Jump to content


Fotografije
- - - - -

Beograd - Istambul ideje i predlozi za turu


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
12 odgovora na ovu temu

#1 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1363 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 May 2022 - 06:29 PM

Drugar i ja imamo ideju da otpičimo bajsevima za Istambul u nekom momentu tokom leta. Za sad je to samo ideja, on je napravio predlog putanje, ali pošto je čovek stranac i nije vozio ništa slično po našim krajevima, niti po ostalim zemljama gde bi se išlo, a nisam ni ja zalazio na jug dalje od Šumadije, pitam nekoga (@Mićo, to se podrazumeva) ko je išao barem nekim deonicama trase Srbija-Bugarska-Grčka-Turska za informacije i predloge. Znam da je leto nezgodno zbog vrućina, ali to je jedino vreme kada smo obojica slobodni ove godine. Plan je da odvojimo oko 12-14 dana za put do tamo i da se vratimo busem/vozom, on je otprilike podelio put na ravnomerne deonice, ne nameravamo da kampujemo već da koristimo privatne smeštaje, tako da ne bismo nosili tonu stvari, nije bikepacking varijanta, ali biće nešto osnovnog prtljaga i alata.
Ovo je inicijalna ruta pa udrite sa komentarima, ko ima iskustva sa tim krajevima. Hvala unapred!

Attached Thumbnails

  • IMG-20220529-WA0000.jpg

  • 0
The sea, the sea

#2 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 29 May 2022 - 07:30 PM

Ok, za deo kroz Gr tu sam, to mi je poznat kraj. Mada mislim da je prosto, što se tiče puteva.
A što se tiče spavanja, tu ne mogu pomoći (imam kuću putujuću), videćete na internetu.

Ako imate višak vremena, predložio buh vam da idete na Skoplje i Ohrid, pa otuda na Solun.
  • 1

#3 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1395 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 May 2022 - 07:42 PM

Aleksa (alx) je isao preko Istanbula prema Bakuu, a i Igor (chamade) je vozio niz Dunav do negde Loveča u Bugarskoj... Ovaj drugi se upravo voza po Bosni i teško da će išta odgovoriti u narednih 10ak dana, a koliko znam Aleksa se nije nešto nauživao u toj vožnji niz Dunav i kroz Bugarsku... Ali aj da ne trubim, pošto dalje od tog nekog severoistoka Bugarske nisam bio (i nije lepota), javiće se neko od njih pa će reći svoja iskustva.

 

Kako god bilo, mislim da bi bila gre'ota da se vozi bilo kojim putem a ne niz Dunav do Kladova, posebno ako niste tuda išli ranije. A čak i ako jeste, osim ako ste tim putem išli toliko puta da vam se smučilo, mada pretpostavljam da u tom slučaju ne bi imao potrebu da pitaš. Ići dolinom Morave je sigurno najbrže ali bljaaaak.

 

Kuda nakon Kladova zavisi prvenstveno od toga kako želite da vozite i da li želite i da vidite ponešto ili biste da ožežete do Istanbula što kraćim/bržim putem prihvatljivim za bicikl. Jedna varijanta je da nastavite niz Dunav, što bi bilo najbrže i verovatno najdosadnije, ili da se istočnom Srbijom spustite do Makedonije i onda do Grčke i onda tamo skrenete na istok. Lično, ja bih uvek išao do Grčke, ne toliko zato što je vožnja kroz severnu Grčku lepa (bio samo jednom kolima), nego zato što je vožnja na jug do Grčke divota.


  • 1

#4 stalker314314

stalker314314
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 29 May 2022 - 08:45 PM

Što se tiče "srpskog" dela puta, imaš EuroVelo 13 koji prolazi tim delom - https://www.openstre...241810#layers=C (ako već nije, prebaci mapu na neku biciklističku sa desne strane na "layers"), a možeš da pratiš EV13 i kroz Bugarsku! Mislim, imaš i EuroVelo11 (https://www.openstreetmap.org/relation/13623997), ali da se kod Niša odvojiš ka Pirotu. Ovo su ti rute koje "zvanično" treba da budu najlepši način da se spustiš do Sofije, ali ne nužno i najbrži (ukusi su naravno različiti, ali ovo je ipak neko plaćen bio da smisli, dizajnira i isplanira ovo i potroši mnogo sati na ovo). Sad, zavisi za šta "optimizujete" i šta vam je cilj, ali htedoh da bacim ovde kao ideju:)


  • 1

#5 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 May 2022 - 12:24 AM

Aleksa (alx) je isao preko Istanbula prema Bakuu, a i Igor (chamade) je vozio niz Dunav do negde Loveča u Bugarskoj... Ovaj drugi se upravo voza po Bosni i teško da će išta odgovoriti u narednih 10ak dana, a koliko znam Aleksa se nije nešto nauživao u toj vožnji niz Dunav i kroz Bugarsku... Ali aj da ne trubim, pošto dalje od tog nekog severoistoka Bugarske nisam bio (i nije lepota), javiće se neko od njih pa će reći svoja iskustva.



Haaa, evo me.. ja nisam bio oduševljen vožnjom kroz Bugarsku, čak ni tim putem niz Dunav. Oko Rile i Boroveca jeste ok, sve ostalo je onako.
Ne znam ni šta da kažem za bicikliranje kroz Tursku.. nikada nisam bio ali čujem od ljudi da im na putevima ima mnogo sutomobila a oni su inače poznati po rizičnoj vožnji.
Primera radi, juče na kratko udjem u Hrvatsku kod Bihaća.. dosta automobila je sa Slovenačkim tablicama. Verovatno dolaze ovde jer im nije daleko. Svi ti vozači ne sviraju, ne guraju se pored mene već strpljivo sačekaju da izadjem iz krivine i kad im se oslobodi suprotna traka bez ikakvog potapanja gasa u patos prodju na 1,5-2 metra od mene. Često pozdrave sirenom na kratko, mahnu rukom. Već na zapadu BiH se vidi velika razlika u odnosu nadeo Bosne do Srbije.. naše i da ne pominjem.
Mogu misliti kako će biti kroz Tursku kad je i u Bugarskoj isto kao u Srbiji.. gas i sirena.
Što se tiče saobraćajne kulture Balkan i istok mnogo zaostaju od Evrope.
  • 2
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#6 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 May 2022 - 12:32 AM

Ovo je inicijalna ruta pa udrite sa komentarima, ko ima iskustva sa tim krajevima. Hvala unapred!



Ja bih radije preko Kumanova i Dojrana ka Solunu. Ovo naslici kroz Bugarsku ide pored Blagoevgrada i na graničnom prelazu u GR nema alternativnog puta već se mora autoputem.
  • 2
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#7 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1363 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 May 2022 - 06:34 AM

Odlično, hvala ljudi, znače mi svi saveti! Ovo je samo preliminarna ideja, zato sam i pisao ovde, da bismo napravili najoptimalniju trasu, možda čak i promenili destinaciju, u slučaju da je ovo previše komplikovano ili rizično.
  • 0
The sea, the sea

#8 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 30 May 2022 - 06:44 AM

Ја бих да имам мало времена направио туру до преко Охрида до Лефкаде, обишао исту и њене лепе плаже(опет) , па до Атине на 2-3 дана и назад до Солуна па на АвиЈон...


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#9 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1395 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 May 2022 - 07:04 AM

Ohoho! Vidi, vidi, pa to je car zemunskih i bečmenskih bespuća, žongler bicikala i nadasve veliki ljubitelj mog Žmaja! :D


  • 1

#10 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 30 May 2022 - 05:34 PM

Кад споменусте Алексу, вози ли човек? На форуму га нема већ неко време.
  • 0

#11 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1395 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 May 2022 - 06:08 PM

Vozika se lokalno, ali nije isao na turu vec neko vreme.

 

A nema ga iz istog razloga iz kog nema ni mnogih drugih - jer se forum pretvorio u neprijatno mesto na koje se dodje sve redje i redje, preleti se pogledom preko uvek istih prepirki i svadja uvek istih ljudi, odmahne se rukom i ode se negde drugo.

 

Nego, Beograd - Istanbul...


  • 5

#12 Voyager

Voyager
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 247 posts
  • LocationTemišvar

Postavljeno 31 May 2022 - 01:19 PM

Išao sam 2013. iz NS za Ankaru, uz Đerdap, pa preko Niša, Sofije, Plovdiva, Burgasa i Istanbula.

Centralna Bugarska jeste bila dosadna, ko mongolska stepa, ali je Plovdiv bio grad koji opet planiram posetiti ako ove godine budem išao kolima za Istanbul, tako da bih vam ga srdačno preporučio.

Saobraćaj je bio gust između Burgasa ka Turskoj, što je bilo za očekivati. Pretpostavljam da bi vam isto bilo u toku sezone i iz pravca Grčke.

Na 50 do 80 km od Istanbula se spremite za vožnju kroz gradiće i predgrađa kojima nema kraja. Spavati možete na benzinskim stanicama, videćete već, to je doživljaj svoje vrste :)

Ne sećam da mi je Turska bila stresna kao neke uske i frekventnije deonice u drugim zemljama, pa se nadam da će i vama biti biti ok.

b80c3343c3abb615988c7f7f6c6df481.jpg
  • 3

#13 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 31 May 2022 - 02:14 PM

Pretpostavljam da bi vam isto bilo u toku sezone i iz pravca Grčke.


Da, na autoputu, ali ima lokalnih puteva...
  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika