Jump to content


Fotografije

Ebike i vertikalno kačenje na zid (kuka)


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
32 odgovora na ovu temu

#1 Glezgul

Glezgul
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 02 December 2022 - 10:58 AM

Pozdrav svima,

Skoro sam kupio svoj prvi ebike (Kalkhoff Berleen Advance 5G). Do sada sam vozio samo obicne bicikle i drzao ih u zajednickoj garazi u podrumu zgrade okacene na kuku.

Kako je ovo prvi ozbiljniji a bogami i malo tezi bicikl (26kg) sa disk kocnicama, nisam siguran da li i on moze sa bude okacen na taj način?

Na netu sam našao oprečna mišljena od toga da nema problema do toga da nikako. Navodno za disk kocnice ne bi trebalo da je problem ali rekoh sa ipak proverim sa iskusnijima.

Attached Thumbnails

  • PXL_20221201_152917305.jpg
  • PXL_20221201_152912106.jpg

  • 0

#2 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 02 December 2022 - 02:56 PM

Mozes a i ne moras da imas problema sa kocnicama. Zavisi i od kocnica i od toga koliko je dobro ispusten vazduh iz njih. Ako je ostao neki mehuric vazduha, moguce je da ode do kljesta i da onda nemas kocnicu. Mozda ce se sama vratiti kada vratis bicikl u horizontalu a mozda ne. Nekada je potrebno nadrukati nekoliko puta da bi se vratile u normalu.

Nije lose kada planiras da okrenes bicikl da vezes kocnicu za volan nekim kaisem,da bude pritisnuta.

Tek za amortizer nije dobro, pogotovu za one skupe.


  • 0

#3 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 02 December 2022 - 03:38 PM

Има ту места и за хоризонтално качење.
  • 0

#4 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 02 December 2022 - 04:25 PM

Do sada sam vozio samo obicne bicikle i drzao ih u zajednickoj garazi u podrumu zgrade okacene na kuku.

Kako je ovo prvi ozbiljniji bicikl...

Mene najvise brine da bicikl ne dobije noge...


  • 1

#5 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 02 December 2022 - 06:28 PM

Pozdrav svima,

Skoro sam kupio svoj prvi ebike (Kalkhoff Berleen Advance 5G). Do sada sam vozio samo obicne bicikle i drzao ih u zajednickoj garazi u podrumu zgrade okacene na kuku.

Kako je ovo prvi ozbiljniji a bogami i malo tezi bicikl (26kg) sa disk kocnicama, nisam siguran da li i on moze sa bude okacen na taj način?

Na netu sam našao oprečna mišljena od toga da nema problema do toga da nikako. Navodno za disk kocnice ne bi trebalo da je problem ali rekoh sa ipak proverim sa iskusnijima.

Nema problema, meni godinama stoje bicikli tako, bitno je da ne okrećeš volan na dole (da ga ne kačiš na zadnji točak), tada hoće da se pojavi vazduh.
Kada je okačen o prednji točak nema problema ni sa kočnicama ni sa vilom.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#6 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 02 December 2022 - 08:05 PM

Ako skrolujes na gore ovu njegovu drugu fotku,mozes da vidis da mu je na prednjoj kocnici, kociona kljesta na visljoj tacki od rucice kocnica. Tako da moze da se desi da vazduh ode gore, ali kao sto sam napisao i ne mora, zavisi od onoga iz mog prvog posta.

 

Sto se viljuske tice, nece njoj nista biti sto se oseti, okretanjem bicikla pa kao i u ovom njegovom polozaju, iako on nema nego pricamo teoretski, , ima problem dugorocne prirode, koji se ne vidi odmah, a to je skracenje veka trajanja vile. Opet to vazi samo za skupe vile za jeftine ne.


  • 0

#7 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 02 December 2022 - 08:11 PM

Ako skrolujes na gore ovu njegovu drugu fotku,mozes da vidis da mu je na prednjoj kocnici, kociona kljesta na visljoj tacki od rucice kocnica. Tako da moze da se desi da vazduh ode gore, ali kao sto sam napisao i ne mora, zavisi od onoga iz mog prvog posta.

Sto se viljuske tice, nece njoj nista biti sto se oseti, okretanjem bicikla pa kao i u ovom njegovom polozaju, iako on nema nego pricamo teoretski, , ima problem dugorocne prirode, koji se ne vidi odmah, a to je skracenje veka trajanja vile. Opet to vazi samo za skupe vile za jeftine ne.

Uvek su kočiona klješta na višoj tački kad okačiš bicikl na prednji točak, tako i treba da bude.
Ne pričam teoretski ni za vilu, imam Fox vilu i ništa joj nije posle oko 7 godina od kako bajs visi okačen o prednji točak.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#8 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 02 December 2022 - 08:14 PM

Pa naravno da jesu, ali zato i postoji mogucnost da ode vazduh. Nije da tako treba i da je to bas normalan polozaj za hidrauliku .Ali opet, moze ali i ne mora da pravi probleme.


  • 0

#9 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 02 December 2022 - 08:18 PM

Kada bi okrenuo bajs naglavačke, za zadnji točak, uvek bi se pojavljivao vazduh u sistemu, nemam pojma zašto, od kako ga kačim za prednji nemam problema.
Sad ti piši i teoretiši, sile fizika, dinamika fluida itd. ja ti prenosim svoje lično iskustvo.
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#10 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 December 2022 - 08:22 PM

Kod mene 2 bicikla stoje okačeni vertikalno. Nema problema ni sa kočnicama ni sa amortom. Kad se bicikl spusti ulje se vrati u svoj normalan tok. Okretao sam ih i naopačke i pritskao ručice kočnice.. i tad bude prazna. Kad se vrati na točkove nekoliko puta se stisnu ručice i ulje se vrati na svoje mesto. To je zatvoren sistem, ako je sve ispravno nipta mu ne smeta da se okreće.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#11 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 02 December 2022 - 08:33 PM

Kod mene 2 bicikla stoje okačeni vertikalno. Nema problema ni sa kočnicama ni sa amortom. Kad se bicikl spusti ulje se vrati u svoj normalan tok. Okretao sam ih i naopačke i pritskao ručice kočnice.. i tad bude prazna. Kad se vrati na točkove nekoliko puta se stisnu ručice i ulje se vrati na svoje mesto. To je zatvoren sistem, ako je sve ispravno nipta mu ne smeta da se okreće.

 

Zasto u tom zatvorenom sistemu, kada si okrenuo bicikl naopako, nisi imao kocnicu?


  • 0

#12 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 02 December 2022 - 09:49 PM

Kocnice iako ne neka posebana tehnologija ima dosta varijabila. Samo neka od mojih iskustava sa najgorim kocnicama po meni ikada konstruisanim a to je Avid, onih generacija oko 2012, tu negde.

 

Kupi  a ko bi drugi nego moj Nesa pre dobrih 10-12 godina tada jedne od najboljih Avidivih kocnica, Avid  Juicu carbon. Namontiram mu ja kocnice prodje neko vreme kaze on kada koci pocne da se trese ceo bicikl. Vibriraju kocnice. Gledam sta nisam namestio kako treba, ne vidim, sve mi izgleda Ok.  Gledam da nije ram pukao negde.Opet vozimo i stvarno mu neki put zatrese bicikl. Menjali plocice, menjali mesta kocionim kljestima, nista trese li trese. ali nema pravila kada i zasto. Kocnice kostale oko 500-600 e ako se ne varam. Nesa provali  da malo namaze uljem od lanca disk i on ne trese. Jbg ,ali onda i ne koci kako treba. Ne mogu da verujem da kocnice koje su tada mislim bile njihove najskuplje kocnice, imaju gresku.

 

Trazim po stranim forumima i oni objave obavestenje iz Srama, da znaju to da se desava i da preporucuju upotrebu sto meksih plocica. Meni lakse, znaci nije do mene.

Ali pazi kupio si skupe kocnice i moras da koristis neke glondzave plocice, nigde logike. Da bi tek 3 godine posle oni priznali da im kocnice imaju gresku u dizajnu i da se to tresenje ne moze resiti. Znaci strasno.

 

Onda Avid Djusi, vozis trose se plocice, hoces da stavis nove, stavis ih ali nema mesta vise za disk, niti mogu da se vrate klipovi. Sta da se radi mora da se ispusti ulje da bi stao disk, izmedju plocica. To sam samo video kod Avida. Prodje opet neko vreme oni kazu opet greska, pri projektovanju kocnica, pa su vrsili i zamene istih. Znaci sto sam se sa njima napatio, to je strasno.

Zato kazem ono s pocetka, sve zavis koje kocnice od kog proizvodjaca, da je to neverovatno kolko tu ima gresaka.


  • 0

#13 Glezgul

Glezgul
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 03 December 2022 - 06:05 AM

Hvala svima na zaista brzim i detaljnim odgovorima! 
Koliko vidim model kočnica je Shimano M400 - https://www.kalkhoff...een-5-g-advance

 

Bicikl je nov, 2021 godište sa pređenih 35km tako da još nisu ni nalepnice skinute sa njega. Računam u najgorem slučaju i da imam problema sa vazduhom, može da se reši u servisu? 

Na žalost ovo je jedino mesto i način gde sam mogao da ga okačim osim da ga vučem u/iz stana svaki dan, horizontalno ne može da stane zato što i na jednu i na drugu stranu viri deo točka. Trenutno stoji u stanu dok mi ne stigne sajla i Abus Bordo rasklopiva brava koju ću montirati na ram. 

 

Garaži imaju pristup samo stanari zgrade sa parking mestom i ja koji sam uspeo da nabavim daljinski i dogovorio sa komšijama da okačim bicikl u taj ćošak, tako da ne očekujem probleme sa te strane pogotovo obzirom kada se pogleda vozni park unutra. 


  • 0

#14 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 December 2022 - 09:21 AM

Ako su nove kocnice,nece ti se sigurno desiti da udje vazduh.

Kakav je princip rada. Malo vazduha uvek ostane u rucici kocnica, negde vise negde manje, zavisi opet od vise stvari. Medjutim on nikada ne dodje do cilindra, pogotovu ne kada bicikl stoiji na tockovima. Iznad cilindra se nalazi mali rezervoar sa uljem. To ulje pravi da je cilindar uvek u ulju tako da to malo vazduha, ne moze da dopre do klipa. 

Kako se plocice trose, to ulje se povlaci iz rezervoara i imas uvek kocnicu. Kolicina ulja je projektovana da i sa skroz potrosenim plocicama ima ulja da pokrije cilindar i da ne dodje u dodir sa vazduhom iznad. E sada, kada su skroz potrosene plocice,  a dosta ulja povuceno iz rezervoara, da bi nadomestilo potrosene plocice, a u zavisnosti od mesta gde se nalazi rupica za prolaz  od rezervoara ulja do cilindra, moze doci kod okacenog bicikla da prodje vazduh. Ali kod bas potrosenih plocica, a biciklje okacen.

Kao sto sam na prvom postu napisao, ako se to i desi nadruka se rucica par puta i vazduh se vrati nazad. ali ipak da li ce ili nece uci zavisi od vise faktora i ne moze se eksplicitno tvrditi da hoce ili nece. Zavisi od stanja kocnica , modela, potrosenosti itd, itd.


  • 1

#15 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 December 2022 - 11:50 AM

Zasto u tom zatvorenom sistemu, kada si okrenuo bicikl naopako, nisi imao kocnicu?



Zato što sistem ne možeš napuniti na 100%. Kočnica na biciklu nema posudu min/max kao na automobilu. Normalno je da se ulje slije tamo gde je niža tačka. Pri okretanju bicikla u normalan položaj ponovo se slije u čeljusti.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#16 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 December 2022 - 04:39 PM

Dobro, mislio sam ovo. Kada stoji na tockovima, od klipa (master),  do klipa (slave), je ulje, nema vazduha. Kada se okrene onda tu dospe vazduh. Vazduh je za razliku od ulja koje je nestisljivo, stisljiv. Zato dobijamo onako meku rucicu kocnice. 

Shimano inace izricito zabranjuje okretanje bicikla, sto je i razumljivo, posto moze da se nadje neko da okrene cak i naopako bicikl, izveze na krovu auta bicikl,  onda skine bicikl, krene nizbrdo, i moze doci do tragedije. Ali to nije ovaj nas slucaj.

Ja svoje bicikle nikada ne okrecem. Inace, uvek imam okacenih nekih desetak bicikli na prednji tocak.  Za nekih 20 godina, kada sam morao kacio sam i sa hidraulikom, na prednji tocak, usled nedostatka mesta. Znaci sigurno 200-300 hidraulcnih bajseva mi je tako bilo okaceno. Otprilike na 30 % bi se prilikom vracanja izgubila kocnica, koja bi se pumpanjem obicno vracala u normalu. 


  • 0

#17 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 December 2022 - 04:42 PM

Ovo je razlog, tj fabricka greska kod Avida, koja me je toliko nervirala. Mnogo im je trebalo da ovo objave.


  • 0

#18 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 December 2022 - 04:51 PM

Shimano inace izricito zabranjuje okretanje bicikla, sto je i razumljivo, posto moze da se nadje neko da okrene cak i naopako bicikl, izveze na krovu auta bicikl,  onda skine bicikl, krene nizbrdo, i moze doci do tragedije. Ali to nije ovaj nas slucaj.



Pazi, ja sam probao da stisnem kočnicu kad jec okrenut naopačke i tad dodje do propadanja. Po oktetanju na točkove 3-4 pritiska naručicu vraćaju potreban pritisak u čeljustima.
Ako ne diram kočnicu dok je okrenut kad ga vratim sve bude isto. Mislim da nije isti sistem kao kod automobila gde je sve to komplikovanije jer se dodaje vakuum pumpa, servo pohačivač, abd i gomila drugih sitnica.
Druga stvar.. kod bicikla se ulje sipa odozdo i istiskuje se ka gore. Kod automobila ide odozgo na dole i taj sistem se mora pravilno ozračiti jer vazduh ne može da izadje jer ga ulje pri sipanju gura na dole.

I pod 3.. dobar ti onaj Scott mtb.. k'o grom.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#19 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 December 2022 - 04:53 PM

Hvala. Jeste. Imao je 9,4 kg, sad se malo podgojio od kada ne vozim tubeles. Inace da vozim ovo sto je sada moderno sa jednim lancanikom napred, bez prednjeg menjaca i bez levog saltera, imao bi ispod 9 kg.


  • 0

#20 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 03 December 2022 - 04:55 PM

Kočnica na biciklu nema posudu min/max kao na automobilu.

 

 

kod bicikla se ulje sipa odozdo i istiskuje se ka gore.

 

???

 

rez.jpg


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika