Jump to content


Fotografije

Poziciranje na drumskim trkacima


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
155 odgovora na ovu temu

#1 963MD

963MD
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 21 October 2022 - 04:22 PM

Da li ima neko ko u Bg radi pozicioniramje na drumskim trkacima?
  • 0

#2 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 925 posts

Postavljeno 21 October 2022 - 08:02 PM

Ja sam imao taj problem. Dosta čitao, pitao za savet. Na kraju otišao do Bozara (kod Asterixa na Ušću), on me "pozicionirao" u početni pravilan položaj. Mesecima posle toga po par milimetara pomerao, okretao, spuštao, podizao volan i sedište i na kraju došao do meni odgovarajuće pozicije.
Ono što hoću da kažem je da ne treba preskočiti savete iskusnijih ali na kraju ti najbolje poznaješ tvoje telo i znaš šta mu prija a šta ne.
Potraži savet iskusnog kolege (makar ih u Bgdu ima, možda se i neko javi) a posle podešavaj i isprobavaj sam

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 1

#3 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 October 2022 - 09:03 PM

Da li ima neko ko u Bg radi pozicioniramje na drumskim trkacima?

Nema, niko to ovde neće da plati. Ima u Sloveniji recimo oko 150+evra košta usluga.
Zove se bike fitting pa proguglaj.
Bilo je nešto organizovao Ivan Stević ne znam da li još uvek to radi.
Uglavnom ako hoćeš profi uslugu skokni do Slovenije.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#4 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 October 2022 - 03:00 AM

Radi Stević, čini mi se da je sto evra kod njega. Bila jedna poznanica pre nekoliko meseci.
  • 1

#5 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 06:13 AM

Svaka čast ljudima koji se time bave i spravama koje koriste, ali i ja mislim da svako može sebe da namesti, nije to baš toliko teško.
Naravno, ne mislim na profesionalce, oni moraju da izvuku maksimum i da ne protraće nijedan vat snage, ako ne moraju. Mislim na nas amatere, kojima je bitno samo da nemaju bolove dok voze i nakon vožnje.
  • 3

#6 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 06:31 AM

Dugo se vrteo oglas na Cikloberzi, ne znam pod kojom temom i da li je i dalje još tu ali je bilo 50€.
Nema potrebe davati toliki novac ali se mora malo čitati i na nekoliko vožnji nositi ključ i vršiti pomeranje u toku same vožnje. Pa i kad naštelujemo desi se da se posle mesec dana došteluje nekim mikro pomerajem neka kontaktna tačka sa bajsim (sedište (napred-nazad, gore-dole), nagib volana (rastegnutost vozača), visina volana, visina sedišta itd)
  • 0

#7 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 October 2022 - 06:39 AM

Nismo svi isti. Oni koji su građeni "po JUS-u" :) verovatno mogu da se nameste sami. Oni kojima je jedna noga kraća ili imaju nesrazmerno duge/kratke noge, ruke ili torzo, oni kojima kolena beže unutra ili van dok okreću pedale...
Za takve treba profesionalac.
Još jedan način razmišljanja: "ja ću da potrošim tri, četiri meseca da se namestim i za to vreme ću da se patim, možda je bolje da platim i tih tri-četiri meseca uživam". Jedino što sreću kvari je što možeš da platiš, a da to opet ne bude to.
  • 0

#8 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 07:06 AM

Kakva 3-4 meseca. Ko nije prvi put u životu seo na bajs i koliko-toliko zna nešto o poziciji (a treba mu sat-dva da pročita i nauči dobar deo) namestiće se za 3-4 vožnje.


  • 2
.

#9 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 07:34 AM

Ma da bre, 3-4 vožnje, kad sedeš prvi put na bajs i to je to ali treba ti malo teorijskog znanja, može i sa ovog foruma, ima saveta odličnih kolega. Tada naučiš šta i kako i bilo koji sledeći bajs da kupiš šteluje se odmah jer znamo svoju poziciju a ovako moraš svaki put da plaćaš štelovanje jer ne znaš sam svoje bitne parametre, a da ne pričam o tome da ni ljudi što šteluju nisu svemoćni ni uvek "pogodili" odmah... A i nije to toliko teško da se ne bi naučilo a mnogo je bitno.
  • 0

#10 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1337 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 October 2022 - 07:55 AM

Tema nameštanja pozicije je slična onoj o kokoški i jajetu... Ljudi kupe bicikl pa onda shvate da im nije udobno, onda prođu taj proces nameštanja (bilo sami ili uz pomoć) i provale da im je ram prevelik/premalen, da im je volan prenisko ili sedište predaleko, promene nešto od toga, onda opet traže poziciju, neki nađu, neki ne nađu... Telo se navikava na sitnije nepravilnosti i neudobnosti, nekad i na krupnije pa to postane referenca, a ne bi trebalo.

Idealno, trebalo bi otići na fitting pre kupovine bicikla (što ne garantuje da opet neće biti potrebne korekcije), a to dodaje na cenu kupovine i odbija ljude od nečega što je već 'potreba profesionalaca'.

Po meni je donekle ok da sami biciklisti provaljuju šta im odgovara pa to bude proces meren danima ili mesecima, zavisno od toga ko je koliko potrefio dimenzije bajsa za svoje potrebe, ali loženje na profesionalce predstavlja veliku smetnju jer ljudi tripuju da im odgovara isto što odgovara 23godišnjem spajdermenu pa im budu preveliki ramovi, preniski ili predaleki volani, neudobna sedišta, neudobne cipele itd...

Dok prođe neko vreme i biciklista zagrize udicu, već često vozi, zna o biciklima i delovima, ume da podmaže, popravi, zakrpi, pomogne... Ume i da prepozna šta mu odgovara ili smeta pa pri sledećoj kupovini pazi na veličinu rama, kvalitet delova, lakše uoči da li je sve kako treba i onda ispadne da je ukupno potrošio još više vremena i novca od početka, nego da je odmah otišao na fitting.

Meni je taj proces daleko zanimljiviji, nekom drugom nije. Neko drugi ne želi da osvesti te stvari i želi samo da mu(joj) je udobno.
  • 0
The sea, the sea

#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 October 2022 - 08:02 AM

Kad čujem/pročitam da je “sedište predaleko,” odmah sam 99,9% siguran da se gleda spram kormana, umesto spram pogona, kako bi trebalo.


OK je uraditi sam. OK je i platiti za dobru uslugu. Zavisi od ličnih sklonosti, i budžeta.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 08:08 AM

Neki nikako da nauče da ona pozicija koju ti namesti neko drugi jer po "pravilima" tako treba i ona koja tebi stvarno odgovara (a onaj koji te namesta to ne može da zna) mogu biti toliko različite da ne možeš da sediš ni pola sata.


  • 2
.

#13 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 08:14 AM

Салкано из Крагујевца је давао такав оглас.
Елем, не видим потребу за тим за особе које не возе бицикл професионално. Са друге стране, од чега би живели продавци магле да нема људи са вишком пара и вишком жеља. Плаћање неком да ти намести позицију на бициклу, а не возити професионално је претеривање. Рекреативна вожња бицикла ваљда подразумева и неку љубав према тој справи и интересовање за све што је повезано, што укључује и намештање што удобнијег положаја. Ако тога нема, нема ни вожње.
Е сад, можда неко има жељу да буде најбржи рекреативац у свијет :)
  • 2

#14 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 08:17 AM

Meni je neverovatno koliko ljudi koji ozbiljno voze bicikl, voze sa pogresnim pozicijama. Najgore kada im to kazes, oni se uvrede kao da si im opsovao majku.

Pre dve nedelje se sretnem slucajno sa jednim mojim sugradjaninom. Vozi dobrog karbonca ima i snage, ali pozicija... Ja sam rekao da ne valja, on kaze meni tako odgovara. Jesi probao da promenis nesto, kaze ne. 

Znaci nenormalno nisko sedi, sediste skroz pozadi, pa pedale gura, da to lici kao oni deciji bicikli sa 3 tocka, gde su pedale na prednjem. Sto je najgore ne skida napred sa velike sajbne, Uzbrdo njemu kadenca 30-40 obrtaja. Kaze tako voze ovi profesionalci...

Uglavnom nece nista da poslusa, rekao sam mu na kraju da ne mogu da gledam kako i sedi i vozi pogresno, stomak me je boleo.


  • 0

#15 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 08:27 AM

To su ekstremi ali i njih ima. Ali pričamo o ljudima ovde koji koliko-toliko sede normalno, znaju nešto i ne treba im drastična promena pozicije. 

 

Ne slažem se nikako da rekreativci ne treba da imaju dobru poziciju. Da li je neko profesionalac ili vozi 2 puta u 10 dana nije ni malo bitno. Jedina razlika je što profesionalac i ovaj drugi nikako ne mogu da imaju istu poziciju. 


  • 0
.

#16 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 08:36 AM

Pazi, mogu da imaju istu poziciju, samo je za rekreativca ta pozicvija izuzetno teska, iz razloga sto idu na sto vecu aero dinamiku, pa je sediste dosta vise od volana. Malo ko moze da izdrzi dugo u toj poziciji. 

Medjutim, visina sedista, podesenost kolena u odnosu na pogon, mogu da budu apsolutno isti i da ne prave smetnje. Samo da nema ogromne razlike izmedju sedista i volana


  • 0

#17 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 08:40 AM

Baš tako. 


  • 0
.

#18 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 October 2022 - 09:21 AM

Neki nikako da nauče da ona pozicija koju ti namesti neko drugi jer po "pravilima" tako treba i ona koja tebi stvarno odgovara (a onaj koji te namesta to ne može da zna) mogu biti toliko različite da ne možeš da sediš ni pola sata.


Pravila su samo (dosta dobra) startna pozicija. Skraćuju vreme do pronalaženja optimalne pozicije za konkretnog biciklistu na određenom biciklu.

To je jedan od rizika sticanja znanja preko YouTube i sl. Nije svako u stanju sam skontati do koje mere i u kojoj tačno situaciji je znanje primenjivo 1-na-1 da tako kažem.

Tome ne pomaže to što se forsira zabavan sadržaj koji je uprošten (da sve bude što pitkije i deluje što lakše).

Inače se može besplatno naći info za praktično sve, problem je samo isplati li se čoveku uložiti 1000 sati (da bi se postalo iole kompetentan u određenoj oblasti) aktivnog učenja uz vežbu. I, još veći problem, kako da laik skonta koji materijal/uputstva/saveti su budalaština.

Drugim rečima: kome to nije merak, dobar “bike fitting” (i dobar mehaničar) se može i te kako isplatiti, ako se gleda prvenstveno na plaćeno-dobijeno odnos (opet - izuzetak je kome je to merak ili/i ima puno više volje i vremena nego para).
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#19 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 October 2022 - 10:03 AM

Stević radi bike fiting (valjda se tako zove). Prošle godine je to koštalo 9000.. sad, ne znam.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#20 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 10:15 AM

Ima jos jedna dobra stvar koju bi svaki biciklista trebao da zna. To je duzina izmedju sedista i pedale.

 

Znaci, namestite ili neko ko zna vam namesti poziciju, koja je idealna za vas.. Onda se uzme metar, jedan kraj metra se stavi na sedist sa gornje strane na sredinu gde se sedi, a pedala se stavi u donji polozaj, ali tako da kurbla prati ugao sedeone cevi. i onda se izmeri ta duzina od sedista do pedale. Za mene ta duzina iznosi 99 cm.

Kada se zapamti ta mera, svaki drugi bicikl namestate visinu za 1 min, bez potrebe i da sedate na nju. Moguce su  kasnije neke minimalne korekcije tipa 5 milimetara, gore-dole, ili napred- nazad. Ja sam sebi to izmerio jos pre 30 godina i nema greske.

 

Ovo sa naravno ne odnosi na BMX gde kolenima udarate u bradu ili neke slicne free stylinge.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika