Jump to content


Fotografije

Pedale spd i obuća za iste


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
32 odgovora na ovu temu

#1 MilanForesr

MilanForesr
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts

Postavljeno 23 May 2023 - 09:00 AM

Pozdrav kolege drumaši,


Rešio sam da predjem na pedale koje imaju sistem za kačenje.

Pošto imam gravel/treking bicikl, ne trebaju mi profesionalna neka obuća.

Teren mi je mešovit, minimalno off-road, uglavnom su brdska ludila na asfaltu.

Medjutim, dosta puta na nizbrdici, u krivini, ima sitan šofer koji pravi problem kod kočenja.

Na klasičnim pedalama, lako spustimo nogu da ne padnem.

Koliko je potrebno vremena da naučim spd da koristim kod takvih situacija?

Ili kad jednostavno dodjem na semafor, da skinem bez problema stopalo sa pedale i stavim na asfalt?


Ako bi mogla pomoć oko izbora, obuća + pedale.

Hvala unapred.
  • 0

#2 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 23 May 2023 - 09:53 AM

ja prešao skoro, pre mesec ili dva.

 

namerno se kačim i kad vozim po gradu, da bih se navikao na otkačivanje. Osećaj je toliko drugačiji da sam u početku sasvim svestan da mi je noga zakačena tako da mi se nijednom nije desilo da zaboravim da treba da se otkačim.

 

posle pređe u naviku, pa se setim kada usporavam da treba i da zarotiram stopalo ka spolja. Toliko je jednostavno da i ako to odradim u poslednjem momentu, nije kasno. A baš sam se plašio pada u mestu zbog eventualne povrede ruke koja bi mi zakomplikovala život :)


  • 0

#3 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 23 May 2023 - 10:34 AM

Nema tu neke velike nauke za drumaša. Ako ne moraš da hodaš više od 10-20 metara onda SPD-SL, ako moraš da hodaš više od toga i po asfaltu i van asfalta onda SPD. Nije baš bukvalno i 100 % tako ali tu je negde.

Neko se navikne za dan, neko za 10 dana, to zaboravi, svi se naviknu. Nije problem iskopčati nogu kada ti hoćeš nego kada se desi nešto nepredviđeno gde se jedva držiš da ne padneš i gde svaki dodatni pokret znači pad a ti treba da iskopčaš nogu, tu se pada u takvim situacijama...


  • 0
.

#4 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 459 posts

Postavljeno 23 May 2023 - 11:00 AM

Što reče kolega svi se naviknu neko brže neko sporije, samo na početku treba napraviti podsetnik u glavi da se otkopčavaš, posle bude lagano. Ja i kad sam padao mi to nije bio problem, na mtb sam prošlog leta leteo preko volana i nekako valjda se podsvesno iskopčam koliko mi je to sad već ušlo u naviku da nikakvih problema nisam imao (ne računam što sam glavom riljao po blatu, to je druga vrsta problema :)

 

I treba da vidiš da li SPD ili SPD-SL, u suštini opet je objašnjeno koji je bolji za šta, ja vozim SPD jer menjam mtb i gravel bicikl pa mi je taj sistem univerzalniji. Što se pedala tiče ja na gravelu imam ove i zaista ne verujem da ti treba bilo šta bolje (osim za mtb gde ti možda trebaju neke sa platformom, ali reče da ne voziš off-road):

 

https://bike.shimano...00/PD-M520.html

 

Oko 55 evra su u PB, verovatno mogu da se nađu negde i jeftinije. A obuća opet sve zavisi koliko hoćeš tvrdoće - tvrđa obuća bolji prenos snage na pedalu, mekša obuća lakše se hoda i normalniji je osećaj u njoj. Preporuka je samo ako si u prilici da pre toga obuću probaš, što zbog broja, što zbog širine, što zbog udobnosti. Opet u PB obično imaju nekoliko modela da se proba pa ako imaš neki u blizini nije loše posetiti, što se cena tiče tradicionalno su skupi. Ja sam poručivao i sa neta, što je mnogo povoljnije, ali samo Northwave koje sam već imao jedne kupljene ovde pa sam računao da je isti broj i za druge modele i nisam omanuo. 

 

Edit: Postoje i drugi sistemi, recimo Crankbrothers baš hvale, ali njih sam u Srbiji video samo u ProBike i nemam nikakvo iskustvo iz prve ruke. U suštini je obuća ista, samo su druge pedale i pločice za kačenje. 


  • 0

#5 MilanForesr

MilanForesr
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts

Postavljeno 23 May 2023 - 03:54 PM

Kada vozim bicikl, nemam običaj da stanem, hodam.

Ovo se sve odnosi na deo kada izlazim iz grada, posle na otvorenom se ne brinem, tu već peglam.

Uzeo bih pedale flat/spd jer tom biciklom idem i do igrališta.



Svakako ću pogledati izbor. Idem na jači tempo uzbrdo. Meni je cilj da što pre savladan brdo i za spd pedalama će mi uspon biti mnogo lakši. Ravnica je već još bolja.

Navikao sam ceo život na flat pedale i videćemo šta će biti kada predjem na flat/spd.

Hvala na savetima!

Šta kažete na: PEDALE SHIMANO PD-M324 SPD SIVE?
  • 0

#6 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 933 posts

Postavljeno 23 May 2023 - 04:36 PM

Ja kažem da su teške, preko 500 grama za par pedala. Ja sam dobio možda baš taj isti model uz MTB, noga ne kliza na ravnom delu, zakopčava se dobro na drugom, eno ih u kutiji. Stavio upravo zbog težine karbon platforme a i MTB koristim za put do posla kroz gust saobraćaj pa nisam hteo da se kopčam.
Na drumašu imam kombinovane SPD pedale ali ravni deo je zgodan samo za kratko pedalanje (kao ispomoć) jer noga u cipelama kliza preko njih. Prezadovoljan sa njima

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#7 MilanForesr

MilanForesr
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts

Postavljeno 23 May 2023 - 05:12 PM

Ja kažem da su teške, preko 500 grama za par pedala. Ja sam dobio možda baš taj isti model uz MTB, noga ne kliza na ravnom delu, zakopčava se dobro na drugom, eno ih u kutiji. Stavio upravo zbog težine karbon platforme a i MTB koristim za put do posla kroz gust saobraćaj pa nisam hteo da se kopčam.
Na drumašu imam kombinovane SPD pedale ali ravni deo je zgodan samo za kratko pedalanje (kao ispomoć) jer noga u cipelama kliza preko njih. Prezadovoljan sa njima
Sent from my LYA-L29 using Tapatalk


Da li ih možda prodaješ ako ti stoje u kutiji?
  • 0

#8 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 933 posts

Postavljeno 23 May 2023 - 05:38 PM

Neću da ih prodajem, ne znam ni koliko vrede ni koliko su upotrebljavane . Možda se predomislim a možda i MTB časkom ode na berzu za nešto drugo pa će ove uz njega da idu.
Na drugoj slici su karbon platforme koje sam stavio
Na 3 i 4 omiljene kombinovane SPD za drumaša
5 i 6 slika su pedale nove, ne korišćene ali bez pločica. Ako ćeš stvarno da ih koristiš, njih ću ti pokloniti, pločice nabavi. Samo mi pošalji tvoj broj u PM78159aab272c99341dac8ed7d0573f8c.jpg30f1b7f782b67cbae73890dada024763.jpg47366373ebaf5f622e84e8e2a90ccee0.jpgc403947f1c0d2b694fe451bc75525ba8.jpg3163314bc2b02b32efda6a04fbf50cfc.jpgaf76f3e6c7a4bb7e0e768535553da9d3.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#9 MilanForesr

MilanForesr
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts

Postavljeno 23 May 2023 - 06:17 PM

Da li kod odabira veličine obuće uzimate tačan broj, pola broja veće ili broj veće patike?
  • 0

#10 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 23 May 2023 - 07:52 PM

Da li kod odabira veličine obuće uzimate tačan broj, pola broja veće ili broj veće patike?

Odemo u prodavnicu pa probamo, ne radimo kalkulacije da se ne bi zeznuli!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#11 MilanForesr

MilanForesr
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts

Postavljeno 23 May 2023 - 09:00 PM

Fora što u mom gradu ima 0 od patika a i od pedala. Nismo grad koji ima puno biciklista pa moramo da kupujemo online neke stvari.

Obično ne pogrešim kad uzmem broj veći.
  • 0

#12 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 23 May 2023 - 09:04 PM

Pa kao kad kupuješ patike i cipele, jednostavno mora da se proba da se ne bi zeznuo, svaki proizvođač ima svoje mere.
Ovde je specifično to što ako kupiš veći broj neće valjati jer gubiš energiju u landaranju sprinterice, a baš je to i poenta spd pedala i patika, da se manje gubi energija i da pedalanje bude efikasnije, da budeš što bolje vezan za bicikl bez lufta u pogonu.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#13 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 459 posts

Postavljeno 23 May 2023 - 09:23 PM

Ja samo da konstatujem da sam prošle godine kupio dva para Puma patika (običnih, ne za bajs) - jedne su 42, jedne 43. Bila neka akcija 1+1 i probam jedne a ove druge odmah kažem ženi da uzme 43, ona kao "aj ipak probaj" i ono ispadnu velike pa uzmem 42. Isti proizvođač, ista radnja, isti dan. Rekao bih da je dosta lutrija da se kupuje napamet po nekim merama... 


  • 0

#14 MilanForesr

MilanForesr
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts

Postavljeno 23 May 2023 - 09:32 PM

Od marke do marke se razlikuje size chart. Ja gledam Scott 26.5 je 42 broj, 43 je već 27.5.

Meni je stopalo ravno 26.5 i zato se lomim, da li stopalo raste tokom vožnje kao kod trčanja što se povećava?

Kod patika za trčanje uvek sam uzimao broj veće.
  • 0

#15 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 24 May 2023 - 05:02 PM

Neki proizvodjaci imaju siri i uzi model. Vodi racuna i o tome. Ako uzmes uze da znas da se nece rasiriti, pravljene su da budu cvrste da se ne rastezu


  • 0

#16 MilanForesr

MilanForesr
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts

Postavljeno 24 May 2023 - 05:32 PM

Pao je izbor na:

PEDALE SHIMANO PD-M545 SPD

CIPELE SCOTT MTB SPORT CRUS-R

Alternativa za obuću.

CIPELE SCOTT MTB COMP RS matt black-silver

Šta mislite o izboru?
  • 0

#17 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 459 posts

Postavljeno 24 May 2023 - 06:21 PM

Ja imam ove prve Scott patike, sasvim su ok s tim da su malo mekše, druge Giant koje imam imaju mnogo tvrđi đon pa je prenos snage direktniji. Ja sam ove zapravo uzeo da bih mogao da se šetam po kancelariji a da me ljudi ne gledaju čudno, deluju kao obične a ne biciklističke patike, osim što malo škripe po pločicama :)

 

Što se pedala tiče kapiram da je ideja uzimanja sa platformom bila da bi mogle ponekad da se voze i bez SPD patika? Moje iskustvo je da to ne pije toliko vodu osim za baš kratke relacije jer je SPD sistem malo izbočen u sredini pa obične patike prosto klize sa njih. Platforma mi više služi na mtb kad treba da krenem a ne mogu da se ukopčam iz prve jer je neki veliki uspon ili neko teško blato ili tako nešto. Pri čemu te sa platformom ja i nisam kupio, stigle su uz bajs, PD-M8120 ili neka njihova malo starija varijanta. 


  • 0

#18 MilanForesr

MilanForesr
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts

Postavljeno 24 May 2023 - 06:31 PM

Baš tako. Uzimam sa platformom iz razloga za te kratke relacije. Do prijatelja, do sportskog igrališta itd.

Jel sa prvim patikama imaš korektan pogon?
  • 0

#19 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 24 May 2023 - 06:50 PM

Upozorio te je da je kod tih pedala SPD sistem izbacen, to nisu klasicne ravne pedale za do radnje. Na slikama 3 i 4 koje je nesoni postavio su pedale pola-pola, sa jedne strane SPD sa druge ravne, takve ti trazis a da li ce ti odgovarati to sto ces svaki put morati da gledas koja je strana to je druga prica...


  • 1

#20 MilanForesr

MilanForesr
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts

Postavljeno 24 May 2023 - 07:52 PM

Upozorio te je da je kod tih pedala SPD sistem izbacen, to nisu klasicne ravne pedale za do radnje. Na slikama 3 i 4 koje je nesoni postavio su pedale pola-pola, sa jedne strane SPD sa druge ravne, takve ti trazis a da li ce ti odgovarati to sto ces svaki put morati da gledas koja je strana to je druga prica...


Flat strana ima zubce i to će se lako primetiti. Ne brinem se ja za to.

Ako stavim čiste spd pedale, ne znam kakva je vožnja sa običnim patikama do lupam prodavnice.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika