Jump to content


Fotografije
- - - - -

24" vs 26" vs 27,5" vs 29"


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
19 odgovora na ovu temu

#1 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 18 March 2022 - 07:08 AM

... Sad postoje jake felne i suspenzije, kao i tanjirače pozadi i prednji lančanici manji od polovine zadnjih lančanika, tako da su ova svojstva točka veličine 26" manje bitna.

Što se ostalog tiče, posle preko 100 godina isprobavanja raznih varijanti, došli smo do zaključka da je prečnik felne od 622 mm (28" ili, kada takvu felnu staviš na MTB, onda je zovu 29") optimalan odnos upravljivosti i peglanja neravnina. Veći prečnik daje lošiju upravljivost i generalno je nepraktičniji, sem možda za dvometraše i ogromne ramove, a manji prečnik lošije "pegla" neravnine.


Ne znam šta je nepraktično na 29" (malo je manje upravljiv ali realno je neosetno) . Peglanje neravnina je ogromna prednost nije baš skroz uporedivo ali najbolje poređenje je full suspension ram sa hardtail ramom.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#2 nadal

nadal
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 18 March 2022 - 11:16 AM

ja sam ceo zivot vozio 26, sad sam uzeo 29 i glavna razlika koju sam primetio je veca inercija na 29 tj teze krece ali posle duze ide bez motanja kao na struju


  • 0

#3 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 March 2022 - 11:28 AM

Ne znam šta je nepraktično na 29" (malo je manje upravljiv ali realno je neosetno) . Peglanje neravnina je ogromna prednost nije baš skroz uporedivo ali najbolje poređenje je full suspension ram sa hardtail ramom.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Izgleda da se nismo razumeli.

 

622 mm = 28" = 29"

 

Manje od toga je "neudobno," više od toga je "nezgrapno."


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#4 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14611 posts

Postavljeno 18 March 2022 - 02:50 PM

622 mm = 28" = 29"

 

Felna da, tocak ne, 26" + 2.4" guma = 28" + tanka guma.


  • 0

#5 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 18 March 2022 - 08:05 PM

Jel može jedno pitanje vezano za mtb prenose?

Vidim da se nanovijim, iole ozbiljnijim mtb pa i gravel biciklima nalaze uglavnom 1x prenosi, i to sa sitnim pogonom od 30-tak zuba, ali zato pozadi sa ogromnom tanjiračom od kasete koja broji preko 40, katkad i preko 50 zuba. Sad koliko sam skontao, ti 1x pogoni se preferiraju zbog uštede težine i zbog jednostavnosti, ali opet kad bajk ima "samo" 11 ili 12 brzina a kasetu u ogromnom rasponu od ne znam 42 do 11 zuba, zar vam skokovi između susednih zubaca nisu preogromni? Kako uopšte pronalazite kadencu na takvim prenosima?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#6 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 March 2022 - 08:14 PM

Moj 2x9 pogon na gravelu ima 12 različitih prenosnih odnosa, isto kao i neki 1x12.
Za drum trebaju finiji prelazi, za off road je možda i bolje kad su krupniji jer ima terena gde se nagib menja na svakih par metara...
  • 0

#7 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14611 posts

Postavljeno 18 March 2022 - 08:16 PM

Upravo tako, MTB je pravljen da se pedala uglavnom uzbrdo...


  • 0

#8 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 18 March 2022 - 08:17 PM

Kako 12 različitih prenosnih odnosa? Zar 2x9 nije 18, minus dve ekstremne brzine koje zbog ukrštenosti lanca treba izbegavati,to dođe bar na 16, zar ne?


@Dusan

Verovatno si u pravu, ali šta je sa onima koji do brda moraju da odpedalaju 15 km i isto toliko nazad? Ili kad koriste bajk za grad, kao transport, itd? Ili vožnja po gravelu (šljunku) po ravnom? Jel bitno imati prenose samo za uzbrdo i ništa drugo?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#9 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14611 posts

Postavljeno 18 March 2022 - 08:29 PM

Stavis lancanike prema terenu ili ravnici po kojoj ces voziti, ako si sportista napakuje se prema kadenci koju zelis za taj teren... To 3x245 brzina ima smisla za cikloturiste sa 25kg tereta... Mada sam ja radije za 3x5 nego za 1x15...


  • 0

#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 March 2022 - 08:30 PM

Kako 12 različitih prenosnih odnosa? Zar 2x9 nije 18, minus dve ekstremne brzine koje zbog ukrštenosti lanca treba izbegavati,to dođe bar na 16, zar ne?


@Dusan

Verovatno si u pravu, ali šta je sa onima koji do brda moraju da odpedalaju 15 km i isto toliko nazad? Ili kad koriste bajk za grad, kao transport, itd? Ili vožnja po gravelu (šljunku) po ravnom? Jel bitno imati prenose samo za uzbrdo i ništa drugo?

 

Pa, ne baš - ne uvek. Opširnije (na engleskom):

 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 18 March 2022 - 08:39 PM

26" ubrzava i pre dostiže maksimalnu brzinu (koja je malo manja od 29"). Lakše se provlači jer je bicikl malo kraći i ima manji prednji točak (što olakšava skretanje). Sa druge strane treba više znanja tehnike za vožnju 26" od 29". To je i razlog mog poređenja ramova 26" je više kao hard tail a 29" je kao full sus. Full sus više prašta greške.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#12 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 18 March 2022 - 08:51 PM

Kako 12 različitih prenosnih odnosa? Zar 2x9 nije 18, minus dve ekstremne brzine koje zbog ukrštenosti lanca treba izbegavati,to dođe bar na 16, zar ne?


@Dusan

Verovatno si u pravu, ali šta je sa onima koji do brda moraju da odpedalaju 15 km i isto toliko nazad? Ili kad koriste bajk za grad, kao transport, itd? Ili vožnja po gravelu (šljunku) po ravnom? Jel bitno imati prenose samo za uzbrdo i ništa drugo?

Nisi prošao gradivo na Bikegremlinu, imaš rupe u znanju. Iako mnogo bolje razumeš mehaniku bajsa od mene, pre neko veče baš isčitah da se prenosi mogu ponavljati u smislu da različite kombinacija prednjeg i zadnjeg lančanika, daju isti momenat sile/brzine i faktički se razlikuju samo u iskošenosti lanca. Pa umesto 18 brzina, ti stvarno imaš npr. 12 brzina. Naravno, na to presudno utiče broj zuba koji se nalazi na prednjem pogonu i lančaniku, pa ih zato treba sa pažnjom uklapati.
Da li sam dobro naučio Relja?

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 1

#13 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 March 2022 - 09:05 PM

Nisi prošao gradivo na Bikegremlinu, imaš rupe u znanju. Iako mnogo bolje razumeš mehaniku bajsa od mene, pre neko veče baš isčitah da se prenosi mogu ponavljati u smislu da različite kombinacija prednjeg i zadnjeg lančanika, daju isti momenat sile/brzine i faktički se razlikuju samo u iskošenosti lanca. Pa umesto 18 brzina, ti stvarno imaš npr. 12 brzina. Naravno, na to presudno utiče broj zuba koji se nalazi na prednjem pogonu i lančaniku, pa ih zato treba sa pažnjom uklapati.
Da li sam dobro naučio Relja?

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

 

Mislim da je u tome suština.

Ukratko - preklopljeni ("duplirani") prenosni odnosi i kombinacije sa previše ukrštenim lancem su dve stvari koje čine da većina bajseva ima oko 10-ak zaista različitih prenosnih odnosa (sa tipa 10% razlike u dužini prenosa).

 

Edit:
Odličan alat za vizualizaciju ovoga - gear calculator


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#14 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 18 March 2022 - 09:08 PM

Prebacim temu o MTB točkovima iz teme o drumskim ramovima ali par postova posle.... ma sve može samo cepaj. Zašto svaka tema je kao žitija po vratima školskog WC-a (ako uspeš da podneseš smrad čitajući gluposti napisane možeš naći i nešto što si tražio). Ne mislim da je napisao gore nešto glupo ali skoro svaka tema liči na Kockicinu papazjaniju (ručak koji je pravio sa decom gde je nagurao sve što je našao u kuhinji u jednu šerpu).

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 2

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#15 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 March 2022 - 12:45 AM

S obzirom da je biciklizam kao sport relativno slabo zastupljen u Srbiji i da obožavalaca ovog tipa sporta/rekreacije i dalje ima na nivou statističke greške, lepo je videti da u nekoj temi članovi učestvuju razmenjujući mišljenja bez nasilnog nametanja stavova drugim članovima, bez nepotrebnog vređanja i omalovažavanja drugih što je često nažalost postao slučaj.

Jeste ova tema razlike u veličini točkova na MTB biciklima, ali ni prenosni odnosi na takvim biciklima ipak nisu tema koja je svetlosnom godinom udaljena od toga jer kako su "evoluirali" točkovi na mtb biciklima uporedo sa time su se menjali i prenosi,pa nije zgoreg povući paralelu između njih.

No ako zaista smatraš da je skretanje sa teme eskaliralo i dovelo do neslućenih razmera, kontaktiraj administratora da očisti temu od, po tvom mišljenju nepotrebnih postova, Ipak ne očekuj nakon toga da se u temu uključi pozamašan broj aktivnih članova kojih i ovako nema mnogo.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#16 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 19 March 2022 - 06:46 AM

Ajde da u temi o ishrani pričamo o bolu u kolenu ili u temi veličina rama pričamo o koliko kilometara smo prešli. Sve je to povezano ali zato što nas je malo ajde da se ne brinemo gde se šta nalazi. Realno u ovom kupusu možemo samo mi da se snađemo tako da nema brige da li će neko (nov član) ikada išta naći od onoga što traži. Ljudi generalno ne vole haos.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#17 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 March 2022 - 07:37 AM

Ljudi generalno ne vole haos.
Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Ali svi nesvesno težimo njemu. :P
  • 0
The sea, the sea

#18 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14611 posts

Postavljeno 19 March 2022 - 07:44 AM

A jos nisu dosli na red tockovi od 24" iz naslova teme i nepominjani 650b...


  • 0

#19 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 March 2022 - 08:15 AM

Ajde da u temi o ishrani pričamo o bolu u kolenu ili u temi veličina rama pričamo o koliko kilometara smo prešli. Sve je to povezano ali zato što nas je malo ajde da se ne brinemo gde se šta nalazi. Realno u ovom kupusu možemo samo mi da se snađemo tako da nema brige da li će neko (nov član) ikada išta naći od onoga što traži. Ljudi generalno ne vole haos.
Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Ne znam što si toliko zabrinut za pronalaženje bilo čega na forumu. Ukucaš u search reči koji ti trebaju i izađu ti sve teme koje imaju veze sa tim. Neke od tih reči su u neodgovarajućim temama, ali može se naći skoro sve što nekoga zanima.

Na kraju krajeva, kao što rekoh kontaktiraj administratora pa nek počisti tvoje teme od suvišnih postova. Na kraju ćeš pisati sam sa sobom. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#20 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 19 March 2022 - 08:28 AM

 i omalovažavanja drugih što je često nažalost postao slučaj.

 

Ti to kazes !!! A mlekadzijski bicikli  i tome sl. Ima jedan fazon. Usli mornari na jedno pacificko ostrvo i pitaju domoroce-Ima li ovde ljudozdera. Domoroci odgovaraju-Nema,upravo smo zadnjeg pojeli.   :grin:


  • 2




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika