Jump to content


Fotografije

Točkovi 700c disk thru axle 12x142mm na 9x135mm QR


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
14 odgovora na ovu temu

#1 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 26 February 2023 - 08:11 AM

Jedno tehničko pitanje za kolege....

 

 

 

Imam drumski-gravel bajs Triban sa točkovima za disk koji se zatvaraju preko QR-a jer ram nije predviđen za thru axle (shodno ceni bajsa). Međutim želeo bih možda u budućnosti da kupim druge točkove za njega, a koliko vidim gotovo sve što se danas nudi za disk su točkovi sa Thru Axle osovinom. Koliko sam skontao, postoji neki adapter koji omogućava da se točkovi predviđeni za TA koriste i na QR. Da li može neko da pojasni kakav je to adapter, i da li je uopšte problem uglaviti takav točak na ram predviđen za točak od 135mm? Da li je neko uopšte imao iskustva sa tim budževinama? Hvala unapred...


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#2 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 February 2023 - 08:39 AM

Za sve tipove thru axle osovina imaš adaptere koji omogućavaju montažu točka na vilu koja ima prihvat za QR. Adapter kroz koji prolazi QR igla se samo ubaci u axle nablu umesto pripadajućeg thru axle stezača i tada točak koristiš sa QR iglom.

81qKQQicIOL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#3 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 26 February 2023 - 09:56 AM

Super, to sam i ja našao. Ali me zanima da li je problem uglaviti točak koji ima širinu 142mm na zadnju vilu koja normalno prihvata točak QR 135mm. Da li tih 7mm mogu da prave problem?

 

Izvinjavam se ako je pitanje glupo, ali ne bih da kupim točkove pa da tek onda ustanovim da sam se zaebo. Koliko je težak taj adapter otprilike?


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#4 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 26 February 2023 - 09:59 AM

Ставити такав точак са адаптером у вилу није проблем јер се ширина предње набле и виле подудара код таквих бицикала (100мм), а у рам где је 135 нисам сигуран да може са оваквом врстом адаптера (као са слике) дс се монтира глава 142 мм ширине. Неке марке набли имају своје чепове/адаптере који се мењају у зависности од осовине, па је могуће да таква врста адаптације може да заврши посао. Сам имам једну главу 140мм која не може да се адаптира на qr и да стане у рам 135 , бар не са адаптером који је као цев.
  • 0

#5 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 February 2023 - 11:10 AM

Za sve tipove thru axle osovina imaš adaptere koji omogućavaju montažu točka na vilu koja ima prihvat za QR. Adapter kroz koji prolazi QR igla se samo ubaci u axle nablu umesto pripadajućeg thru axle stezača i tada točak koristiš sa QR iglom.
attachicon.gif81qKQQicIOL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg



Mislim da ne može. Širina osivina bi trebale biti ista bez obzira koji je tip u pitanju Težina adaptera je mala jer je aluminijum.. na Aliexpresu je težina oko 13-15 grama.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#6 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 26 February 2023 - 12:27 PM

Da, prednja vila nije problem jer je i u jednom i drugom slučaju dužina osovine 100mm, samo se koristi adapter za redukciju unutrašnjeg prečnika rupe u nabli, sa 12 na 9mm.


Ono što me brine je to što je Omega napisao. Verovatno je najsigurnije koristiti originalne adaptere za određene točkove ali je pitanje da li ih proizvođač pravi za sve točkove.

Thru axle je još jedan idealan izum koji poništava kompatibilnost novih delova sa starim ramovima i nedvosmisleno tera korisnike na kupovinu novog bicikla. Upravo zato se "novi" standardi i izmišljaju.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#7 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 February 2023 - 12:33 PM

Super, to sam i ja našao. Ali me zanima da li je problem uglaviti točak koji ima širinu 142mm na zadnju vilu koja normalno prihvata točak QR 135mm. Da li tih 7mm mogu da prave problem?

 

Izvinjavam se ako je pitanje glupo, ali ne bih da kupim točkove pa da tek onda ustanovim da sam se zaebo. Koliko je težak taj adapter otprilike?

 

Sve preko 2,5 mm odstupanja je loše.

 

Čelični ram se još da raširiti na meru, ali aluminijum i karbon ne.

 

Ako se ram ne raširi da bude u +- 2,5 mm u odnosu na širinu nable, biće napet u vožnji i vremenom pući (čak i ako se uglavi točak bez krivljenja i pucanja).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#8 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 26 February 2023 - 12:44 PM

Оно што сам ја мислио (са великом вероватноћом да лупам) је да неки произвођачи који имају задње набле са замењивим чеповима ради различитих ширина осовина (10, 15, 20) имајуни чепове за адаптирање на qr који поред тога што адаптирају на 9мм, истовремено и ,,сузе" наблу на 135. :) али то је врв само моје лупендрање
  • 0

#9 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 February 2023 - 01:56 PM

Thru axle je još jedan idealan izum koji poništava kompatibilnost novih delova sa starim ramovima i nedvosmisleno tera korisnike na kupovinu novog bicikla. Upravo zato se "novi" standardi i izmišljaju.



Tačno tako.. pored dinamo QR nable koju sam imao morao sam kupiti novu thru axle dunamu zbog pametovanja proizvodjača
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#10 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1414 posts

Postavljeno 26 February 2023 - 02:10 PM

Da se nadovezem na temu.

U vecini slucajeva postoji varijanta sa 142 na 135mm, nekada je celokupna nauka skinuti adaptere 142 i staviti adapter za 135mm QR.

Neki proizvodjaci prave namenske adaptere, a nekada se to moze i lako improvizovati.

Ima slucajeva gde su proizvodjaci namenski pravili samo sa TA 142mm i onda je malo veci problem uraditi konverziju tih nabli.

Skoro sam imao slucaj da vidim takvu nablu, gde bi se morala cela nabla rasklopiti i pokusati nesto prepraviti, ne kazem da ne moze...pitanje je vremenske isplativosti.

Inace sam pre par dana porucio adaptere za Mavic Crossmax tockove na 142x12 i ocekujem ih u narednim danima, to je najlaksa varijanta konverzije.


  • 0

#11 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 26 February 2023 - 02:22 PM

Da se nadovezem na temu.
U vecini slucajeva postoji varijanta sa 142 na 135mm, nekada je celokupna nauka skinuti adaptere 142 i staviti adapter za 135mm QR.
Neki proizvodjaci prave namenske adaptere, a nekada se to moze i lako improvizovati.
Ima slucajeva gde su proizvodjaci namenski pravili samo sa TA 142mm i onda je malo veci problem uraditi konverziju tih nabli.
Skoro sam imao slucaj da vidim takvu nablu, gde bi se morala cela nabla rasklopiti i pokusati nesto prepraviti, ne kazem da ne moze...pitanje je vremenske isplativosti.
Inace sam pre par dana porucio adaptere za Mavic Crossmax tockove na 142x12 i ocekujem ih u narednim danima, to je najlaksa varijanta konverzije.

Ако су адаптери као чепови, да ли имају адаптере рецимо са 142х12 на qr 135 у облику тих чепова?
  • 0

#12 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 26 February 2023 - 03:03 PM


  • 0

#13 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1414 posts

Postavljeno 26 February 2023 - 03:05 PM

Na Crossmax su adaperi, na tim drugim ne postoje adapteri.


  • 0

#14 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5452 posts

Postavljeno 26 February 2023 - 05:23 PM

Ono što me brine je to što je Omega napisao. Verovatno je najsigurnije koristiti originalne adaptere za određene točkove ali je pitanje da li ih proizvođač pravi za sve točkove.

zadnja glava sa 142mm trough axle standardom je nastala iz glave 135mm sa quick release standardom.

 

Dimenzije i polozaj elemenata (flanše, freewheel, nosač kočionog diska i sl) su potpuno iste.

Jedino je osovina produzena simetricno, po 3,5mm sa obe strane,

tako da su skoro sve glave u jednom standardu upotrebljive i u drugom standardu uz manje ili vise izmena nekih elemata.

 

Kod Novateca je na vecini glava potrebno zameniti osovinu sa integrisanim desnim čepom plus levi "čep" koji se navrće

dok je kod mnogih modela DT SWISSa dovoljno zameniti samo "čepove" a osovina ostaje ista.

 

Konkretan odgovor mozes da dobijes samo kad budes znao koji su tovkovi (glave) u pitanju.


  • 2

#15 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 27 February 2023 - 12:04 PM

Hvala Igore na konkretnom i preciznom odgovoru.

Teši me to što je ukupna dimenzije nable i osovine za oba sistema ipak ista.

Točkovi na koje sam bacio oko su Vision Team 30 disc, DT Swiss P ili E1800 spline i Aksium Disc.

Koliko vidim na ponudi, Mavic uz svoje točkove odmah daje besplatno set za konverziju i na tome im svaka čast.

Za DT Swiss ne znam ali kao što kažeš adapteri mogu da se kupe.

Za Vision nisam našao da uz nove točkove isporučuju adaptere a ne znam ni gde i da li mogu da se kupe...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika