Jump to content


Fotografije

Zenski drumas i muskarac


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
74 odgovora na ovu temu

#1 Rok

Rok
  • Members
  • PipPipPip
  • 153 posts

Postavljeno 11 July 2022 - 05:26 PM

Pozdrav svima na forumu. Nisam znao gde ovo da smestim, pa posto ce mi trebati i pomoc oko kupovine, smesticu ovde. U Januaru Sam kupio bicikl Scott Speedster (M velicina) na nevidjeno. Sve je na slikama bolo bajno. Skoro I da jeste. Bicikl je odlican, s obzirom da je stiglo postom sa drugog kraja lepe nam zemlje.

E sad gde nastaje problem. Meni prodavac nije rekao da je to Speedster 45, TJ Contessa. Cudio sam se Kako mi je ram kraci nego prethodni drumas (isto M). Nisam vozio par godina drumase. Ja sam Tek nedavno saznao da je to zenski drumas.

Primetio sam da je volana Uzi. Dohvat mi je kraci, stim sto meni zbog kraceg torza to odgovara, ali mogao bi biti duzi. Sediste je neudobno (verovatno za zene). Gornja cev je verovatno nesto niza nego muske verzije. E sad.

Bicikl je veoma brz, volana je uzak Ali mi ne smeta. Ali smeta mi sto kad se spustim na dropove u nizi polozaj ja imam lep dohvat Ali kao da sam skucen. Pa mi treba pomoc. Mrzi me da OVO prodajem, pa opet uzimam drugi ako bas ne moram.

Da li vredi da malo ulozim I da li vredelo ? Mislim na sediste I mislim na lulu. Merio Sam lulu od sredine do sredine I ona je 10.2 cm.Da li bih menjanjem lule I sedista dobio udobnost ? Meni ovaj bajs jako lezi, veoma je brz, jako ocuvan I mehanika radi bez greske. Po gradu on je zaista brz I povozan.

Problem nastaje kad hocu da vozim 100 km. Rukr mi trnu, zadnjicu ne osetim a volan mi je preblizu Ako ga uhvatim za dropove dole ili odgore. Odgovara mi kad ga drzim za samaraljke.

Da li je zenska geometrija bitno drugacija ? Gledao Sam Malo YT I video da zene uzimaju musku verziju iako su sedista dosta razlicita I volani. Ako bih menjao lulu I sediste da li bih resio problem ?

Imam osecaj da je ovaj bajs u muskom svetu S velicina. Prednost : brzina, gradska voznja. Mama : Neudobnost na duzim turama. Ako se isplati budziti ga da li je dovoljna Lula od 12 cm ? Sediste nisam gurao u nazad, fabricki je tu gde jeste. Suma sumarum da li je menjanje lule I sedista dovoljno ? Inace za Po gradu bajs se ubio. A I atraktivno izgleda jer je sve u tonu.
  • 0

#2 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1362 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 July 2022 - 06:54 AM

Verovatno će menjanje lule i sedišta da reši problem pozicije, ako znaš koje ti je odgovaralo i koji je bio dohvat tj. reach na prethodnom drumašu. Blago tebi kad ti je drumaš idealan za gradsku vožnju, verovatno ne voziš po Beogradu...
  • 1
The sea, the sea

#3 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 July 2022 - 08:05 AM

Promena lule i sedla za one koji tebi odgovaraju se ne smatra nikakvom vrstom budženja, nego osnovnog podešavanja bicikla prema sopstvenim afinitetima i potrebama. Ja se ne sećam više da li sam imao i konstantno vozio bicikl na kom je sve bilo fabrički. Promena sedla, pedala, a ne retko i lule pa i kormana se podrazumevala.

Promene lule sa 10 na 12 cm će značajno promeniti osećaj na biciklu. Ubeđen sam da nećeš imati osećaj da ti je kratak i mali(bicikl, jel te).

Inače, ako si kupio bicikl čija ti veličina rama nije apsolutno idealna, uglavnom je bolje da je za nijansu manji nego za nijansu veći. Na manjem se to lakše koriguje drugačijom lulom, kormanom, itd...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#4 Rok

Rok
  • Members
  • PipPipPip
  • 153 posts

Postavljeno 12 July 2022 - 09:54 AM

Zanima me posto je bicikl aluminijumski, a morao bih da idem u Novi Sad da kupim sediste i lule, da li su sve univerzalne sirine ili bih morao nesto da merim ? Precnik i slicno. Moze li neki predlog za sediste ? Moze li mi neko reci dobar shop za drumase u NS I da li ce biti mnogo posla oko promene lule, zbog sajli. Nisam ekspert. Hvala na odgovorima.
  • 0

#5 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 July 2022 - 10:28 AM

Za sajle i bužire:

U zavisnosti od toga koliko se menja dužina lule, i koliko su postojeći bužiri dugački, može sve proći bez zamene, a može se desiti i da postojeći bužiri budu prekratki, pa se sajle i bužiri moraju menjati (ako nije umereno na knap, trebalo bi da ne bude problema).

 

 

Što sedimenzija tiče, treba premeriti, nisu sve iste. Opširnije:

 

Standardi dimenzija šticni i kako se mere

 

Standardi dimezija lula i kako se mere

 

 

Vezano za položaj i udobnost:

 

Podešavanje udobnog položaja na biciklu

 

 

I moj video o veličinama ramova drumaša i osnovama podešavanja kormana:

 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#6 Rok

Rok
  • Members
  • PipPipPip
  • 153 posts

Postavljeno 12 July 2022 - 11:36 AM

@BikeGremlin jako dobar video. Kad drzim volannza samaraljke ne vidim prednju nablu. To s znao. E sad kad uhvatim volana dole za dropove vidim nablu nekih 2 cm. Pa sta mislis onako na blef da li da menjam lulu sa 10 na 11 ili 12 ili da nista ne diram. Ram je nekako "agresivniji". Sediste cu sigurno da menjam. E sad kod zenskih drumasa vidim da su volani uzi I dohvat na dropovima kraci. Sad se ja tripujem da se zbog volana ne osecam krace. Merio sam efektivnu duzinu virtuelne top tube I ona je 52.5 otprilike. Pre sam vozio 54. Na samaraljkama je savrseno, na dropu sam malo skucen. E sad mozda je bolje da prvo promenim sedlo jer nikako ne mogu da se namestim na dropu. Guram sebe unazad.
  • 0

#7 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4570 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 12 July 2022 - 12:23 PM

@BikeGremlin jako dobar video. Kad drzim volannza samaraljke ne vidim prednju nablu. To s znao. E sad kad uhvatim volana dole za dropove vidim nablu nekih 2 cm. Pa sta mislis onako na blef da li da menjam lulu sa 10 na 11 ili 12 ili da nista ne diram. Ram je nekako "agresivniji". Sediste cu sigurno da menjam. E sad kod zenskih drumasa vidim da su volani uzi I dohvat na dropovima kraci. Sad se ja tripujem da se zbog volana ne osecam krace. Merio sam efektivnu duzinu virtuelne top tube I ona je 52.5 otprilike. Pre sam vozio 54. Na samaraljkama je savrseno, na dropu sam malo skucen. E sad mozda je bolje da prvo promenim sedlo jer nikako ne mogu da se namestim na dropu. Guram sebe unazad.

Mali ti je ram, nije samo što si skvrčen po dužini, nego je i visina rama manja (volan stoji niže) pa samim tim imaš agresivniju poziciju koja zamara ruke.
Možeš da probaš sa dužim lulama, širim volanom, ali niko ne može da ti garantuje da će ti odgovarati.
Najbolje bi bilo da prepakuješ mehaniku na nov ram odgovarajuće veličine a da ovaj ram prodaš.
Probaj sa dužom lulom i odgovarajućim volanom, ako ne uspe operacija, prepakuj na drugi ram.
Volan će ti u svakom slučaju zatrebati za veći ram, ostaće lula višak, što i nije neki problem, em je jeftina stavka a prodaćeš i nju nekome ako bude višak.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#8 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 July 2022 - 03:57 PM

Ne bi bilo loše da slikaš bicikl i postaviš fotke sa boka da vidimo kako bicikl izgleda podešen po tvojim potrebama. Slika bi mogla mnogo toga da kaže sem ako nisi disproporcionalno građen i imaš neke posebne potrebe...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#9 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 12 July 2022 - 09:04 PM

Ne znam kako je za Speedster, ja imam CR1 Contesu u M veličini i mrzi me sada da tražim slike sa dimenzijama muškog i ženskog rama ali znam da su razlike smešne. Ako je tako i za Speedster, da ti ne piše da je ženski, ne bi ni znao da nije muški. 

 

Sedište je individualna stvar. I da si kupio "muški" ram možda ti ne bi odgovaralo, možda ti treba šticna sa offsetom, 1-2 cm duža lula. Mnogo teško je kupiti bicikl i da baš sve bude taman kako treba, da ništa ne zameniš i ne podesiš. 

 

Našao sam geometrije CR1, nema apsolutno nikakve razlike između "muške" i "ženske" verzije tako da dobro proveri da li je "ženski" ram stvarno ženski a već smo ranije pričali o tome da Scott samo promeni naziv rama a u stvari sve ostaje isto. 

Attached Thumbnails

  • Scott CR1 Contesa.jpg
  • Scott CR1 Geometry.jpg

  • 1
.

#10 Rok

Rok
  • Members
  • PipPipPip
  • 153 posts

Postavljeno 13 July 2022 - 03:09 AM

IMG-20220713-045523.jpg

Evo slike. Jako se kidam. Tesko je naci drumasa da sve odgovara osim kad se kupuje nov. Bio Sam ja njega stavio na prodaju. Imao Sam nekoliko kupaca. Ne bih ni znao da je zenski da mi Nije neko skrenuo paznju na broj 45. Pa Sam guglao. Bajs ko bajs ide full. Ako ga prodam necu naci nista, jer u oglasima do 500 evra I nema nista. Pa hajde da ja probam da promenim sticnu za 2 cm sa 10 na 12 I sediste pa se javim. Posto zamaraju me kupoprodaje. Pakuj, salji. I cekaj sta ce to stici. Bajs Sam slikao nocu sa telefona pa ne znam koliko se vidi. Samo znam da je volana bitno drugaciji u odnosu na stari drumas kao I sediste. Nije ovo Ferrari, ali brz je. Steta sto nije Malo veci. Mada na samaraljkama mi super lezi. Na dropovima imam jako dobar dohvat samo kao da sam skucen. Sto bi proizvodjac rekao "Kontesu su dizajnirale zene". Problem narudzbe preko neta je sto se precuti ta stavka Koji je tacno model u pitanju. A I nema puno drumasa u oglasima. A jednom kad se navuces na drumasa nema povratka" na obican bajs
  • 0

#11 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 13 July 2022 - 02:06 PM

Odakle ti to da i kada kupiš nov bajs, sve odgovara? Pogodi se nekome, većini ne.

 

Šticna je bez offseta, možes i 2 cm da ideš u nazad ako treba. Tih 2 cm je dosta veliko, nemoj da te prevari. Isto kao i 2 cm na luli. 


  • 2
.

#12 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4570 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 13 July 2022 - 02:35 PM

Pa da, šticna sa ofsetom i duža lula mogu da poprave situaciju a pritom nije velika investicija.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#13 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 July 2022 - 03:53 PM

Po ovome što si slikao, apsolutno ti nije mali bajk. Kratak, možda, ali mali ne.

Turi ti dužu lulu za početak i progledaćeš i propevati.

Inače javna tajna je da razlika u tim biciklima za muškarca i za ženu nije toliko do same geometrije rama, nego do toga što na ženski model bicikla stave drugačije (uglavnom kraće a šire)sedlo, osetno kraću lulu, kraće kurble pogona i uži korman. Što se rama i vile tiče, nisu to neke bitne razlike...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#14 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 July 2022 - 04:15 PM

Po ovome što si slikao, apsolutno ti nije mali bajk. Kratak, možda, ali mali ne.
Turi ti dužu lulu za početak i progledaćeš i propevati.
Inače javna tajna je da razlika u tim biciklima za muškarca i za ženu nije toliko do same geometrije rama, nego do toga što na ženski model bicikla stave drugačije (uglavnom kraće a šire)sedlo, osetno kraću lulu, kraće kurble pogona i uži korman. Što se rama i vile tiče, nisu to neke bitne razlike...



I rozla boju :D
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#15 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 13 July 2022 - 04:20 PM

Шљокице немој зафарбавати, нек стоје
  • 0

#16 Rok

Rok
  • Members
  • PipPipPip
  • 153 posts

Postavljeno 13 July 2022 - 05:03 PM

To je to Tako ce I biti. Uzecu centimeter, dva kracu lulu i promenicu sedlo (dugacko je i uskk i tvrdo kao daska). Volan jeste uzi. No Nije ,cak mi i prija. Moze li mi neko reci jos sta je to sticna sa ofsetom ? I to bi bilo to. Bank kao bajk mi se dopada. Najvise jer puno vozim po gradu pa svuda brzo stignem. Vozio Sam svasta, ali drumas je nesto posebno. Hvala svima na odgovorima, pomogli su
  • 0

#17 Rok

Rok
  • Members
  • PipPipPip
  • 153 posts

Postavljeno 13 July 2022 - 05:05 PM

Odakle ti to da i kada kupiš nov bajs, sve odgovara? Pogodi se nekome, većini ne.
 
Šticna je bez offseta, možes i 2 cm da ideš u nazad ako treba. Tih 2 cm je dosta veliko, nemoj da te prevari. Isto kao i 2 cm na luli.


Ne znam kakva je to sticna. Ona sto onako izlomljeno ide malo unazad ?
  • 0

#18 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 13 July 2022 - 06:38 PM

I rozla boju :D

 

I tripl pogon  :P.


  • 0
Pozdrav

#19 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 13 July 2022 - 07:18 PM

Ne znam kakva je to sticna. Ona sto onako izlomljeno ide malo unazad ?

Ta. Ali imaš različite dužine koliko ide u nazad.


  • 1
.

#20 Rok

Rok
  • Members
  • PipPipPip
  • 153 posts

Postavljeno 13 July 2022 - 07:40 PM

Hvala Zare.

Izvinjavam se na tekstu, ne mogu da iskljucim autokorekciju na kineskom krsu of telefona.

Zare Jos jedno pitanje. Zar to nije slicno kao pomeranje sedista unazad ? Sad gledam te sticne pa se mislim da menjam nju umesto lule. Ako bih pomerio se unazad 2 cm da li bi to uticalo na pedalanje ?
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika