Jump to content


Fotografije

Novi bicikl


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
49 odgovora na ovu temu

#1 Mineral

Mineral
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 18 January 2009 - 07:47 AM

Pozdrav forumasima!

Trenutno sam u procesu kupovine novog bicikla, pa su svi saveti dobrodosli.

Aktivnije sam poceo da vozim bicikl prosle godine i presao oko 1500-2000 km sa starim Capriolo Cobrom biciklom. S obzirom da ove godine planiram da predjem mnogo vise, u planu su cak i neke visednevne ture, zeleo bih da kupim novi bicikl. Vozim, grubo receno, u odnosu 70%-30% kad je u pitanju drumska i off-road voznja. Off-road ukljucuje voznju po zemljanim putevima (koji nekad znaju da budu u jako losem stanju), nasipima, redje sumskim puteljcima i sl. i ne ukljucuje neke ozbiljnije uspone i planinske terene... Znaci, uglavnom bez ekstremnih terena...

Budzet za kupovinu novog bicikla je 300-350 eur, maksimalno 400 eur ako bi neka ekstra ponuda (za taj novac) bila u pitanju. Pre svega bih kupio novi bicikl, u svakom slucaju je iskljucena kupovina bicikla sumnjivog porekla... Posto planiram da svake godine ulazem u bicikl, mozda bi najbolji izbor bio onaj koji ima kvalitetan ram i predstavlja osnovu za kasniju ugradnju kvalitetnijih komponenti...

Dvoumim se i oko velicine rama. Visok sam 185 cm, imam oko 90 kg. Posebno je problem s proizvodjacima koji prave 20" i 22" ramove...

Kakva su vasa misljenja o Capriolo Komodu, Meridi Matts Sub40-V, Genesis Impactu, Treku 3700? To je ono sto sam pronasao u navedenom cenovnom rangu...
  • 0

#2 bmsradulovic

bmsradulovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Postavljeno 18 January 2009 - 08:27 AM

Dvoumim se i oko velicine rama. Visok sam 185 cm, imam oko 90 kg. Posebno je problem s proizvodjacima koji prave 20" i 22" ramove...

Od prilike si iste visine kao i ja sto znaci nemoj ni slucajno da uzmes ram od 22'' :!: ako ces vise voziti po asfaltu a manje po sumi mozda bi t najbolje bilo da uzmes za nijansu veci ram tj. od 21'' meni se to odlicno pokazalo za duze ture pre dve godine sam imao capriolo sport ram od 21'' odlican je bio za drum dok se pokazao kao ubitacna kombinacija na iole strmom spustu!

Kakva su vasa misljenja o Capriolo Komodu, Meridi Matts Sub40-V, Genesis Impactu, Treku 3700? To je ono sto sam pronasao u navedenom cenovnom rangu...

hm capriolo komodo kosta za par hiljada vise nego sto vredi ima asses nable zadnja sa masinskim lezajima deore zadnji menjac prednji i siftere alivio avid sd 3 kocnice i fr 5 rucice i mislim da je bolje napakovan od meride koja ima neznatno bolji ram ali losiju opremu!genesis impakt jel to onaj sa xt menjacem nazad i rock shox vilom?ako je taj mislim da je najboljiizbor u pocetku sto se tice opreme koju si pomenuo da ces menjati a i kosta dosta osim ako nije na popustu pa onda je cena ok ali mislim da ako hoces dobar ram uzmi treka e sad razmisli o prioritetu ili mozda i sklapanju nekog bicikla!
  • 0
MTB!je*eno dobar sport!

#3 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 18 January 2009 - 08:30 AM

Po opisu bi ti najviše odvogarao neki hybrid. To je ram koji drži točak od 28" na koji staviš neki semislik, MTB korman... Pošto ne voziš jake uzbrdice, može da na njemu bude i drumski pogon (dvofaz) sa kombinacijom neke veće (iliti mtb) kasete... Nešto kao ovaj moj:
viewtopic.php?f=35&t=1530
  • 0

#4 Mineral

Mineral
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 18 January 2009 - 10:32 AM

Od prilike si iste visine kao i ja sto znaci nemoj ni slucajno da uzmes ram od 22'' :!: ako ces vise voziti po asfaltu a manje po sumi mozda bi t najbolje bilo da uzmes za nijansu veci ram tj. od 21'' meni se to odlicno pokazalo za duze ture pre dve godine sam imao capriolo sport ram od 21'' odlican je bio za drum dok se pokazao kao ubitacna kombinacija na iole strmom spustu!


Prosle godine sam vozio Capriolo sa 21" ramom i u potpunosti mi je odgovarao, zato se i plasim kupovine 20" rama...
  • 0

#5 bmsradulovic

bmsradulovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Postavljeno 18 January 2009 - 10:48 AM

19.5-20'' mi je idealno sto se tice terenske i zahtevnije voznje!Bolje ti je da uzmes manji ram u ovom slucaju odgovarajuci nego prevelik od 22'' tu ti onda nista nepomaze bice ti jako neugodno za voznju sediste ce ti biti spusteno pomereno unapred korman ce ti biti daleko ma kakvu god lulu stavio osim onu za dh :mrgreen: i jako tesko prakticno nikako ti nece biti lepo dok ga vozis a uzmes 20'' i podignes sediste i gas!
  • 0
MTB!je*eno dobar sport!

#6 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 18 January 2009 - 07:24 PM

Za 185cm coveka maksimum 19" ako hoces dobru kontrolu nad bajk. Ja bi trazijo neki ram sa nizom osom i sa duzom sticnom bi zavrsijo stvar. Takodje obrati paznju na duzinu rama i na duzinu tvoje ruke. Ako je ram kratak a ruke dugacke = problem. ako su ruke kratke a ram dugacak opet problem
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#7 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 18 January 2009 - 08:18 PM

Takodje obrati paznju na duzinu rama i na duzinu tvoje ruke. Ako je ram kratak a ruke dugacke = problem. ako su ruke kratke a ram dugacak opet problem

Istina.
Ali ipak za njegove potrebe je bitnija udobnost od kontrole na spustu, tako da mu i ja savetujem min 20'' ram
  • 0

#8 marko

marko
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 847 posts

Postavljeno 18 January 2009 - 08:24 PM

Covek je ipak 185. Mislim da je malko too much 20 inca ...
  • 0

#9 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 January 2009 - 08:35 PM

Sve se na kraju svodi na individualni osecaj...ja sam 176cm i nema sanse da vozim nista ispod 18", pa cak ni 18" - malo mi je i osecam se ko na bmx bajku...moji su 19";19,5" i 20". A opet - neko moje visine ne moze da sedne na 20" jer mu je preveliko...Proporcije samog tela igraju takodje veliku ulogu u izboru prave velicine rama. Na kraju - koliko ramova - toliko i razlicitih uglova, duzina cevi, pa i to treba imati u vidu...
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#10 vstojnic

vstojnic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 18 January 2009 - 08:43 PM

Apsolutno se slazem sa Misom, ja npr. imam 182cm, a vozim 16"-17" ramove, ako je DJ ram ona 15".
Meni licno 20" je vasionski brod i na to se ne penjem ni lud.

Ali iz neke moje licne perspektive gledano za 185cm bi idealno bilo 19". Da se oseti kontrola na svim terenima.
  • 0
Postavljena slika
Postavljena slika
Postavljena slika

#11 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 18 January 2009 - 09:03 PM

Ja sam visok 184 i vozijo sam 48cm(18,8") ram i nekako mi bijo veliki. Vozijo sam ga sa stemom od 100mm. 18,5" bilo bi po mojoj meri.
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#12 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 18 January 2009 - 11:04 PM

Ljudi bre, kako vozite te patuljke? :) meni je treker skoro pa malecak, a ispada da ljudima koji su 10 cm visi od mene to dodje gornja granica?

Nego - jos jedan glas za trekera (sad ja - vidi sliku mog) - samo stavi neki amort sa lockoutom napred i malo deblje gume, i cepaj.

Za turaski bajk su bitnije pouzdane komponente nego visoke performanse.
  • 0

#13 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 18 January 2009 - 11:09 PM

mislim da ovde pricamo o 3 razlicite geometrije i 3 razlicita stila voznje.. moj xc bajk je 19.5 i mislim da bi manji bio suvise mal (183cm)
  • 0

#14 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 19 January 2009 - 06:54 AM

Ljudi, ja sam visok 180 i vozim 19" MTB, sa lulom od 120mm, i sedištem max povučenim nazad...
Turaški bajkovi imaju sličnu geometriju. Moj Hybrid je 18,5" i mali mi je, ali za po gradu će biti odličan.
Drumski je već skroz druga priča. Isto tako, da vozim neki DJ, FR, DH kontam da mi ne bi padalo na pamet da uzimam bajk veći od 17"
  • 0

#15 ziggy

ziggy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 291 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 19 January 2009 - 07:41 AM

Ako mene pitaš 20" bi ti čučnula odlično,sa tvojih 185 cm. Ja sam 188 i 92 kg i teram GIANT-a 21" ,
da budem iskren mislim da mi manji ram ne bi nikako odgovarao.
Naime,probao sam od druga njegov 19" GIANT i osecao sam se kao da sam seo na ćerinu biciklu... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  • 0
When I was a kid I used to pray every night for a new bike. Then I realised that The Lord doesn't work that way, so I stole one and asked him to forgive me.

#16 Mineral

Mineral
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 19 January 2009 - 08:12 AM

Kad isprobam konkretni model uzecu verovatno 20" ili 21" (mada su tu i proizvodjaci koji oznacavaju mere u cm, pa imaju 50 cm, sto je malo manje od 20" i 54 cm, sto je malo vise od 21")... Hvala na savetima... Ima li predloga za konkretan model bicikla za gore opisane potrebe, a koji se moze naci u prodaji u Srbiji (BG ili NS)?
  • 0

#17 Mineral

Mineral
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 20 January 2009 - 01:51 PM

Zamolio bih za komentare bicikla Merida SUB 40-V. Evo ih specifikacije (na nemackom, ali mislim da poznavaoci nece imati problema):

Rahmen: Sport Utility-V
Gabel: RST Gila ML, 80 mm, Lockout
Umwerfer: Shimano M190, Ø 31,8 mm
Schaltwerk: Shimano Alivio 24-Gang
Schalthebel: Shimano ST-EF 50, 3 x 8 Gänge
Bremshebel: Shimano ST-EF 50
Bremse: V-Brake AL Linear
Kurbelgarnitur: Shimano M191, 42/34/24 Zähne
Innenlager: Shimano LP28
Naben: vorne Alloy QR / hinten Shimano RM30-8
Speichen: Edelstahl, silber
Felgen: Alu, Hohlkammerfelge
Kassette: Shimano CS-HG30, 11-32 Zähne
Reifen: CST C1348, 26 x 2.1 Zoll
Steuersatz: M10
Lenker: X-Mission Steel Flat, 600 mm
Vorbau: X-Mission Speed, 17°
Sattel: Sub Art
Sattelstütze: Alloy Ø 27,2 mm
Pedale: XC Steel
Farbe: matt-psylo gold/matt-black

Kakav ram ima ova Merida? Ne pominje se materijal od kojeg je napravljen... Sta znaci Sport Utility? Neka Meridina oznaka za vrstu rama ili? Da li ce biti dobra osnova za eventualnu nadgradnju boljim komponentima?

Kakvo je vase misljenje o ostalim komponentama? Ovaj bicikl je po poslednjem cenovniku Capriola iz jula 2008. kostao nesto manje od 27000 dinara... Da li se isplati to kupiti?
  • 0

#18 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 January 2009 - 06:35 PM

Ram ove meride je od alu legure 6061 sa tzv. "shotgun" izradom glavne poprečne cevi, što za posledicu ima da ram bude čvršći,a u isto vreme i lakši baš zbog takvog oblika izrade. Inače. oznaka V je za V-brake, dakle to je opcija koju ovaj ram podržava. Dalje, tehnologija koja je korišćena kod ovog rama je "MATTS taper" što predstavlja način oblikovanja samih cevi.
Delovi koje ovaj bajk sadrži zadovoljiće rekreativne potrebe, ali ne i zahtevne terene i zahtevne vožnje, da ne govorim o nekim takmičarskim afinitetima.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#19 Mineral

Mineral
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 21 January 2009 - 07:58 AM

Delovi koje ovaj bajk sadrži zadovoljiće rekreativne potrebe, ali ne i zahtevne terene i zahtevne vožnje, da ne govorim o nekim takmičarskim afinitetima.


To je ono sto mi je i potrebno... Nemam zelju da se profesionalno bavim biciklizmom, niti da ucestvujem u nekim takmicenjima... Najzahtevniji tereni po kojima sam do sada vozio su neravni nasipi, losi zemljani putevi, pescani putevi u Deliblatskoj pescari i blatnjavi puteljci u sumama...

Jos samo jedno pitanje: Merida SUB 40-V ili Capriolo Komodo?

Cena je slicna, Komodo ima neke bolje komponente, a Merida je mnogo lepsa... :)
  • 0

#20 Mineral

Mineral
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 22 January 2009 - 10:21 PM

Danas sam postao ponosan vlasnik Meride SUB 60-v... Bicikl je prelep i ima sasvim pristojne komponente... Evo specifikacije i slicice:

Postavljena slika

Rahmen: Matts Sport Utility
Gabel: RST Gila ML, 80 mm, Lockout
Umwerfer: Shimano Deore
Schaltwerk: Shimano Deore XT
Schalthebel: Shimano Deore Rapidfire
Bremshebel: X-Mission Comp
Bremse: V-Brake linear, 70 mm
Kurbelgarnitur: Shimano M442, 44/32/22 Zähne
Innenlager: Shimano LP28
Naben: Shimano RM65
Speichen: Edelstahl, silber
Felgen: MTB CNC Hohlkammerfelge
Kassette: Shimano HG50, 9-fach, 11-32 Zähne
Reifen: CST C1455 2.1
Steuersatz: M10
Lenker: X-Mission Speed Flat, 600 mm
Vorbau: X-Mission Speed
Sattel: X-Mission Speed
Sattelstütze: Alloy
Pedale: XC Steel

Gewicht bei kleinster Rahmenhöhe und ohne Pedale!
Gewicht: ca. 13,7 kg
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika