Jump to content


Fotografije
- - - - -

Put oko sveta


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
28 odgovora na ovu temu

#1 djorzgul

djorzgul
  • Members
  • PipPipPip
  • 104 posts
  • Locationplaneta Zemlja

Postavljeno 28 July 2009 - 01:21 PM

:D posto je cisto na nivou teorije ideja, okacicu je ovde.
Elem, jel' bi neko bio zainteresovan za ovako nesto, u teoriji?
Hipoteticki bi se krenulo za godinu dana najranije.
Organizacija i sve ostalo je tema za neku drugu pricu. Ovo je cisto da vidim dal' ima ljudi koji bi hteli da se upuste u to... teorijski (al' ne bas teorijski tipa hteo bih al necu nikad jer je nemoguce...)

Na biciklama naravno :)
  • 0

#2 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 July 2009 - 07:44 PM

Kad bi nasao dobrog sponzora koji bi pored svega placao ljudima i da voze naslo bi se ljudi. :D
  • 0

#3 djorzgul

djorzgul
  • Members
  • PipPipPip
  • 104 posts
  • Locationplaneta Zemlja

Postavljeno 28 July 2009 - 09:08 PM

eh sad... ideja mi je da nadjem sponzore koji ce pokriti sto vise troskova, ukljucujuci i "dzeparac". tako da, ak' si an to mislio, slazem se... E sad, varijanta da neko sve plati i + jos da mi sto vozimo na kraju zaradimo... hmh... to mi nekako nije realno. Ili jeste al' ja samo ne razmisljam na tu stranu...

Sto se tice nalazenja sponzora, imam nekoliko "keceva u rukavu". Poceo sam da radim na svemu lagano. Tolko mi se svidela ideja u teoriji da ne mogu da prestanem da razmisljam o tome :P

Za pocetak moram da napravim "tehnolosku eksplikaciju".
U svakom lsucaju bavicu se time... a videcemo dokle cu stici...

Hteo sam samo da vidim da li ima ljudi koji bi hteli da se upuste u tu akciju (teorijski), al' vise u smislu "da imao bih inspiracije i muda za tako nesto" nego "ici cu ako mi neko plati"... :wink:
  • 0

#4 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 29 July 2009 - 11:25 AM

http://www.ciklonaut... ... ja2000.htm
  • 0

#5 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 29 July 2009 - 11:29 AM

Nije toliki problem krenuti na put oko sveta, ali šta kad se završi?
Potrebno je imati život koji 'ide' i bez tebe - ili biti spreman na to da skoro sve ponovo kreće od nule. I jedno i drugo je zahebano.
  • 0

#6 djorzgul

djorzgul
  • Members
  • PipPipPip
  • 104 posts
  • Locationplaneta Zemlja

Postavljeno 29 July 2009 - 01:19 PM

Huh... ovaj tekst je, pa...jedan pogled, malo ruzniji, kapitalistickiji :lol: rekao bih... Sazvakana avantura za ljude koji imaju pare... + malo glupo zamisljena...

A postoje i ovakvi ljudi:
http://tom.ride-earth.org.uk/
http://revolutioncycle.ie/index.php
http://andy.ride-earth.org.uk/
a ima i onaj lik sto je bez prebijene pare krenuo na put i vec 11 godina se kotrlja...

Ja nekako vise naginjem na stranu nalik ovim ircima(u teoriji), tj. takvi ljude me inspirisu da verujem da nisam lose zamislio sve, i da je sve to moguce. Naravno da nece biti ni blizu lakog... al' valjda i u tome ima neke cari :)
Sto se tice zivota posle... pa... to je vec nekako filozofski deo price za mene. Moze da se napravi film, napise knjiga, nacrta strip, naprave fotografije, izlozbe... ko zna sta sve... Ljudi na ovom svetu svasta rade. A ruku na srce, godinu dana zivota moze da prodje na raznorazne nacine, manje ili vise dobre, interesantne, kako god... ali u svakom slucaju proci ce, i zivot se nastavlja u svakom slucaju, svakome na drugaciji nacin, sa drugacijim iskustvima. Neko ce raditi isto sto i danas, a neko ne... Zato sam i zapoceo temu, da vidim kakvih ljudi ima ovde, i da li mozda sa nekim mogu da se skontam. Znate vec kako to ide... upoznas nekog ko ti je slican u necemu i izrodi se nesto intresantno...
  • 0

#7 djorzgul

djorzgul
  • Members
  • PipPipPip
  • 104 posts
  • Locationplaneta Zemlja

Postavljeno 29 July 2009 - 01:25 PM

(vezano za profin link i pricu o odiseji2000)
100$ dnevno... :shock: :roll: #-o ... to mu dodje 3000$ mesecno... malo sumanuta cifra za troskove puta na bajsu, zar ne...
  • 0

#8 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 July 2009 - 07:49 PM

Ja posnajem jednu osobu koja ide po Srbiji gotovo bez dinara. Kad ogladni ide ljudima na vrata i trazi hleba, kad mu treba smestaj pita seljake jer mogu u stalu, a usput se ogrebe za hranu itd.
  • 0

#9 djorzgul

djorzgul
  • Members
  • PipPipPip
  • 104 posts
  • Locationplaneta Zemlja

Postavljeno 30 July 2009 - 03:27 PM

i jos malo inspiracije:
http://www.worldbiking.info/index.html
:lol:
  • 0

#10 pcobor

pcobor
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 09 September 2009 - 04:06 PM

I ja sam imao takvu ideju. Pravio sam moguce putanje uz pomoc google eartha, obelezavao mesta koja bih posetio, pravio grube finansijske proracune itd. Sad kad sam video da ima jos ljudi koji slicno razmisljaju dosao sam na ideju da napravim web sajt preko koga bi ljudi i sponzori mogli da se prijave i polako ako ikad budu ispunjeni svi uslovi da krenemo na put. Sajt bi oglasavao po bike sajtovima i forumima i valjda bi se skupilo dosta istomisljenika. Za sada evo nas dvojica...
  • 0

#11 zeggerr

zeggerr
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 486 posts

Postavljeno 10 September 2009 - 07:12 AM

Kao sto je Mixitron rekao, malo je previse avanturisticki (za mene u ovom trenutku) jer zivot ili mora da stane u tom periodu-ne vidim sta bi drugo bilo; a nastavak ne znam ni sam kkao bi se dogodio dok se ne vratim i vidim sta se sve izdesavalo. To je mozda idealna opcija za penziju :D onda covek ima vremena za sve i ne bi trebalo da brine previse, osim ako nije paranoican.
Slicna ideja koju vec pomalo razradjujem sa 2 drugara je da sledeceg leta krenemo na put bajkovima ali do Spanije. Par razloga, nije previse daleko oko 3000km, ne bi trajalo duze od celog godisnjeg odmora, i sponzore koje bi smo angazovali, ne bi trebali da plate neke sulude troskove vec samo troskove koje bismo napravili tokom putovanja, a to bi bilo sasvim skromno, opremu i bajkove bi sami realizovali. prica se vrti oko nas trojce jer smo misljenja da bi vise ljudi vise i zakerali, zbog sporosti, iscrpljenosti, prebrzosti, malo smo ovo a mnogo ono i tome slicno; znate vec kako sve tece kad je mnogo ljudi u desavanju.
To je nasa ideja, sta ce biti od toga videcemo sledeceg leta :roll:
  • 0
vredniji je gram iskustva od tone teorije....

#12 pauza

pauza
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 646 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 September 2009 - 09:39 PM

Ozbiljno razmišljam o toj ideji i pravim planove da krenem čim nam ukinu vize, otprilike na proleće sledeće godine. Problem mi je da nađem društvo za takav poduhvat, budući da sam žensko i da ne bi baš bilo uputno da pedalam po svetu sama.

Ne bih se uzdala mnogo u sponzore. Pratim nekoliko sajtova ili blogova nekih globtrotera, a na ovom sam našla kalkulaciju troškova: http://www.tour.tk/w...-tour-money.htm
Treba planirati, ali ako se čeka da se ispune svi uslovi, nikad se neće krenuti. Što se mene tiče, počela sam da pravim kalkulaciju samo za prvu godinu puta (pošto je realno da takav put traje 2-3 godine). Lako je posle naći sponzore kad iza sebe već imaš par hiljda ispedalanih kilometara; to je kao da tražiš sponzore za uspon na Everest: dok nemaš nekoliko vrhova preko 4.000 mnv, niko te od njih neće ozbiljno shvatiti.

Ali da ne širim sad priču... djorzgul, pcobor, javite se; ne mogu mnogo da pomognem oko sponzora, ali znam ljude koji imaju višedecenijska iskustva u putovanjima biciklom i koji bi mogli mnogo da pomognu u osmišljavanju cele priče.
  • 0

#13 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 25 September 2009 - 10:06 PM

Osnovno je da kupiš poniku... Šalu na stranu, na cn se upravo priča o kojekakvim likovima koji su se otisnuli na dvotočkaški put oko sveta po sistemu 'pare nisu problem, nemamo ih uopšte'. Ispada da je osnovno za tako nešto da imaš prilično plitak koren.
  • 0

#14 pauza

pauza
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 646 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 September 2009 - 10:37 PM

Pa ne znam, Mixitrone, da li je to osnovno. Sigurno je da avanturisti bilo kog tipa ne mogu imati duboke korene, jer da ih imaju, ne bi bili avanturisti :)
Ali čini mi se da je, sem tog da su avanturisti, osnovno da su luđi nego većina ljudi, ili se manje plaše i manje brinu o tome šta sutra i šta posle.

Mada, ako malo pratiš blogove globtrotera, većinom su u pitanju bračni parovi koji su zajedno krenuli na put. Meni to zvuči kao vrlo ispunjen život: da sa osobom koju voliš proživiš svoj san o velikoj avanturi :)
A kad se vrate, pa, kao što reče Djorzgul, svašta mogu s tim iskustvom -- da ga pretoče na različite kreativne načine. Mogu i da organizuju bajekerske ture (ko što je Jaćim iskoristio svoje iskustvo uspona na Everest, te sad organizuje velike visokogorske ekspedicije). U najgorem slučaju, uvek će naći neki posao.

Zaista je zanimljiva podudarnost ovih tema na CN-u i ovde.
  • 0

#15 djorzgul

djorzgul
  • Members
  • PipPipPip
  • 104 posts
  • Locationplaneta Zemlja

Postavljeno 25 September 2009 - 10:51 PM

Sto se drustva tice upravo sam zato i zapoceo ovu temu, da vidim kolko ljudi ima koji uopste mastaju na tu temu...
Tako da za sad nas ima par sto nemamo duboke korene.
Sto se sponzora tice kontaktirao sam nekoliko stranaca sto prave bicikle i opremu da vidim da li su uopste zainteresovani za komunikaciju na tu temu i prijatno se iznenadio.
Svi redom su rekli da ne zeli odmah da kazu ni da ni ne nego da ih interesuju detalji kako sam sve to smislio... jednom recju, hoce da razgovaraju :)

U svakom slucaju lepo sto nas ima. Mogli bismo da se sretnemo jednom negde svi sto bismo hteli na put oko sveta :)
  • 0

#16 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 25 September 2009 - 11:39 PM

Hoće da vide jesi li ozbiljan, očigledno... smatraj to razgovorom za posao :)
  • 0

#17 pauza

pauza
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 646 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 September 2009 - 08:27 AM

Mogli bismo da se sretnemo jednom negde svi sto bismo hteli na put oko sveta :)


Za! 8)
  • 0

#18 devoni

devoni
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 348 posts

Postavljeno 26 September 2009 - 08:57 AM

O toma razmišljam već nekoliko godina lepa turica no i jako velik zalogaj za tako nešto ima toga mnogo da se rešava u samom startu ja i moja ekipa obilazimo Srbiju ali ovo je ozbiljan put koji košta mnogo živaca a i para i veoma je važno to pitanje, šta posle ... biću prisutan na ovoj adresi i pratiti situaciju ako se izdešava neka od ozbiljnih i konkretnim rešenjima naravno tu je naj važniji novac ostalo je manje važno.
  • 0
DEVONI

#19 zeggerr

zeggerr
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 486 posts

Postavljeno 26 September 2009 - 09:22 AM

Slazem se da je novac jedan od najbitnijih faktora za planiranje i sam polazak na put, po principu-novac ne cini srecu, ali moze spreciti mnoge nesrece!! Ali desavanja na tako dugom putu, promene raspolozenja i psihologije samih putnika, niko ne moze da predvidi...Cak i vrlo poznata ekipa od vise ljudi moze doziveti rascep jer ljudi potpuno drugacije reaguju kada su par stotina km od kuce i znaju da ce za dan-dva vec spavati u svom krevetu sa svim blagodetima civilizacije; put od nekoliko hiljada km, ili nekoliko desetina hiljada km, moze coveka potpuno da promeni. Imao sam iskustva u tome ali ne u biciklistickim turama, mada se svodi na identican mehanizam, povod i desavanja. Moje misljenje je da ekipa ne bi trebalo da bude prevelika, i da svi budu dovoljno razumni jer ce biti mnogo razlicitih misljenja i potrebe da se vecina toga shvati i prihvati. Bilo bi i otpadanja, a najbolje bi bilo da u takvim situacijama nema zamerki, nagovaranja i odgovaranja, ljutnje.
Osim ideje da sa dva druga odem sledeceg leta do Spanije-bajkovima, juce mi drugar koji zivi u Svajcarskoj ponudi da sledeceg leta dodjem do njega pa da lagano krenemo bajkovima do Crne Gore. Do sada nisam isao bakjom na ovako duge avanture, ali iskreno jedva cekam!! Jos, moje misljenje je da kada neko konkretno odluci da uradi tako nesto, spontano se desavaju stvari koje vode u tom pravcu; naravno, osim sto novac ne pada sa neba :)
  • 0
vredniji je gram iskustva od tone teorije....

#20 pcobor

pcobor
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 26 September 2009 - 11:19 AM

Mislim da se svi slazemo da ljudi za ovaj poduhvat ima i takodje da grupa ne sme da bude velika zbog toga sto se ne moze svima udovoljiti na tako dugom putu. "100 ljudi, 100 cudi". Predlazem ekipu od 3-10 ljudi, ne vise, i to samo ako svi oni na ovu avanturu gledaju iz istog ugla. (da li cemo voziti mnogo kilometara po danu ili cemo obilaziti gradove i znamenitosti, da li brodom ili avionom, kojim putem...)

Ako se osvrcemo na to sta ce biti posle kada se budemo vratili, nikad necemo ni krenuti. Svi cemo biti u poziciji da nekog ili nesto ostavimo ovde, ali to ne treba da nas brine. Ljudi koji nas vole, volece nas i kada se vratimo. Posao ce se naci ponovo pogotovo sa iskustvom koje budemo stekli na putovanju. Ko ima svoju imovinu moze je iznajmljivati (stanovi, kuce...). Sve u svemu to nece biti problem. Pobogu ljudi, u Izraelu se ide 3 godine u vojsku! Bitno je da se mi medjusobno skontamo. Ne mora to biti sledece godine, ali bitno je da ideja postoji i da je razvijamo na papiru i u glavama sve dok jednog dana ne dodje i taj dan.

Mozemo da za pocetak napravimo koju zajednicku turu po Srbiji, pa po EU a onda kada se zblizimo i upoznamo nece biti tesko nikuda sa takvom ekipom.

Ne bih bas ne spreman da krenem, ali ako se na sve bude cekalo nikada se nece otici. Kada budemo krenuli i iza nas ostanu prve hiljade kilometara sponzori ce se sami javljati.

Najbolje bi bilo da se mi koji smo zaista za sve ovo nadjemo negde i uzivo razmenimo razmisljanja.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika