Jump to content


Fotografije
- - - - -

Merenje sebe i bajka - akcija


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
74 odgovora na ovu temu

#1 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 18 April 2009 - 11:56 PM

Neki dan se zezam s krojačkim metrom i biciklom i izmerim rastojanje od mesta gde smeštam sednjačne kosti do sredine volana.

Tibokca, moja visina minus 100. Slučajnost?
(Nekako mi se čini da bi mi prijalo još 1-2 cm dužine na ovom malom ramu, ali služi i ovako. Voleo bih da mi je sedlo još mrvu nazad, al' ne mogu od ove ravne šticne :( )

Ako je neko dobre volje, nek' premeri svoj bajk pa da vidimo da li je ovo visina-100 = vrlo dobra dužina bajka na bitnim mestima slučajno ili manje slučajno. :)
  • 0

#2 lensovrodjak

lensovrodjak
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 205 posts
  • LocationFruska gora

Postavljeno 19 April 2009 - 08:21 AM

Ako si mislio na rastojanje od sredine cevi volana(na mestu gde je montiran u lulu),pa do dela gde se sediste siri(mesto za sedenje) i moje mere su otprilike takve.Ne znam da li to ima nekakve veze,posto sam podesavao visinu sedista na osnovu nekih formula,polozaj sedista na osnovu pravila da casica kolena treba da je u osi sa osovinom pedale kada su kurble u polozaju 3 sata.Podesavanje bajka bi mogla biti zasebna tema,ako vec ne postoji.
  • 0
..

#3 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 19 April 2009 - 08:44 AM

Da, podešen isto tako. Zanimljivo ako se pokaže kao pravilo, moglo bi da posluži kao brza referenca da li (će) dužina (da) odgovara pri kupovini novog. Hajmo ostali...
  • 0

#4 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 19 April 2009 - 10:36 AM

visina 183, mereno od najsireg dela sedista

mtb ~80
drumski ~90 - ~83
  • 0

#5 antiR3ality

antiR3ality
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Postavljeno 19 April 2009 - 03:29 PM

Meni je ova diskusija zanimljiva.

Dakle, moja visina: 192 - 193 cm
Duzina od najsireg dela sedista do kormana: 85 cm

Ako je mixitronova teorija bicikliteta :idea: :D tacna, meni je ram dosta kraci nego sto bi trebalo da bude, sto sam predpostavio odavno. Ram je giant 21,5 incha (top tube 59,5); sticna nije previse izvucena, visina sedista mi odgovara; polozaj sedista u odnosu na pedale zadovoljava pravila koja je lensovrodjak pomenuo itd...
Medjutim, na dugim deonicama sa malim nagibom (skoro ravno), kada se pedalira sa malim potiskom, javlja mi se bol u zglobovima saka, a na nekim duzim i brzim spustovima pocinje da me boli vrat, sto mi ometa uzivanje u voznji.

Zanima me jesu li ovo "simptomi" kratkog rama (jer po mojoj nekoj logici, sa duzim ramom bi se ove nelagodnosti i povecale ?! :? ), i sta mogu da uradim da ovo ublazim (osim promene rama #-o ).
BIlo je dosta tema o idealnoj velicini(visini) rama, ali mi se cini da je idealna duzina zapostavljena, tako da je odlicno sto je mixitron ovo pokrenuo.
Uzdravlje!
  • 0
Sometimes you’re ahead, sometimes you’re behind. The race is long, and in the end, it’s only with yourself!

#6 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 19 April 2009 - 04:09 PM

Visok 179cm a rastojanje vec pomenuto je 79.5cm.Mislim da bi mi bilo jos bolje da je 77cm :wink:
  • 0

#7 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4279 posts

Postavljeno 19 April 2009 - 06:01 PM

Nisam bas siguran da ova teorija pije vodu. Mozda za MTB gde postoji samo jedna pozicija drzanja ruku na volanu i koja je direktno odredjena samo duzinom lule.
Kod drumasa volan moze imati razne duzine prepusta u odnosu na sipku koja ide u lulu. Imam 2 razlicita volana koja na istom drumasu menjaju duzinu za citavih 3-4 cm.
Tako da ako primenimo ovu teoriju na drumase, mozda treba meriti do rucica kocnica a ne do sipke volana.
  • 0
.

#8 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 20 April 2009 - 07:07 AM

Onda meri do r.k. ili tamo gde ti najčešće stoje ruke. :D

Trebalo bi uzeti u obzir i to kako je ko građen, ako ima duže noge (kraći trup) onda će možda tačnija formula biti visina+100-n, a ako ima duži trup, onda +n, gde je n mali ceo broj :)
  • 0

#9 Gary_Fisher89

Gary_Fisher89
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1215 posts
  • LocationPalace, Centar, Beograd

Postavljeno 20 April 2009 - 08:30 AM

Mix ali ne bih gledao samo tu duzinu, ja recimo vozim veci ram ali zbog duzine nogu mi manji ne odgovara jer bi me bolele noge i bio bi uzas voziti. Ali oni polozaji kao u fotelji na bajkovima sto vidjam to je sve ne zdravo mnogo ,ali ljudi nisu toga svesni. Aj idem da vozim sad, a izmericu pa cu preneti moje mere :wink:
  • 0
http://www.youtube.c...cycleFanatic89#

"The bicycle has a soul. If you succeed to love it, it will give you emotions that you will never forget."

Polar matrix - 14400km; Gary Fisher - 28983km; Wilier - ...in progress...

#10 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 21 April 2009 - 10:05 AM

Ja sam godinama sebi prilagođavao poziciju na bajku, i sada imam idealnu. Nikada je više neću pomerati, odnosno, ako budem menjao ram, moraću da kupujem lulu tačne dužine u cm i određenog ugla da bi imao istu poziciju:
visok sam: 179,5cm
dužina noge: 84cm

visina sedišta od centra osovine BB do vrha sedišta, linijom po šticni: 77cm
dužina između mesta na sedištu gde sedim i kormana: 80cm
razlika u visini kormana i sica: 8cm je korman niži.

Svako ima različitu dužinu noge u odnosu na visinu. Tu nema pisanog pravila. Takođe izvlačenje sedišta nema pravila: neko ima deblji đon na sprintericama, neko tanji. Neko vozi Ritchey pedale, neko Shimano, neko Look, neko Crank Bros i u zavisnosti od toga takođe šeta pozicija gore-dole. Svaki cm znači puno. Neko vozi kurble 170, neko čak 180, i to čak ima veze. Ja da na ovu poziciju stavim kurble 180, verovatno bi morao da malo spustim sedište. Čak može da zavisi i od sedišta. Neko (netakmičarsko) sedište možda ne dozvoljava da se noga potpuno ispruži...
  • 0

#11 markoni6

markoni6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 248 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 April 2009 - 11:01 AM

Što se mene tiče:
visina: 177cm
dužina noge: 82cm

bajs:
ram: 17 inch ( 43cm)
kurble: 175mm
top tube: 58,5 cm
rastojanje od kormana do mesta sedenja na sedištu: 79cm
  • 0

#12 bachaman

bachaman
  • Members
  • PipPip
  • 48 posts

Postavljeno 22 April 2009 - 10:17 AM

Uff gde me nadje...
Skoro 2 godine vozim ram koji mi je mali i silne modifikacije sam radio, ne bi li ga produzio i povisio.
Na kraju sam stavio lulu duzine 15cm, shticnu izvukao na max 350mm i turio najvisi riser volan koji ste videli
Tako sam dobio neki skarabudz ,(okachicu sliku da se chudite :) ) ali u voznom stanju.
Sada na ravnom problema nemam.
Btw..ram je 19" KTM Ultra limit, duzina gornje cevi, 57cm, visina 48cm.
Visok sam 184-185cm.
Medjutim, ogroman problem je pri usponima...ajoj majko :)
Em shto vuchem sebe, wola od 96kg, sad mi je prednji deo toliko tezhak, visok i zajeban, da se svaki put tripujem da cu pasti na ledja prilikom veceg uspona.
Defintivno se mora obratiti posebna paznja na velicinu (visinu i duzinu) rama prilikom kupovine bajka.
Ja sam se debelo zeznuo i dugo jurim odgovarajuci ram od 21-22incha.

Evo da iskoristim i priliku, mozda neko ima slichan problem, pa da pravimo neki dil, neka me kontaktira na pm.
  • 0
БаћАман
http://www.dzirafa.info

#13 Jeko

Jeko
  • Members
  • PipPipPip
  • 74 posts

Postavljeno 22 April 2009 - 04:13 PM

Meriti sebe i bajk je relativno. Okvirno mere po kojima se podesava pozicija na bajku su priblizne, a idealna pozicija se trazi i godinama ako treba...
evo moj slucaj:
visina 188cm, duzna noge 90cm...
Sve velicine od pozicije istegnuca, pa do visine sedla su relativno podesene OK. Vozim Treka drumskog 58cm, to velicina dobra za mene sto se tice rama. I kada tako fabricki kupljenog sam uzeo da ga vozim, samo podesio visinu sedista, javio se bol u vratu nenormalan, zbog prevelike povijenosti i polozaja glave da bi se gledaLo ispred, i ja okrenem lulu i dobijem na toj pognutosti puno, nakon toga zarotiram korman i pocnu sake da bole, i tu su milimetri bitni da bi se naprAvila dobra pozicija da ne bole ruke, ja sam sa sobom nosio imbuse ii posle vece kilometraze stelujem, ako se javi bol....
  • 0

#14 aiwa

aiwa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 254 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 April 2009 - 08:47 AM

Evo kako je kod mene nestandardnog :)

visina: 203cm
od sredine kormana do kraja sedista: 84cm
od sredine kormana do otprilike sedalnog sirokog dela: 74 cm

OK, ja znam da mi je bicikl prekratak, ali nema sanse da nadjem bajs ni priblizno da ova druga cifra bude 15 cm duza
  • 0

Shimano Line-up chart 2020

 

http://productinfo.s...no.com/#/lc/1.4


#15 MarkoD

MarkoD
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationBGD

Postavljeno 26 April 2009 - 07:20 PM

Visok sam 176,od sredine kormana do kraja sedista: 79cm(tesko mi je da procenom tacno mesto sedenja,od prilike 75cm do kormana).
off: kolika bi trbala da bude razlika u visini sedista i kormana(vozim trking bajs)?
  • 0

#16 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 26 April 2009 - 11:10 PM

off: kolika bi trbala da bude razlika u visini sedista i kormana(vozim trking bajs)?


Nema pravila. Visinu i polozaj sedista ugadjas spram duzine noge/butine a ostalo spram udobnosti. Ako vidis nekog da svaki cas silazi s bajka i nesto mrda po volanu, prilika je da je novopeceni vlasnik koji ga tek ugadja :)
  • 0

#17 marko

marko
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 847 posts

Postavljeno 26 April 2009 - 11:47 PM

Visina - 191cm
Duzina noge - 93cm

Bicikl (drumski) :

Vertikalna cev c-c (ST)-53cm
Vertikalna cev c-t (ST)-58cm
Horizontalna cev c-c (TT) : 58.5cm
Visina centar BB do vrha sedista - 82cm
Duzina lule - 130mm
Sirina kormana c-c - 44cm
Nos sedista do sredine kormana - 63.5cm
Handlebar drop - 140 mm
razlika u visini kormana i sica: 16 cm


Sve je ovo jako individualna stvar.
http://www.wrenchscience.com - nadjite fitting sekciju i mozete dosta dilema da resite tu.
http://www.competiti... ... ATOR_INTRO - jos jedan dobar mozda i bolji
  • 0

#18 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 01 December 2015 - 04:00 PM

Koliko treba da bude max razlika u visini kormana i sica kod drumaša, jel ima neka granična vrednost u treoriji?
Sic merimo od kljuna, tj donje ivice kljuna sedla, ako tako mogu da se izrazim!


  • 0

#19 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 01 December 2015 - 04:07 PM

Stvar ukusa - nema pravila.

 

Vidim velika većina stavi korman toliko nisko da im dropovi služe samo za gledanje i nizbrdice. Meni se pokazalo super da stavim tako da mogu voziti u dropovima, a da mi gore, na šamaraljkama, bude položaj za vožnju po gradu, u gužvi, kad hoću bolju preglednost, a da su mi kočnice pri ruci. Tako da je meni korman gotovo u ravni sa sedlom, dok su česte postavke za 3 do 10 i više cm ispod visine sedla. Ponavljam - stvar ličnog ukusa, nema nekih pravila.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#20 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 01 December 2015 - 05:00 PM

Uf, kod mene nema šanse da se korman izjednači sa visinom sedišta, morao bih da stavim brdo spejsera a izgledao bi bajk kao frankeštajn! Ostala mi je ta pozicija da je odradim, jer sam menjao ram. Ali neće to ići ok pre proleća, jer samo kilometri mogu da budu laboratorija da li sam uspeo ili nisam ;)


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika