Jump to content


Fotografije

Zamena ulja


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
42 odgovora na ovu temu

#1 LukaPokimica

LukaPokimica
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 21 October 2023 - 03:35 PM

Pozdrav. Želeo bih da zamenim ulje u kočnicama. U pitanju su Shimano kočnice koje koriste mineralno ulje. Zanima me da li mogu koristiti bilo koje mineralno ulje (npr Total LHM plus), ili moram Shimanovo?
  • 0

#2 Prase011

Prase011
  • Members
  • PipPipPip
  • 128 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 22 October 2023 - 05:45 AM

Gledajući preporuke iskusnijih, baš to Totalovo su nahvalili vrhunski a 10x je jeftinije od Shimano ulja. Gremlin ili ti Relja je u svojim video klipovima objasnio sličnost i pohvalio baš to ulje, litar sam platio pre neki dan manje od 900 din.
  • 1

#3 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 22 October 2023 - 07:34 AM

To "Shimanovo" ulje nije ni prošlo pored Shimana, to neko drugi radi za njih a oni pljačkaju. Nisam pratio priču oko hidrauličnih kočnica ali niti je Shimano izmislio hidraulične kočnice niti je izmislio ulje za njih. Prema tome treba koristiti neko "najsličnije" (čitaj isto) ulje nekog drugog proizvođača. Oni sa iskustvom će reći da li LHM ili neko ulje DOT specifikacije.

 

Sad gledam slike flašica "Shimanovog" ulja, nema nikakve oznake specifikacije a u opisu stoji da "prevazilazi DOT". Još malo pa ću pomisliti da je njihovo ulje bolje nego ono najobičnije DOT specifikacije koje ide u Formulu 1  n2:hahaha  n2:hahaha .


  • 1
.

#4 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 22 October 2023 - 10:03 AM

Ma LHM i ćeraj!
Za sve kočnice koje koriste mineralno ulje ide LHM (Shimano, Magura itd)
Za one koje koriste DOT mora DOT (uglavnom Avid).

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#5 LukaPokimica

LukaPokimica
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 22 October 2023 - 10:07 AM

Znači može Total. Hvala Vam puno na pomoći!
  • 0

#6 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 22 October 2023 - 10:36 AM

Već godinama bez problema Total LHM plus.
Da nešto ne valjda, do sada bi se već pokazalo.


  • 0

#7 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 266 posts

Postavljeno 23 October 2023 - 10:57 AM

Da li neko zna koliki je rok trajanja samog ulja u boci?


  • 0

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#8 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 October 2023 - 12:37 PM

"...Since Mineral Oil is hydrophobic and does not absorb water from the environment, one of the great advantages it has over DOT fluid is that once opened it can be stored indefinitely."

 

Kaze da nema rok trajanja (ne garantujem za pouzdanost sajta, prvi link koji mi je cika Gugleta izbacio https://epicbleedsol...il-brake-fluid)


  • 2

#9 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 23 October 2023 - 05:41 PM

Razlikuju se shimano mineralno i "ostala" ulja, laicki receno shimanovo je napravljeno sa takvim specifikacijama da se lakse krece kroz tanje cevi, sto je i logicno obzirom na presek hidraulicnih creva za bicikle naspram automobila... U praksi gumice oko klipova sporije vracaju klipove nazad posle kocenja, a koliko je to nekome bitno...


  • 0

#10 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 October 2023 - 06:42 AM

Sad vidim da sam slucajno stavio zagradu na kraj linka, pa izbacuje gresku. U svakom slucaju mineralno ulje je zakon i svako treba da ima po par litara iz ciste obesti.

 

https://epicbleedsol...oil-brake-fluid

 

"...Since Mineral Oil is hydrophobic and does not absorb water from the environment, one of the great advantages it has over DOT fluid is that once opened it can be stored indefinitely."

 

Kaze da nema rok trajanja (ne garantujem za pouzdanost sajta, prvi link koji mi je cika Gugleta izbacio https://epicbleedsol...il-brake-fluid)


  • 2

#11 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 266 posts

Postavljeno 24 October 2023 - 03:53 PM

Ma ja sam trazio na Total-ovom sajtu tu info  n2:crazy 
Imam jednu bocu otvorenu vec 3,4 godine a zadnje 2 godine sam slabo vozio ( citaj : lenja stoka )
Uzeo sam da sredim kocnice i zamenim ulje a posto nisam nisam znao da li je dobro ili nije, uzeo sam novu bocu.
No, sad imam ulja za narednih 10 godina  n2:party-021  


  • 2

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#12 CastleWolfenstein

CastleWolfenstein
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 12 November 2023 - 10:47 AM

pozdrav ljudi, meni je potrebna pomoć oko ovog dijela posla, imam shimano kočnice, na kojima piše mineral oil i vjervatno ulje nikad nije ni mijenjano, a prilikom kupovina bajsa, ja sam zeznuo stvar jer još uvijek nisam znao ništa o tome da se može desiti... skinuo sam obje gume kako bi stavio biciklu u auto i pritiskao ručice kočnica, tako da je ulje izbilo van i malo procurilo u auto... e, sada, nekako me mrzi da dajem 50 eura za taj posao ako to mogu sam jednostavno obaviti kod kuće

 

pregledao sam ove tutoriale:

 

- ono šta je bitno je da se obavezno makne guma/kotač, kao i kočione pločice/pakne prije postupka

- jedan lik na videu skida cijela klješta, onaj koji radi kao na "gravity" način, drugi to ne radi, on radi sa špricom i njemu je bicikla kontra gravitacije

 

pitanje #1 - ne kužim kako lik na drugom videu zapravo ubacuje čisto ulje u sistem kada nema injekciju sa kojom bi mogao raditi taj "vakuum"?

 

pitanje #2 - nemam onaj cup, tu malo posudicu za stavljanje ulja gora, dali mogu šta napraviti u kućnoj radinosti da posluži toj svrsi?

 

- zapravo osim tog mineral oil od shimana, treba mi samo taj mali cup gore, jer špricu mogu kupiti u apoteci, uzmem najveću, a onu cijev gumenu tanku i prozornu mogu u pevexu/bauhaust ili tipa neka željezara

 

pitanje #3 - nije mi jasno zašto lik na prvom videu tek kada sve spoji, uzme ključ i odvrne jedan krug šarafa na klještima? šta se tada desi kada odvrne taj šaraf za jedan krug?

 

https://www.youtube.com/watch?v=o-YvMRJunwo

https://www.youtube.com/watch?v=EBvbwvLEwio

 

ženska na ovom video stavlja žuti komad plastike da se cilindri ne stisnu u klještima, dok ostala dva lika to ne naprave? kako je ispravno?

 

još jedan dobar video: https://www.youtube.com/watch?v=DNYTaVxv4FY

 

pitanje #4 - kada svi to ovi likovi obave, na kraju videa stisnu ručicu kočnice i dalje mi se čini kao da im ostane dosta mekana? zar nije to pogrešno? ne bi li trebala biti skroz tvrda ručica i da kočnica zakoči čim se malo pritisne, tj. ne može "duboko", ne znam kako da se drugačije izrazim


  • 0

#13 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 November 2023 - 06:26 PM

Ovde je spisak videa o servisu hidrauličnih kočnica.

 

Tu sam se trudio objasniti kako se radi, zašto se tako radi, koje ulje je jeftino, a dobro, na šta obratiti pažnju itd.

 

Ovde smo budžili alat za Rohloff nable, a po sličnom principu bih pokušao i za hidarulične kočnice da mi treba alat (mada računam da se isplati uzeti alat, i to raditi sebi onda na tenane).

 

Relja


  • 3

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#14 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 12 November 2023 - 08:06 PM

Da se ubacim i ja sa pitanjima... :D

- Koliko česti treba menjati ulje, otprilike?
- Trenutni bajs ima skoro 67.000 km i 3,5 godina starosti.
- Da li se gleda km ili vreme?
- Da li ima veze i u kakvim uslovima se vozi (prašina, kiša...)?
  • 0

#15 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 November 2023 - 08:13 PM

Da se ubacim i ja sa pitanjima... :D
- Koliko česti treba menjati ulje, otprilike?
- Trenutni bajs ima skoro 67.000 km i 3,5 godina starosti.
- Da li se gleda km ili vreme?
- Da li ima veze i u kakvim uslovima se vozi (prašina, kiša...)?



Prašina i kiša nemaju iticaj jer je to hermetički zatvoren sistem.
Koliko sam uspeo da vidim neki standardni rok za mineralno ulje je 2 a za sintetiku 1 godina.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#16 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 266 posts

Postavljeno 12 November 2023 - 08:18 PM

pozdrav ljudi,

- Nemoj nista da budzis, kupi namensku posudicu/cup za bleedovanje. Ne kosta cup zlata, mnogo je brze, lakse i bolje nego da gubis vreme na grunfovanje a i to je nesto sto kupis jednom i zavrsis posao.
- Ne znam da li su sisice na kljestima univerzalnih dimenzija ali ljudi vrlo cesto koriste crevo iz seta za infuziju koji mozes da kupis u svakoj apoteci i kosta oko jednog evra. Malo se teze navlaci na sisicu ali je izvodljivo i savrseno naleze pa si siguran da nece spasti ili da ima lufta.
- Mozda covek zavrce a ne odvrce jer bi mu iscurelo ulje?
4 - Kad napunis sistem do vrha sa klipovima koji su skroz uvuceni i dok je u celjustima "zuti komad platike", rucica ce biti tvrda medjutim kad stavis paknove i nadrukas rucicu, klipovi prilaze paknovima i tu ostaju. Zbog toga dolazi do spustanja nivoa ulja u sistemu i ta razlika stvara luft u rucici, postaje meksa i to ce se povecavati vremenom kako se trose paknovi. E sad, mozda na nekim ultra mega giga profi rucicama moze da se podesava ta tvrdjoca nevezano za nivo ulja ali to ne znam.
Sto se tice zutog komada plastike, tu mozes da grunfujes i da nadjes nesto sto je dovoljno siroko da udje u celjust i da drzi klipove ali da ne ispadne tokom rada.
Mozes i da kupis "bleed block" na Aliju/Ebay za dolar, dva.

Set za infuziju izgleda ovako :
infuzioni-set-1.jpg
Jedan set ti je dovoljan za 3 zivota da bleedujes kocnice. Iseces crevo koliko ti odgovara, ostatak negde spakujes i to je to.


  • 1

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#17 Prase011

Prase011
  • Members
  • PipPipPip
  • 128 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 12 November 2023 - 08:37 PM

U sličnu akciju sam i ja krenuo i naručio sam set preko Alija za šaku dolara, koje su brzo stigle u Srbiju ali avaj poštari štrajkuju i dobiću šipak. Kupio sam i flašu ulja koje je Gremlin preporučio, pa ako ti treba i iz Bg si, dodji da ti uspem malo na poklon pa se igraj dalje

Evo i linka ka setu za Shimano koji sam poručio :

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €1.82 31%OFF | Bicycle Brake Bleed Kit For Shimano Hydraulic Disc Brake Bleeding Tool Set Funnel Oil Stopper Road Mountain Bike Repair Tools
https://a.aliexpress.com/_mKwQu5i

A evo linka za sve ostale tipove kočnica i opremu koja je potrebna :

€8.11 70%OFF | Bicycle Brake Oil Bleed Kit Tools For SHIMANO SRAM Avid MAGURA Series Hydraulic Disc MTB Road Bike Brake Repair Tool
  • 1

#18 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 12 November 2023 - 09:23 PM

Prašina i kiša nemaju iticaj jer je to hermetički zatvoren sistem.
Koliko sam uspeo da vidim neki standardni rok za mineralno ulje je 2 a za sintetiku 1 godina.


Kad bih još znao koje je kod mene... :D
Ali u svakom slučaju probio sam te rokove. I šta će biti ako teram dalje i ne menjam?
  • 1

#19 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 12 November 2023 - 09:33 PM

Umesto posude se bez problema navrne obican spric (uzeti sto veci). Ovde postoji i prednost jer moze i odozgo da se ubrizga novo ulje (ko hoce tako da procisti dodatno sistem).

Creva ima u auto prodavnicama na metar, 4mm je cini mi se unutrasnji precnik, samo treba prikljestiti necime za celjust.

 


  • 2

#20 CastleWolfenstein

CastleWolfenstein
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 13 November 2023 - 02:06 PM

Ekstra ljudi! Puno vam hvala na ovolikoj pomoći!


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika