sam da li o ovome da pisem, jer skoro da nema veze sa volanom, ali ima sa ravnotezom. A i Licmi nece da se ljuti sto razmenjujemo iskustva ...

Po mom misljenju, ovo vreme i situacija u BG-u je idalna za vezbanje nepadanja tj. odrzavanja ravnoteze (a ako treba i padanja.)
Nadje se uilca na kojoj je klizav, utaban sneg ili poledica, gledajte da nema kola okolo i da nema nekog da vam se smeje, pa probajte nagla skretanja, proklizavanja, driftovanja, sve to sa nizim prenosima nego sto obicno vozite... Ne znam kako bi bilo bez SPD pedala ali sa njima je show. Bicikl se "ponasa" jako slicno onome kako se ponasa na suvom (pa kad na putu ima malo sljunka, recimo) ali pri vecim i samim tim, opasnijim, brzinama ... To dodje kao neka "vakcina"... Kasnije, kad na suvom zatreba, telo instiktivno reaguje kako se naucilo. Ne znam, ovo je moje neko zapazanje i o ovome bi neuporedivo vise mogli da napisu kolege montibajkeri. Ja sam vise "ulicar"...
:)
  • 0
.

#20 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 29 January 2010 - 01:52 PM

evo ja sam montinbajker n:bicycle2 i potpuno podržavam ovo što je Mile napisao je jako dobra stvar, i ja to radim ovih dana malo :mrgreen: u sporednim uličicama gde ne čiste sneg, i kad se to dobro utaba, e pa to je prava stvar za vežbanje (i ludovanje haha). uglavnom samo se zaletim, pa probam što brže da se zaustavim, i da skrećem i te fore. osim što je dosta zabavno, korisno je, može dobro da se vežba tehnika 8)
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika