Jump to content


Fotografije

Sređivanje starog drumaša


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
10 odgovora na ovu temu

#1 igor43

igor43
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 15 September 2022 - 09:17 AM

Negde u maju mesecu sam sasvim neplanirano kupio od drugara meni nepoznat model Peugeot-a (mislim da je UO-8, ako grešim - ispravite me - serijski broj je 8002858), nepoznatog godišta i od tada sam navučen na sređivanje i vožnju ovog bicikla. Može se reći da sve to ima i neko terapeutsko dejstvo po mene - bajs na terasu, alat, hladno pivce, muzika i lagano... Bicikl sam ranije aktivno koristio kao prevozno sredstvo i kao neki alat za punjenje baterija, do pre nekih sedam, osam godina, a onda su došle raznorazne obaveze u vidu dva posla, kredita, stana, manje više standardna neka priča i ova vrsta aktivnosti je standardno pala u šurnaesti plan. Drumaše, pogotovu ove old school, sam oduvek gotivio, ali sam smatrao da bi to više bilo mučenje nego uživanje, što zbog njihove konstrukcije, težine, prenosa, što zbog naših puteva i naravno da sam pogrešio. Kako sam oduvek vozio MTB-ove, prva vožnja ovog bicikla je za mene bila mindblowing i sada posle nekoliko meseci, navikao sam se na vožnju drumaša do te mere da mi je vožnja MTB-a neprirodna i nekako nije to to. Da ne dužim više, temu otvaram prvenstveno jer sam samouk kao i većina ljudi ovde i ovo mi je prvi bicikl koji sređujem, tako da bi mi trebala pomoć u vidu saveta, kritika, komentara i sl, vezane i za mehaniku i za vožnju, pošto dosta vremena gubim kopajući po netu, uglavnom čitajući strane forume i gledajući strane YT kanale, što često nije relevantno za nas ovde u Srbiji, a i eto što ne bih sklopio neka nova poznanstva :)

Bicikl je bio u očajnom stanju: prednji točak kriv, krcka, zadnjeg točka nema, sve što je hromirano je korodiralo, alu delovi patinirali, lanac istegnut, menjači i kočnice neupotrebljive, sedište neodgovarajuće, tako da je odmah par stvari zamenjeno i sređeno - stavljen kmc z6 lanac, rigida superchromix tockovi, sedište veloplus cometexplore, nove sajle i bužiri, obmotan volan belom trakom, skinute kenda 40-622 gume i stavljene schwalbe delta cruiser 28-622, sve uštelovano i ispolirano u domenu mog znanja i veština. Evo i par fotografija:

Dan nakon kupovine:

0BTFTKE.jpg

Prvi pokušaj poliranja:

oyZK3sJ.jpg

Simplex propo:

tMUuBxC.jpg

I par fotki fotoaparatom:


ALvnQiO.jpg

Zx7fF4V.jpg


Sada to izgleda ovako:

u3yiODL.jpg

1dl1jHA.jpg

P17sTL8.jpg


Trenutna konfiguracija:
 

Prednji pogon Nervar 40-52,
Zadnji pogon - ???, znam da je 14-24
Nable - ???

Menjači - Simplex,
Šifteri - Sachs Huret
Kočnice - Mafac Super Racer
Ručice kočnica - Weinmann
Točkovi - Rigida Superchromix 622-18
Gume - Schwalbe Delta Cruise 28-622
Lanac - KMC Z6
Sedište - Veloplus Comet Explore
Šticna - ???
Lula - ???
Volan - 3T

Što se mene tiče, vožnja ovog drumaša je daleko udobnija i pruža daleko više uživanja nego što sam zamišljao da može da se dobije od drumaša. Pogotovu sada sa ovim gumama, jer su stare Kende iako dosta deblje bile nekako tvrde i krute. Ne vozim nešto preterano brzo, niti se trudim za sada da postižem neke rekorde, tako da je trenutno je akcenat na uživanju. Posle par meseci vožnje otprilike znam šta bih hteo da menjam i sređujem i za sada imam dva pitanja. 

1. Paknovi su odavno potrošeni, te me interesuje da li postoji neka alternativa za koolstop paknove, jer cenovno gledano, više mi ima smisla ubaciti neki vintage Shimano 600 ili 105 ili nešto treće što je period correct. Takođe me interesuje da li ima smila raditi bilo šta, a zadržati ove točkove, koji ruku na srce, prelepo izgledaju, ali ja ne znam kako ljudi koče po kiši sa njima + plus zvuk izluđuje...

2. Menjač prednji prebacuje lanac preko najvećeg lančanika. Probao sam da uštelujem, pomerao ga gore/dole, rotirao, ali mi deluje da je problem u krivom pogonu, jer se lanac kači na prednji deo lagano, ako nategnem menjač još malo, da nabaci i na zadnji deo, prednji deo preleti, a samim tim i ceo lanac. U pitanju su milimetri. Nekako uspevam da menjam, ali kad je već pukao, zamenio bih ga, zajedno sa zadnjim, jer ni on nije baš najsjajniji...

Takođe mi je problem da namestim volan, tako da imam zgodan hvat na dropu i na poziciji sa gornje strane kočnica, tako da je ovo neka moja alternativa na koju sam navikao...

Eto to je to za sada. U planu je preko zime svakako da ga rastavim skroz, do najsitnijih delova, sve očistim, ispoliram, podmažem i sastavim. Imam još jedan stari KTM ram, mislim da je formula u pitanju, kog planiram da pakujem u nekog retro/modern gravela.

 


  • 2

#2 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 468 posts

Postavljeno 15 September 2022 - 09:34 AM

Svaka čast na odluci i trudu koji ces uložiti u ovaj projekat.

Moj prvi savet ti je da ako ces da koristiš bajs da promeniš neke stvari:
-ja bih počeo od grupe i stavio bih neku shimano i to sa boljim rucicama i dual caliperima kocnicama ( imas jednu shimano1055 za nekih 70e).
-stavio bih neke lakse tockove i bolje
-i eventualno neki bolji volan sa plićim dropom

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
  • 0

#3 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 15 September 2022 - 10:25 AM

Korman plići teško da ćeš naći u toj dimenziji a da je kompakt, modernog oblika (verovatno ti treba prečnik 26mm, to je stari standard). Ja sam naošao jedan takav na netu tzv Kalloy Uno korman, odličan, izgleda kao svi moderni kormani ali je prečnik 26mm. Međutim na isporuku sam čekao neka 2 meseca.

Ruke na kočnicama od gore teško možeš da namestiš jer su ti stari kormani i bili predviđeni da se voze sa dropova ili od gore na ravnom delu kormana. Ni te ručice nisu ergonomski napravljene da funksionišu dobro na kompakt kormanima novije generacije. Verovatno bi te ručice čudno stajale na novijem kormanu i bile bi užasno nepraktične.

Kočnice na starim biciklima su jednostavno slabe. Ako staviš nove pakne verovatno će kočenje biti tiše i za nijansu bolje ali ne očekuj drastične promene. Ni sa novijim točkovima ne bio rešio problem. Kool Stop pakne su odlična stvar i mnogo bolje koče po mokrom od standardnih, ali mislim da Koolstop ne pravi pakne za tako stare bicikle jer se retko kupuju.

Ti se zapravo susrećeš sa svim problemima koje imaju vintage bicikli; čudna ergonomija, preveliki prenosi za brda, loše kočnice.

Ako želiš da bicikl napraviš pogodnijim i praktičnijim za svakodbevnu upotrebu onda probaj da zadržiš ram i viljušku a sve komponente uključujići i točkove zameni novijim. Tako ćeš imati stari ram retro šmeka koji se lepo vozi a sa druge strane praktičnost i ergonomiju novijeg bicikla.

I sam sam prošao kroz svu tu fazu sa svojim neon retro Cannondale-om. Zamenio sam sve na bajsu osim rama i viljuške ali sam dobio prelep, autentičan, specifičan bicikl na kojem sam birao svaki šraf.

Evo imaš moju temu na kojoj se pisalo o tome, možeš da pogledaš kroz koje faze je prošao bajk...

https://www.2bike.rs.../?hl=cannondale
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#4 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 15 September 2022 - 11:47 AM

Celicni Peugeoti su extra bicikli, i sam imam nekoliko komada u kolekciji.

Sto se tice Mafac Racer, to su bile najbolje kocnice u svoje vreme.

Imam u njih par komada i ti bicikli koce odlicno, i u poredenju sa modernijim dual pivot kocnicama.

 

Ono sto tebe zeza su celicni obruci, jer oni ne mirisu kisu nikako.

 

Oko rasklapanja celog bajsa imaces mozda probleme u najavi, taj pogon sa pinovima ako jednom skines, tesko ces ga vratiti nazad, posto kvalitetni pinivi vise ne posoje, a trebale bi ti i stege za pinove, ja to ne bi ni dirao, ako pogon ne luftira.

 

Druga stvar treba videti i koji je stadard na osovini pogona, jer moze da se desi da je francuski standard, onda opet imas problem, posto ces to tesko resiti jer ne postoje kod nas delovi za zamenu, a i napolju su skupi.

 

 

Tako da je mozda najbolje ne skidati taj pogon, eventualno ako bas hoces nekako ubrizgati svezu mast, ali bez skidanja pogona.

 

MAda koji god njihov pogon sam rasklapao, uglavnom je kvalitet bio vanvremenski i mast u dobrom stanju, tako da to ne dirati ako radi.

 

 

To sa spadanjem lanca mozda je problem u novom menjacu, koji siu stavio mesto starog puknutog?


  • 0

#5 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 189 posts

Postavljeno 16 September 2022 - 07:57 AM

Jako lep bajk. Rado bih ga posedovao, vozio na biciklijadama, skupovima biciklista, do kafane... :)

 

Možda bih od njega napravio bajk za randonneuring u stiu Rene Herse https://www.renehers...io_01_cover.jpg

 

Ne bih nikako menjao i stavljao moderne delove i komponente jer je to bogo(bajko)huljenje već sve to što je na njemu sredio maksimalno, polirao, očistio, potrudio se da naštelujem jer sigurno ima neki način. Dosta sam se i sam zezao sa starim pogonom na bajku i frikcionim menjačima, da se to srediti.

 

To je bajk za merak i treba da ostane u izvornom obliku.


  • 0

#6 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 16 September 2022 - 08:20 AM

 

 

Drumaše, pogotovu ove old school, sam oduvek gotivio, ali sam smatrao da bi to više bilo mučenje nego uživanje, što zbog njihove konstrukcije, težine, prenosa, što zbog naših puteva i naravno da sam pogrešio. Kako sam oduvek vozio MTB-ove, prva vožnja ovog bicikla je za mene bila mindblowing i sada posle nekoliko meseci, navikao sam se na vožnju drumaša do te mere da mi je vožnja MTB-a neprirodna i nekako nije to to. 

 

Lepo sroceno, slicno sam doziveo kad sam uzeo svoju prvu retro specjalku malo jaceg kvaliteta Swiss Girini. Najbolje potrosene pare :)


  • 0

#7 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 16 September 2022 - 03:50 PM

... taj pogon sa pinovima ako jednom skines, tesko ces ga vratiti nazad, posto kvalitetni pinivi vise ne posoje, a trebale bi ti i stege za pinove, ja to ne bi ni dirao, ako pogon ne luftira....

skontao sam sta su "pinovi" ... u mom selu ih zovu "kajle",

klinovi kojima se ucvrscuje poluga pogona za osovinu/vratilo pogona.

 

Na sta mislis kada kazes "stege za pinove"?

 

 

...

Ono sto tebe zeza su celicni obruci, jer oni ne mirisu kisu nikako.

...

ovako polirani obruci bi bili idealni za disk kocnice, neke besno polirane WhiteIndustries glave/nabe

white industries rx hubset 3 bolt 135mm + 100mm.jpg


  • 0

#8 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 16 September 2022 - 03:57 PM

https://youtu.be/JIIjID_KdiY
  • 0

#9 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 16 September 2022 - 07:42 PM

...Na sta mislis kada kazes "stege za pinove"?

 

 

skapirao, alat (presa) za vadjenje zapeklih klinova :) Meni je delovalo kao neki alat za montazu.

Kod mene je to resavano univerzalnim alatom :) , pa ako ne ide uzmem veći :)


  • 0

#10 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 17 September 2022 - 12:55 PM

Nije problem izvaditi kajslu sa cekicem.
Problem je sto to udara i po lezajevoma, a vwci je problem to vratiti a da se nova ne razloka. Stega se korosti za nabijanje kajli nazad....
  • 0

#11 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 17 September 2022 - 01:41 PM

https://youtu.be/JIIjID_KdiY

A evo našao sam i kod nas ima da se kupi pa da se prebudži, uglavnom reči za pretragu u Google: "montažna stega"
https://etaz.rs/fisc...stega-tkl-l-m12
https://eshop.wurth....lementi-sistema

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika