Jump to content


Fotografije

Peugeot drumaš iz '85-te


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
25 odgovora na ovu temu

#1 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 November 2022 - 05:39 PM

Otac radio u Pežou od '70-te do '85-te.. i pri napustanju za uspomenu kupio u to vreme TOP bicikl, drumski sa 12 brzina.
Ako me sećanje dobro služi točkovi su Record aluminijumski (spala nalepnica sa felni)
-Menjači Sachs Huret
-neindeksirane ručice menjača na donjoj cevi rama
-pogon alu 50x39 (nisam siguran za 39)
gume Michelin 20x622

Mehanički u odličnom stanju ako ne računam što je prljav.. tako stoji u sobi više od 10 godina.
Od ulaganja..
-nova traka kormana
-tapaciranje sedišta ili neko drugo
-nove gume jer su ove ispucale od stajanja (stare su bar 20 godina)
-otvaranje svih pokretnih delova i njihovo podmazivanje
-nove sajle
-vraćanje sjaja aluminijumu

Nekada davno ja i brat smo ga vozili ali na svu na sreću ga i sačuvali.
Možda ću ove zime da se pozabavim sa njim kako bi mu vratio nekadašnji sjaj i ostaviti ga kao na eksponat.. i naravno ponekad provozati.

IMG_20221101_184638~2.jpg

IMG_20221101_184703~2.jpg

IMG_20221101_184725~2.jpg

IMG_20221101_184716~2.jpg

IMG_20221101_184740~2.jpg

IMG_20221101_184748~2.jpg

IMG_20221101_184801~2.jpg

IMG_20221101_184812~2.jpg

IMG_20221101_184853~2.jpg

IMG_20221101_184926~2.jpg
  • 3
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 05:45 PM

Odličan, sećam se tih modela. Jedino mi nalepnica na cevi sedišta nešto bode oči, nešto mi nije ostala u sećanju.


  • 0
.

#3 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 05:48 PM

Ja imam vise slicnih komada, moglo bi se reci i da sam ljubitelj. Ako hoces mogu da ti pisem o njima, cak sam ih i preporucivao ovde na forumu, kao dobre bicikle. Za nase uslove jesu bili TOP, ali na globalnom trzistu su bilo dostupni bicikli, cene ispod 1000dem u svoje vreme.
  • 0

#4 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 November 2022 - 05:49 PM

Odličan, sećam se tih modela. Jedino mi nalepnica na cevi sedišta nešto bode oči, nešto mi nije ostala u sećanju.



Nalepnica je originalna, bila je na biciklu kad je kupljen. Sve je na njemu fabričko osim lanca i guma. Ali je kupljeno u FR u njihovoj radnji pa je verno originalu.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#5 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 November 2022 - 05:53 PM

Ja imam vise slicnih komada, moglo bi se reci i da sam ljubitelj. Ako hoces mogu da ti pisem o njima, cak sam ih i preporucivao ovde na forumu, kao dobre bicikle. Za nase uslove jesu bili TOP, ali na globalnom trzistu su bilo dostupni bicikli, cene ispod 1000dem u svoje vreme.



Pored njega imao sam i Motobecane 2x5, sličan Rog biciklima. Isti menjači, čelične felne i čelične drumske kočnice. Njega sam mnogo više vozio oa je Pežo ostao u odličnom stanju dok je ovaj drugi otišao na otpad.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#6 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 06:45 PM

Kolko si visok, ovo je bas lose podesen ram.
  • 0

#7 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 07:45 PM

Super je bajk, sećam se da si mi pričao o njemu. Ovakav bajk zaslužuje da dobije novi sjaj, da ponovo ugleda Sunce i asfalt.

Nisu ovakvi bicikli ni približno tako neupotrebljivi kao što se misli. Naravno, ne mogu da drže korak sa novim drumašima ali su daleko brži, agilniji i zabavniji za vožnju od bilo kakvog trekera, hibrida i citija.

Vidim da ima poprilično mesta oko kočnica. Ja bih mu lično stavio neke udobne 25-ice, da plovi po asfaltu. Za ravnicu i blago brdoviti teren, super je. I ovako nešto se ne viđa svaki dan, pogotovo kad je u mint stanju.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#8 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 November 2022 - 08:08 PM

Kolko si visok, ovo je bas lose podesen ram.



180cm.
Ja na njega nisam seo bar 20 godina. Brat ga je pomalo vozio do pre nekih 10 godina. Od tada stoji sa prljavim lancem i kasetom. Srećom imao je dovoljno pameti da ga ostavi u kući na spratu te je u jako dobrom stanju. Njegovi klinci bi to vozili.. i skršili jer ove mtb što oni voze teraju kao da su plaćeni da ih razvale. Medjutim on im ne da jer zna da od njega ništa ne bi ostalo.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#9 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14603 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 08:10 PM

Ne bih ja tu stavljao deblje gume, postoje i danas miselinke istih dimenzija i boje. To je cini mi se jednozidna felna, one su dosta udobnije pa ne treba deblja guma. Treba biti oprezan prilikom centriranja tockova, ako su zapekle niple mogu da puknu zbice.


  • 0

#10 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 November 2022 - 08:15 PM

Super je bajk, sećam se da si mi pričao o njemu. Ovakav bajk zaslužuje da dobije novi sjaj, da ponovo ugleda Sunce i asfalt.
Nisu ovakvi bicikli ni približno tako neupotrebljivi kao što se misli. Naravno, ne mogu da drže korak sa novim drumašima ali su daleko brži, agilniji i zabavniji za vožnju od bilo kakvog trekera, hibrida i citija.
Vidim da ima poprilično mesta oko kočnica. Ja bih mu lično stavio neke udobne 25-ice, da plovi po asfaltu. Za ravnicu i blago brdoviti teren, super je. I ovako nešto se ne viđa svaki dan, pogotovo kad je u mint stanju.



Ide on jako dobro ali ima i lepu težinu, po mojoj proceni oko 13kg, pa se tu dosta gubi. Drugi gubitak je na menjanju brzina jer treba spustiti jednu ruku dole i potegnuti polugu ni malo ni previše.
Ja sam odavno zaboravio kakva je vožnja na njemu. Pre neki dan sam bio tamo ali nisam mogao da ga provozam jer su gume u toliko lošem stanju da ne smeju ni da se naduvaju.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#11 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 10:10 PM

To je oko 12kg bicikl.
Vrlo verovatni carbolite celik.
Radjeno je interno brejzovanje, i to su mahom jako zilavi ramovi.

Odlikuje ga lep zivahan osecaj u voznji i lepa udobnost. Peugeot je znao da pogodi geometriju.

Sve to moze dobro da se namesti, bez nekih ulaganja.
Samo malo strpljenja.

Imam dva maltene ista bajsa jedan je Carbolite, drugi je HLE.

Ja ih vozim na 700x23 gumama.Mada je najbolji bio na tim malim Michelinkama sa kojima su dolazili.

Ima taj Helicomatic, kao kasetu, sto je tesko naci delove. Ali u principu to ces se navozas dok nesto rikne.

Najslabija tacka su relativno neprecozno menjanje brzina, ali koliko se lako vozi, retko se i menjaju iste...

U principu proste i i pouzdane masine.

U svoje vreme su bili jeftiniji bicikli, reda 700-800 dem, i radjeno su u serijama, nije rucno radjen ram.

Nisu puno cenjeni kod kolekcionara, ali znalci, znaju da su za voznju izvanredni.
  • 2

#12 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 03 November 2022 - 09:51 AM

Evo mojih Pezojcica koji su na foru tvog.

Desni je stariji, i to je Carbolite, dok je levi beli, malo moderniji i on je HLE(ima cak i titanijuma u leguri :) )

 

Jos malo detalja,

- sticne su im krajnje atipicna dimenzija, jako tanka i retka, cini mi se 24.8

- osovine pogona, Simplex, ove moje su extra kvalitet, i dalje se vrte. kod mene britanski navoj na soljama.

- kocnice CLB, pristojno rade kad se lepo nasteluju

- obruci, odlicni mislim da je pisalo Champion, a ne Record na njima, mekani su i mogu da se isprave ako su udareni

- prednja nabla standardna, zadnja nabla ima male kuglice (kao za prednji tocak), i to je cini atipicnom, ali moze lako da se servisira, sa kineskim konusima.

- kaseta, Helicomatic ovo ti je istorisijki prva kaseta koja nije freewheel, zamenska samo iz nekih starih zaliha, lanac ti je verovatno Sedis, i to sve skupa se jako sporo trosi za danasnje standarde... Inace postoji poseban alat za skidanje tih kaseta, ne trose se skoro uopste...

 

 

 

 

post-48369-1591467125833.jpg


  • 4

#13 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 03 November 2022 - 12:18 PM

Bax je pokretna enciklopedija za retro drumske bicikle. :)

Lepi su bajkovi, nema šta.

Gde uglavnom držiš šake dok voziš ovakve bicikle? Od gore, na kočnicama, dropovi? Gde je najudobnije?

ČIni mi se da je na ovim biciklima za dimenziju rama lula nešto kraća u odnosu na današnje savremene drumaše, ili se varam?
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#14 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 03 November 2022 - 01:55 PM

NA ovim biciklima treba podesavati klasican polozaj, tj pisao sam vec negde na tome, ne treba teziti kopirati polozaj modernih bicikli.

 

Klasican za danasnje pojmove relax drumski polozaj, i to je to. Ukratko, mala visinska razlika lule i sedista, oko 5cm.

 

Sto se tice hvatova, jedan biciklista koji dosta zna, mi je jednom rekao, voznja drumasa ti je ko joga, menjaj polozaje sto cesce da bi se manje zamarao, pa to i primenjujem kolko mogu :)

Gledam da mi najlaksi bude polozaj u hudovima, cak i ako imam spoljne buzire na kocnicama, cak sta vise to i preferiram.


  • 0

#15 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 03 November 2022 - 02:20 PM

Evo jos par bitnih stvari.

Ovo je neka 56, sto bi za 180cm, moglo da bude sasvim OK.

 

Sta ne valja?

- polozaj rucki kocnica je kriminalan. spustene su jedno 3 cm, nize, na volanu.

-rotacija volana deluje OK

-sic je izvucen previse, sipku izvlacis otrpilike za sirinu sake,snimi da je sticna krenula da se krivi u nazad.

-sic je tiltovan ka napred, sto te posledicno jos vise baca na volan, i ovo je uzasno tesko voziti.

 

Zeljeni polozaj je da si u ravnotezi kad sedis u hvatu, sto znaci da mozes lako da pustis hvat, a da ne krenes da padas ni napred, ni nazad, sto ce reci, da su ti ruke rasterecene do maksimuma.

 

Polozaj je tu sve, ako se ucentriras kako treba, spojices se sa biciklom, i uzivati u voznji. Zaboravi na menjace, to savladas a par voznji, a i ti bicikli se lako voze, tj "sami idu", pa saltanje i nije nesto sto ce te cesto uznemiravati, mozda samo ako zivis u nekim brdima....

 

PS. ja bi tu bas sve iskoristio (svaki delic koji se vidi na slikama), sem mozda guma, a i njih bi probao da naduvam, i duvas ih na 7 bara. Verovatno bi skinuo klipsore, u pocetku, da te dodatno ne zbunjuju. 

Njih vratim tek kad se srodim sa biciklom.

 

 

post-35837-0-59352400-1667410626.jpg


  • 0

#16 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 November 2022 - 02:50 PM

Bac@ ja ne znam ni ko je to podešavao. Poslednji put sam seo na njega otprilike pre 2 decenije.
Ručice jesu previše spuštene. To će se vratiti u normalan položaj. Trakaje zelja za zamenu.
Gume nisu istrošene ali su mnogo ispucale.. vidi se na slici
IMG_20221103_154952.jpg

Deluje kao da će se raspasti.

Edited by chamade, 03 November 2022 - 02:51 PM.

  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#17 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 November 2022 - 02:56 PM

[quote name="Bax" post="285526"
- kaseta, Helicomatic ovo ti je istorisijki prva kaseta koja nije freewheel, zamenska samo iz nekih starih zaliha, lanac ti je verovatno Sedis, i to sve skupa se jako sporo trosi za danasnje standarde... Inace postoji poseban alat za skidanje tih kaseta, ne trose se skoro uopste...[/quote]

Da, vidi se i nalepnica na zadnjoj nabli. Sećam se toga kad smo jednom davno skidali kasetu.

helicbg.jpg

To će se jako malo voziti tako da će to trajati decenijama. Praktično, ostaće uglavnom kao ukras jer je to ćaletova uspomena. Naše je da ga sačuvamo u izvornom stanju.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#18 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 03 November 2022 - 03:01 PM

  Te trake su dobre, ako hoces nove, sacuvaj za mene te stare :)

 

Elem za gume, naduvaj ih na 8 bara, pa vidi jel ce se raspasti, ako stoje, spusti na 7 i provozaj,uvek mozes da proveris da li ce se to rastvoriti, ili ostati kako jeste.

 

NE navijam da vozis te gume, ali isporbaj ih, cisti da vidis koliko ce se promeniti karakter bicikla sa modernijim gumama,  nece im nista biti....


  • 0

#19 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 November 2022 - 10:35 PM

Gume nisu istrošene ali su mnogo ispucale.. vidi se na slici
attachicon.gifIMG_20221103_154952.jpg

Deluje kao da će se raspasti.

 

Ja takve gume vozim cele godine svuda :D Kopaonik, Golija, Goč, Tara, Debelo brdo i evo sad stigoh sa noćnih Divčibara, ovaj put nisam zaglavio na vrhu baš u pola noći kao letos u dva navrata na Kadinjači i Debelom brdu oko 2-3 ujutru. xD

Odlepljuje mi se cela gazna površina na prednjoj ali tek na pretposlednjoj vožnji počelo malo više da se čuje u vožnji, onako da žvaće hahah pa sam jutros zalepio lepkom brzinski, obilno nafilovao sintelan, sad je super. xD

Ono sa strane što su ispucale me ne tangira naročito, iako nisu sitne pukotine nego kanjon. :D


  • 0

#20 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 November 2022 - 02:50 AM

Aha, pa ok. Neće mi biti prvi put da cedim gume.

Gadjan@ manijače :D

Bax@ hvala na sugestijama. Ako brat bude hteo da menja traku svakako ću je sačuvati. Ne sećam se više, mislim da smo to davno menjali.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika