Jump to content


Fotografije

Preporuka za prvi drumski bajs [Devojka, 173cm, do 400e)


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
21 odgovora na ovu temu

#1 wannabecyclist

wannabecyclist
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 16 June 2023 - 11:36 AM

Ćao ljudi. Nedavno sam se zainteresovala nešto više za drumske bajseve, ali nemam nikakvog iskustva u vožnji, pa bi mi značila preporuka za dobar (+ budget-friendly) entry-level bajs. Ideja mi je da vozim povremeno po gradu, a vikendom rekreativno nešto više van grada, po asfaltu, i kontam znajući naše puteve, da bi bilo dobro da mi je bajs spreman i za neki blaži off-road momenat. 

 

Uzevši to u obzir, fokusirala sam pretragu najviše na endurance, početničke opcije, sa clearance-om za veće gume, i trenutno postoje dva bajsa o kojima razmišljam, a kako nemam iskustva ni u kupovini second-hand bajseva, svaki savet bi mi bio koristan. 

 

https://www.2bike.rs...triban-rc-500-2

https://www.2bike.rs...54cm-2x8-claris

 

Što se tiče veličina, Triban je M, što je ekvivalentno visini vozača 173cm-182cm. Tako da gađam donju granicu, pa se nadam da mi ne bi bila previsoka, pogotovo u početku dok stičem samopouzdanje. S druge strane, Trek je 54cm, što odgovara vozaču od 168cm-174cm, što mi zvuči kao savršen fit. 

 

Onoliko malo koliko sam uspela da proučim do sada, prednosti za Triban su disk kočnice i sora menjač, za razliku od Trek-a gde dolaze rim kočnice i claris. S druge strane, Trek je established brend, pa možda uliva nešto više poverenja u kvalitet (a možda i je i samo prazan marketing?). 

 

Kakva su vaša razmišljanja? Šta vam deluje kao bolja kupovina? I za kraj, jel išta od ovoga uopšte ima smisla za mene, ili predlažete nešto treće?

 

Hvala puno! :)


  • 0

#2 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 16 June 2023 - 02:19 PM

Trek jeste bolji brend tu nema priče, ali ovo je njihov osnovni, ulazni model. Triban i Trek su jako slične veličine. Ja imam jedan takav Triban u l veličini. Proizvođač kaže da je L za vozača od 182-188cm a ja sam 182 i paše mi savršeno. M mi je premali, probao sam. Prema tome postoje velike šanse da će M da ti odgovara, treba samo da probaš.

Vizuelno gledano, Trek ima nešto atraktivniji ram, ali Triban ima bokju mehaniku. Te disk kočnice na Tribanu rade provereno dobro pod svim uslovima, Triban ima mesta da se uglave gume do 38mm a to je dovoljno za gotovo svaki offroad, plus razne opcije za montiranje pak tregera napred i pozadi ako se odlučiš za višednevne ture. Užasno je praktičan bicikl, meni se iskreno jedino ne sviđa ova mat prdimiš boja. Međutim ako na njega staviš rozu traku i roze nosače bidona i bidone, eto lepog ženskog bicikla. :D
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#3 wannabecyclist

wannabecyclist
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 16 June 2023 - 03:19 PM

Trek jeste bolji brend tu nema priče, ali ovo je njihov osnovni, ulazni model. Triban i Trek su jako slične veličine. Ja imam jedan takav Triban u l veličini. Proizvođač kaže da je L za vozača od 182-188cm a ja sam 182 i paše mi savršeno. M mi je premali, probao sam. Prema tome postoje velike šanse da će M da ti odgovara, treba samo da probaš.

Vizuelno gledano, Trek ima nešto atraktivniji ram, ali Triban ima bokju mehaniku. Te disk kočnice na Tribanu rade provereno dobro pod svim uslovima, Triban ima mesta da se uglave gume do 38mm a to je dovoljno za gotovo svaki offroad, plus razne opcije za montiranje pak tregera napred i pozadi ako se odlučiš za višednevne ture. Užasno je praktičan bicikl, meni se iskreno jedino ne sviđa ova mat prdimiš boja. Međutim ako na njega staviš rozu traku i roze nosače bidona i bidone, eto lepog ženskog bicikla. :D

 

Strava, hvala ti puno na brzom i informativnom odgovoru! Hahah da, skroz razmišljam neke hot pink detalje da razbiju ovu monotoniju.  n2:bikegirly

 

Moraću onda izgleda do Jagodine. Sledeći korak mi je da istražim na šta sve da obratim pažnju dok budem isprobavala bajs. Pretpostavljam da se već o tome pisalo na forumu, pa ću da pretražim, ali ako imate neke brze pointers, dobrodišli su. 


  • 0

#4 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 17 June 2023 - 12:00 PM

Dobro pregledaj ram i viljušku. Sitne ogrebotine na ramu su znak normalne upotrebe. Ako nađeš da je ram negde zagreban do metala ili još gore da je ulubljen, to je znak da je sa bajsa padano. To se isto često vidi po šamaraljkama (menjači na kormanu) ili na pogonu. Probaj bajs i vidi da li lepo menja brzine, da li dobro koči. Mada, sve i da to nije Ok,može se lako namestiti. Zavrti prednji i zadnji točak, pogledaj da li imaju osmicu ili se pravo vrte...


Još jedan solidan predlog za bajk bi bio ovaj:

https://m.kupujempro...1-1687002516581

Ispada iz tvog cenovnog ranga ali samo za 200 eura više dobila bi lagan bajk renomiranog proizvođača sa perfektnom mehanikom srednje više klase ihidrauličnim diskovima. Ništa specijalno nećeš time dobiti ali je ovo izuzetna ponuda trenutno jer bajk izgleda kao nov a cena novog je bila 3 puta veća, to provereno znam. Best buy trenutno ako možeš još toliko da se protegneš finansijski i ako ti ram odgovara. Ako ne, biće i Triban super.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#5 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 17 June 2023 - 12:11 PM

Baci pogled i na ovaj vodič koji je radio Gremlin, možda je malo duže za čitanje ali se sigurno isplati da imaš makar okvire šta gledaš

https://bicikl.bikeg...lovnog-bicikla/

Ima verzija i kao video

https://youtu.be/RJdKKycZwPs
  • 2

#6 wannabecyclist

wannabecyclist
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 18 June 2023 - 08:56 AM

Sjajno, hvala vam puno na savetima! Baš znače. :)

 

Ovaj Cannondale je možda jedan od prvih koje sam videla kada sam počela da pretražujem oglase, i baš mi je prelep. Svako malo ulazim da pogledam da li je još uvek tu, ali nekako ne mogu sebi da opravdam trošak uzevši u obzir da tek ulazim u ovo i nemam pojma ni koliko će mi se zapravo svideti sve. S druge strane, šanse su da ako do toga dođe, moći ću da preprodam bicikl (?), ali pošto bi mi dobar deo ušteđevine otišao na njega (Cannondale), plus oprema i servis preko, osećam se malo neodgovorno da ne izaberem pristupačniju opciju. 

 

Kakvi su vama ulazni bajsevi bili? Jeste imali slična razmišljanja na početku? 


  • 0

#7 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 18 June 2023 - 04:56 PM

Uvek je logika da bolje da kupiš jeftinije dok nisi sigurna šta ti treba i da li ti to zaista i treba. Jer ćeš tek posle par hiljada kilometara na tom bajsu zapravo znati šta ti treba, šta ti se ne sviđa, šta bi unapredila i sl. A takav bajs, pod uslovom da ne dodje do neke havarije u medjuvremenu, uvek možeš da prodaš sa gubitkom od 50-100 evra i da uložiš u bolji ako shvatiš šta želiš da unaprediš a recimo nije moguće ili isplativo na tom bajsu.

E sad pretpostavljam da većina ovde ima neka slična razmišljanja, pogotovu za početnike (jer sam shvatio da si pocetnik za drumske bicikle). S druge strane znam ljude kojima bicikli od po par hiljada evra hvataju prašinu ili ih voze po par stotina kilometara godišnje, ali ne verujem da će oni doći ovde da se pohvale time :)

Edit: Meni onaj Triban 500 deluje kao vrh entry level rešenje, Cannondale je jako lep ali mislim da u početku ne bi ni videla u vožnji razliku između ta dva a značajno je skuplji.

Edit2: i podržavam logiku da se ostavi budžet za opremu i servis. Aj servis ne mora biti velika stavka, ali kaciga, neki dres i biciklisticke gaće su obavezni za dobro uživanje kao minimum pa bih ja sve to zajedno sa servisom računao bar na 100-200 eur, što je teško ako je već budžet za bajs jako nategnut.
  • 2

#8 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 June 2023 - 06:27 PM

Uvek je logika da bolje da kupiš jeftinije dok nisi sigurna šta ti treba i da li ti to zaista i treba. Jer ćeš tek posle par hiljada kilometara na tom bajsu zapravo znati šta ti treba, šta ti se ne sviđa, šta bi unapredila i sl. A takav bajs, pod uslovom da ne dodje do neke havarije u medjuvremenu, uvek možeš da prodaš sa gubitkom od 50-100 evra i da uložiš u bolji ako shvatiš šta želiš da unaprediš a recimo nije moguće ili isplativo na tom bajsu.
E sad pretpostavljam da većina ovde ima neka slična razmišljanja, pogotovu za početnike (jer sam shvatio da si pocetnik za drumske bicikle). S druge strane znam ljude kojima bicikli od po par hiljada evra hvataju prašinu ili ih voze po par stotina kilometara godišnje, ali ne verujem da će oni doći ovde da se pohvale time :)
Edit: Meni onaj Triban 500 deluje kao vrh entry level rešenje, Cannondale je jako lep ali mislim da u početku ne bi ni videla u vožnji razliku između ta dva a značajno je skuplji.
Edit2: i podržavam logiku da se ostavi budžet za opremu i servis. Aj servis ne mora biti velika stavka, ali kaciga, neki dres i biciklisticke gaće su obavezni za dobro uživanje kao minimum pa bih ja sve to zajedno sa servisom računao bar na 100-200 eur, što je teško ako je već budžet za bajs jako nategnut.


Apsolutno se slažem sa svim napisanim. Triban je već veoma dobar kakav jeste, a vredi i uložiti u neka poboljšanja u budućnosti (tipa hidro-mehaničke kočnice), tako da može dugo da služi raznim namenama. Ostatak budžeta u opremanje sebe i bajsa za sigurniju i udobniju vožnju (na temu sticanja iskustva, posle nekog vremena ćeš verovtno promeniti sedište, lulu ili pedale, kada budeš osvestila šta ti odgovara) i već možeš da pustiš tu lepu zarazu da te uhvati :)
  • 1
The sea, the sea

#9 wannabecyclist

wannabecyclist
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 19 June 2023 - 02:25 PM

Super, sve to ima smisla. Stvarno ste mi svi baš puno pomogli, tako da vam puno hvala! 

 

Organizujem put do Jagodine, nadam se da će sve biti ok sa Tribanom, i da uskoro krećem da vozim. Jako sam uzbuđena.  n2:Cm-smiley


  • 0

#10 vladapile

vladapile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 475 posts
  • LocationBrus

Postavljeno 19 June 2023 - 05:15 PM

Super, sve to ima smisla. Stvarno ste mi svi baš puno pomogli, tako da vam puno hvala! 

 

Organizujem put do Jagodine, nadam se da će sve biti ok sa Tribanom, i da uskoro krećem da vozim. Jako sam uzbuđena.  n2:Cm-smiley

И ускоро слике да видимо са неке вожње  n2:bikegirly


  • 0

cycling is life, that's why I pedal ...


#11 wannabecyclist

wannabecyclist
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 20 June 2023 - 08:35 AM

Nadam se da će biti. Malo sam se sad smorila-- nažalost, Triban izgleda da odlazi nekom ko se pre mene javio.  :?

 

Šta da se radi, nastaviću da gledam oglase. Da li mislite da ima smisla da odem da NS-a i probam Trek, ili se fokusiram na pronalazak nečeg drugog? 


  • 0

#12 wannabecyclist

wannabecyclist
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 20 June 2023 - 10:37 AM

Zapao mi je za oko i ovaj bajs: https://www.2bike.rs.../merida-race-90

 

Potencijalno bi mogao da bude bolji izbor u odnosu na Trek?


  • 0

#13 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 June 2023 - 11:42 AM

Meni iskreno ta Merida nit smrdi nit miriše. Vidi se da je malo stariji bajs sa starijom mehanikom (što ne znači da to ne radi dobro) ali uz sve to ta nekakva tamna crna boja... Deluje mi onako baš bezlično. Nije toliko loša opcija za nekog ko ne može da se nategne ni malo preko te cene, ali ovo svakako nije bajk koji bih ja dugoročno želeo za sebe.

Pogledaj ovaj:

https://m.kupujempro...0-1687261001316

Moderan sa bojama koje odgovaraju imidžu dame, endurance geometrija koja nije preagresivna, veličina rama koja ti najverovatnije sigurno odgovara, oprema jeste šarenolika ali se meni čini da je ovde vlasnik želeo da unapredi bajs stavljajući kvalitetnije delove, po opisu vlasnika revnosno održavan i pažen bicikl. Cena je čini mi se poštena.

Ako ti Smederevo nije daleko, mislim da se isplati otići da pogledaš...
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#14 wannabecyclist

wannabecyclist
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 20 June 2023 - 12:07 PM

Meni iskreno ta Merida nit smrdi nit miriše.

 

Dobro si to opisao, takav neki osećaj imam i ja  :lol:

 

Videla taj oglas, samo me malo brine veličina. Ne uspevam da nađem neku zvaničnu informaciju kojoj visini odgovara, jedino sam u okviru ovog članka došla do nekog chart-a, i tu je max 170cm. Pisala sam prodavcu, pa ćemo videti, ali slažem se da je jako lep bicikl, i bio bi pun pogodak za slučaj da je ok veličina. 


  • 0

#15 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 June 2023 - 01:45 PM

Ti si po visini baš na nekoj granici između S i M veličine, baš zato pre kupovine treba da odeš da probaš bicikl. Prodavac je tu malo čudno izmerio dimenzije bicikla jer se uvek meri od sredine prečnika crevi a gornja cev se meri tako da ja zamišljena linija vodoravna u odnosu na tlo. Zbog toga sam ubeđen da je efektivna dužina ovog bicikla 52 ili 53 cm a ne 50 kao što se vidi na slici. U svakom slučaju kad se neko nalazi kao ti na granici između dve veličine rama, dobra vest je to da se dužina i dohvat ruku na biciklu lako mogu korigovati dužinom lule. Stavi se za centimetar kraća ili duža lula i to je to. U svakom slučaju ako nisi vozila ranije drumski bicikl, čim sedneš na njega odmah ćeš se osetiti previše rastegnuto i nagnuto ka napred, i ni sama nećeš biti sigurna da li ti je bajs mali ili velik. Treba samo da ne izabereš bicikl dva broja manji ili veći, ostalo se sve manje više da lako doterati.
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#16 wannabecyclist

wannabecyclist
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 21 June 2023 - 08:36 AM

Ti si po visini baš na nekoj granici između S i M veličine, baš zato pre kupovine treba da odeš da probaš bicikl. Prodavac je tu malo čudno izmerio dimenzije bicikla jer se uvek meri od sredine prečnika crevi a gornja cev se meri tako da ja zamišljena linija vodoravna u odnosu na tlo. Zbog toga sam ubeđen da je efektivna dužina ovog bicikla 52 ili 53 cm a ne 50 kao što se vidi na slici. U svakom slučaju kad se neko nalazi kao ti na granici između dve veličine rama, dobra vest je to da se dužina i dohvat ruku na biciklu lako mogu korigovati dužinom lule. Stavi se za centimetar kraća ili duža lula i to je to. U svakom slučaju ako nisi vozila ranije drumski bicikl, čim sedneš na njega odmah ćeš se osetiti previše rastegnuto i nagnuto ka napred, i ni sama nećeš biti sigurna da li ti je bajs mali ili velik. Treba samo da ne izabereš bicikl dva broja manji ili veći, ostalo se sve manje više da lako doterati.

 

Jasno, hvala na savetima. Očekujem da će mi biti malo čudan taj položaj u početku, i baš zato sam mislila i da idem pre ka M veličini, jer pretpostavljam da će mi sa nižim sedlom biti prijatnije, tj. da ću više biti uspravno i time biti u "manje agresivnom" položaju. Znači mi input da je lako korigovati i dužinu lule, pa da ću sve to moći da namestim dodatno tako da mi odgovara, to je super.  n2:smiley-score010 Idem da probam ovaj bajs uskoro, pa se nadam da će biti sve dobro. 


  • 0

#17 wannabecyclist

wannabecyclist
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 21 June 2023 - 07:59 PM

Ćao ljudi, javljam da je Vortec kod mene, uzela sam ga malo pre. Vozila sam nekih 30ak minuta po naselju, baš je lagan, i osećaj je predobar. Položaj mi je za sad sasvim okej tako kako je već i bio namešten bajs, i nije mi čak ni posebno bilo čudno niti izazovno kad sam tek sela na njega. Koliko sam mogla amaterski da pogledam, deluje mi da je u super stanju. Prodavac je ispao ultra fin i poklonio mi i kacigu i neku osnovnu opremu, tako da sam uhvatila koliko je ostalo od dana da odmah provozam.

 

Hvala vam puno na pomoći, i @Smasher hvala posebno na sugestiji za baš ovaj bicikl. Verovatno bih ga propustila zbog veličine da me nisi vratio na njega, tako da sam baš zahvalna.  n:anim_53


  • 4

#18 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 21 June 2023 - 08:11 PM

E baš mi je drago zbog tebe. ŠTo volim kad pomognemo nekome da odabere dobar bajs za sebe, znači kao da sam ja dobio novi bicikl.

U zdravlje te služio i da se sita navozaš. Ne bi bilo loše da ostaviš jednu sliku, da te neko slika sa strane dok si na biciklu i odmah ćemo ti na prvu loptu reći da li je veličina OK za tebe...
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#19 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 21 June 2023 - 08:19 PM

Neka je sa srećom vožnja i sledeći postovi slike u temi sa današnje vožnje :) 


  • 1

#20 wannabecyclist

wannabecyclist
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 23 June 2023 - 12:46 PM

Važi, hoću uskoro. Hvala vam puno još jednom!  :)


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika