Jump to content


Photo

Preporuke za Bajs za momka, budžet 1000e. Visina 190cm, težina 105kg.

1000e Preporuka Nova bicikla XL

  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1 Bajszamomka

Bajszamomka
  • Members
  • 9 posts

Posted 11 April 2023 - 11:35 PM

Zdravo svima,

Mom momku se bliži rođendan i želim da ga iznenadim novom biciklom. Ranije je dosta vozio, međutim u poslednjih 5-6 godina ne vozi (niti ima šta da vozi), te želim da ga motivišem.

Nije frka da bude bajs do 1000e (jer ga mnogo volim jelte), ali takođe nije frka i da bude niža cena, oko 700e npr (jer volim i svoj novčanik jelte).
Šalu na stranu, zaista mi nije žao para, tako da se ne ustručavam što se cena tiče.

-Visina momka: 190cm; težina: ~105kg.
-Upotreba: vožnja po asfaltu, ali takođe i po šumama poput Košutnjaka.
-Boja apsolutno nebitna.
-Poželjno bi bilo da je bajs nov, ali može polovan; isključivo u odličnom stanju i od proverenog prodavca jer nije 1000e mala suma za (po mom mišljenju) rizik poput polovnjaka.

Ja se nažalost apsolutno ne razumem u bilo šta što se bicikala tiče, pročitala sam uputstvo za objavu o traženju pomoći i samo znam da bi mu odgovarao XL ram.

Jedino kako mogu da doprinesem odabiru jeste da kažem da momak preferira deblje gume na bicikli, da ne kažem one traktorske. Mada, ako to može da se nadogradi na bilo koji bajs onda nije toliko bitno sada.

Dobila sam preporuku za bicikl Scott Aspect 970 green (trenutno 75k u Planet Nije), te me zanima koliko je to ok preporuka.

Eto, znam da nije puno informacija i izvinjavam se na nepotpunom postu, ali bi mi zaista svaka pomoć značila!!!

Hvala unapred.

P.S. Originalno su i električne bicikle dolazile u obzir, međutim rečeno mi je da za 1000e neću naći ništa kvalitetno, te da se držim klasične. Nadam se da sam dobar savet dobila što se toga tiče.
  • 0

#2 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1362 posts
  • LocationBeograd

Posted 12 April 2023 - 06:31 AM

Za novčanik i za momka (od proverenog prodavca):
https://www.2bike.rs...xl#.ZDZNFuyxVPw
  • 0
The sea, the sea

#3 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4570 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 12 April 2023 - 10:07 AM

Zdravo svima,

Mom momku se bliži rođendan i želim da ga iznenadim novom biciklom. Ranije je dosta vozio, međutim u poslednjih 5-6 godina ne vozi (niti ima šta da vozi), te želim da ga motivišem.

Nije frka da bude bajs do 1000e (jer ga mnogo volim jelte), ali takođe nije frka i da bude niža cena, oko 700e npr (jer volim i svoj novčanik jelte).
Šalu na stranu, zaista mi nije žao para, tako da se ne ustručavam što se cena tiče.

-Visina momka: 190cm; težina: ~105kg.
-Upotreba: vožnja po asfaltu, ali takođe i po šumama poput Košutnjaka.
-Boja apsolutno nebitna.
-Poželjno bi bilo da je bajs nov, ali može polovan; isključivo u odličnom stanju i od proverenog prodavca jer nije 1000e mala suma za (po mom mišljenju) rizik poput polovnjaka.

Ja se nažalost apsolutno ne razumem u bilo šta što se bicikala tiče, pročitala sam uputstvo za objavu o traženju pomoći i samo znam da bi mu odgovarao XL ram.

Jedino kako mogu da doprinesem odabiru jeste da kažem da momak preferira deblje gume na bicikli, da ne kažem one traktorske. Mada, ako to može da se nadogradi na bilo koji bajs onda nije toliko bitno sada.

Dobila sam preporuku za bicikl Scott Aspect 970 green (trenutno 75k u Planet Nije), te me zanima koliko je to ok preporuka.

Eto, znam da nije puno informacija i izvinjavam se na nepotpunom postu, ali bi mi zaista svaka pomoć značila!!!

Hvala unapred.

P.S. Originalno su i električne bicikle dolazile u obzir, međutim rečeno mi je da za 1000e neću naći ništa kvalitetno, te da se držim klasične. Nadam se da sam dobar savet dobila što se toga tiče.

Imam ja moja dva lična bajsa za prodaju.
Hardtail Cube Reaction, grupa Shimano XT (znači sve je XT, od pogona, šiftera, menjača i kočnica), točkovi sa industrijskim ležajevima marke Sunringle (i felne i nable), Fox 32 viljuška 100mm hod, 1x10 ili 3x10 brzina, obe opcije su u opticaju. Trenutno je na bajsu konfiguracija 1x10 a mogu da ga vratim u originalnu varijantu 3x10.
Drugi bicikl je Marin bikes, full suspenzija 120mm, grupa SLX (sve je SLX od šiftera, menjača, pogona) viljuška Rock shox Reba 120mm, zadnji amort Rock shox.
Trenutno je na bajsu konfiguracija 1x10 a mogu da ga vratim u originalnu varijantu 3x10.
Cena Cube 650e, Marin 700e.
Inače sam visok 190cm i oba bajsa su mi taman. Cube 23" a Marin XL tu negde 21".
Prešao sam na elektro mtb zbog zdravstvenih problema kao posledice korone i to je razlog prodaje, bicikli su u odličnom stanju.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#4 Bajszamomka

Bajszamomka
  • Members
  • 9 posts

Posted 12 April 2023 - 01:11 PM

Hvala puno na preporukama!   n2:drinks 

Moracu da nadjem nekoga ko ce mi pomoci pri odabiru jer sam se malo izgubila u ovim informacijama. Necu ovde ljude da smaram da mi tumace specifikacije, ali imam jedno pitanje. 

Vidim da su sva tri predlozena bicikla (bicikle? internet mi daje razlicite odgovore na ovo pitanje  n2:bikegirly) Mountain Bike-ovi. Zanima me da li su one na neki nacin univerzalne, jer mislim da ce momak mozda cak i malo cesce voziti po asfaltu i stazama poput one na Adi Ciganliji, nego na Kosutnjaku i slicnim sumama (ali znam provereno da ce i tamo voziti, samo ne znam koliko cesto)... n:bicycle

Ovo navodim jer vidim da je BikeGremlin napisao "...i, naravno, drumaši su zakon, sve ostalo je igrarija.   :)", medjutim ne znam na koji se ovo teren odnosi...

Ja se izvinjavam ako je ovo glupo pitanje, medjutim eto, ni u najosnovnije razlike se ne razumem. n:bicycle2 n2:sorry


  • 0

#5 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

Posted 12 April 2023 - 01:38 PM

Što se polovnih bicikala tiče kolege su već rekle. Ako je ipak opcija samo nov, preporučio bih u PB ne Scott Aspect 970 nego Aspect 950 (kod Scott je manji broj bolji) koji je sad na nekoj akciji pa je samo 4000 dinara skuplji a ima bolju opremu što se tiče menjača i bitnije ima hidraulicne Tektro kočnice umesto mehaničkih. S obzirom da sam sa kilazom tu negde mogu da kažem da se kočnice itekako isplate, pogotovu što je razlika u ceni relativno minimalna u ovom trenutku.
  • 0

#6 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 12 April 2023 - 06:37 PM

Hvala puno na preporukama!   n2:drinks 

Moracu da nadjem nekoga ko ce mi pomoci pri odabiru jer sam se malo izgubila u ovim informacijama. Necu ovde ljude da smaram da mi tumace specifikacije, ali imam jedno pitanje. 

Vidim da su sva tri predlozena bicikla (bicikle? internet mi daje razlicite odgovore na ovo pitanje  n2:bikegirly) Mountain Bike-ovi. Zanima me da li su one na neki nacin univerzalne, jer mislim da ce momak mozda cak i malo cesce voziti po asfaltu i stazama poput one na Adi Ciganliji, nego na Kosutnjaku i slicnim sumama (ali znam provereno da ce i tamo voziti, samo ne znam koliko cesto)... n:bicycle

Ovo navodim jer vidim da je BikeGremlin napisao "...i, naravno, drumaši su zakon, sve ostalo je igrarija.   :)", medjutim ne znam na koji se ovo teren odnosi...

Ja se izvinjavam ako je ovo glupo pitanje, medjutim eto, ni u najosnovnije razlike se ne razumem. n:bicycle2 n2:sorry

 

 

Drumski bicikli jesu zakon jer omogućavaju da se uz najmanje utrošene energije na dobrom asfaltu najlakše (najbrže) pređu određene distance. Zbog toga oni koji prelaze mnogo kilometara godišnje uglavnom voze drumske bicikle ili bar nešto slično njima.

 

Međutim, oni imaju i svoju drugu stranu a to je da su zbog tankih guma dosta nepraktični ako se vozi po lošim putevima, iznad svega po ispucalim gradskim stazama, trotoarima, ako se biciklom mora preko nekih ivičnjaka ili po nekim neasfaltiranim terenima. Zbog toga svega je izmišljen takozvani gravelbike, ili bicikl koji liči na drumski jer ima taj korman sa "rogovima" ali zato na njega staju malo deblje gume da bi se prilagodio vožnji po različitim podlogama, i ima bolje kočnice. Međutim ako tvoj momak nije ranije vozio drumski bicikl ili bicikl koji ima takvu geometriju, pitanje je da li bi mu se to baš dopalo.

 

MTB je tu neka umerenija varijanta bicikla za sve namene. Ipak ima "normalan" ili standardan flat korman na koji je velika većina ljudi navikla, a opet sa druge strane je vrlo sposoban da se prilagodi različitim namenimia. MTB je definitivno momak za sve jer faktički nema ograničenja kuda može da se vozi, uz odgovarajuće gume dosta zavisi od samog vozača i njegove veštine i smelosti. Ako se vozi malo češće asfalt, ja bih preporučio da se stave neke gume koje su brže na astaltu i da se eventualno stavi nešto uži korman radi bolje arodinamike.

 

I dodao bih još da je VIdak ovde ozbiljan dugogodišnji član i da ga mnogi poznaju lično, i ako budeš odlučila da kupiš bicikl za momka od njega, skoro sigurno mogu da napišem da tu greške nema i da ćeš kupiti jedan dobar, održavan, mehanički odličan bicikl bez skrivenih mana...
 


  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#7 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Posted 12 April 2023 - 07:16 PM

Šta reći nego blago momku ...  

 

Lepo je kad je novo, al' nije loše ni dobro očuvano polovno. Za isti novac dobije se mnogo bolje opremljen bajs. Na kraju krajeva, i taj novi će za par meseci postati polovan, al' će uvek biti lošije opremljen.

 

Sticajem čudnog spleta okolnosti  n2:party-021 i ja trenutno prodajem jedan koji po svemu odgovara opisu. Ne znam da l' će mu se svideti, al' ja recimo ne bi imao ništa protiv kad bi takvog meni neko poklonio ... Evo linka ka oglasu ... https://novi.kupujem...erId=2014050917

 

Pozdrav, i srećno s' potragom !  n2:thumbsup


  • 0

#8 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 12 April 2023 - 07:28 PM

Šta reći nego blago momku ...


I "blago onom ko te ima" . :)
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#9 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Posted 12 April 2023 - 08:58 PM

Drumski, mtb, gravel... 

Zar mu ne bi najviše odgovarao jedan lepi treking? :)


  • 1

#10 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1362 posts
  • LocationBeograd

Posted 13 April 2023 - 07:35 AM

Jedino kako mogu da doprinesem odabiru jeste da kažem da momak preferira deblje gume na bicikli, da ne kažem one traktorske.


Iz ovog razloga kolege (i ja) predlažu mauntin bajkove.
  • 0
The sea, the sea

#11 Bajszamomka

Bajszamomka
  • Members
  • 9 posts

Posted 13 April 2023 - 02:36 PM

Hvala svima na odlicnim preporukama, posebno hvala Smasher na prostom objasnjenju u razlikama izmedju razlicitih vrsta bicikala. 

Pokusavam ovih par dana da na guglu skapiram razlike, medjutim ono je toliko konfuzno da sam se razmisljala na kraju poniku da mu kupim.  n2:party-021 

Taman sam se resila za Mountain Bike, pa mi neko kaze bolje ipak Gravel, pa se MI1966 ubaci u pricu sa treking bajsevima, dodje mi da odlepim! Ali, da, na kraju definitivno mislim da je MB najbolji izbor. Makar smo ga toliko suzili. :)

Sto se konkretne bicikle tice, dala sam sebi rok jos nedelju dana dok se ne odlucim sasvim za model. Hvala i ostalim clanovima na ponudama i preporukama, sve to razmatram.
Medjutim, znam kako ce ovo da zvuci, ali meni su ove preporuke 500-700e nesto jeftine...  :oops: 
Komotno sam mogla da stavim naslov teme ovca za šišanje trazi savet.  n2:man_in_love

Znam da skuplje nije uvek i bolje, ali moram priznati da sa biciklama tako izgleda. Konkretno sam na kp-u sortirala bajseve po ceni 80-120k i zaista ima nekih raspamecujucih, cak i jedan elektrican (ne odustajem uprkos savetima da ih izbegavam  n2:party-021). 
Prilozicu sliku (probacu da prilozim...) prvih deset ponuda poredjano po ceni opadajuce, jer meni ovo sve deluje top! Ne znam zaista kako da izaberem.
Da ne spominjem da dosta ovih oglasa ima garanciju ukljucenu u pricu, sto je fantasticno.

mb.jpg

U principu me zanima neki od ovih bajseva kako bi se poredili sa gore predlozenim? 

Hvala jos jednom na strpljenju!  n2:give_rose

 


  • 1

#12 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1362 posts
  • LocationBeograd

Posted 13 April 2023 - 09:32 PM

Moram da spomenem dve stvari na koje treba obratiti pažnju; Prvo, bickli sa zadnjim amortizerom (drugi po redu i poslednja četiri) su dizajnirani za vožnju po veoma neravnom terenu, kamenju, korenju, blatu, džombama itd., što za ostale namene nepotrebno otežava bicikl, komplikuje održavanje i diže cenu (bajs sa istom opremom bez zadnjeg amortizera je jeftiniji ili bar lakši i jednostavniji). Drugo, kupovina bez prethodne probe/procene može da rezultuje neodgovarajućom veličinom ili skrivenim manama, što bi bila šteta na toliku cenu. Moguća rešenja su kupovina od proverenog prodavca (ili nov u radnji, ako je moguća zamena za veći/manji), a da neko ko se iole razume u bajseve i ko je slične visine kao tvoj dečko, pregleda i proba bajs pre kupovine.
  • 1
The sea, the sea

#13 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14588 posts

Posted 13 April 2023 - 10:57 PM

Batalite bicikl, kupite mu neki sat za ne vise od dvesta eura, Zeppelin ili Vostok zavisi za koga navija, a za ostatak uplatite neko putovanje zajedno.


  • 0

#14 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 932 posts

Posted 14 April 2023 - 12:06 AM


MTB (ako mu nije veliki bajs, ne znam koliki mu je "inner leg") . 2x12 je relativno nov sistem i fantastičan odnos brzina a Canyon je ozbiljan proizvođač
https://www.2bike.rs...2-full-xt-m8100
Gravel (ja bih lično više njega voleo na poklon)
https://www.2bike.rs...grx-2022-xl-vel

Jeste 2x10 što je malo slabiji odnos ali je GRX što znači da je noviji prenos. Ali na ram je doživotna garancija i Giant je pojam za udobnost i brzinu. Očekujem cenu od 1300 evra otprilike

Eventualno
https://www.2bike.rs...1-full-grx-2023
Vrhunski menjači, dodatna oprema (branici, svetla), ali ram nema povoznost jednog Gianta

I na kraju, sve je ovo kod istog prodavca u NSu.
Sva tri bajsa izgledaju kao nova, ovaj prodavac na izraženu cenu daje 50 evra popusta sigurno, za više ja nisam uspeo (4 bajsa od njega uzeo, 2 za mene, 2 za kolege) , prodavac "nit smrdi, niti miriše". Šta vidiš, to kupuješ, ja sam na jedan bajs imao primedbu ali uzimam k znanju da možda stvarno nije znao za manu. Preostala 3 su bila perfektna.
I na kraju, blago tvom dečku. Jedina bolja stvar od bajsa je putovanje za dvoje, to ostaje za ceo život..

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 1

#15 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Posted 14 April 2023 - 05:50 PM

Bajsevi koje si postavila su jako raznoliki. Verujem da većina i valja, ali kako rekoše gore za ono za šta će biti namenjen, poprilični overkill.

 

Što se garancije tiče, kad je polovna roba u pitanju, to uvek treba uzeti s rezervom. Ne znam za druge, al ja recimo za ovaj koji sam ponudio, iako ga u šraf poznajem,  mogu da garantujem mesec dana, ili do prvog pada, pa šta pre nastupi ...  n2:party-021 

 

A što se cene tiče, tolika je kolika je, po meni realna. Ako će vam biti lakše, nov je u radnji bio oko 2K. A možete i razliku do te hiljadarke da uplatite u dobrotvorne svrhe, ne branim ...  n2:thumbsup


  • 0

#16 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

Posted 14 April 2023 - 07:34 PM

Taman sam se resila za Mountain Bike, pa mi neko kaze bolje ipak Gravel, pa se MI1966 ubaci u pricu sa treking bajsevima, dodje mi da odlepim! Ali, da, na kraju definitivno mislim da je MB najbolji izbor. Makar smo ga toliko suzili. :)

Sto se konkretne bicikle tice, dala sam sebi rok jos nedelju dana dok se ne odlucim sasvim za model. Hvala i ostalim clanovima na ponudama i preporukama, sve to razmatram.
Medjutim, znam kako ce ovo da zvuci, ali meni su ove preporuke 500-700e nesto jeftine...  :oops:

 

Po onome što si ti opisala tebi treba ono što se preciznije zove cross-country hardtail mountain bike, dakle ima široke i udobne gumu, udobnu "normalnu" poziciju na biciklu i jednom rečju je skoro pa devojka za sve osim nekih brzinskih rekorda po putu i ekstremnih spusteva niz planine, kao dva ekstrema. Kolega je već napomenuo da svakako ne treba uzimati ništa sa zadnjim amortizerom, iako se čak i to može naći u cenovnom rangu do 1000 evra, ali prosto nema potrebe, em je komplikovanije em je u suštini taj zadnji amortizer napravljen da zadnji točak ima više prijanjanja na podlogu u malo ekstremnijim uslovima vožnje nizbrdo bilo što se tiče brzine bilo što se tiče podloge. 

 

Sad što se budžeta za polovan bajs tiče hardtail (samo prednji amortizer) polovan za 1000 evra imaš da biraš zaista, problem je što je pitanje da li nešto dobijaš ulaganjem više para. U biciklizmu važi pravilo opadajućih dobitaka - što je nešto skuplje procentualno mnogo manje dobijaš daljim povećanjem cene, a najčešće je to samo u domenu težine, i to pričamo o par stotina grama koji mogu koštati i do par hiljada evra. U tom smislu polovan hardtail od 500-700 evra će biti ekvivalent novom biciklu od recimo 1200-1500 (zavisno od starosti, korišćenja i sl) i to je neka u biciklizmu srednja klasa koja se realno najviše isplati, sve preko toga je uglavnom samo preterivanje što se tiče smanjenja težine i ima smisla ili za vrhunske profesionalce ili za one koji žele da pokažu kako voze nešto ekstra. Nećeš primetiti neke specijalne benefite skupljeg bicikla osim ako ne znaš tačno šta tražiš, prosto je tako. 

 

Naravno dilema nov ili polovan je slična kao i kod kola - polovan za upola para dobijaš dobru opremu i karakteristike ali ako ne znaš šta gledaš i rizik da postoji neki defekt, koji je doduše u biciklizmu dosta često lako za ispraviti osim ako nije baš neko oštećenje rama ili tako nešto. S druge strane nov dobijaš garanciju, servis i slično ali ćeš dobiti nekoliko klasa nižu opremu za više para... Ono što su kolege ovde rekle i ponudile svoje bicikle je dobra stvar je uliva dozu sigurnosti u kupovinu polovnog, u smislu da neće neko namerno da zezne. 

 

Edit: primera radi ovo su dva bicikla iz te kategorije, jedan košta 800, drugi 2000 evra, ali ne verujem da ćeš ti na prvi pogled videti ozbiljnu razliku, a čak bih rekao i da je za 95% vozača koji dobro voze razlika zanemarljiva, osim u ceni

https://www.2bike.rs...xl#.ZDmsD3ZBzGI

https://www.2bike.rs...ma#.ZDmtDnZBzGI


  • 3

#17 Bajszamomka

Bajszamomka
  • Members
  • 9 posts

Posted 15 April 2023 - 01:32 PM

Jasno.

Nista, onda iskljucivo proverene preporuke, bez "a da nije malo jeftino", suzili smo na mtb, ako moze specificno cross-country hardtail mountain bike, ako ne i to je ok, i na kraju eventualno gravel bike (jer rece mi BikeGremlin da je gravel solidan izbor za ove potrebe, iako mi deluje komplikovanije za odabir)...

Specifikacije: Bez zadnjeg amortizera, zatim sto se lancanika tice, a
ko sam dobro shvatila, idealna su tri lancanika, medjutim tesko se nalazi, te pricamo o dva lancanika. Od BikeGremlina sam dobila sledeci savet: "Sve ispod 46 zuba na najvećem lančaniku nije baš sjajno za asfalt. Takođe, sve preko 34 zuba na manjem lančaniku je pak nezgodno za strme, duže uspone (pogotovo van asfalta)." 

Do sada sam dobila naredne preporuke:
 

1. https://www.2bike.rs...l#.ZDZNFuyxVPw​

Koliko vidim nema zadnje amortizere, super! 

2. Hardtail Cube Reaction, grupa Shimano XT (znači sve je XT, od pogona, šiftera, menjača i kočnica), točkovi sa industrijskim ležajevima marke Sunringle (i felne i nable), Fox 32 viljuška 100mm hod, 1x10 ili 3x10 brzina, obe opcije su u opticaju.
Moram dodatno da pitam za zadnji amortizer.

3. 
Marin bikes, full suspenzija 120mm, grupa SLX (sve je SLX od šiftera, menjača, pogona) viljuška Rock shox Reba 120mm, zadnji amort Rock shox.
Trenutno je na bajsu konfiguracija 1x10 a mogu da ga vratim u originalnu varijantu 3x10.
Posto vidim da ima zadnji amortizer, mozda bi mi bilo pametno da ovu opciju otpisem...

4. Scott Aspect 950 (ako se odlucim da kupim nov)
Ima zadnji amortizer, nista.

5. 
https://novi.kupujem...erId=2014050917
Nazalost zbog "malog površinskog oštećenja na gornjoj cevi rama" mi ne odgovara... Iako mi deluje na slici zanemarljivo, citala sam na BikeGremlin-ovom blogu da kod ostecenja na ramu treba biti posebno oprezan.

6. Sat (ali, kako da vozi sat?!) :)
Bukvalno nemam komentar za ovaj predlog na bike forumu... 

7. https://www.2bike.rs...2-full-xt-m8100
Posto je velicina XXL, ja bih ovaj oglas odmah otpisala. Medjutim, ako su velicine za ovaj model drugacije, nije frka, izmericu decku unutrasnju duzinu noge u snu, samo recite.  n2:party-021 

8. https://www.2bike.rs...grx-2022-xl-vel
S obzirom da mi je vise clanova reklo da se ne zanosim sto se donacije para tice, otpisacu ga jer pretpostavljam da je overkill.

9. https://www.2bike.rs...1-full-grx-2023
Gravel... Nemam pojma da li ima zadnje amortizere, ne pise, a ja ne umem da prepoznam. Ako moze neko da protumaci, bila bih zahvalna.

10. https://www.2bike.rs...xl#.ZDmsD3ZBzGI
Nema zadnje amortizere, odlicno. Mozda mi cak i deluje najsimpaticnije. 

Sto se lancanika tice, nije navedeno u oglasima a ne mogu preko slika da lepo prebrojim. 

Na ovaj nacin mogu da suzim odabir podosta, medjutim ne znam da li sam dobro procenila sve...
Kapiram da necu dobiti idealan odgovor, jer svako preferira nesto drugacije, ali bih svakako volela da cujem vasa misljenja o suzenom izboru... 

Hvala svima, ne samo na savetima, preporukama i ponudama, nego i na uproscenim objasnjenjima!!! Zaista mi svaki savet znaci.


  • 2

#18 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 15 April 2023 - 03:02 PM

Prepoznaćeš zadnji amortizet tako što ispod one cevi od sica, skroz dole ima neku "budžu" koja izgleda sve samo ne jednostavno. To je amortizer sa klipom koji se pomera gore dole kada bajs jako udari u neku džombu, prepreku itd. Ako je samo cev bez ikakvih budža, onda jel te nema amortizera.


Jedno drugarsko pitanje za tebe...

A šta misliš o predlogu da kažeš momku za svoje namere i šta si rešila, daš mu da se loguje ovde na tvoj profil i da mi onda sa njim većamo šta mu najbolje. To ti kažem jer ako je on ranije dosta vozio onda sigurno bar otprilike zna šta mu treba, a možda se njemu neki drugi bajk više svidi od nekog koji bi ti kupila... Tako nećeš pogrešiti sigurno jer se bicikl ne kupuje baš svaki dan...
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#19 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 15 April 2023 - 03:06 PM

Pod oštećenja na ramu, mislim prvenstveno na ulubljene, napukle, ili trule/zarđale. Oštećenje samo farbe, pogotovo na metalnim ramovima, nije nešto zbog čega bih se previše brinuo.

 

Evo i "solomonskog" rešenja - MTB za 400 evra:

https://www.2bike.rs...3x9-disk-vel-xl

 

Razmišljanje:

Većina ljudi se zezne kad kupuje prvi bicikl. Ono što u praksi skontaju da im najviše odgovara retko kad skontaju pre kupovine prvog. Zato ima smisla uzeti ne preterano skup - i polovan. Trebalo bi da se kasnije može prodati bicikl bez većih gubitaka.

 

Dodatna prednost je što taj bajs prodaje jedan od retkih prodavaca kojima verujem na reč - Goran "fahrrad".

 

Od bajseva sa spiska:

 

1) Solidno deluje (pogotovo ako se gleda cena-kvalitet) - i opet Goran prodavac (podrazumeva se da dobijam 90% zarade od svakog prodatog! :) )

 

2) Cube Reaction su modeli bez zadnjeg amorta koliko znam. Dobro zvuči po opisu (3x10 bih radije birao za asfalt).

 

3) Ima zadnji amort - nepotrebno za asfalt, bolje novac uložiti u druge kvalitetne komponente.

 

4) Scott Aspect 950 nema zadnji amort koliko znam. Nije loš.

 

5) Veličina je L i plašim se da će biti mali. Ogrebotina na ramu, koliko mogu videti sa slike, je samo oštećenje farbe, cev deluje OK.

 

6)   :)

 

7) XXL - otpada

 

8) Kiselo grožđe: press-fit patrona pogona, i FSA pogon - bilo bi lepše da je sa navojem patrona, i Shimano pogon. Očekujem da košta preko 1000 evra, po slikama izgleda lepo. Tako nešto sa aluminijumskim ramom (umesto karbonskog) bi bilo OK za opisanu namenu.

 

9) Solidan bajs. Ko ne voli blatobrane, moraće skinuti i paktreger, ili ga nekim šelnama fiksirati za ram, pošto nisu napravili prihvate na onim kosim zadnjim cevima rama (rupe sa navojima za šrafove). Grupa i prenos su OK i za asfalt, i za šumu. Ima svetla i blatobrane, tako da može poslužiti i za prevoz, ne samo za rekreaciju.

 

10) 1x12 prenos. Meh. Em skupi lanci i kasete, em su 1x prenosi pomodarstvo i budalaština za 99% namena (barem po mom mišljenju & iskustvu, verujem da se mnogi neće složiti).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#20 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4570 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 15 April 2023 - 04:48 PM

Jasno.

Nista, onda iskljucivo proverene preporuke, bez "a da nije malo jeftino", suzili smo na mtb, ako moze specificno cross-country hardtail mountain bike, ako ne i to je ok, i na kraju eventualno gravel bike (jer rece mi BikeGremlin da je gravel solidan izbor za ove potrebe, iako mi deluje komplikovanije za odabir)...

Specifikacije: Bez zadnjeg amortizera, zatim sto se lancanika tice, a
ko sam dobro shvatila, idealna su tri lancanika, medjutim tesko se nalazi, te pricamo o dva lancanika. Od BikeGremlina sam dobila sledeci savet: "Sve ispod 46 zuba na najvećem lančaniku nije baš sjajno za asfalt. Takođe, sve preko 34 zuba na manjem lančaniku je pak nezgodno za strme, duže uspone (pogotovo van asfalta)."

Do sada sam dobila naredne preporuke:

1. https://www.2bike.rs...l#.ZDZNFuyxVPw​
Koliko vidim nema zadnje amortizere, super!

2. Hardtail Cube Reaction, grupa Shimano XT (znači sve je XT, od pogona, šiftera, menjača i kočnica), točkovi sa industrijskim ležajevima marke Sunringle (i felne i nable), Fox 32 viljuška 100mm hod, 1x10 ili 3x10 brzina, obe opcije su u opticaju.
Moram dodatno da pitam za zadnji amortizer.

3.
Marin bikes, full suspenzija 120mm, grupa SLX (sve je SLX od šiftera, menjača, pogona) viljuška Rock shox Reba 120mm, zadnji amort Rock shox.
Trenutno je na bajsu konfiguracija 1x10 a mogu da ga vratim u originalnu varijantu 3x10.
Posto vidim da ima zadnji amortizer, mozda bi mi bilo pametno da ovu opciju otpisem...

4. Scott Aspect 950 (ako se odlucim da kupim nov)
Ima zadnji amortizer, nista.

5.
https://novi.kupujem...erId=2014050917
Nazalost zbog "malog površinskog oštećenja na gornjoj cevi rama" mi ne odgovara... Iako mi deluje na slici zanemarljivo, citala sam na BikeGremlin-ovom blogu da kod ostecenja na ramu treba biti posebno oprezan.

6. Sat (ali, kako da vozi sat?!) :)
Bukvalno nemam komentar za ovaj predlog na bike forumu...

7. https://www.2bike.rs...2-full-xt-m8100
Posto je velicina XXL, ja bih ovaj oglas odmah otpisala. Medjutim, ako su velicine za ovaj model drugacije, nije frka, izmericu decku unutrasnju duzinu noge u snu, samo recite. n2:party-021

8. https://www.2bike.rs...grx-2022-xl-vel
S obzirom da mi je vise clanova reklo da se ne zanosim sto se donacije para tice, otpisacu ga jer pretpostavljam da je overkill.

9. https://www.2bike.rs...1-full-grx-2023
Gravel... Nemam pojma da li ima zadnje amortizere, ne pise, a ja ne umem da prepoznam. Ako moze neko da protumaci, bila bih zahvalna.

10. https://www.2bike.rs...xl#.ZDmsD3ZBzGI
Nema zadnje amortizere, odlicno. Mozda mi cak i deluje najsimpaticnije.

Sto se lancanika tice, nije navedeno u oglasima a ne mogu preko slika da lepo prebrojim.

Na ovaj nacin mogu da suzim odabir podosta, medjutim ne znam da li sam dobro procenila sve...
Kapiram da necu dobiti idealan odgovor, jer svako preferira nesto drugacije, ali bih svakako volela da cujem vasa misljenja o suzenom izboru...

Hvala svima, ne samo na savetima, preporukama i ponudama, nego i na uproscenim objasnjenjima!!! Zaista mi svaki savet znaci.

Ako si iz Bgd-a moje bajseve možeš da pogledaš uživo, još ih nisam oglasio, uskoro će biti na oglasu.
Što se tiče Cube Reactiona to je najbolji alu ram koji je Cube napravio.
Tri puta tanjen i hidroformiran, nema ni jednu okruglu cevuljagu, sve je ozbiljno napravljeno da bude čvrsto tamo gde treba a ujedno udobno i elastično da se ne osete vibracije.
Ozbiljna mašina sa ozbiljnom opremom.
Hardtail je znači nema zadnji amortizer.
Iznad XT opreme postoji samo XTR, znači ovo je suviše ozbiljna oprema za rekreativca a dosta nj7h se takmiči i sa XT opremom.
Viljuška FOX od toga teško da ima bolje.
Što se tog bicikla tiče u alu varijanti je sam vrh, jedino ima bolje u karbonu a to je rekreativcu realno i nebitno.
Točkovi sa industrijskim nablama, Sunringle, čuju se kao roj pčela u rojevnom nagonu, možda nisu najlakši ali trpe mnogo kažnjavanja jer imaju 32 žice.
Kočnice takođe XT bacaju preko volana ako se jače stisne ručica, a inače predviđene za kočenje jednim prstom, pločice sinter sa hladnjacima.



Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: 1000e, Preporuka, Nova bicikla, XL

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users