Jump to content


Fotografije

RAAM - najteza trka na svetu, jedna etapa i 4800km


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
57 odgovora na ovu temu

#1 Trajkociklista

Trajkociklista
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 480 posts
  • LocationDom mi je tamo gde mi je bi/tricikl :D

Postavljeno 18 June 2009 - 11:51 AM

Prekljuce je startom 4 zene i jednog 60+ muskarca u solo kategoriji zapocela trka preko Amerike, ili ti RAAM - Race Across America - najteza trka na svetu.

Najteza je zato sto ima samo jednu jedinu etapu, koja je dugacka 4800km ! i timovi imaju 8 dana, a solo vozaci 12 dana da je zavrse.
Sto u prevodu znaci da solo vozac treba da svaki dan predje minimum 400km i tako svaki od 12 dana
sto u prevodu znaci da vremena za spavanje prakticno i nema, nego tu i tamo kraca dremka kad se stigne ;)
Od Pacifika, preko vrelih pustinja Kalifornije i Nevade, preko Stenovitih planina,pa preko prerija srednjeg zapada sve do Atlanskog okeana.

Timovi imaju prilicno laksi posao, jer su pravila takva da ne moraju svi da budu na drumu, nego moze i samo jedan.
Sto prakticno znaci da tim od 8 biciklista moze da pegla non stop, i da svaki biciklista dnevno pedala samo 3 sata,
Najbrzi preko kontinenta je bio tim Lightning 1989 na njihovom F40 aerodinamicki oklopljenom recumbent biciklu,
ciji je cetvoroclani tim stigao na obalu Atlantika za samo 5 dana i 1 sat tj prosecnom brzinom od 38,43km/h
Zatim sledi 8clani tim sa prosecnom brzinom od 37,18km/h, i 4clani tim drumasa sa 36,9km/h
Naravno da ne bude zabune, to je ukupna prosecna brzina, dakle vreme tece i kada se stoji!i time smanjuje prosek.

Od "nasih" svojevrsna RAAM legenda je postao Slovenac, Jure Robic koji je 4 puta pobedio na RAAMu i evo ga opet,
juri da pobedi i 5 put!
Jureta mozete pratiti preko jegovog sajta http://www.jurerobic.net/
gde imaju i LIVE stream sa kamere u kolima koja ga prate, te eto prilike da vidite malo amerike :D
Naravno tu je i blog sa pisanijima i video zapisima, a mozete coveku i postaviti pitanja ako imate :)
http://galerija.jure..._serialNumber=2

Meni najzanimljviji ce biti svakako lezeci Team RANS sa svojim dugackim X-Stream biciklima koje ce terati 4 trkaca,
uz obecanje da ce biti prvi tim koji ce stici u Atlantic City, a mozda i oboriti dosadasnji rekord za 4clani tim.
Postavljena slika

Sve sto se ticesamog RAMMa naravno na http://www.raceacrossamerica.org



Pozzz
  • 0

#2 Trajkociklista

Trajkociklista
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 480 posts
  • LocationDom mi je tamo gde mi je bi/tricikl :D

Postavljeno 18 June 2009 - 12:11 PM

Evo par reci od VeloNews-a http://www.velonews.... ... california
  • 0

#3 Martok

Martok
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 199 posts

Postavljeno 18 June 2009 - 12:24 PM

Pre neku nedelju bio je film, dokumentarac, na exploreru ili nekom drugmom kablovskom kanalu o nekom liku koji je vozio trku. Dosta je dobro snimljen. Oni repriziraju takve stvari pa ce mozda biti opet. Ovde mozete naci jos po neki detalj o njemu http://www.smdp.com/... ... oject.html
  • 0
.

#4 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 18 June 2009 - 12:31 PM

Brojke zvuče impresivno a i sama trka izgleda kao nadljudski poduhvat :D

Trajko, kakvo je ovo čudo od tehnike na avataru :D
  • 0

#5 Trajkociklista

Trajkociklista
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 480 posts
  • LocationDom mi je tamo gde mi je bi/tricikl :D

Postavljeno 18 June 2009 - 02:44 PM

Brojke zvuče impresivno a i sama trka izgleda kao nadljudski poduhvat :D


Upravo tako :) Zlonamernici kazu i da se tu nadmecu u tome ko manje moze da spava a da ne padne s bicikla :lol:
Takav je zivot ultra-maraton bicikliste :)

Inace Jure Robic ima pozamasnu listu dostignuca, koju je poceo da pise pre deset godina.
# 1999 Crocodile Trophy - 3. mesto skupno (dve etapni zmagi)
# 2001 24h kronometer - 803.5 km (tudi norma za RAAM)
# 2001 Crocodile Trophy - 2. mesto skupno (tri etapne zmage)
# 2002 Crocodile Trophy - 2. mesto skupno (ena etapna zmaga)
# 2002 Dirka čez Alpe (550 km - 13500 višinskih metrov) - 3. mesto
# 2003 Silberreiher trophy - Dunaj 24h cestna dirka - 1. mesto (911 km v 23h 41 min)
# 2003 RACE ACROSS AMERICA - RAAM - 2. MESTO SKUPNO (rookie of the year) NAJBOLJŠI NOVINEC V 22 LETNI ZGODOVINI DIRKE !!!
# 2004 24h cestna dirka KraftWerk Trophy Theiß - Avstrija 1. mesto (974,4 km v 24h - povprečje 40,6 km/h - uradni rekord EU)
# 2004 RACE ACROSS AMERICA - RAAM - 1. MESTO SKUPNO.
# 2004 24 urni SOLO KRONOMETER - 840 km (35 km/h), Moravske Toplice - NOV URADNI SVETOVNI REKORD (UMCA)
# 2005 24h cestna dirka KraftWerk Trophy Theiss - Avstrija 1. mesto
# 2005 RACE ACROSS AMERICA - RAAM - 1. MESTO SKUPNO
# 2005 LeTourDirect - 1. MESTO SKUPNO
# 2006 24h cestna dirka KraftWerk Trophy Theiss - Avstrija 1. mesto in svetovni rekord (979 km - povp. 40,77 km/h)
# 2006 LeTourUltime - 1. MESTO SKUPNO
# 2007 DIRKA OKOLI SLOVENIJE - DOS - 1. MESTO SKUPNO
# 2007 RACE ACROSS AMERICA - RAAM - 1. MESTO SKUPNO
# 2008 DIRKA OKOLI SLOVENIJE - DOS - 1. MESTO SKUPNO
# 2008 RACE ACROSS AMERICA - RAAM - 1. MESTO SKUPNO
# 2008 24h cestna dirka Shotz - Švica 1. mesto (939,36 km)

Zanimljiv je njegov odgovor nakon pobede prosle godine, na pitanje voditeljke "da li bi voleo da se trkas sa Armstrongom?"
na sta je on odgovorio pitanjem "A da li Armstrong hoce da vozi RAAM?" sa osmehom, u stilu da li je on dovoljno lud za tako nesto :lol:
Armstrong je bio veoma uspesan u indivirualnim hronometrima, i vema bi bilo zanimljivo videti takvog vrhunskog atletu na ovakvoj trci, koja je prosecan hronometar x100


Trajko, kakvo je ovo čudo od tehnike na avataru :D



Velokraft NoCom :D diskutabilno najbrzi bicikl na svetu bez aerodinamickih dodataka :)
Ako je jedan americki dekica rekreativac na njemu oborio satni rekord,najznacajniji od svih rekorda, zamisli sta bi uraido neki profesionalni vozac na njemu, samo kad bi hteo ;)
Radi poredjenja, satni rekord prema UCI pravilima na UCI pistnom biciklu je 49,7km/h koji drzi rus Andrej Sosenka
Inace skotalndjanin Chris Boardman je jos 1996 postavio najvisi rekord sa 56,37km/h
sto zahvaljujuvi ne-UCI biciklu (cuvena supermen pozicija)
Supermen poziciju je i sam Boardman opisao kao veoma bolnu.Dakle ne neudobnu, vec bolnu, sa velikim B :D
Zanimljivo je da je UCI tek naknadno taj rekord proglasio nevazecim u UCI kategoriji :roll:
te je smesten u "best human effort" kategoriju ..
Bordman je inace svojevrstan ludak, koji je mogao da ceo sat drzi 450W, sto retko koji atleta moze da postigne.
Radi poredjenja momak koji je nedavno oborio rekord na lezecem biciklu je izprosecio "tek" 350W
Pomenuti dekica na NoComu je odvezao 47,89, a par decenija mladji momak iz evrope je dogurao do 50,52 i to na dosta losijem biciklu,od celika i dizajnom starim 20 godina :)
Inace je policajac i u slobodno vreme se bavi biciklizmom, i ima 26 godina.

Evo jedne lepe slike koja ilustruje superiornost njegovog bicikla, i njega samog narvno.
Solo beg od peletona koji nije uspeo da ga uhvati.Na trci je naravno pobedio ;)
Postavljena slika

Huh, malo sam se raspisao i udaljio od glavne teme, a to je RAAM ;) oprostice te mi nadam se ;)
Samo bih pomenuo da sve vise biciklista na ultramaratnoskim trkama, a jos vise na brevetima (koji nisu trka,bitno je samo zavrsiti u predvidjenom vremenu)
koristi lezece bicikle, jer je to najbolji nacin da se takva jedna trka ili dogadjaj prezivi sa manje bolova ;)
A na trkama kao sto je RAAM u solo kategoriji, koja je prakticno 4800km dug individualni hronometar,
imaju itekako potencijala zbog neuporedive udobnosti, i naravno bolje aerodinamike koja posebno dolazi do izrazaja kada se vozu u vetrovitim uslovima.
Jedino sto se do sada nije pojavio dovoljno snazan i izdrzljiv biciklista da bi tu teoriju pretvorio u praksu ;)


Pozzz
  • 0

#6 Trajkociklista

Trajkociklista
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 480 posts
  • LocationDom mi je tamo gde mi je bi/tricikl :D

Postavljeno 18 June 2009 - 08:40 PM

Velokraft NoCom :D diskutabilno najbrzi bicikl na svetu bez aerodinamickih dodataka :)



heh :) od sve price zaboravih da kazem zasto ustvari imam takav avatar :D

Zato sto planiram da takav jedan parkiram u svoju "garazu" :mrgreen:
pa dok ne bude makar sliku da mu gledam ;)
  • 0

#7 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 18 June 2009 - 08:44 PM

ovo je pravi low-rider, nadam se da neće biti problema na domaćim putevima :D
  • 0

#8 Trajkociklista

Trajkociklista
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 480 posts
  • LocationDom mi je tamo gde mi je bi/tricikl :D

Postavljeno 19 June 2009 - 12:48 AM

ovo je pravi low-rider, nadam se da neće biti problema na domaćim putevima :D


Bas tako :) zadnjica je samo 17cm iznad puta :mrgreen:
Sad vozim jedan isto tako nizak koji sam "sam" pravio, i na tom je 20cm ;) i ne zalim se

Velokraft ima dovoljno klirensa da predje preko lezeceg, tako da problema nema ;)
  • 0

#9 Trajkociklista

Trajkociklista
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 480 posts
  • LocationDom mi je tamo gde mi je bi/tricikl :D

Postavljeno 19 June 2009 - 10:13 AM

Malo fine montaze sa puta


[youtube_embed2][/youtube_embed2]


Dok timovi jos uzivaju na plazi ;)

[youtube_embed2][/youtube_embed2]

A ovo je najgostoljubivija i najluksuznija kontrolna stanica :D

[youtube_embed2][/youtube_embed2]

I malo slika od prosle noci.
Robič nije bio raspolozen za pricu, i samo im je pokazao da krenu dalje [-X
Inace na kontrolnoj tacki 10, posle prevezenih 1014km konacno resio da odspava 2 sata :) i vec tera dalje kroz prelepe predele drzave Utah.

[youtube_embed2][/youtube_embed2]
  • 0

#10 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 19 June 2009 - 11:06 AM

Evo jedne lepe slike koja ilustruje superiornost njegovog bicikla, i njega samog narvno.
Solo beg od peletona koji nije uspeo da ga uhvati.Na trci je naravno pobedio ;)


Da, da, baš bih voleo da vidim tu "superiornost" na usponima od 10% i više...
  • 0

#11 Trajkociklista

Trajkociklista
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 480 posts
  • LocationDom mi je tamo gde mi je bi/tricikl :D

Postavljeno 19 June 2009 - 04:06 PM

Da, da, baš bih voleo da vidim tu "superiornost" na usponima od 10% i više...


:) zbog .. ?
  • 0

#12 Trajkociklista

Trajkociklista
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 480 posts
  • LocationDom mi je tamo gde mi je bi/tricikl :D

Postavljeno 20 June 2009 - 01:17 AM

Veselo jutro :D

[youtube_embed2][/youtube_embed2]
  • 0

#13 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 20 June 2009 - 02:15 PM

The night climb through the mountains was tough on the racers. Many opted to take their rest breaks. We passed by Baloh, Wyss, Strasser and Christiansen all in snooze mode.

Pre-dawn brought black skies, cold temperatures and a lot of rain, - plain ugly cycling weather. But Robic simply rode on, like he has told me in the past, "It is my job".


snooze mode xexexe n:happy0192

a Robic je u stvari prototip modernog androida :mrgreen: :mrgreen:
  • 0

#14 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 20 June 2009 - 02:18 PM

Jao, nikako da im proradi taj live stream! :cry:
  • 0

#15 Trajkociklista

Trajkociklista
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 480 posts
  • LocationDom mi je tamo gde mi je bi/tricikl :D

Postavljeno 20 June 2009 - 03:54 PM

Da, snooze mode :mrgreen: mislim kako drugacije nazvati dremku od sat-dva :lol:
Strasser je odabrao strategiju spavaj dugo/vozi brzo, sto kako on kaze znaci da spava 3 sata dnevno :D

Da, mislim da bi Robic bio pravi naslednik Svarcenegera u ulozi Terminatora :D
Nisam pomenuo da je covek inace vojak, kako to oni kazu, ili ti vojnik ;)
Major valjda, te verovatno odatle takav cvrst celicni stav, i namrgodjena faca :D
Samo cuti i vrti ..

Da, live stram cas radi cas ne,nazalost.
Ja sam juce malo pratio, radilo je.
Koliko sam obavesten to ide preko nekakve mobilne mereze, a tamo u pustinjama je uglavnom slabo sa signalom, kako kazu,
pa zato ne radi :(
A covek bi pomislio da u americi svuda ima signala :D

Odo ja sam da peglam do NSa pa uz Venac, da vidim kako pracenje ove trke utice na moju prosecnu brzinu :D


Pozzz
  • 0

#16 Trajkociklista

Trajkociklista
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 480 posts
  • LocationDom mi je tamo gde mi je bi/tricikl :D

Postavljeno 21 June 2009 - 12:10 AM

Tja :| nista od moje voznje, samo sto sam hteo da krenem, uhvatilo da duva, i namracilo se sas vih strana kao da ce govna da padaju :? a malo kasnije su i pocela padati ..
Znao sam da je danas trebalo ranije ustati i odvozati za dana ;)

Jure je naravno jos uvek na celu, i posle kisnog i hladnog prelaska preko Stenovitih planina,
kazu da je bilo 4-5 stepeni ! cepa dalje i povecava prosecnu brzinu jer su planine ostale iza njega.
Do sada su dvojica solo vozaca odustala, ili eliminisana, nisam siguran,
a sutra cemo videti kako ce biti sa sledecim najsporijim.
Naime ako ukupna prosecna brzina padne ispod 16km/h na sledecoj vremenskoj stanici sledi diskvalifikacija.
Sve ispod 16km/h znaci da je nemoguce stici na cilj za predvidjeno vreme, osim ako se prosecna brzina znacajno ne poboljsa odmah posle toga.
Nazalost pravila ne predvidjaju poboljsanje, nego cim se padne ispod te brzine sledi zavrsetak trke za tog trkaca.

Timovi su krenuli pre par sati, i nestrpljivo cekamo prve rezultate :)

U nedostatku signala i direktnog prenosa Robiceve voznje (a ionako je slika prilicno slaba) evo malo snimaka od prosle godine.

[youtube_embed2][/youtube_embed2]

I slide show uz dirljivu muziku ;)
[youtube_embed2][/youtube_embed2]
  • 0

#17 Trajkociklista

Trajkociklista
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 480 posts
  • LocationDom mi je tamo gde mi je bi/tricikl :D

Postavljeno 21 June 2009 - 12:33 AM

Skandal! necuveni skadnal ! :D
Strasser, 27 gdisnji novajlija iz Austrije, kojem inace ide prlicno dobro,i na pravom je putu da osvoji nagradu rookie of the year,
je naime vozio sa, khmm, blatobranom !! straaasno ! nevidjeno! necuveno !
na njegov skupoceni Specialized su mu mehanicari dodali SKS zadnji blatobran koji su kupili u lokalnoj bajk prodavnici sa $24,95 =D>

Postavljena slika

Inace je izgleda jedini koji se toga dosetio ;) svi ostali su vozili sa mokrom, znate vec cim .. #-o
  • 0

#18 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 21 June 2009 - 06:07 AM

Snašao se dečko, ili njegova ekipa :mrgreen:
  • 0

#19 Trajkociklista

Trajkociklista
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 480 posts
  • LocationDom mi je tamo gde mi je bi/tricikl :D

Postavljeno 21 June 2009 - 04:41 PM

Sestoplasirani kanadjanin Peter Oyler ima malih problema.
Naime kad je na vremensku stanicu 18 pristigao vidno premoren, nije mogao sam da sidje sa bicikla,
vec su mu clanovi tima morali pomoci da se odlepi, odnosno da iscupa sic iz zadnjice! :twisted:
Kazu da je posle toga toliko sporo isao ka kombiju, da je bolno bilo i gledati ..

Postavljena slika

Kada je posle odmora krenuo dalje, stavili su mu neki "drzac" za vrat, (neck brace) da mu pomaze pri drzanju glave! ouch

Postavljena slika

Inace timovi jurisaju ka solistima, neki punom parom od pocetka, kao provoplasirani cetvoroclani tim "Surfing USA" sa prosekom od nesto vise od 38km/h
Treceplasirani lezeci Team RANS je krenuo lagano, pa zatim povecavao prosecnu brzinu do nekih 33-34km/h

Inace RAAM web sajt ima ogromnih poteskoca zbog (neocekivane??) navale posetilaca,
te se strana sa najsvezijim podacima sa kontrolnih tacaka ne osvezava jos od trece kontrole [-X
Bruka i sramota ;) ali kazu "rade na tome" ;)

Pozzzz
  • 0

#20 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 21 June 2009 - 05:24 PM

Odličan video materijal gore. Pitam se kako su rešili kontrolu takmičara, da ih ne vuče ekipni kombi, da ne voze u zavetrini itd. Sumnjam da uz svai kombi ide po jedan nesvrstani. :)
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika