Jump to content


Fotografije
- - - - -

Бициклизам у позним годинама


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
62 odgovora na ovu temu

#1 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 02:56 PM

Јасно је да је тема широка, али можда буде корисна. Како се понашати према тој чињеници? Да ли самостално дозирати по неком удраворазумском расуђивању или ићи на контроле, прегледе и по савете код лекара и спортских лекара? За прво можда постоји недостатак знања, ово друго кошта и не може сваки да приушти олако.
Смањити очекивања? На шта посебно обратити пажњу? Непожељни временски услови за вожњу? Можда препорука за неку књигу на ту тему? Итд...
  • 1

#2 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 03:03 PM

Secam se sto mi je rekao jedan lekar, ne znam koja bese specijalnost, nesto u vezi krvnih sudova ili nesto sl.

Reko mi je "sve mozes da prevaris, i srce i pluca i misice. Ali krvni sudovi neumitno stare i nikada ne znas koji moze da pukne".

  

E sada problem je kada imamo raskorak izmedju jos uvek jakih misica, a da ne znamo kakav nam je ostatak tela. Ja prvi niti idem kod lekara, a i nesto ne planiram. Nije pametno, ali sam tako resio. Ima mnogo onih koji ne izlaze od lekara, pa samo padaju ko pokoseni, a i ne vidim da su nesto posebno zdravi. 

Naravno neki moj nacin vidjenja stvari, nikog ne usmeravam na tako nesto.


  • 1

#3 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 03:55 PM

Na zalost znam podosta ljudi u zrelim godinam koji su doziveli najgore na biciklu. U mojoj okolini ne znam nikog ko je mladji od npr 40 godina da je doziveo smrtni slucaj. Vecina od nas ne zna gde mu je slaba tacka.

 

Sta treba po meni da se radi kada se dodje u zrele godine. Prvo smanjiti intezitet treninga, prvenstveno mislim na max i prosecan puls tokom treninga.

Mislim da nije toliko vazno skratiti duzine treninga kolko ne ulaziti u crveno, pa cak ni blizu crvene zone. Braca koga smo spomenuli vozii breveta od 400 i vise km,  a ima mislim oko 75 godina. Ali ne znam nikog vise osim njega. U njegovim godinama su to vecinom tesko bolesni ljudi. Ali nismo svi Braca...


  • 0

#4 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 04:03 PM

Izgleda da samo ja ovde pisem. Nazalost ovi ljudi sto su tragicno zavrsili su svi bili utrenirani, redovno vozili, osecali se odlicno. To je ono najgore. Nikakvih nagovestaja, da ce se desiti,  to sto se desilo.


  • 0

#5 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 04:03 PM

Svi smo mi još daleko od Bracinih godina ali ove "pozne" godine, obzirom kako živimo i šta smo sve preživeli, mogle bi da se računaju i već od 50-tak godina. 

Slažem se da kako idu godine treba smanjivati intenzitet a ne kilomteražu ali je tu glavna stvar slobodno vreme. Pa i Braca je počeo ovoliko da vozi sa dosta godina tek kada je mogao da odvoji vreme za sve ovo. Dok je bio mlađi zbog obaveza nije mogao, kao i velika većina nas. 

 

I siguran sam da kako idu godine treba smanjiti vožnje po lošem vremenu, izbegavati hladnoću, kišu, jak vetar i sve što nekome od 60-tak godina može napraviti problem bez obzira koliko je zdrav i u formi. 


  • 1
.

#6 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 04:10 PM

Da on je poceo bas kasno. Imao je neke probleme sa nogom i neko mu preporucio bicikl, i on se zaljubio posle toga u biciklizam.

 

Cesto moze da se cuje da najvise umiru od sporta oni "vikend" sportisti, koji 3-4 puta mesecno imaju trening. I to je razumljivo. Njima je za organizam "sok" fizicki napor. Kao sto profi kazu da su zdravi samo na biciklu, a kad odmaraju sve im nesto fali.

Zato je i zabrinjavajuce da ovi ljudi koji nisu vikend sportisti isto tako zavrse. Nema pravila, osim da se pazi na godine ili predje na el bajk.


  • 0

#7 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 04:16 PM

Ma mora redovno da se ide na preglede. Da slučajno nisam otišao na pregled zbog sasvim desete stvari sad ne bih imao bubreg. Ovako 2 operacije ali radi. Malo trokira ali daleko od toga da je za bacanje. Posle kažu umro a bio zdrav. Zdravi ne umiru.

 

Pa Živorad je vozio relativno redovno ali je ceo dan provodio u lokalu gde su mu dolazili lokalni džabalebaroši da ubiju vreme i puše kao Turci. Kod njega nisi mogao da uđeš a da ne izađeš osušen kao suvo meso od duvanskog dima. Ko zna u kakvom je stvarno zdravstvenom stanju bio zbog toliko trovanja a da nije ni znao. 


  • 0
.

#8 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 04:20 PM

Treba ici. slazem se, ja ne idem, al to je moj izbor. 

 

Glupo mi sada da ovde spominjem imena tih pokojnika, ali jedan s kim sam se i druzio i vozio s njm, niti pio, niti pusio,vozio redovno bar 4 x nedeljno, vodio zdav zivot i samo pao s bicikla ispred zgrade kada se vracao sa treninga, Sta im je svima zajednicko??? 

Godine....


  • 0

#9 hari49haler

hari49haler
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 284 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 05:31 PM

Treba ići na preglede ali koje konkretno i koliko to košta?
Imam 41 godinu i 4 godine pijem terapiju za povišen pritisak i tri puta mi "pojačavali" terapiju do sad. 3 godine sam u biciklizmu. Radio sam EKG nekoliko puta u poslednjih dve godine, srce radi kao sat.
  • 0

#10 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 06:05 PM

Ne razumem se bas u medicinu, ali ono sto sam cuo ide otprilike ovako. Ako imas neki ugrusak, koji negde stoji, nikada ne moze niko da ti kaze da li ce i kada krenuti i gde nesto zapusiti sto ne valja. Isto ako je negde oslabljen krvni sud, ko to moze da predvidi i da kaze da li ce i kada puknuti. Zato ne znam kolko klasicni pregledi imaju smisla za ovo o cemu govorimo, ali da se ogradim, nije mi to struka, pa nisam siguran.


  • 0

#11 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 06:15 PM

И ја ћу рећи нешто ,,одокативно", без стручности. Можда чак и неки обичан преглед и претрага могу да укажу на неки проблем који се рецимо, не би открио ако се никада не оде. Или савет спортског лекара, тако неке ствари.
  • 1

#12 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 06:31 PM

Jedan nas sugradjanin, svaki dan trenirao, ne bickilizam, nego trcao, vezbe i sl, radio neke zgibove i pukla mu trbusna aorta. Umro na mestu. Ko jos ide na pregled toga?  Nazalost mnogo smo slabi i sa mnogo strana moze da nas ceka iznenadjenje. Bojim se ako bi poceo tako da se plasim svega, ostatak zivota bi proveo po lekarima. Sto kaze nas narod 'boj se ovna, boj se govna"/ Zivim pa kako je sudjeno tako ce biti.

 

Juce sam vozio 3,5 sata, od toga 1,5 sat po kisi, smrzo se , kada sam posao bilo suncano. Ako, bolje nego da sam sedeo kuci. 


  • 1

#13 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 06:52 PM

Jos jedna neverovatna zivotna prica, ili sudbina, pa neka neko kaze da je nema. Moj drug Vlada, kada je bio dete mesecario i padne sa 4 sprata nase zgrade na zemlju.Ostane ziv, izvadili mu slezinu ali decko ziv i zdrav. Onda kada je bio momak, bio u nekom kampu, popili malo vise, probudi se sa bolom i otecenim vratom. Tamo u CG nisu znali sta mu je, posalju ga za Kg ni ovde nisu odmah ustanovili, da bi se posle pokazalo da ga je ujela neka otrovnica za vrat.Organizam napravio neku kesu i otrov tu ostao, koliko sam razumeo. To su mu isekli i sada ima oziljak na vratu.

Dve sigurne smrti je preziveo i sta reci? Ovo smo on i ja u CG 2010 kad smo vozili dole bicikle.


  • 0

#14 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 07:16 PM

Ma i kod kog doktora ici?

Osetim ja neki probadajuci bol u ledjima, sa leve strane, ispod plecke , blize kicmi. I to samo zimi kad pojacam tempo i disanje i udisem vise hladnog vazduha. Zamislim se malo pa odem kod kardiologa, jer sam mislio da me probada srce, on me uputi kod pulmologa a ovaj kod fizijatra. I svi kazu nije ti nista. A jeste mi nesto. I ja nastavim po starom. Doduse, smanjio sam zimi kad je hladno al teram, ne razmisljam previse. Ne znaju ni doktori mnogo, terapije menjaju dok ne ubodu pravu. Ako imas srece ubodu iz prve. A tek za par godina kad stignu ovi online doktori bice veselo


  • 0

#15 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 07:59 PM

Ma i kod kog doktora ici?

Osetim ja neki probadajuci bol u ledjima, sa leve strane, ispod plecke , blize kicmi. I to samo zimi kad pojacam tempo i disanje i udisem vise hladnog vazduha. Zamislim se malo pa odem kod kardiologa, jer sam mislio da me probada srce, on me uputi kod pulmologa a ovaj kod fizijatra. I svi kazu nije ti nista. A jeste mi nesto. I ja nastavim po starom. Doduse, smanjio sam zimi kad je hladno al teram, ne razmisljam previse. Ne znaju ni doktori mnogo, terapije menjaju dok ne ubodu pravu. Ako imas srece ubodu iz prve. A tek za par godina kad stignu ovi online doktori bice veselo

Od kada to imas? Da nije od korone? Ja sam imao nesto slicno samo sa prednje strane. Pocelo kada sam prelezao koronu. Sada sve redje i redje, cak sam i zaboravio al me ti podseti na to.


  • 0

#16 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 November 2022 - 08:21 PM

Ma i kod kog doktora ici?
Osetim ja neki probadajuci bol u ledjima, sa leve strane, ispod plecke , blize kicmi. I to samo zimi kad pojacam tempo i disanje i udisem vise hladnog vazduha. Zamislim se malo pa odem kod kardiologa, jer sam mislio da me probada srce, on me uputi kod pulmologa a ovaj kod fizijatra. I svi kazu nije ti nista. A jeste mi nesto. I ja nastavim po starom. Doduse, smanjio sam zimi kad je hladno al teram, ne razmisljam previse. Ne znaju ni doktori mnogo, terapije menjaju dok ne ubodu pravu. Ako imas srece ubodu iz prve. A tek za par godina kad stignu ovi online doktori bice veselo



Možda reaguje plućna maramica zbog ledenog vazduha. Meni je pukla pre 8 godina i od tada od ovog perioda pa dok ne otopli krajem marta preko usta uvek imam maramu. Jer nije baš najpametnije uvlačiti leden vazduh pogotovo u sred neke jače aktivnosti kad pluća uvlače više vazduha.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#17 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 November 2022 - 08:23 PM

Onda kada je bio momak, bio u nekom kampu, popili malo vise, probudi se sa bolom i otecenim vratom. Tamo u CG nisu znali sta mu je, posalju ga za Kg ni ovde nisu odmah ustanovili, da bi se posle pokazalo da ga je ujela neka otrovnica za vrat.Organizam napravio neku kesu i otrov tu ostao, koliko sam razumeo. To su mu isekli i sada ima oziljak na vratu.



Zdrav čovek sa dobrim imunitetom lako preživi bez protivotrova ujed naše otrovnice.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#18 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 09:20 PM

Ima ljudi 140 kg, ne krecu se piju, puse, katastrofa.Trebali su da umru jos pre 30 godina, a oni zive. A onda slucaj ovog mog druga. A sa druge strane ljudi koji paze, vode racuna o svemu, pa ih nema. I takvih slucajeva koliko hoces. Sto idu vise kod lekara oni im samo pronalaze nove i nove bolesti. Pa sada ima slucajeva da stari ljudi piju pune sake lekova. Od svega bolesni. To nekada nije bilo. Daj Boze da ih ti lekovi dodatno ne razboljevaju.

 

To je neki razlog zasto sam ja resio, da se ne zamaram previse ni sa lekarima, ni sa pregledima. Mislim kada ti usade u glavu nesto tu pocinje kraj. Zato samo priroda, vracanje nekim starim vrednostima i navikama.  Martin Brod I naravno sudbina u koju i te kako verujem.


  • 1

#19 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 09:50 PM

...Bojim se ako bi poceo tako da se plasim svega...

Bojim se da se plašim :)

Ovo mi je suuuper ! :)


  • 1

#20 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 November 2022 - 09:54 PM

Bojim se da se plašim :)

Ovo mi je suuuper ! :)

Sinonimi. Nisam ni primetio da sam to napisao. Ali stvarno bojim se toliko, da se plasim. :)


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika