Jump to content


Fotografije

Pomoc pri kupovini trekking bajsa!


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
105 odgovora na ovu temu

#41 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 07:14 PM

Tako je, tu je jedini vazan ugao sedalne cevi.
  • 0

#42 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 07:18 PM

nisam siguran da je ovo (univerzalna) istina..

gledajuci prikazanu geometriju koju je postavio kolega nesoni u svom postu #28

vidim da je ugao (kosina) sedalne cevi kod sva 3 velicine prikazanog modela, oznacenih po velicinama M, L i XL potpuno isti 73,5*.

Po tome mogu da zakljucim da se dodatnim izvlacenjem sticne u malom ramu (npr M)

prihvat sedista na šticni postavlja u istu tacku kao kod manje izvucene šticne ali na većem ramu )npr XL).

Da li gresim ovde?

 

 

msm da se ovo desava na svim velicinama ramova, zar ne?

 

Ugao sedeone cevi jeste isti. Ali se izvlacenjem pomeras u odnosu na pogon unazad. Evo malo photoshopa

Na ovo jos dodati sediste pomereno na sinama, to nisam uradio u ps,


  • 0

#43 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 07:23 PM

Evo kad se jos pomeri i unazad i sediste.


  • 0

#44 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 07:35 PM

Evo ti matematika da ne fotosopujes (link), nema na cemu.


  • 0

#45 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 07:36 PM

Ako je ugao isti, svejedno je kolko je sic izvucen, ako je sediste na istoj visini u odnosu na BB. Na manjem i na vecem ramu....

 

AKo ti je BB sidriste, svejedno ti je, potpuno....

 

Ako ti je volan sidriste, onda se desava to sto ti pises....


  • 0

#46 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 933 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 07:43 PM

Meni je sedište povučeno unazad skoro do maksimuma (ima možda još cm unazad ali se ne osećam sigurno da postavim celu težinu tela van sedalne šipke). Kolena su još uvek ispred osovine, nisu u ravni.
U mom slučaju Canyon je pogrešno dao uputstvo za izbor veličine. Mada na slikama Canyon Commutera svi izgledaju zgrčeno (slika je sa neta)

Milovuk a koja ti je veličina za drumski bicikl (pošto je trekking nešto između)? IMG_20220204_203217.jpg canyon-commuter-50-riding-3.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#47 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 07:51 PM

Kolena su još uvek ispred osovine, nisu u ravni.

 

To je uobicajeno jer visi covek ima i duze noge, a ne ovo sto @milevuk1967 pise "Sa malim ramom ce visak biti iza pedale"


  • 0

#48 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5452 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 07:51 PM

Ugao sedeone cevi jeste isti. Ali se izvlacenjem pomeras u odnosu na pogon unazad.

Jeste isti ugao kad koristis bukvalno isti ram!?!

Pitao sam za ram iz posta #28 gde 3 velicine M-L-XL imaju isti ugao sedalne cevi.

 

Ako stavis sediste na veci ram onda je sediste vec vise pomereno unazad u startu jer je ram u startu veci...

tako da msm da je kljuc u uglu/kosini sedalne cevi.

Ako je ugao/kosina isti, onda nema  uvecanja udaljavanja od vertikalne ravni pogona.

 

Ugao sedalne cevi ne mora da bude isti, ni kod svakog proizvodjaca,

ni kod svih modela jednoh proizvodjaca,

pa cak ni kod svih velicina jednog te istog modela!

 

Posto ugao sedalne cevi ne mora da bude isti,

u teoriji je moguće sresti dva rama istih STACK i REACH dimenzija

ali da se potpuno razlicito sedi na njima, jer je prednji deo rama(ispred pogona - onaj deo koji se meri) isti

ali se sediste postavlja na zadnji deo rama (iza pogona), zar ne?


  • 0

#49 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 08:02 PM

Jeste isti ugao kad koristis bukvalno isti ram!?!

Pitao sam za ram iz posta #28 gde 3 velicine M-L-XL imaju isti ugao sedalne cevi.

 

Ako stavis sediste na veci ram onda je sediste vec vise pomereno unazad u startu jer je ram u startu veci...

tako da msm da je kljuc u uglu/kosini sedalne cevi.

Ako je ugao/kosina isti, onda nema  uvecanja udaljavanja od vertikalne ravni pogona.

 

Ugao sedalne cevi ne mora da bude isti, ni kod svakog proizvodjaca,

ni kod svih modela jednoh proizvodjaca,

pa cak ni kod svih velicina jednog te istog modela!

 

Posto ugao sedalne cevi ne mora da bude isti,

u teoriji je moguće sresti dva rama istih STACK i REACH dimenzija

ali da se potpuno razlicito sedi na njima, jer je prednji deo rama(ispred pogona - onaj deo koji se meri) isti

ali se sediste postavlja na zadnji deo rama (iza pogona), zar ne?

 Pricamo sta se desi kada kupis manji ram, pa izvlacis sediste i pomeras ga unazad, Pa brate, udaljave sa od pogona unazad. To je tako prosto. Pogledaj na kraju sta je Dusan postavio, pomeraj samo drugi klizac odozgore, on simulira sta se desava sa kolenom kada podizes sticnu.


  • 0

#50 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 08:05 PM

Meni je sedište povučeno unazad skoro do maksimuma (ima možda još cm unazad ali se ne osećam sigurno da postavim celu težinu tela van sedalne šipke). Kolena su još uvek ispred osovine, nisu u ravni.
U mom slučaju Canyon je pogrešno dao uputstvo za izbor veličine. Mada na slikama Canyon Commutera svi izgledaju zgrčeno (slika je sa neta)

Milovuk a koja ti je veličina za drumski bicikl (pošto je trekking nešto između)? attachicon.gifIMG_20220204_203217.jpgattachicon.gifcanyon-commuter-50-riding-3.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

 

Mtb 53, drum 58. Oba scottova ramova iz iste generacije i na oba pise XL.. Jedan 53 drugi 58. 


  • 0

#51 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 08:07 PM

To za koleno sto pises je kod tebe tako,  zato sto ti je kljun sedista oboren napred, pa sedis skroz na spicu sedista, to se vidi i na drugoj fotki gde ovaj vozi. Da sediste stavis u horizontalu i da sedis kako treba, ne bi tako bilo.


  • 1

#52 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 08:09 PM

IgorN je u pravu. Napisao sam vec visi covek ima duze noge, promeni duzinu butine i potkolenice na pocetnom ramu za datu visinu sedista, pa vidi da vertikalna osa stoji iza kolena. Onda podigni sediste i videces da ce na nekoj visini koleno se poklopiti sa osom.


  • 0

#53 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 08:12 PM

IgorN je u pravu. Napisao sam vec visi covek ima duze noge, promeni duzinu butine i potkolenice na pocetnom ramu za datu visinu sedista, pa vidi da vertikalna osa stoji iza kolena. Onda podigni sediste i videces da ce na nekoj visini koleno se poklopiti sa osom.

Pricamo da li se osa vertikalna udaljava od pogona sa podizanjem sedista. Kolke ko ima noge to ne znamo, mozda je neki dozemak.


  • 0

#54 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 08:17 PM

Pricamo da li na istom ramu sa istim uglom sedisne cevi rama mogu da sede vozaci razlicite visine. Obicno se taj ugao izabere da mogu. Zato funcionise onaj sistem sa oznacavanjem slovima za visine od - do.

 

Nego jesmo li se slozili da Paja gleda ramove velicine M?


  • 0

#55 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 08:19 PM

Pricamo da li na istom ramu sa istim uglom sedisne cevi rama mogu da sede vozaci razlicite visine. Obicno se taj ugao izabere da mogu.

 

Na ovom tvom dijagramu, koji je inace super, koliko vidim samo ima podizanje sedista, u pravcu rama, ali nema ono sto sam napisao kao veoma vazno, pomeranje sedista na sinama unazad?


  • 0

#56 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 08:21 PM

Ima pomeraj sedista.


  • 0

#57 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 08:24 PM

Ima pomeraj sedista.

 

Da, sad sam video. Po ovome ispada, ako dignemo sediste za 5 cm i produzimo noge za 5 cm. Bicemo na istom. Ali cim uvedemo u pricu pomeranje sedista po sinama, koleno odlazi nazad. 


  • 0

#58 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 08:46 PM

Probacu da objasnim. Sta se desava kada neko kupi mali ram (bicikl)? Stavi duzu lulu, sto je nevazno u ovoj prici ali ono sto je vazno, podigne sediste za 6-8-10 cm i ono najgore vrati ga po sinama max.unazad.
Na ovoj fotki dole je otprilike odnos sticna-ram kako treba, to znaci da ovaj vozi ram po svojoj meri. Sta se sada desava ako ovaj bicikl kupi neko ko je dosta visi?

Uradice ono sto sam gore napisao.
Podizanjem sticne,zbog kosine sedeone cevi, on se udaljava unazad u odnosu na pogon. Jos vise su udaljava unazad sa tim sto sto je sediste na sinama gurnuto skroz nazad. i tako dobijamo efekat "guranja" pedala, mesto "potiskivanja".

Ovde bi do sada svi trebalo da znaju kako se pravilno podesava sediste napred-nazad. Ukratko, pedale u horizontalan polozaj, visak treba da prodje kroz osovinu pedale i vrh kolena.

Sa malim ramom ce visak biti iza pedale. A zna se da ako ne mozete da namestite visak idealno kroz osovinu, bolje je da ide napred, ali nikako nazad.
Zato je od kljucnog znacaja naci idealan ram. Kako ne valja mali, tako isto al u suprotnom pravcu ne valja ni veliki.

Ako ne može kroz osovinu bolje da ide napred? A kolena? To nije dobro za njih.

I nije baš tačno ako je mali ram da će biti guranja pedala umesto potiskivanja Naprotiv - treba baš do kraja da se pomeri sedište unazad da bi do toga došlo, ako uopšte i dođe (zavisi za koliko je baš manji ram). A ako nema potrebe, zašto bi i neko pomerao sedište skroz unazad... :)

Imam manji ram, btw.
  • 0

#59 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 08:56 PM

Ako ne može kroz osovinu bolje da ide napred? A kolena? To nije dobro za njih.

I nije baš tačno ako je mali ram da će biti guranja pedala umesto potiskivanja Naprotiv - treba baš do kraja da se pomeri sedište unazad da bi do toga došlo, ako uopšte i dođe (zavisi za koliko je baš manji ram). A ako nema potrebe, zašto bi i neko pomerao sedište skroz unazad... :)

Imam manji ram, btw.

Koja kolena? Pricamo kada si podesio visinu , kako se podesava polozaj napred nazad. Manju silu imas na pedalu kada guras, nego kada gazis odozgore.

 

A ovo drugo nisam razumeo?


  • 0

#60 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5452 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 09:14 PM

 Pricamo sta se desi kada kupis manji ram

 

pricamo o poredjenju manjeg rama i optimalnog rama.

 

 

Da, sad sam video. Po ovome ispada, ako dignemo sediste za 5 cm i produzimo noge za 5 cm. Bicemo na istom. Ali cim uvedemo u pricu pomeranje sedista po sinama, koleno odlazi nazad. 

ovo mi je jasno, i sa ovim mogu da se slozim.

Kad podesis visinu sedista po duzini nogu (duzina poluge pogona + duzina sedalne cevi + izvucenost sticne)

ako su uglovi sedalne cevi isti,

prihvat za sediste bice na istom mestu bez obzira na velicinu rama.

 

 

Ali cim uvedemo u pricu pomeranje sedista po sinama, koleno odlazi nazad. 

i sa ovim se slazem ali to se ne ogranicava samo na ram koji je manji od optimalnog.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika